تحلیل بنیادی شاملا | معدنی املاح ایران

111
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی شاملا | معدنی املاح ایرانReviewed by سایت تحلیلها on Jan 19Rating: 4.0تحلیل بنیادی شاملا | معدنی املاح ایرانتحلیل بنیادی شاملا | معدنی املاح ایران

تحلیل بنیادی شاملا

نگاهی به شرکت معدنی املاح ایران

تحلیل بنیادی شاملا | معدنی املاح ایران

معرفی شرکت

شرکت معدنی املاح ایران بزرگترین تولید کننده پودر سولفات سدیم در خاورمیانه و یکی از بزرگترین تولید کنندگان نمک تصفیه شده در سال 1363 تأسیس گردید. شرکت دارای دومحصول اصلی یکی پودرسولفات سدیم ودیگری نمک تصفیه تبلور مجدد است .
اولین کارخانه تولید پودرسولفات سدیم در سال 1373 با ظرفیت اسمی 30 هزار تن در سال در شهرستان گرمسار به بهره برداری رسید . واحد دوم با ظرفیت اسمی 30 هزار تن در سال 1379 و واحد سوم نیز با همان ظرفیت از سال 1384 در استان مرکزی شهرستان اراک به بهره برداری رسید . این شرکت در حال حاضر سالانه حدود 190 هزار تن پودر سولفات سدیم طبق استاندارد ملی و بین المللی جهت مصارف صنایع تولید پودر های شوینده ، شیشه سازی و کاغذسازی تولید می نماید .
جهت تامین نیاز کشور به نمک خوراکی مطابق استاندارد های ملی و بین المللی این شرکت مبادرت به احداث واحد تولید نمک خوراکی تصفیه (تبلور مجدد)با ظرفیت 35 هزار تن در سال در استان سمنان شهرستان گرمسار نموده است که این واحد در سال 1383 به بهره برداری رسید برای تولید نمک در این واحد از فن آوری روز دنیا برای تولید نمک خوراکی استفاده شده است .
معدن سولفات سدیم میقان این شرکت در سال 1373 توسط شرکت کشف شده و در حال حاضر بزرگترین معدن سولفات سدیم کشور می باشد.
این شرکت درسال 93 توانسته مقدار9293 تن نمک به کشورهای همجوار صادر نماید که این رقم بالاترین مقدار صادرات نمک ازابتدای تولید کارخانه نمک میباشد. در ادامه به تحلیل بنیادی شاملا می پردازیم.

سرمایه شاملا


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ 10 میلیون ریال بوده که طی چند مرحله به شرح زیر به مبلغ 210،000 میلیون ریال افزایش یافته است.

تحلیل بنیادی شاملا | معدنی املاح ایران

ترکیب سهامداران

تحلیل بنیادی شاملا | معدنی املاح ایران

فروش شرکت

محصول اصلی شرکت سولفات سدیم و نمک تصفیه به عنوان محصول دوم شرکت به فروش می رسد. شرکت در زمینه فروش محصولات در سطح کشور در رده اول قرار دارد. شرکت در تولید محصول سولفات سدیم توانسته است 86% سهم از بازار داخلی را به دست بگیرد و مابقی نیاز داخلی بوسیله واردات تامین می گردد حجیم بودن محصول و هزینه حمل بالای آن موجب شده است تا تولید داخلی نسبت به واردات مزیت نسبی داشته باشد و از سوی دیگر با توجه به نیاز داخلی تعرفه بالایی برای صادرات محصول وضع شده است بطوریکه صادرات محصول از نظر اقتصادی توجیه ندارد.البته کشور چین در بازارهای صادراتی و توانایی جامپینگ قیمتی این کشور در فروش سولفات در بازارهای منطقه موجب ایجاد فضای غیر رقابتی گردیده و شرکت در این زمینه توانایی رقابت با این شرایط را ندارد .
محصول سولفات سدیم این شرکت در کیسه های جمبوبگ یک تنی بسته بندی و توسط تریلی به کارخانه مقصد حمل می گردد. بخشی از محصول نیز بصورت فله و توسط بونکر ارسال می گردد.

فروش سولفات سدیم در صنایع مختلف

تحلیل بنیادی شاملا | معدنی املاح ایران

تحلیل بنیادی شاملا | معدنی املاح ایران

نمودار نرخ فروش محصولات

تحلیل بنیادی شاملا | معدنی املاح ایران

در بررسی روند قیمت بلند مدت محصولات در تحلیل بنیادی شاملا، قیمت با تورم بیشترین همبستگی را دارد. در بررسی های به عمل آمده در تعیین بیشترین وابستگی قیمت محصولات به متغیرهایی همچون نرخ ارز و تورم ، نرخ ارز با توجه به تعیین قیمت مدیریت شده نتوانست به خوبی نشانگر تغییرات قیمتی پیش آمده باشد ولی تورم تا حد قابل قبولی توانست رشد قیمت را نشان دهد.

پیش بینی فروش شرکت معدنی املاح ایران

تحلیل بنیادی شاملا | معدنی املاح ایران

بهای تمام شده

آنالیز هزینه های تولید شرکت در شش ماهه اول سال به شکل زیر بوده است.

تحلیل بنیادی شاملا | معدنی املاح ایران

بخش عمده بهای تمام شده مربوط به سربار تولید می باشد. قیمت تمام شده مواد اولیه هم بخش بهره برداری معدن و هم کارخانه را شامل می شود.

تحلیل بنیادی شاملا | معدنی املاح ایران

برای پیش بینی دستمزد با توجه به سال مالی شرکت که 12/29 می باشد و افزایش نرخ در نیم سال اول محاسبه شده است ، تنها برای سال 95 ، نرخ رشد 15% در نظر گرفته شده است.

تحلیل بنیادی شاملا | معدنی املاح ایران

پیش بینی سود

تحلیل بنیادی شاملا | معدنی املاح ایران

تحلیل SWTO:

نقاط قوت و فرصتها:

  •  در حال حاضر قیمت وارداتی محصول با ارز آزاد بالاتر از قیمت داخلی است به همین دلیل موردی برای کاهش قیمت محصولات اصلی شرکت پیش بینی نمی شود
  •  جنس کالا از نوع بی کشش بوده است به طوریکه نسبت تغییرات مقدار به نرخ در طی سالهای مورد بررسی نزدیک به صفر بوده است.
  •  عمده مصرف سولفات سدیم در مواد شوینده است. این محصول ارزانترین ماده مصرفی آنهاست. به همین علت مصرف آن در مواد تولیدی شرکت ها بیشتر از مقدار استاندار است که با توجه به خاصیت خنثی بودن ماده باعث افزایش حجم محصول بدون تغییر در کیفیت آن می شود.
  •  در بررسی صنایع شوینده، صنایعی که مواد اولیه در آن وزن اصلی بهای تمام شده را تشکیل می دهند. سولفات 15% بهای تمام شده را تشکیل می دهد که با توجه به حم بالای مصرفی این محصول در قبال قیمت ان، ماده ای با صرفه اقتصادی برای این صنایع محسوب می شود .
  •  تنها محصول وارداتی شرکت در مواد اولیه فلوکلانت ها هستند که با توجه به تامین و ذخیره سازی مناسب آن، تحریم ها اثری بر آن ندارد و اینکه از درصد کمی در بین مواد اولیه برخوردار است

نقاط ضعف و تهدیدها:

  • مقررات دولتی، تصویب قانون”اصلاح قانون معادن” در سال90 و اجرای آن در سال 91 شامل تغییراتی در حقوق دولتی است که معدنکار باید بپردازد و این امر باعث افزایش حقوق دولتی و شمول بهره مالکانه به معادن گردیده که باعث افزایش بهای تمام شده محصولات می گردد. این مقررات در مقدار برداشت از معدن و محدود نمودن مقدار برداشت نیز موثر است.
  •  کالای جانشین: تولید مایع شوینده به جای پودر که در آن سولفات سدیم به کار نمی رود باعث کاهش مصرف این ماده می گردد اما سرعت پیشرفت آهسته این محصول تا کنون بسیار آهسته بوده است

جمع بندی تحلیل بنیادی شاملا

این شرکت با توجه به مزیت نسبی در معادن خود که موجب تهیه ماده اولیه ارزان برای آن می شود و همچنین بدون رقیب بودن محصول در صنعت داخلی ، دارای صرفه اقتصادی در فروش در داخل کشور می باشد. نرخ رشد قیمت محصول بسیار به تورم داخلی نزدیک می باشد و با رشد تورم انتظار افزایش نرخ فروش محصول می رود. افزایش تولید توان سود سازی شرکت را بالا می برد .اما در نیمه دوم سال با توجه به فصل زمستان استخراج تا حدی با سختی رو به رو می شود و از سوی دیگر خلوص خاک در نیمه اول سال تا حدی کاهش یافته که برای نیم سال دو نیز همین روند پیش بینی می شود که تا حدی موجب کاهش سود آوری شرکت می شود. شرکت با تقسیم 90 الی 95 درصد سود ، از نظر دریافت سود نقدی مثبت ارزیابی می شود.
در بررسی بلند مدت ، شرکت سالانه روند رو به رشدی را با افزایش میزان تولید و افزایش نرخ تجربه کرده است. تنها نکته قابل تامل در این شرکت بحث جایگزینی مایع شوینده با پودر است که برای شرکت جزئ مسایل مهم محسوب میشود که با توجه به سرعت اهسته رشد این صنعت و گران تر بودن محصول هنوز در سطح کشور به مصرف عموم نمی رسد جای نگرانی ندارد.

منبع : کارگزاری تامین سرمایه نوین
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن