تحلیل بنیادی شاملا | معدنی املاح ایران

237
telegram nokhbegan-start

تحلیل بنیادی شاملا

معرفی شرکت معدنی املاح ایران (شاملا)

شرکت معدنی املاح ایران بزرگترین تولید کننده پودر سولفات سدیم در خاورمیانه و یکی از بزرگترین تولید کنندگان نمک تصفیه شده در سال 1363 تأسیس گردید.

موضوع فعالیت شرکت اکتشاف، استخراج و فرآوری املاح مختلف معدنی بالاخص سولفات سدیم می باشد.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

مصر ف عمده پودر سولفات سدیم در صنایع تولید پودرهای شوینده است و از آنجایی که پودرهای شوینده مستقیما با بهداشت مردم سروکار دارد می توان انتظار داشت که مصرف آن روز به روز افزایش یابد و به ویژه با در نظر گرفتن این امر که مصرف سرانه پودرهای شوینده در ایران هنوز با متوسط جهانی فاصله بسیار زیادی دارد، افزایش مصرف آن و بالطبع افزایش نیاز به سولفات سدیم با بهبود شرایط درآمد و رفاه مردم ارتباط مستقیم دارد.

تحلیل بنیادی شاملا | معدنی املاح ایران

تحلیل بنیادی شاملا | معدنی املاح ایران

ترکیب سرمایه شرکت

آخرین افزایش سرمایه در ده سال گذشته به شرح جدول زیر می باشد؛

تحلیل بنیادی شاملا | معدنی املاح ایران

وضعیت اقتصادی شرکت

شرکت معدنی املاح ایران ، تولید کننده سولفات سدیم با در اختیار داشتن 79 % از سهم بازار این محصول در ایران می باشد و 86 درصد کل تولیدات داخلی ، بزرگترین تولید کننده این محصول در ایران و خاورمیانه می باشد.

دیگر محصول این شرکت، نمک تصفیه شده می باشد که در سال 93 حدود 13 درصد از کل درآمد فروش شرکت را به خود اختصاص داده است. در سال نود و سه، 16 درصد و در سال 1392 حدود  18درصد از کل بازار محصول نمک تصفیه شده در اختیار شرکت معدنی املاح ایران بوده است.

محصولات معدنی املاح ایران در دو واحد صنعتی گرمسار و اراک تولید می شود، که ظرفیت واحد اراک حدود 2   برابر واحد گرمسار می باشد.

نسبت های مالی شرکت

تحلیل بنیادی شاملا | معدنی املاح ایران

درآمد فروش

نمودار زیر درآمد فروش شرکت معدنی ا ملاح ایران در 8 سال اخیر را نشان می دهد. فروش شرکت همواره در سال های اخیر صعودی بوده است و بطور میانگین سالانه 22 درصد رشد داشته، که پایین ترین رشد در سال 88 و معادل 3 درصد و بالاترین میزان رشد 55 درصد در سال 92 بوده است. در ضمن 100 % فروش سولفات و بیش از 80 % از فروش نمک تصفیه شده داخلی می باشد و در مجموع حدود 98 درصد از فروش شرکت داخلی می باشد.

تحلیل بنیادی شاملا | معدنی املاح ایران

تولید سولفات سدیم(محصول اصلی شاملا) در سالهای گذشته با روندی کم نوسان و بدون ریسک، رشد نموده است. در هر سال بطور میانگین به تولید این محصول حدود 4% افزوده می شود. سال 90 با 9% و سال 93 با 0،1% بالا ترین و پایین ترین میزان رشد سولفات در سالهای اخیر بوده اند.
نمک تصفیه شده نیز غیر از کاهش فروش در سال 92 روندی رشدی را طی کرده است که رشد فروش در 7 سال اخیر سالانه 6 درصد بوده است. دو نمودار زیر مقدار فروش دو محصول شرکت(در واحد تن)را نشان می دهد.

تحلیل بنیادی شاملا | معدنی املاح ایران

پودر سولفات سدیم عمدتا در صنایع شوینده مورد استفاده قرار می گیرد و به دلیل ارزانتر بودن این پودر در مواد اولیه صنایع شوینده، مصرف این محصول بسیار بالاست. قیمت این محصول برای معدنی املاح ایران، بطور مستقی م موثر از قیمت ارز نیست، اما با توجه به اینکه سولفات وارده از چین قسمتی از بازار ایران را دراختیار دارد، در صورت کاهش شدید قیمت ارز، قیمت سولفات وارداتی کاهش پیدا کرده و به موجب آن قیمت فروش سولفات تولیدی نیز ناگزیر به کاهش خواهد بود.
قیمت نمک تصفیه شده نیز توسط انجمن صنفی و با هماهنگی سازمان حمایت از مصرف کننده تعیین می گردد.
نمودار زیر روند نرخ فروش دو محصول شرکت را در 7 سال اخیر نشان می دهد. عمدتا روند فروش صعودی بوده و بیشترین رشد را در سال 92 برای سولفات و در سال 91 برای نمک، داشته است. قیمت سولفات سدیم، بطور میانگین 17,7 % و قیمت نمک تصفیه شده 15,7 % در سال رشد داشته است.

تحلیل بنیادی شاملا | معدنی املاح ایران

حاشیه سود ناخالص شرکت در سال های 92 و 93 به ترتیب 64 % و 57 % ، حاشیه سود عملیاتی به ترتیب 61 % و 53 % و حاشیه سود خالص شرکت به ترتیب 54 % و 49 % بوده است.

در مجموع با توجه به روند پایدار و کم ریسک تولید و فروش و قیمت ها و نیز حاشیه سود مناسب و با ثبات شرکت، می توان گفت شرکت معدنی املاح ایران از سطح ریسک عملیاتی بسیار پایینی برخوردار است. همچنین نسبت های اهرمی شرکت نیز نشان دهنده ی وجود ریسک بسیار کم از نظر مالی می باشد.

سود و عایدی هر سهم شاملا

روند سود هر سهم و تقسیم سود در این شرکت حالت پایدار و مطمئنی را در سالهای اخیر طی کرده است. سود هر سهم  (EPS) ، به غیر از کاهش بسیار ناچیز در سالهای  88، 90 و 93 در سال های دیگر از رشد خوبی برخوردار بوده است.. لازم به ذکر است در سال 92 ” EPS شرکت به دلیل افزایش 200 درصدی سرمایه رقم پایینتر از سال 91 را نشان میدهد در صورتی که سود خالص شرکت در این سال 102 درصد افزایش یافته است.
شرکت از سیاست تقسیم سود مناسبی برخوردار است بطوری که در سالهای اخیر همواره بیش از 90 درصد و بطور میانگین 96 درصد از EPS تقسیم شده است. و همچنین حتی در سالهایی که سود هر سهم با کاهش مواجه بوده ، DPS  شرکت نسبت به دوره مالی قبل خود کاهش پیدا نکرده است و شرکت در تقسیم سود از سیاست پایداری است برخوردار بوده که نشان دهنده کم ریسک بودن شرکت از نظر مالی و عملیاتی می باشد.

تحلیل بنیادی شاملا | معدنی املاح ایران

تحلیل بودجه شرکت در سال 1394

تحلیل بنیادی شاملا | معدنی املاح ایران

  • در بودجه فوق، مقدار فروش سولفات سدیم 1,5 درصد کاهش، پیش بینی شده است. در حالیکه در ادوار گذشته هیچگاه شرکت در تولید سولفات کاهش نداشته و بطور میانگین سالانه 4 درصد رشد مقدار فروش در این محصول دیده شده است.
  • همچنین نرخ فروش سولفات سدیم در بودجه شرکت، نسبت به میانگین نرخ سال گذشته 7,5 درصد رشد دیده شده است، که با توجه به رشد بالای قیمت سولفات در سالهای گذشته، نرخ رشد پیش بینی شده، چندان دور از دسترس نیست.

تحلیل بنیادی شاملا | معدنی املاح ایران

مطابق با فوق مهمترین هزینه های شرکت، هزینه ی انرژی و مواد معدنی و سپس ح قوق و دستمزد می باشد.
افزایش هزینه ها در سال 94 ، به دلیل کاهش 1,5 درصدی میزان فروش ، تنها ناشی از پیش بینی افزایش نرخ ها بوده است.
در بودجه شرکت نرخ مواد معدنی 7% (مشابه پیش بینی افزایش نرخ فروش محصولات) افزایش یافته است. همچنین برای نرخ هزینه انرژی و نیز نرخ حقوق و دستمزد به ترتیب 21 % و 20 % افزایش پیش بینی شده است.

براورد کارشناسی از عملکرد سال 94

با توجه به بودجه شرکت یک تحلیل کارشناسی بر اساس سناریو و مفروضات زیر در جدول ذیل ارائه شده است؛

  • مقدار فروش سولفات سدیم در هیچ سالی با کاهش مواجه نبوده و هر ساله روندی صعودی با میانگین 3،9% داشته است. در بودجه شرکت خلاف سابقه شرکت، 1,5 % کاهش در فروش پیش بینی شده است. در برآورد کارشناسی سال 94 ، با توجه به میانگین رشد سال های اخیر ، 3,9 % رشد درنظر گرفته شد.
  • هزینه مواد اولیه، هزینه انرژی و هزینه استهلاک با توجه به رشد مقادیر فروش در برآورد مستقل، تعدیل گردید. همچنین با توجه به اینکه در سال جاری نرخ حقوق و دستمزد طبق اعلام وزارت کار 17 % افزایش یافته، هزینه ی حقوق و دستمزد این شرکت نیز به همین مقدار و با توجه به افزایش مقادیر تولید در برآورد کارشناسی، برآورد گردید. سایر هزینه های سربار نیز معادل بودجه شده برآورد شد.
  • هزینه های اداری و تشکیلاتی نیز به نسبت مقدار فروش برآورد شده، تعیین گردید.
  • سایر اقلام سود و زیان معادل، بودجه در نظر گرفته شد.

صورت سود و زیان 

تحلیل بنیادی شاملا | معدنی املاح ایران

 

منبع : شرکت کارگزاری بورس آثل
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن