تحلیل بنیادی شاوان|پالایش نفت لاوان

290
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی شاوان|پالایش نفت لاوانReviewed by فاطمه میرآب on Sep 28Rating:

تاریخچه و معرفی شرکت پالایش نفت لاوان

تحلیل بنیادی شرکت پالایش نفت لاوان (شاوان)

شرکت پالایش نفت لاوان در سال 1355 تحت عنوان مجتمع تقطیر لاوان زیر نظر پالایشگاه شیراز با ظرفیت 20.000 بشکه نفت خام در روز توسط شرکت اینگرا از کشور یوگسلاوی سابق وبا نظارت شرکت ملی نفت ساخته شده و مورد بهره برداری قرار گرفت . فرآورده های تولیدی آن عبارت بودند از :

 • نفتای ترش: که به خارج ازکشور صادر می شد
 • نفت گاز:که به مصرف داخلی رسید
 • نفت کوره: جهت صادرات و سوخت کشتیها

خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

پس از پیروزی انقلاب اسلامی و با توجه به موقعیت استراتژیک و امکانات بالقوه موجود طرحهای توسعه و بهسازی سیستم در دستور کار قرار گرفت .با شروع جنگ تحمیلی  و صدمه دیدن چندی از پالایشگاه های کشور از جمله پالایشگاه آبادان و در نتیجه افزایش نیاز به فرآورده های نفت گاز و نفت کوره اهمیت این واحد بیش از پیش نمایان گردید . تاجائیکه در طول سالهای دفاع مقدس عملیات سوخت رسانی به ناوگان دریایی جمهوری اسلامی ایران را علیرغم بمبارانهای متعدد به نحو شایسته ای به انجام رسانید.

در حال حاضر خوراک نفت خام پالایشگاه توسط یک رشته خط لوله 12 اینچ از مخازن تأسیسات شرکت نفت فلات قاره لاوان تأمین می گردد .همچنین فرآورده های  تولیدی از طریق سه بازوی  بارگیری بر روی اسکله صادراتی شرکت نفت فلات قاره به کشتی منتقل می شود.در ضمن بخشی از گازهای تولیدی پس از شیرین سازی در سیلندر های گاز مایع پر شده و به مصرف اهالی بومی و تاسیسات موجود در منطقه می رسد و مابقی آن به مصرف سوخت واحد های پالایشی شرکت می رسد.  از تولیدات پالایشگاه می توان به نفتای سبک اشاره کرد که به عنوان بنزین با سرب پایین به مصرف داخلی می رسد. نفت گاز تولیدی نیز به مصرف داخلی می رسد اما نفت کوره صادر   می گردد.

با راه اندازی واحد تبدیل کاتالیستی نفتای ترش به قسمت تصفیه این واحد ارسال شده و واحد مراکس از سرویس خارج شد. قسمت کنترل این واحد از نوع DCS بوده و به دست متخصصان ایرانی نصب و مورد بهره برداری قرار گرفته است.  واحد تصفیه نفتا با هیدروژن به ظرفیت 10.000 بشکه در روز و واحد تبدیل کاتالیستی به ظرفیت 6250 بشکه در روز طراحی شده است. خوراک این واحد از واحد تقطیر تأمین می شود. محصولات این واحد عبارتند از پلاتفرمیت با عدد اکتان 0.95 گاز مایع و نفتای سبک تصفیه شده.

واحد شیرین سازی گاز ترش بوسیله آمین در جهت شیرین سازی سوخت گازی توربینهای گازی مولد برق، کوره ها و دیگ های بخار و جایگزینی سوخت مایع، خریداری  و نصب گردیده است. پس از احداث واحد تبدیل کاتالیستی و اجرای طرح افزایش ظرفیت واحد تقطیر نفت خام و تولید فرآورده های جدید، طراحی سیستم ذخیره سازی و بارگیری فرآورده ها انجام گرفت و دستگاهها و تجهیزات مورد نیاز خریداری و نصب شد.

شرکت پالایش نفت لاوان در سالهای اخیر طرحهایی را به مرحله اجرا درآورده است که از جمله آن می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • احداث ساختمان جدید آتشنشانی
 • اصلاح شبکه تولید و توزیع بخار و آب مقطر برگشتی
 • اصلاح سیستم سوخت مایع و گاز
 • نصب و راه اندازی دو دستگاه آب شیرین ساز هر کدام بظرفیت 75 متر مکعب در ساعت
 • تجهیز و راه اندازی مرکز اصلی برق14B و مراکز فرعی 90C و 90D
 • احداث مخازن جدید به منظور ذخیره سازی آب صنعتی، سوخت نفت گاز توبین های گازی و گاز مایع

ضمنًا این شرکت با هدف گسترش امکانات و افزایش و تنوع تولیدات خود طرحهای متعدد دیگری را نیز در دست اجرا دارد که از آن جمله است:

 • احداث واحد گوگردزدایی نفت گاز با هیدروژن
 • احداث واحد ایزومریزاسیون نفتای سبک
 • احداث واحد تقطیر در خلاء
 • افزایش ظرفیت واحد تقطیر نفت خام تا سقف 50 هزار بشکه در روز
 • تولید سوخت جت
 • خریدو نصب توربین گازی مولد برق واحد شماره 4
 • ایجاد کمپ مسکونی و تاسیسات رفاهی لازم جهت اسکان کارکنان
 • گسترش شبکه آب آتش نشانی و تقویت ایستگاههای پمپاژ
 • استفاده از سیستم کنترل و کیفیت(DCS) جهت واحد تقطیر نفت خام

عواملبنیادی موثربر شرکت

 • پالایشگاه لاوان به منظور تامین فرآورده های مورد نیاز بنادر ساحلی، همچنین سوخت کشتی هایی که در خلیج فارس تردد می کردند، به عنوان پالایشگاهی با ضریب پیچیدگی کم در جزیره لاوان احداث و راه اندازی شد.متعاقب آن در سال ١٣٧٣دستگاه های مراکس برای شیرین کردن نفت، همچنین نمک زدایی به واحدهای پالایشی این پالایشگاه اضافه شد و ظرفیت آن به روزانه تا ٣٠ هزار بشکه در روز افزایش یافت.
 • خوراک نفت خام این پالایشگاه از حوزه های نفتی فلات قاره به وسیله خط لوله ١٠ اینچی به طول حدود یک کیلومتر تامین می شود.از گاز مایع، نفت گاز و نفت کوره به عنوان سوخت در پالایشگاه لاوان استفاده می شود.
 • شرکت پالایش نفت لاوان یکی از شرکت های تابعه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران در استان هرمزگان است، که خود یکی از چهار شرکت اصلی شرکت ملی نفت ایران م یباشد. این پالایشگاه، ظرفیت اسمی 50،000بشکه درروز و ظرفیت عملیاتی 60،000بشکه در روز را دارا می باشد.
 • فعالیت پالایشگاه لاوان تا سال 93 منحصر به تولید فراورده های اصلی بوده است اما از سال 93 اقدام به تولید برخی محصولات جانبی نیز نموده است، که این امر منجر به افزایش بهره وری و کاهش ضایعات می باشد.

بررسی سودآوری شرکت

تحلیل بنیادی شرکت پالایش نفت لاوان (شاوان)

حاشیه سود

تحلیل بنیادی شرکت پالایش نفت لاوان (شاوان)

ترکیب بهای تمام شده در گزارش 3ماهه 94

تحلیل بنیادی شرکت پالایش نفت لاوان (شاوان)

بیشترین تاثیر بر بهای تمام شده را مواد مستقیم دارد . بیش از 25% از مواد مصرفی را میعانات گازی و مابقی را نفت تشکیل می دهد.

نسبت های مالی

تحلیل بنیادی شرکت پالایش نفت لاوان (شاوان)

پیش بینی سودسال جاری

تحلیل بنیادی شرکت پالایش نفت لاوان (شاوان)

در آخرین گزارش شرکت، زمان تولید محصولات جانبی ( گوگرد و …) ، آبان ماه سال جاری اعلام گردیده است ولی در تحلیل فوق با توجه به تاخیر زمانی اجرای طرح ، تولید این محصولات برای سال جاری در نظر گرفته نشده است . لازم به توضیح می باشد که پالایشگاه لاوان با تولید محصولات جانبی میزان پرتی خود را کاهش داده و سودساز خواهد شد.

پیش بینی سود 94

تحلیل بنیادی شرکت پالایش نفت لاوان (شاوان)

نتیجه گیری

شرکت پالایش نفت لاوان با فرض عدم تولید محصولات جانبی و با توجه به گزارش 3 ماهه شرکت ، برای سال 94 ، برآورد میشود، زیانی معادل 867 ریال به ازای هر سهم محقق سازد.

منبع : شرکت کارگزاری نهابت گر

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن