تحلیل بنیادی شاوان | پالایش نفت لاوان

570
telegram nokhbegan-start

تحلیل بنیادی شاوان | پالایش نفت لاوان

نگاهی به شرکت

اطلاعات تحلیل بنیادی شاوان | پالایش نفت لاوان

عوامل بنیادی موثر بر شرکت

_ پالایشگاه لاوان به منظور تامین فرآورده های مورد نیاز بنادر ساحلی، همچنین سوخت کشتی هایی که در خلیج فارس تردد می کردند، به عنوان پالایشگاهی با ضریب پیچیدگی کم در جزیره لاوان احداث و راه اندازی شد.متعاقب آن در سال ١٣٧٣ دستگاه های مراکس برای شیرین کردن نفت، همچنین نمک زدایی به واحدهای پالایشی این پالایشگاه اضافه شد و ظرفیت آن به روزانه تا ٣٠ هزار بشکه در روز افزایش یافت.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

_ خوراک نفت خام این پالایشگاه از حوزه های نفتی فلات قاره به وسیله خط لوله ١٠ اینچی به طول حدود یک کیلومتر تامین می شود.از گاز مایع، نفت گاز و نفت کوره به عنوان سوخت در پالایشگاه لاوان استفاده می شود.

_ شرکت پالایش نفت لاوان یکی از شرکت های تابعه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران در استان هرمزگان است، که خود یکی از چهار شرکت اصلی شرکت ملی نفت ایران می باشد. این پالایشگاه، ظرفیت اسمی 50.000 بشکه در روز و ظرفیت عملیاتی 60.000 بشکه در روز را دارا می باشد.

_ فعالیت پالایشگاه لاوان تا سال 93 منحصر به تولید فراورده های اصلی بوده است اما از سال 93 اقدام به تولید برخی محصولات جانبی نیز نموده است، که این امر منجر به افزایش بهره وری و کاهش ضایعات می باشد.

مقایسه نموداری

1) بررسی سود آوری شرکت

سودآوری تحلیل بنیادی شاوان | پالایش نفت لاوان

2) حاشیه سود

حاشیه سود تحلیل بنیادی شاوان | پالایش نفت لاوان

3) ترکیب بهای تمام شده در گزارش 3ماهه 94

بیشترین تاثیر بر بهای تمام شده را مواد مستقیم دارد .بیش از % 25 از مواد مصرفی را میعانات گازی و مابقی را نفت تشکیل می دهد.

بهای تولید تحلیل بنیادی شاوان | پالایش نفت لاوان

نسبت های مالی

نسبت مالی تحلیل بنیادی شاوان | پالایش نفت لاوان

پیش بینی سود سال جاری

1)مفروضات بودجه

مفروضات تحلیل بنیادی شاوان | پالایش نفت لاوان

در آخرین گزارش شرکت، زمان تولید محصولات جانبی ) گوگرد و … ( ، آبان ماه سال جاری اعلام گردیده است ولی در تحلیل فوق با توجه به تاخیر زمانی اجرای طرح ، تولید این محصولات برای سال جاری در نظر گرفته نشده است . لازم به توضیح می باشد که پالایشگاه لاوان با تولید محصولات جانبی میزان پرتی خود را کاهش داده و سودساز خواهد شد.

2) پیش بینی سود 94

پیش بینی سود تحلیل بنیادی شاوان | پالایش نفت لاوان

نتیجه گیری

شرکت پالایش نفت لاوان با فرض عدم تولید محصولات جانبی و با توجه به گزارش 3 ماهه شرکت ، برای سال 94 ، برآورد می شود، زیانی معادل 867 ریال به ازای هر سهم محقق سازد.

منبع: کارگزاری نهایت نگر

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن