تحلیل بنیادی شبریز | پالایش نفت تبریز

678
telegram nokhbegan-start

تحلیل بنیادی شبریز | پالایش نفت تبریز

نگاهی به شرکت

کلیات تحلیل بنیادی شبریز | پالایش نفت تبریز

عوامل بنیادی موثر بر شرکت

_ شرکت پالایش نفت تبریز یکی از شرک تهای تابعه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران در استانآذربایجان شرقی است. این پالایشگاه، ظرفیت اسمی 110.000 بشکه در روز را دارا م یباشد. خوراک نفت خام این پالایشگاه از میادین نفتی جنوب کشور )حوزه سرخون و …( توسط خط لوله ای به قطر 16 اینچ تأمین می گردد.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

_ این پالایشگاه دارای 16 واحد پالایش جهت انجام فرآیند تصفیه نفت خام و تبدیل آن به فرآورده های نفتی و 8 واحد سرویس های جانبی برای پشتیبانی از فرآیند تولید می باشد. واحد تقطیر این پالایشگاه مهمترین واحد پالایشی است که خوراک سایر بخشها از فعالیتهای این بخش تامین می شود. این واحد ظرفیت 110.000 بشکه نفت خام در روز را دارا می باشد.

_ واحد تقطیر از دو قسمت تقطیر در فشار جو و تقطیر در خلاء تشکیل شده است که در این واحد، نفت خام به صورت برش های متفاوت از هم جدا می شوند.

_ پالایشگاه تبریز در حال حاضر % 7 از فرآورده های نفتی کشور را تامین می کند. شرکت پالایش نفت تبریز در حال حاضر فرآورده های گوناگونی را به بازار عرضه می کند که از میان آنها می توان به گاز مایع، بنزین، نفت گاز، خوراک پتروشیمی، نفت سفید، گوگرد و قیر اشاره نمود.

_ این شرکت پروژه های متعددی چون طرح احداث واحد گرانول سازی گوگرد، اختلاط روغن و بهینه سازی پالایشگاه تبریز را در دست اجرا دارد.

_ پالایشگاه تبریز برای اجرای کیفی سازی محصولات خود، افزایش سرمایه % 100 را در سال 94 اجرا نمود. شرکت پیش بینی نموده است که پروژه کیفی سازی شرکت 5 سال طول خواهد کشید.

مقایسه نموداری

1)بررسی سود آوری شرکت

سودآوری تحلیل بنیادی شبریز | پالایش نفت تبریز

2)حاشیه ی سود

حاشیه سود تحلیل بنیادی شبریز | پالایش نفت تبریز

3)ترکیب بهای تمام شده

بیشترین تاثیر بر بهای تمام شده را مواد مستقیم دارد .پالایشگاه نفت تبریز از میعانات گازی استفاده نکرده و فقط از نفت خام استفاده می نماید.

بهای تولید تحلیل بنیادی شبریز | پالایش نفت تبریز

نسبتهای مالی

نسبت مالی تحلیل بنیادی شبریز | پالایش نفت تبریز

پیش بینی سود سال 1394

1)مفروضات بودجه

مفروضات تحلیل بنیادی شبریز | پالایش نفت تبریز

2) پیش بینی سود 94

پیش بینی تحلیل بنیادی شبریز | پالایش نفت تبریز

نتیجه گیری

شرکت پالایش نفت تبریز با مفروضات ارائه شده قادر به ساخت 154 ریال سود به ازای هر سهم می باشد. با این مفروضات و تحلیل انجام شده شرکت قادر به پوشش سود پیش بینی شده 186 ریالی خود در سال 94 نیست.لازم به توضیح است که به دلیل حساسیت زیاد شرکتهای پالایشی نسبت به تغییر نرخ نفت خام و فرآورده های نفتی، در صورت تغییر قیمت جهانی نفت خام و تغییر در نرخ خرید فرآورده ها توسط شرکت پخش و پالایش، سود شرکت دستخوش تغییرات چشمگیری می شود.

منبع: کارگزاری نهایت نگر

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن