تحلیل بنیادی شبریز | پالایش نفت تبریز

105
telegram nokhbegan-start

تحلیل بنیادی شبریز | پالایش نفت تبریز

پالایش نفت تبریز

شرکت سود هر سهم سال مالی منتهی به ٣٠/١٢/٩۵ را با سرمایه حدود ٣,٨٨۴ میلیارد ریال مبلغ ۵۵٧ ریال اعلام نموده است. این در حالی است که در پیش بینی سال ٩۴ مبلغ (٣۵٧) ریال زیان به ازای هر سهم گزارش شده است. همچنین بر اساس اطلاعات واقعی ٩ ماهه منتهی به ٣٠/٠٩/٩۴ مبلغ (٢۶٨) ریال زیان به ازای هر سهم محقق شده است.

مهمترین دلایل افزایش سودآوری شرکت

_ افزایش نسبت حاشیه سود ناخالص از ١ درصد در پیش بینی سال ٩۴ به ١٠ درصد در پیش بینی سال ٩۵


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

_ افزایش ٧٢۴ درصدی سود ناخالص و رسیدن آن به مبلغ ۴,۴۶۶ میلیارد ریال علی رقم افت ١۴  درصدی فروش

_ افزایش ١٠٨ درصدی درآمدهای عملیاتی و تبدیل هزینه عملیاتی (٢١٠) میلیارد ریالی به درآمد عملیاتی ١٧ میلیارد ریالی

_ کاهش ٢٠ درصدی هزینه های مالی و رسیدن آن به مبلغ (٨٩۴) میلیارد ریال

سایر نکات با اهمیت

_ فروش خالص شرکت در پیش بینی جدید با کاهش ١۴ درصدی مبلغ ۴۶,٢٢۵ میلیارد ریال گزارش شده است. این کاهش با توجه به افت متوسط نرخ فروش محصوللات صورت گرفته است و این در حالی است که از لحاظ مقدار فروش، گروه های اصلی محصولات با افزایش همراه بوده است. ٢٨ درصد از مبلغ فروش مربوط به محصول بنزین، ٣٧ درصد مربوط به محصول نفت گاز و ١١ درصد نفت کوره می باشد. به این ترتیب علی رغم تنوع بالای محصولات تولیدی توسط پالایشگاه حدود ٧۶ درصد از فروش ریالی شرکت مربوط به محصولات فوق می باشد. نمودار زیر مقایسه ای از فروش مقداری این سه محصول اصلی شرکت را در پیش بینی سال ٩۵ نسبت به پیش بینی سال گذشته ارائه می دهد: (ارقام هزار مترمکعب)

مواد تحلیل بنیادی شبریز | پالایش نفت تبریزهمانطور که از نمودار مشخص است فروش شرکت در سه محصول اصلی از لحاظ  مقداری با افزایش جزئی همراه بوده است. جدول زیر متوسط نرخ فروش سه محصول اصلی را به صورت مقایسه ای نمایش می دهد: (ریال به ازای هر متر مکعب)

نرخ تحلیل بنیادی شبریز | پالایش نفت تبریزهمانطور که از جدول فوق مشخص است. متوسط نرخ فروش محصولات اصلی شرکت در پیش بینی سال ٩۵ با افت قابل ملاحظه‌ای مواجه بوده اند.

_ بهای تمام شده کالای فروش رفته با افت ٢٢ درصدی مبلغ ۴١,٧۵٩ میلیارد ریال گزارش شده است. به این ترتیب افت ببیشتر بهای تمام شده نسبت به افت فروش، افزایش قابل ملاحظه در نسبت حاشیه سود ناخالص را منجر شده است.

همچنین در سال ٩۵ مقدار نفت خام جهت پالایش با افزایش ١٠ درصدی در حجم به ۴٠ میلیون بشکه افزایش یافته است. نرخ نفت خام نیز با ٢٨ درصد کاهش نسبت به پیش بینی سال ٩۴ لحاظ شده است. قابل ذکر است مرجع قیمت گذاری به قیمت ٩۵ درصد فوب خلیج فارس می باشد.

_ در بخش هزینه ها و درآمدهای عملیاتی در پیش بینی سال ٩۴ مبلغ (٢٢۵) میلیارد ریال به عنوان هزینه کاهش ارزش موجودی فرآورده ها در پایان سال گزارش شده بود که در سال ٩۵ از این بابت مبلغی گزارش نشده است.

نتیجه گیری

همانطور که مشخص است مهمترین عامل تأثیر گذار بر سودآوی شرکت قیمت نفت می باشد. زیرا از یک سو بر قیمت مواد اولیه مصرفی و از سوی دیگر بر نرخ فروش محصولات شرکت تأثیر گذار است. همچنین نسبت حاشیه سود ناخالص شرکت نیز از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا روند افزایش در این نسبت حاکی از دریافت تخفیف بیشتر بر روی نرخ خرید نفت خام است. در حال حاضر شرکتهای پالایشگاهی نفت خام را با قیمت ٩۵ درصد فوب خلیج فارس دریافت می کنند به عبارتی نفت را با تخفیف ۵ درصدی دریافت می کنند. برخی شنیده ها در بازار سرمایه از افزایش این تخفیف تا ١٠ درصد حکایت دارد که در صورت تحقق این موضوع بر حاشیه سود ناخالص این شرکت افزوده خواهد شد. بنابراین افزایش قیمت جهانی نفت و افزایش نرخ تسعیر ارز مبلغ ریالی تخفیف را برای شرکت افزایش می دهد و اثر مثبت بر سودآوری شرکت خواهد داشت. براساس پیش بینی های متفاوتی که از نرخ جهانی نفت ارائه شده است به نظر می رسد که در آینده شاهد رشد قیمتی آن باشیم و در حالت بدبینانه تثبیت قیمت نفت در نرخ های فعلی متصور می شود. در خصوص نرخ ارز نیز حدس و گمان هایی در خصوص تک نرخی شدن دلار حول و حوش نرخ ٣٢,٠٠٠ ریال مطرح می شود که در صورت تحقق آن می تواند بر درآمد  پالایشگاهی ها اثر منفی داشته باشد. البته ابهامات زیادی در گزارشات پالایشگاهی ها مشاهده می شود. اول اینکه مشخص نیست نفت در پیش بینی با چه نرخی لحاظ شده و در ثانی در خصوص نرخ تسعیر ارز نیز صحبتی به میان نیامده است. در صورتی که فرض کنیم نرخ ارز با نرخ های فعلی (حدود ٣۴,٠٠٠ ریال) لحاظ شده نرخ مورد انتظار ٣٢,٠٠٠ ریال برای پالایشگاهی ها خبر مناسبی نخواهد بود.

منبع: کارگزاری آبان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن