تحلیل بنیادی شبندر | پالایش نفت بندرعباس

365
telegram nokhbegan-start

تحلیل بنیادی شبندر | پالایش نفت بندرعباس

تاریخچه

شرکت پالایش نفت بندرعباس از سال 1375 با تغییر نام شرکت ملی گاز مایع ایران ایجاد گردید لیکن هیچگونه فعالیتی در قالب شخصیت حقوقی یاد شده نداشته و از طرفی با توجه به بند 2 قانون بودجه سال 1377 ماده (( الف )) و رفع محدودیت در تاسیس شرکتهای دولتی براساس بند 5 قانون اساسنامه شرکت مای نفت ایران و بند 4 ماده 7 فصل دوم اساسنامه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران با شخصیت حقوقی جدید به ثبت رسیده و عملیات مالی شرکت عملا از سه ماهه آخر سال 1377 شروع گردیده است. همچنین در سال 1388 براساس صورتجلسه مجمع عمومی فوقالعاده مورخ 30/04/1388 اساسنامه شرکت اصلاح گردید و نوع شخصیت حقوقی شرکت از» سهامی خاص « به سهامی عام تغییر یافته است.

موضوع فعالیت

انجام عملیات پالایش و فرآوری نفت خام و سایر هیدروکربورها و ساخت فراورده های نفتی از قبیل گاز مایع، نفت سفید، سوخت هواپیما، بنزین، نفت کوره و سایر مشتقات و فرآوردههای جنبی و انجام هرگونه عملیات به منظور عرضه مواد مندرج در اساسنامه و احداث، راه اندازی و بهره برداری از کارخانجات صنعتی به منظور تولید، بازاریابی، فروش، صدور انواع مختلف محصولات نفتی، شیمیایی و مشابه.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

مرکز اصلی و مساحت شرکت

مرکز اصلی و مرکز فعالیت شرکت در استان هرمزگان و شهرستان بندرعباس در کیلومتر 20 جاده اسکله شهید رجائی واقع گردیده است.

ترکیب سهامداران

1

صورت سود و زیان

2

بررسی اقلام عمده صورت سود و زیان

روند تولید و فروش

شرکت دارای 7 محصول اصلی شامل بنزین، نفت کوره، گاز مایع، سوخت سنگین جت و نفتا می باشد و محصولاتی چون وکیوم باتوم، لوبکات سنگین، گوگرد و غیره از جمله محصولات فرعی شرکت به شمار می روند.

3

4

تناژ فروش محصولات اصلی شرکت در سال 94 به جز درمورد بنزین که 10 درصد افزایش داشته است کاهش را نشان می دهد. در مورد نفت گاز 7 درصد کاهش و نفت کوره 8 درصد کاهش مورد مشاهده می باشد. . از بین محصولات صادراتی نیز که نفت کوره مهمترین جزء آن می باشد 16 درصد کاهش داشته است.

در بودجه 94 مبلغ فروش عمده محصولات نسبت به سال قبل کاهشی 15 درصدی داشته است که با توجه به اطلاعات دریافتی از شرکت علت این موضوع کاهش نرخ خرید محصولات از جانب شرکت ملی پالایش نفت است. در حال حاضر قیمت محصولات این شرکت بر اساس قیمت های فوب خلیج فارس تعیین می شود. البته بنزین فوب خلیج فارس اکتان 95 می باشد درحالی که بنزین تولیدی شرکت اکتان 88 اعلام شده است و اگر قرار بود پیاده سازی طرح قیمت گذاری محصولات بر اساس کیفیت آنها که در سال 93 مطرح شده بود اجرا شود قیمت محصولات بیش از این کاهش پیدا می کرد درحالی که اجرای این طرح تا سال 98 به تعویق افتاده است.

عملکرد شرکت در حوزه فروش طی سالهای گذشته طبق صورتهای مالی گزارش شده و همچنین بودجه سال 94 در جدول ذیل نمایش داده شده است.

5

بهای تمام شده

نرخ خرید نفت خام و میعانات گازی در پیش بینی های سال 94 ، براساس آخرین میانگین موزون ماه های فروردین لغایت خردادماه اعلام شده طی صورت حسابهای قطعی شرکت ملی پالایش و پخش، 54,94 دلار به ازای هر بشکه نفت خام سنگین و 56,75 دلار به ازای هر بشکه میعانات گازی در نظر گرفته شده است.

همچنین با توجه به روند افزایشی نرخ تسعیر بانک مرکزی در ماه های گذشته، شرکت نرخ ارز را برای دوره پیش بینی 30000 ریال و برای کل دوره میانگین وزنی 29525 ریال در نظر گرفته است.

6

تغییرات قیمت محصولات نسبت به نفت خام

از آنجا که تاثیرگذارترین عامل بر روی قیمت محصولات تولیدی شرکت، نفت خام می باشد جهت تحلیل بهتر و شفافیت موضوع، نمودار تغییرات قیمت محصولات اصلی شرکت بر اساس تناژ تولید شامل بنزین، نفت کوره و نفت گاز نسبت به تغییرات قیمت نفت خام در ذیل به تصویر کشیده شده است.

همانطور که در نمودارهای ذیل مشاهده می شود تغییرات قیمت نفت خام مستقیما و به صورت یک به یک بر روی قیمت محصولات تاثیر می گذارد.

7

8

سناریو سازی

با توجه به نوع تولیدات این شرکت مهمترین عنصری که می تواند سود را تحت تأثیر قرار دهد نرخ خرید نفت خام و همچنین نرخ فروش محصولات است، به همین جهت وضعیت شرکت در سه سناریو بررسی شده است.

سناریو بدبینانه

_  نرخ دلار در این سناریو 30000 ریال فرض شده است.

_ نرخ خرید هر بشکه نفت خام سفید در این سناریو 15 درصد کاهش داده شده است.

_ نرخ فروش محصولات با توجه به تغییرات نرخ نفت 15 درصد کاهش داده شده است.

سناریو میانه

_ نرخ دلار در این سناریو 30500 ریال فرض شده است.

_ نرخ خرید هر بشکه نفت خام سفید در این سناریو 5 درصد کاهش داده شده است.

_ نرخ فروش محصولات با توجه به تغییرات نرخ نفت 3 درصد کاهش داده شده است.

سناریو خوشبینانه

_ نرخ دلار در این سناریو 31000 ریال فرض شده است.

_ نرخ خرید هر بشکه نفت خام سفید در این سناریو 10 درصد افزایش داده شده است.

_ نرخ فروش محصولات با توجه به تغییرات نرخ نفت 15 درصد افزایش داده شده است.

صورت سود و زیان کارشناسی شده

9

منبع: مشاور سرمایه گذاری آرمان آتی

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن