تحلیل بنیادی شبندر | پالایش نفت بندرعباس

431
telegram nokhbegan-start

تحلیل بنیادی شبندر | پالایش نفت بندرعباس

شرکت پالایش نفت بندرعباس فعالیت خود را در زمینه تهیه و تامین نفت خام و میعانات گازی و انجام پالایش و تولید فرآورده های نفتی و عرضه آن به مشتریان از سال 1376 آغاز نمود. در حال حاضر نیز شرکت پالایش نفت بندر عباس، طرح افزایش ظرفیت بنزینی با پیشرفت حدود 95 درصد در دست تکمیل دارد که طبق بودجه شرکت تا پایان سال جاری به بهره برداری خواهد رسید.

روند سودآوری شرکت در طی سال های 1390 تا بودجه 1394 به صورت سود و زیان در جدول ذیل خلاصه شده است:


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

هم مقیاس تحلیل بنیادی شبندر | پالایش نفت بندرعباس

با توجه به جدول فوق، فروش شرکت در طی سال 1392 به اوج خود رسیده و با تغییری 143 درصدی نسبت به سال 91 سال مطلوبی را از نظر سودآوری برای سهامداران حاصل نمود بطوری که سود هر سال در سال فوق 2.248 ریال برای هر سهم می باشد. عمده دلایلی که باعث افزایش چشمگیر سودآوری شرکت در سال مذکور افزایش نرخ دلار و افزایش قیمت نفت می باشد و بنابراین قیمت نفت و قیمت ارز رابطه ای مستقیم با سودآوری شرکت دارند. بزرگترین قلم کاهنده فروش، حساب بهای تمام شده کالای فروش رفته می باشد و از سوی دیگر حاشیه سود ناخالص شرکت بجز در سال های نوسان نرخ دلار و نفت، تا حدود زیادی تمایل به ثبات داشته است.

نسبت های مالی

نسبت های مالی از ابزار بسیار مهم برای تصمیم گیری در سرمایه گذاری هستند. چهار گروه از نسبت های مهم شرکت پالایش نفت بندر عباس در طی سال های 1390 تا 1393 در جدول ذیل نمایش داده شده است:

نسبت مالی تحلیل بنیادی شبندر | پالایش نفت بندرعباس

نسبت های نقدینگی شرکت در طی سال های 1390 تا 1393 تا حدود زیادی کاهش یافته است که نشان از استفاده از سیاست های جسورانه در مدیریت دارایی ها و بدهی های جاری شرکت می باشد. در نسبت های فعالیت شرکت نیز متوسط دوره گردش موجودی کالا تا حدودی افزایش را نشان می دهد و در نسبت های اهرمی نیز نشانگر افزایش استفاده از بدهی ها جهت تامین مالی می باشد که در واقع منجر به افزایش اهرم مالی شرکت می باشد که در واقع نشانگر استراتژی جسورانه در این زمینه می باشد.

در مورد نسبت حاشیه سود ناخالص نیز افزایش چشمگیر حاشیه سودناخالص شرکت در طی سال های 1391 و 1392 می باشد که عمدتا ناشی از افزایش نرخ ارز و نیز افزایش قیمت های جهانی نفت خام می باشد. همچنین به تبع عوامل مذکور، بازده حقوق صاحبان سهام شرکت نیز در رشدی چشمگیر در سال های 1391 و 1392 داشته است.

مقدار، نرخ، مبلغ فروش و تولید محصولات

ترکیب ریالی فروش محصولات شرکت در طی سال های 1390 تا بودجه سال 1394 در جدول ذیل خلاصه شده است:

ترکیب ریالی تحلیل بنیادی شبندر | پالایش نفت بندرعباس

مطابق جدول فوق محصولات اصلی 5 گانه شکت عبارتند از: نفت گاز، نفت کوره، بنزین موتور، نفت سفید و نفتا می باشند. همچنین طبق بودجه 94 ترکیب ریالی فروش شرکت به نحوی است که نفت گاز، بنزین موتور و نفت کوره به ترتیب با درصدهای 39، 22 و 22 درصد بیشترین سهم از فروش شرکت را به خود اختصاص داده اند که در نمودار ذیل مشخص شده است. مبلغ فروش نیز در جدول ذیل ارائه شده است:

مبلغ فروش تحلیل بنیادی شبندر | پالایش نفت بندرعباس

بهای تمام شده کالای فروش رفته

ترکیب بهای تمام شده کالای فروش رفته شرکت در طی سال های 90 تا 93 در جدول ذیل خلاصه شده است:

بهای تولید تحلیل بنیادی شبندر | پالایش نفت بندرعباسگ

طبق جدول فوق اصلی ترین قلم بهای تمام شده شرکت، نفت خام و میعانات گازی بوده است بطوری که اغلب بیش از 98 درصد از هزینه های تولید را هزینه مواد مستقیم مصرفی تشکیل می دهد.ترکیب مواد اولیه مصرفی در بودجه 94 نیز در نمودار ذیل نشان داده شده است:

ترکیب مواد تحلیل بنیادی شبندر | پالایش نفت بندرعباس

مواد مصرف شده شرکت در سه ماهه 94 و 93 و نیز میزان پوشش آن نیز به شرح جدول ذیل می باشد:

مواد تحلیل بنیادی شبندر | پالایش نفت بندرعباس

صورت سود و زیان پیش بینی شده

خلاصه ای از صورت سود و زیان کارشناسی در سال 1394 به همراه بودجه 94 و سه ماهه های سال های 93 و 94، در جدول ذیل خلاصه شده است:

سود و زیان تحلیل بنیادی شبندر | پالایش نفت بندرعباس

نتیجه گیری

شرکت پالایش نفت بندر عباس در حال حاضر حدود 18 درصد پالایش نفت خام داخل کشور و به تبع آن محصولات مورد نیاز کشور در پالایشگاه بندرعباس تولید می گردد.

میزان پوشش سود ناخالص نیز در سه ماهه اول سال 94 (18%) نسبت به مدت مشابه سال 93 ( 24%) کاهشی 25 درصدی را نشان می دهد که عمده علت آن کاهش چمشگیر قیمت جهانی نفت خام می باشد. همچنین پوشش سود خالص شرکت سه ماهه94(18%) نسبت به مدت مشابه سال93(27%) کاهشی در حدود 33 درصد داشته است و در سود هر سهم کارشناسی پوشش 20 درصدی را در سال 94 دارد. همچنین هیات مدیره تصمیم دارد 55 % سود خالص را جهت تقسیم بین صاحبان سهام به مجمع عمومی عادی سالیانه سال مالی 94 پیشنهاد نماید.

در مجموع با توجه به بررسی کارشناسی صورت عملکرد سه ماهه 94 شرکت پالایش نفت بندر عباس، به نظر می رسد شرکت تا حدود 89 درصد (193 ریال) توانایی پوشش سود هر سهم بودجه شده سال94(220ریال) را دارد. متغیرهایی که می توانند سودآوری شرکت را تحت تاثیر قرار دهند عبارت اند از: قیمت نفت خام و قیمت دلار. به عبارتی میزان سودآوری شرکت رابطه مستقیم با قیمت نفت خام و قیمت دلار دارد بطوری که اگر قیمت نفت افزایش یابد سودآوری شرکت نیز افزایش می باید و اگر قیمت دلار نیز افزایش یابد باز هم سودآوری شرکت اقزایش خواهد یافت.

منبع: تدان – مشاور سرمایه گذاری امین آفاق

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن