تحلیل بنیادی شبهرن | نفت بهران

281
telegram nokhbegan-start

تحلیل بنیادی شبهرن

تاریخچه شرکت نفت بهران

فعالیت‌های این شرکت در سال 1341 تحت امتیاز وتکنولوژی شرکتEXXON آمریکا وبا نام تجاریESSO  آغاز گردید. با تاسیس واحد مخلوط کنی (Blending) در سال 1343، به تولید روغن هایESSOدر داخل ایران پرداخت واز سال 1345 با نام شرکت تولید وتصفیه روغن به کار خود ادامه داد.
پالایشگاه شرکت در سال 1347 تأسیس و با ظرفیت تولید 30 هزار تن روغن در سال راه اندازی گردید و از سال 1363، با نام جدید شرکت پالایش روغن تهران فعالیت‌های تولیدی خود را با روندی رو به توسعه، استمرار بخشید چنان که در حال حاضر ظرفیت تولید سالانه شرکت، بالغ بر 400 هزار تن انواع محصولات است.
از سال 1370 نام شرکت، به شرکت نفت بهران تغییر یافت. در ادامه فعالیت های تحقیقاتی، کارکنان این مجموعه موفق به تولید ضدیخ در سال 1371 و تولید موم (Paraffin wax) مرغوب به روش تعریق (Sweating) برای اولین بار در ایران در سال 1372 ونیز تولید حلال فورفورال در شوشتر در سال 1385 گردیدند.

ارتقاء ظرفیت‌های تولید اسمی و رسمی صنعتی


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

بهره برداری از کارخانه–پالایشگاه شرکت نفت بهران تحت مجوز شماره 15226 مورخه 20/3/1347 صادره از وزارت صنایع و معادن باتولید 30 هزار تن روغن در سال آغاز گردید و در سال 1368 تحت مجوز شماره 380336 مورخ 09/11/1368 وزارت صنایع ظرفیت تولید آن به 150 هزارتن روغن، 3 هزار تن پارافین و 1500 تن ضدیخ رسید. همچنین بر اساس اصلاحیه شماره 37600 مورخ 13/11/1392 وزارت صنعت، معدن و تجارت، ظرفیت تولید انواع روغن موتور و روانکارهای صنعتی به  330  هزارتن در سال، ظرفیت تولید پارافین کم روغن به  25  هزارتن در سال و مجوز ضد یخ  به 27 هزارتن در سال افزایش یافت و همچنین محصولات جانبی تولیدی شرکت شامل؛ فورفورال اکسترکت با ظرفیت 124هزار تن، اسلاک وکس با ظرفیت 4/23 هزار تن و فوتس اویل با ظرفیت 12هزار تن در سال به پروانه بهره برداری اضافه گردید.

سهم بازار

شرکت نفت بهران بیش از 53% سهم بازار روانکار های خودرو و بیش از یک سوم سهم بازار روغن‌های صنعتی را در اختیار دارد و  همچنین شرکت در سال 1392 به عنوان صادر کننده نمونه استان تهران از سوی وزارت صنعت ، معدن و تجارت معرفی گردیده است.

کارشناسی درآمد هر سهم منتهی به 29/12/1394 بر اساس اطلاعات و صورتهای مالی سه ماهه 31/03/1394

مفروضات کلی:

1- مطابق اطلاعات فروش سال 93، 72 درصد مقدار حجم فروش داخلی بودهاست که با توجه به کاهش قیمت نفت و به تبع آن افت قیمت روانکننده ها، درصد فروش داخلی تقریبا برابر با سال 93 در نظر گرفته شده است. با توجه به بالاتر بودن نرخهای فروش داخلی نسبت به صادراتی، پیش بینی میشود رقابت در بازار داخلی افزون گردد؛ بنابراین شرکتهای روانکار به منظور کسب سهم بازار بیشتر به تخفیفات فروش گسترده تر روی خواهند آورد.
2- قیمت نفت در سال 94 نسبت به سال قبل، با 30 درصد کاهش در نظر گرفته شده است.
3- نرخ افزایش دلار به میزان 10 درصد نسبت به دلار مبادلهایِ سال 93 (26،500ریال) در نظر گرفته شده است.
4-نرخ رشد مواد مستقیم مصرفی از حاصل ضرب نرخ رشد دلار و نرخ کاهش قیمت نفت جهانی حاصل میشود.

تأکید بر موارد خاص شرکت:

1- قیمت هر واحد فروش روانکارهای خودرو از 46 میلیون ریال به ازای هر مترمکعب به27 میلیون ریال به ازای هر مترمکعب کاهش یافته است؛ احتمالا شرکت کل تخفیفات فروش سال 94 را در صورت مالی سه ماهه در نظر گرفته است.
2-به علت بالاتر بودن قیمتهای فروش داخلی نسبت به صادراتی، شرکتهای روانکار مایل به فروش داخل کشور هستند؛ لذا رقابت گسترده در این بازار میتواند منجر به تخفیفات فروش بیشتر گردد.
3- شرکت 83 واحد تجاری و 385  پارکینگ از پروژه ارم شهرک قدس را، از بانک سینا در تاریخ 28/12/92 به مبلغ 2،749 میلیارد ریال خریداری کرده است که مقرر گردیده است وجه آن (به استثنای550 میلیارد ریال پرداخت نقدی) طی 3 سال تسویه گردد. طبق مبایعه نامه، این واحدها بایستی تا خرداد ماه 93 به بهره برداری میرسید که تاکنون به شرکت تحویل نگردیده است و در نتیجه مبلغی از این بابت پرداخت نگردیده است.

پیش بینی سود

از نظر مقدار فروش، تغییرات چندانی نسبت به بودجه ارائه شده توسط شرکت برای سال 94 پیشبینی نمیگردد. و به دلیل کاهش قیمت محصولات صادارتی ناشی از افت جهانی قیمت نفت، شرکت تلاش گسترده تری به منظور افزایش فروش در بازارهای داخلی و کسب سهم بازار بیشتر خواهد داشت. همانطور که در جدول فروش نیز مشاهده میگردد، 72 درصد مقدار حجمی فروش در بازار داخلی و تنها 28 درصد از حجم فروش ناشی از صادارت است.

تحلیل بنیادی شبهرن | نفت بهران تصویر تحلیل بنیادی شبهرن

تحلیل بنیادی شبهرن | نفت بهران تصویر تحلیل بنیادی شبهرن

کاهش بهای تمام شده کالای فروش رفته در سال 94 عمدتا به خاطر افت قیمت نفت است. که اجزای آن در جدول بهای تمام شده ی زیر آورده شده است.

بهای تمام شده کالای فروش رفته

تحلیل بنیادی شبهرن | نفت بهران تصویر تحلیل بنیادی شبهرن

در تحلیل بنیادی شبهرن تقریبا به اندازه کاهش میزان فروش، بهای تمام شده نیز کم شده است، بنابراین سود کل شرکت تقریبا در همان حدود سود سال 93 باقی خواهد ماند؛ که در جدول صورت سود و زیان نشان داده شده است.

صورت سود و زیان

تحلیل بنیادی شبهرن | نفت بهران تصویر تحلیل بنیادی شبهرن

تحلیل حساسیت سود هر سهم شبهرن

به منظور نشان دادن میزان تاثیر نرخ تسعیر ارز و همچنین نرخ رشد قیمت نفت، تحلیل حساسیت صورت گرفته است(جدول تحلیل حساسیت در ادامه) در این جدول با توجه به ترکیب های مختلف میزان رشد قیمت نفت و همچنین دلار، سود هر سهم شرکت محاسبه گردیده است. خانه های قرمز رنگ در این تحلیل سود هر سهم، کمتر از مقدار کارشناسی سال94 و خانه های سبز رنگ سود هر سهم، بیشتر از پیش بینی سال 94 را نشان میدهند.

تحلیل بنیادی شبهرن | نفت بهران تصویر تحلیل بنیادی شبهرن

نتیجه گیری

با توجه به شرایط بین المللی چشم انداز مثبتی برای افزایش قیمت نفت وجود ندارد و به دلیل اینکه نرخ فروش محصولات صادرتی محصولات شرکت وابسته به قیمت نفت است لذا تغییرات چندانی در سودآوری شرکت اتفاق نخواهد افتاد؛ علاوه بر این در بازار داخلی نیز به علت رقابت بین شرکتهای روانکار، برای فروش بیشتر، نیاز به اعمال تخفیف است که در نتیجه از این بازار هم سود چندانی عاید شرکت نخواهد شد. با این تفاسیر، پیش بینی میگردد سود هر سهم شرکت در محدوده بودجه خود شرکت (حدود 2،500 ریال) باقی بماند.

 

منبع : تدان – شرکت کارگزاری بورس بهگزین
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن