تحلیل بنیادی شتوکا | توکا رنگ فولاد سپاهان

209
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی شتوکا | توکا رنگ فولاد سپاهانReviewed by سایت تحلیلها on Jan 4Rating: 5.0تحلیل بنیادی شتوکا | توکا رنگ فولاد سپاهانتحلیل بنیادی شتوکا | توکا رنگ فولاد سپاهان

تحلیل بنیادی شتوکا

درباره توکارنگ فولاد سپاهان

شرکت توکا رنگ فولاد سپاهان در سال  ١٣٨۵ فعالیت خود را آغاز نمود. این شرکت با هدف تولید رنگ و انواع پوشش های صنعتی(کویل کوتینگ) و همچنین تامین مواد اولیه و با اهداف اعتلای سطح کیفی و رسیدن به خودکفایی به فعالیت خود ادامه داده است. کارخانه این شرکت در شهرک صنعتی رنگسازان (رازی) واقع شده است.
نخستین تولیدات این شرکت در سال ١٣٨۵ جهت واحد ورق رنگی شرکت فولاد مبارکه اصفهان تحت عنوان رنگ های کویل کوتینگ به بازار عرضه گردید. سعی و تلاش تمامی تلاشگران  مجموعه بر این است تا این شرکت در تمامی موارد به عنوان خوش نام  ترین شرکت رنگسازی در بازار مطرح باشد و رضایت مشتریان را جلب نماید. در ادامه به تحلیل بنیادی شتوکا می پردازیم.

موضوع فعالیت

  • تولید و تامین رنگ های ساختمانی، دریایی، صنعتی برای مصارف گوناگون
  • بازاریابی جهت فروش محصولات تولیدی از قبیل پوشش های صنعتی، دریایی، ساختمانی و سایر اقلام وابسته به موضوع فعالیت شرکت
  • تامین مواد اولیه برای کارخانجات رنگ سازی و ارائه خدمات فنی و پشتیبانی به آنها
  • ارائه خدمات پشتیبانی و فنی به مصرف کنندگان جهت پوشش های صنعتی و دریایی
  • احداث خطوط رنگ و بهره برداری از آنها بر حسب نیاز بازار .

ترکیب سرمایه و سهامداران شرکت 

تحلیل بنیادی شتوکا | توکا رنگ فولاد سپاهان


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

سرمایه شرکت در چندین مرحله به ٧٠ میلیارد ریال رسیده است(ارقام به میلیون ریال)

تحلیل بنیادی شتوکا | توکا رنگ فولاد سپاهان

ظرفیت تولیدی شرکت

تحلیل بنیادی شتوکا | توکا رنگ فولاد سپاهان

جایگاه شرکت در صنعت

تحلیل بنیادی شتوکا | توکا رنگ فولاد سپاهان

میزان تولید و فروش

محصول تولیدی شرکت انواع رنگ های صنعتی می باشد که در بودجه ٩۴ حدود ١٨ درصد نسبت به سال قبل کاهش داشته است و در شش ماهه نخست سال هم ۴٢ درصد بودجه را پوشش داده است. حدود ٨٢ درصد از مقدار فروش شرکت در بودجه برآوردی به انواع رنگ پلی استر و ١٨ درصد آن هم به انواع رنگ اپوکسی استر اختصاص دارد. در شش ماهه نخست سال ۴۵ درصد مقدار برآوردی در بودجه محقق شده است. قابل ذکر است که مقدار فروش در بودجه ٩۴ با ١٢ درصد افت نسبت به سال قبل در تحلیل بنیادی شتوکااعلام شده است.

مبلغ فروش

مبلغ فروش در بودجه ٩۴ با ١٢ درصد کاهش نسبت به سال قبل به مبلغ ١٣٨ میلیارد ریال برآورد شده است که در شش ماهه هم ۴۶ درصد مبلغ بودجه محقق شده است. ترکیب فروش محصولات شرکت در نمودار زیر آمده است

تحلیل بنیادی شتوکا | توکا رنگ فولاد سپاهان

در شش ماهه هم حدود ٩٢ درصد از مبلغ فروش شرکت به رنگ پلی استر اختصاص دارد.

در نمودار زیر نرخ فروش هر واحد محصول در بودجه و شش ماهه آمده است(کیلوگرم به ریال)

تحلیل بنیادی شتوکا | توکا رنگ فولاد سپاهان

بهای تمام شده

حدود ٧٣ درصد از بهای تمام شده کالای فروش رفته به مواد مستقیم مصرفی اختصاص دارد که بخش عمده آن رزین ها و حلال ها هستند. نمودار زیر ترکیب بهای تمام شده را در شش ماهه نخست سال نشان می دهد

تحلیل بنیادی شتوکا | توکا رنگ فولاد سپاهان

بخش عمده ای از سربار تولید هم به حقوق و مزایا و استهلاک اختصاص دارد.

تامین کنندگان اصلی شتوکا شرکت رزین، بوسان، صنایع شیمیایی و مارکتینگ می باشد. حدود ۵٣ درصد از تامین کنندگان مواد اولیه در شش ماهه نخست سال داخلی و ۴٧ درصد آن خارجی بوده اند. از بابت خرید مواد اولیه در شش ماهه، حدود ٣۶٨ هزار دلار مصرف شده است که با نرخ تسعیر ٣٠،٨٨٩ ریال به ازای هر دلار در صورت های مالی آمده است.

نمودار زیر فروش، بهای تمام شده و سود خالص را در طی سالیان اخیر نشان می دهد.

تحلیل بنیادی شتوکا | توکا رنگ فولاد سپاهان

ترازنامه شرکت توکا رنگ فولاد سپاهان

تحلیل بنیادی شتوکا | توکا رنگ فولاد سپاهان تحلیل بنیادی شتوکا | توکا رنگ فولاد سپاهان

حدود ۶٠ درصد از مجموع دارایی ها به دارایی های جاری تعلق دارد که از این بین موجودی و مواد و کالا قسمت اعظم دارایی های جاری را تشکیل میدهد. موجودی مواد و کالا نسبت به سال مالی قبل ٢٠ درصد کاهش داشته و به ۵٩ میلیارد ریال رسیده است. از این مقدار ١٢ میلیارد ریال به کالای ساخته شده اختصاص داردکه قسمت زیادی از آن مربوط به ماده تاپ کوت می باشد. بخش عمده دارایی های غیر جاری هم به ساختمان و ماشین آلات و تجهیزات اختصاص دارد.
سایر حساب ها و اسناد پرداختنی در شش ماهه نخست سال با ١۶ درصد افزایش نسبت به سال مالی قبل به ١۶ میلیارد ریال رسیده است . پیش دریافت ها هم در شش ماهه با ۵١ درصد کاهش نسبت به سال مالی قبل به ۶ میلیارد ریال رسیده است که عمدتا مربوط به فولاد مبارکه اصفهان می باشد. همچنین در این دوره سود سهام پرداختنی هم ١٨ میلیارد ریال می باشد که در سال قبل دیده نشده بود. تسهیلات مالی دریافتی در شش ماهه با ٣٩ درصد کاهش نسبت به سال مالی قبل به ٨ میلیارد ریال رسیده است که از بانک صنعت و معدن دریافت شده است. تسهیلات دریافتی با نرخ ١٨ درصد دریافت شده و عمدتا در سال ١٣٩۴ بازپرداخت خواهد شد.

صورت سود و زیان

تحلیل بنیادی شتوکا | توکا رنگ فولاد سپاهان

مبلغ فروش شرکت در شش ماهه بالغ بر ۶٣ میلیارد ریال بوده است که حدود ۴۶ درصد بودجه را پوشش داده است و نسبت به مدت مشابه سال قبل با افت ٣٠ درصدی همراه بوده است. نرخ فروش محصولات نسبت به سال قبل تفاوت کمی داشته اما مقدار فروش دستخوش تغییرات زیادی شده که منجر به کاهش مبلغ فروش در این دوره نسبت به دوره قبل شده است. ٩٢ درصد فروش شرکت رنگ تاپ و بک کوت بوده است. قابل ذکر است که محصولات شرکت عمدتا(٩٧.۵ درصد) به مجتمع فولاد مبارکه فروخته می شود.  بهای تمام شده فروش هم با ٢٩ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل  به ۵٢ میلیارد ریال رسیده است که ۴٨ درصد بودجه را محقق کرده است. برآیند موارد فوق منجر به کاهش ٣۵ درصدی سود ناخالص در شش ماهه نسبت به مدت مشابه سال قبل شده است. هزینه های اداری،عمومی و فروش هم در شش ماهه ٣.۶ میلیارد ریال رسیده که ۵٧ درصد بودجه را پوشش داده است و نسبت به مدت مشابه سال قبل ١۶ درصد کاهش داشته است. قسمت عمده این هزینه ها مربوط به حقوق و دستمزد و مزایا می باشد.
سود خالص هم در شش ماهه با ٢٩ درصد کاهش نسبت به سال مالی قبل به ٨ میلیارد ریال رسیده است که ۴٠ درصد بودجه را پوشش داده است. سود خالص در بودجه ٩۴ با ٨ درصد کاهش نسبت به سال قبل ٢٠ میلیارد برآورد شده است. شرکت در شش ماهه ١١٨ ریال به ازای هر سهم سود ساخته است که ۴٠ درصد بودجه را محقق کرده است

نسبت های مالی

تحلیل بنیادی شتوکا | توکا رنگ فولاد سپاهان

نتیجه گیری تحلیل بنیادی شتوکا

فروش شرکت در شش ماهه بسیار کمتر از سال قبل بوده است که علی رغم تفاوت ناچیز نرخ فروش محصولات، مبلغ فروش شرکت به شدت کاسته شده است. البته به همین نسبت بهای تمام شده کالای فروش رفته هم با کاهش همراه بوده است که برآیند مطالب بالا موجب کاهش سود ناخالص شرکت شده است. قابل ذکر است که مشتری عمده شرکت فولاد مبارکه می باشد با رونق کسب و کار صنعت فولاد کشور و در پی آن شرکت فولاد مبارکه، سودآوری شتوکا هم می تواند افزایش یابد.
با توجه به سود اعلامی به ازای هر سهم در سال ٩۴ که ٢٩٣ ریال می باشد و با در نظر گرفتن p/e حدود ۵ برای آن، قیمت حدود ١۵٠ تومان برای آن منطقی به نظر می رسد.

منبع : شرکت کارگزاری آبان
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن