تحلیل بنیادی شخارک | پتروشیمی خارک

531
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی شخارک | پتروشیمی خارکReviewed by سایت تحلیلها on Nov 16Rating: 5.0تحلیل بنیادی شخارک | پتروشیمی خارکتحلیل بنیادی شخارک | پتروشیمی خارک

تحلیل بنیادی شخارک | پتروشیمی خارک

تاریخچه

مجتمع پترو شیمی خارگ در ابتدا تحت عنوان شرکت سهامی شیمیایی خارگ جهت بازیافت پروپان، بوتان، نفتا و گوگرد از گازهای استحصالی چاه های حوزه نفتی فلات قاره ایران با م شارکت پنجاه- پنجاه بین شرکت ملی صنایع پتروشیمی و شرکت آمریکایی آموکو AMOCO با سرمایه ای معادل 900 میلیون ریال تاسیس شد. طراحی واحدهای عملیاتی تو سط شرکت آمریکایی J.E.PRITCHARD و عملیات ساختمان و نصب آن توسط شرکت ژاپنی CHIYODA در اوایل 1344 هجری شمسی شروع و در اواسط سال 1348 هجری شمسی به پایان رسید.شرکت در تاریخ 21/6/1375 به سهامی عام تبدیل و در تاریخ 26/10/1377 در بورس اوراق بهادار پذیرفته شد.

موضوع فعالیت

موضوع فعالیت شرکت طبق ماده 2 اساسنامه بدین شرح آمده است:


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

احداث، راه اندازی و بهره برداری کارخانجات صنعتی به منظور تولید، بازاریابی، فروش، صدور محصولات پتروشیمی مانند گوگرد، بوتان، پروپان، پنتان و مواد نفتی سنگین تر، متانول و هرنوع مواد حلقوی نفتی یا خطی یا هرنوع ماده شیمیایی مشابه، بهره برداری کارخانه )تولیدات گوگرد، پروپان، بوتان، پنتان( با ظرفیت اسمی 430 هزار تن از ابتدای آبان 1348 آغاز گردید، عملیات اجرایی طرح متانول اول خارگ از سال 1373 توسط شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی بعنوان مجری طرح آغاز و در تاریخ 15/12/1378 با ظرفیت اسمی 660 هزار تن محصول در سال در دو شیفت کاری به بهره برداری رسیده است.

ترکیب سهامداران

سهامداران تحلیل بنیادی شخارک | پتروشیمی خارک

جایگاه شرکت در صنعت

شرکت پتروشیمی خارگ در صنعت پتروشیمی فعالیت می نماید. این شرکت در بین شرکت های فعال در این صنعت دارای حجم فروش معادل مبلغ 13269912 میلیون ریال در سال 1393 است. همچنین فروش محصولات مختلف این شرکت به صورت صادرات به شرح زیر است:

محصولات تحلیل بنیادی شخارک | پتروشیمی خارک

صورت سود و زیان

سود و زیان تحلیل بنیادی شخارک | پتروشیمی خارک

روند تولید و فروش

تولید و فروش تحلیل بنیادی شخارک | پتروشیمی خارک

ترکیب فروش تحلیل بنیادی شخارک | پتروشیمی خارک

مقایسه نرخ های فروش

نرخ فروش تحلیل بنیادی شخارک | پتروشیمی خارک

بهای تمام شده

بهای تولید تحلیل بنیادی شخارک | پتروشیمی خارک

شرکت در پیش بینی بر اساس عملکرد سه ماهه خود اعلام کرده که نرخ خوراک بر مبنای 40 % سوخت هر متر مکعب 5 سنت معادل 1425 ریال و 60 % مصرف به عنوان خوراک هر متر مکعب 8 سنت معادل 2280 ریال جهت EPS سالیانه در نظر گرفته شده و جهت سه ماهه اول سال 94 بر مبنای مقدار واقعی مصرف و لحاظ نمودن نرخ های ذکر شده بالا در نظر گرفته شده، همچنین لازم به ذکر است در صورت حساب دریافتی جهت سه ماهه اول سال 94 نرخ گاز سوخت هر متر مکعب 1320 ریال و خوراک هر متر مکعب 13 سنت (3445 ریال( منظور شده است که این مغایرت در صورتهای مالی و قبض دریافتی منطقی نبوده و در این تحلیل فرض شده است که نرخ گاز مصرفی شرکت مطابق قبض دریافتی محاسبه خواهد شد و بهای تمام شده سه ماهه شرکت نیز از منظر مواد مستقیم مصرفی و سوخت تعدیل شده است.

همچنین نسبت مصرف گاز به میزان فروش شرکت در بودجه نسبت به سالهای گذشته و همچنین سه ماهه اول سال 94 کمتر در نظر گرفته شده است که برای دستیابی به پیش بینی دقیق تر برای تخمین مصرف گاز برای 9 ماهه باقیمانده سال، از میانگین این نسبت طی سه ماهه اول سال 94 و سال 93 استفاده شده است.

مصرف گاز تحلیل بنیادی شخارک | پتروشیمی خارک

سناریو سازی

صورت سود و زیان شرکت با توجه به شرایط بازار و با توجه به آخرین بودجه اعلامی شرکت، برای 9 ماهه باقیمانده سال 94 ، طی سه سناریو با مفروضات ذیل بررسی شده است:

سناریو بدبینانه

_ نرخ دلار صاداتی معادل 33000

_ مقادیر فروش بودجه

_ نرخ فروش متانول به ازای هر تن 230 دلار

_ نرخ فروش پروپان و بوتان مطابق سه ماهه دوم سال و به ترتیب معادل 380 و 390 دلار به ازای هر تن برای 9 ماهه باقیمانده سال در نظر گرفته شده است.

_ گاز خوراک و سوخت به ترتیب با نرخ 13 سنت و 5 سنت و با نرخ دلار 28500 ریال کارشناسی شده است.

سناریو میانه

_ نرخ دلار صاداتی معادل 34500

_ مقادیر فروش بودجه

_ نرخ فروش متانول به ازای هر تن 250 دلار

_ نرخ فروش پروپان و بوتان برای سه ماهه دوم سال مطابق واقعیت و به ترتیب معادل 380 و 390 دلار به ازای هر تن و برای 6 ماهه باقیمانده 10 % نسبت به نرخهای ذکر شده افزایش داده شده است.

_ گاز خوراک و سوخت به ترتیب با نرخ 13 سنت و 5 سنت و با نرخ دلار 26500 ریال کارشناسی شده است.

سناریو خوشبینانه

_ نرخ دلار صاداتی معادل 35000

_ مقادیر فروش بودجه

_ نرخ فروش متانول به ازای هر تن 270 دلار

_ نرخ فروش پروپان و بوتان برای سه ماهه دوم سال مطابق واقعیت و به ترتیب معادل 380 و 390 دلار به ازای هر تن و برای 6 ماهه باقیمانده 20 % نسبت به نرخهای ذکر شده افزایش داده شده است.

_ گاز خوراک و سوخت به ترتیب با نرخ 13 سنت و 5 سنت و با نرخ دلار 26500 ریال کارشناسی شده است.

صورت سود و زیان کارشناسی شده

پیش بینی تحلیل بنیادی شخارک | پتروشیمی خارک

تحلیل حساسیت

از آنجا که سود هر سهم پتروشیمی خارک به دو عامل نرخ دلار و نرخ گاز خوراک وابسته است، جهت شفافیت بیشتر حساسیت سود هرسهم آن به تغییرات نرخ دلار و نرخ گاز خوراک در دو نمودار ذیل نشان داده شده است.

حساسیت دلار تحلیل بنیادی شخارک | پتروشیمی خارک

حساسیت نرخ گاز تحلیل بنیادی شخارک | پتروشیمی خارک

منبع: مشاور سرمایه گذاری آرمان آتی

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن