تحلیل بنیادی شخارک | پتروشیمی خارک

60
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی شخارک | پتروشیمی خارکReviewed by سایت تحلیلها on Feb 8Rating: 4.5تحلیل بنیادی شخارک | پتروشیمی خارکتحلیل بنیادی شخارک | پتروشیمی خارک

تحلیل بنیادی شخارک | پتروشیمی خارک

پتروشیمی خارک

شرکت در آخرین پیش بینی که برای سال مالی منتهی به ٣٠/١٢/٩۴ منتشر کرده ؛ سود هر سهم خود را با سرمایه ای معادل ٢,٠٠٠ میلیارد ریال به مبلغ ٢,٣٨٠ ریال پیش بینی نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی تعدیل منفی ١٨ درصدی داشته است همچنین طی دوره ٩ ماهه منتهی به ٣٠/٠٩/٩۴ ؛ مبلغ ١,٧۵۴ریال سود به ازای هر سهم محقق شده است که ٧۴ درصد بودجه خود را پوشش داده است.

از مهمترین دلایل تعدیل منفی میتوان به موارد زیر اشاره کرد :


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

_ کاهش ۶ درصدی مبلغ فروش و رسیدن آن به مبلغ ١٠,٨٨١ میلیارد ریال

_ افزایش ٢٢ درصدی در بهای تمام شده و رسیدن آن به مبلغ ۵,۴۵٠ میلیارد ریال

_ کاهش حاشیه سود ناخالص از ۶١ درصد به ۵٠ درصد

نکات مهم

شرکت در آخرین پیش بینی برای سال مالی ٩۴ مبلغ فروش خود را ١٠,٨٨٢ میلیارد ریال برآورد کرده که نسبت به پیش بینی قبلی ۶ درصد و  نسبت به سال ٩٣ کاهش ١٨ درصدی را نشان میدهد . همچنین طی نه ماهه سال جاری ٧٩ درصد مبلغ فروش بودجه شده شرکت پوشش داده شده است . سهم هر یک از محصولات شرکت طبق آخرین بودجه اعلامی به تفکیک در نمودار زیر آمده است :

محصولات تحلیل بنیادی شخارک | پتروشیمی خارک تصویر تحلیل بنیادی شخارک

همانطور که مشاهده میشود ۵۴ درصد مبلغ فروش شرکت به محصول متانول اختصاص دارد که در پیش بینی فعلی نسبت به پیش بینی قبلی ٣ درصد رشد داشته این در حالی است که نسبت به سال ٩٣ با کاهش ١٢ درصدی همراه بوده است. همچنین طی نه ماهه سال جاری ٨١ درصد مبلغ فروش بودجه شده محصول متانول پوشش داده شده است. اما محصولات بوتان،پروپان و پنتان که در مجموع ۴٠ درصد مبلغ فروش  شرکت در پیش بینی فعلی را تشکیل میدهند نسبت به پیش بینی قبلی به ترتیب با کاهش ١٣ ،٣٠ و ۵ درصدی روبرو هستند.

مقدار کل تولیدات شرکت در پیش بنی فعلی نسبت به پیش بینی قبلی  و سال ٩٣ تغییر قابل ملاحظه نداشته و طی نه ماهه سال جاری ٧۶ درصد بودجه پوشش داده شده است.

در نمودار زیر مقدار فروش محصولات شرکت به تفکیک آمده است:(ارقام به هزار تن)

مقدار فروش تحلیل بنیادی شخارک | پتروشیمی خارک تصویر تحلیل بنیادی شخارک

مقدار فروش محصول متانول و بوتان که به ترتیب ۵٩ و ١٢ درصد فروش مقداری شرکت را تشکیل میدهد در پیش بینی فعلی نسبت به پیش بینی قبلی به ترتیب با رشد ۶ و ١٣ درصدی همراه بوده است که در نه ماهه سال جاری٧۶ و  ٧٧ درصد بودجه آنها  پوشش داده شده است.

در جدول زیر متوسط نرخ فروش محصولات شرکت در پیش بینی فعلی، قبلی و سال ٩٣ آمده است:(ارقام هزار ریال به ازای هر تن)

نرخ فروش تحلیل بنیادی شخارک | پتروشیمی خارک تصویر تحلیل بنیادی شخارک

همانطور که مشاهده میشود نرخ فروش محصولات شرکت به جز گوگرد در پیش بینی فعلی نسبت به قبلی با کاهش روبرو بوده است همچنین فروش شرکت تماما با توجه به مجوزی که شرکت از سال ٢٠٠٧ دریافت کرده صادراتی است و به تغییرات نرخ ارزخصوصا دلار،یورو و درهم حساس بوده است.

از محل فروش صادراتی ٩ ماهه مبلغ ٢۵٢,١۴۴,١۵١ دلار  حاصل شده که با نرخ ٣۴,٠٠۶ ریال تسعیر شده است. به این ترتیب در صورتی که نرخ تسعیر ارز ٩ ماهه را مبلغ ٣۴,٠٠۶ ریال در نظر بگیریم متوسط نرخ فروش هر تن متانول ٢۶٨ دلار برای دوره ٩ ماهه خواهد بود.  نرخ فعلی متانول CFR چین  ٢٠۵ دلار می باشد.

بهای تمام شده محصولات فروش رفته شرکت به تفکیک در نمودار زیر آمده است :

بهای تمام شده تحلیل بنیادی شخارک | پتروشیمی خارک تصویر تحلیل بنیادی شخارک

همانطور که  در نمودار مشاهده میشود ۵٠ درصد بهای تمام شده شرکت را مواد مستقیم تشکیل میدهد که تماما مربوط به هزینه خوراک شرکت (گاز ترش) میباشد. در پیش بینی قبلی نرخ خوراک شرکت ٨ سنت (٢,٢٨٠ ریال) به ازای هر متر مکعب در نظر گرفته شده بود که ظاهرا با دلار ٢٨,۵٠٠ ریال تسعیر شده است. این در حالی است که براساس صورت حساب های دریافتی شرکت نرخ گاز خوراک١٣ سنت (٣۴۴۵ ریال) به ازای هر مترمکعب لحاظ شده است. به این ترتیب شرکت در پیش بینی جدید خود اعلام نموده که نرخ هر متر مکعب گاز را معادل ٣,۴۴۵ ریال و مطابق با صورت حساب های دریافتی لحاظ نموده است. این موضوع سبب افزایش قابل ملاحظه بهای تمام شده گردیده است.

هزینه سربار هم که ۴٩ درصد بهای تمام شده شرکت را تشکیل میدهد عمدتا مربوط به هزینه سوخت است که به ازای هر متر مکعب ۵ سنت برابر ١,٣٢٠ ریال در نظر گرفته شده است .

نتیجه گیری

متانول با حاشیه سود ۶۴ درصدی که عمده محصول تولیدی شرکت را تشکیل میدهد در میان متانول تولیدی در منطقه خاورمیانه از بهترین کیفیت برخودار است که تماما به کشور های خارجی صادر میشود.همچنین شرکت طرح توسعه ای برای این محصول دارد که تا تاریخ ٣١/۶/٩۴ پیشرفت ٣٨ درصدی داشته است و در صورت اتمام ظرفیت تولیدی متانول شرکت را به میزان ١.۴ میلیون تن در سال افزایش میدهد.با توجه به رفع تحریمها و سهولت انجام صادرات از یک سو و از سوی دیگر پیش بینی قیمت جهانی نفت توسط بانک جهانی به قیمت ٣٧ دلار برای سال ٢٠١۶ که بالاتر از قیمت های فعلیست امید است که فروش شرکت با بهبود روبرو شود همچنین محاسبه نرخ خوراک و تغییرات نرخ ارز برروی بهای تمام شده شرکت مستقیما تاثیر گذار است که این دو متغیر با ابهامات زیادی روبرو است.

منبع: کارگزاری آبان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن