تحلیل بنیادی نفت ایرانول | شرانل ، ارزش هر سهم شرانل چقدر است ؟

2115
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی نفت ایرانول | شرانل ، ارزش هر سهم شرانل چقدر است ؟Reviewed by پيمان باغچه سرا on Dec 7Rating:

تحلیل بنیادی نفت ایرانول | شرانل |  

شرکت نفت ایرانول در زمینه تولید روغن های موتوری و صنعتی و سایر مشتقات نظیر انواع روانکار، واکس، اکستراکت و …. فعال می باشد.در این تحلیل بر آن شدیم تا با توجه به تغییرات جهانی بهای نفت و در پی آن کاهش بهای مشتقات آن،تاثیر این تغییرات را بر روند سودآوری این سهم بررسی کنیم.

بر اساس فعالیت شرکت در سال های گذشته مشاهده می شود که فروش و بهای تمام شده کالای فروش رفته آیتم های اصلی تاثیر گذار بر سود شرکت می باشند که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم:


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

تحلیل فروش شرانل:

عمده محصولات شرکت پارافین وکس،انواع روانکار و ضد یخ می باشد که در زیر ترکیب فروش ریالی این محصولات را در 6 ماهه نخست امسال مشاهده می کنید: 

فروش شرانل

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مقدار فروش شرکت با توجه به عملکرد شش ماهه نخست امسال و متناسب با فعالیت شرکت در سنوات گذشته تحلیل شده است:

همانطور که مشاهده می کنید در این جدول بر اساس سه سناریو مبلغ ریالی کل فروش برآورد شده است.

در حالت محتاطانه با توجه به کاهش بهای نفت فرض شده است که شرکت در شش ماهه دوم سال محصولاتش را با کاهش نرخ سه درصدی به فروش برساند.

در حالت محتمل فرض شده است که شرکت بتواند در شش ماهه دوم سال محصولاتش را به همان قیمتی که در شش ماهه نخست سال فروخته است بفروشد.

در حالت خوشبینانه فرض شده است که شرکت در نیمه دوم سال بتواند همانند سنوات گذشته محصولاتش را با نرخ بیشتری از نیمه نخست سال بفروشد.ولی این افزایش نرخ به دلیل ریسک کاهش قیمت نفت فقط یک درصد در نظر گرفته شده است.

همچنین با توجه به اینکه حدود 30 درصد از فروش شرکت صادراتی است،پس تغییرات نرخ دلار نیز میتواند تاثیر چشمگیری بر افزایش یا کاهش سودآوری شرکت داشته باشد.پس فروش شرکت را به داخلی و خارجی تفکیک کردیم و در سه سناریو درآمد صادراتی شرکت را برآورد کردیم.در حالت محتاطانه نرخ دلار را 31500 ریال،در حالت محتمل نرخ دلار را 32500 و در حالت خوشبینانه نرخ دلار را 33500 ریال در نظر گرفتیم.

درامد صادراتی شرانل

بهای تمام شده کالای فروش رفته:

بیش از 90 درصد بهای تمام شده محصولات شرکت مربوط به مواد مصرفی مستقیم می باشد که عمده این مواد را لوبکات و وکیوم باتوم تشکیل می دهند.در زیر درصد هرکدام از این مواد از بهای تمام شده ریالی شرکت را مشاهده می کنید:

مواد اولیه شرانل

حال بهای تمام شده کالای فروش رفته را نیز بر اساس عملکرد واقعی شش ماهه شرکت و بر اساس سه سناریو برآورد کرده ایم:

بهای تمام شده شرانل

در حالت محتاطانه فرض شده است که شرکت مواد اولیه خود را با همان نرخی که در شش ماهه نخست سال خریداری کرده بود بخرد،که به دلیل کاهش بهای نفت و مشتقات آن این حالت کمتر محتمل است.

در حالت محتمل فرض شده است که با توجه به کاهش قیمت لوبکات و وکیوم باتوم در چند وقت اخیر،این شرکت مواد اولیه خود را به طور متوسط با 2 درصد کاهش نسبت به شش ماه نخست سال خریداری نماید.

در حالت خوشبینانه فرض شده است که شرکت مواد اولیه مصرفی خود را 5 درصد ارزانتر از نیمه نخست سال خریداری نماید.

برای مشاهده ادامه مطلب باید عضو حرفه ای باشید.عضویت حرفه ای

bashgah-banner nokhbegan-start

1 نظر

نطر گذاشتن