تحلیل بنیادی شرکت افست (چافست)

383
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی شرکت افست (چافست)Reviewed by فاطمه میرآب on Sep 27Rating:

تاریخچه افست

شرکت افست در تیر ماه 1336 با یک هزار سهم یک هزار تومانی که سهامداران آن اغلب ناشران بودند، در خیابان 30 تیر )قوام السلطنه( آغاز به کار کرد آن هنگام که شرکت افست پا به عرصه وجود گذاشت ، وضعیت کیفی و کمی چاپ در کشورچندان رضایت بخش نبود. شرکت افست با ورود جدیدترین تکنولوژی چاپ در آن زمان ، تحول بزرگی در صنعت چاپ کشور ایجاد کرد و زمینه چاپ هماهنگ و جدیدکتابهای درسی را در تیراژ های میلیونی برای اولین بار فراهم کرد. و سه سال بعد به محل بزرگتری در خیابان گوته که اکنون شهید احمدی نام دارد نقل مکان کرد .

شروع کار شرکت افست با چهار ماشین افست تک رنگ (113*92.5) و یک دستگاه دوربین کلیمش ریلی بود. چندی بعد چهار ماشین دو رنگ 4.5 ورقی، دو ماشین رولند فاوریت ) دو ورقی (، یک ماشین تاکن دستی و یک دستگاه حروف چینی مونوفتو به آن اضافه شد . وقتی چاپخانه از خیابان قوام السلطنه به خیابان گوته انتقال یافت ماشین های لترپرس هم وارد شد. در این مرحله عمده سفارشات شرکت ، کتابهای درسی بود و چند کار هم برای سازمان نقشه برداری انجام می شد . در سال 1341 یکی از سهامداران اولیه شرکت که 600 سهم در اختیار داشت سهام خود را به سازمان خدمات اجتماعی واگذارکرد و بدین ترتیب این سازمان عمده ترین سهامدار شرکت شد . در سال 1347 که قانون تجارت اصلاح شد شرکت افست به (سهامی خاص( تبدیل شد و سپس در سال 1355 به )سهامی عام( تغییر یافت .


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

در آغاز دهه پنجاه توسط سازمان مدیریت صنعتی مطالعاتی در مورد بررسی چگونگی گسترش شرکت افست صورت گرفت که ضمن تأکید بر ضرورت گسترش شرکت ، پیشنهادهایی نیز ارائه شد از جمله پیشنهادهای سازمان مدیریت صنعتی گسترش شرکت افست در محل فعلی چاپخانه یعنی سرخه حصار بود. با تصویب این پیشنهاد توسعه شرکت افست شروع شد و در این مرحله اولین سری ماشینهای رول در سال 1352 و آخرین سری آنها در سال 1356 در شرکت نصب گردید .

در سال 1354 سرمایه شرکت به 50 میلیون تومان یعنی / 000 ر 50 سهم هزار تومانی افزایش یافت . برای اجرای قانون گسترش لازم بود تا 49%سهام واگذار شود که در دو مرحله سرمایه شرکت به 100 میلیون تومان افزایش یافت. بنابراین سهام کل شرکت به یک میلیون سهم صد تومانی تقسیم شد و پس از اجرای قانون گسترش سهام سازمان خدمات اجتماعی به 42.5% رسید.

موضوع فعالیت شرکت افست

موضوع فعالیت شرکت طبق ماده 9 اساسنامه عبارتست از:

الف. ایجاد و تاسیس چاپخانه و بهره برداری از آن ها.

ب. چاپ ونشرکتب و یا مطبوعات و هرگونه عملیات مربوط به چاپ و نشر مطبوعات و کتب و تولید لوازم التحریر و لوازم بسته بندی وعملیات مربوط به آن.

ج. هر نوع عملیات و فعالیت هائیکه برای انجام امور مذکور در بندهای الف وب فوق لازم و مفید باشد و مشارکت در شرکتها و شخصیت های حقوقی دیگر مشروط براینکه هدفها و موضوعات آنها متناسب با هدفهای این شرکت باشد.

ظرفیت و ساماندهی تولید

از ابتدای تأسیس شرکت افست مهمترین وظیفه این شرکت چاپ و صحافی کتابهای درسی و مجلات کمک آموزشی بوده و هرگاه ظرفیت تولید شرکت امکان پذیرش سفارشات غیر درسی را داشته ، اقدام نموده است . بعداز انقلاب نیز عمده کارهای چاپی شرکت افست مربوط به چاپ و صحافی کتابهای درسی و مجلات رشد عمومی و تخصصی است و در کنار آن چاپ وصحافی کتابهای متفرقه غیر درسی نیز در برنامه تولید قرار دارد اما در سال 1374که شرکت همشهری تصمیم به انتشار روزنامه چهار رنگ گرفت با بررسی های انجام شده ، چاپ اولین روزنامه چهار رنگ کشور به شرکت افست واگذار شد. در سال 74چاپ روزنامه ایران نیز به شرکت افست سپرده شد که از آن پس روزانه حدود / 000 ر440 نسخه روزنامه 16 صفحه ای در این شرکت چاپ می شود. اگر چه در آغاز تجربه انتشار روزنامه در افست وجود نداشت ولی برای شرکت مهم بود که بتواند به عنوان آغازگر چاپ روزنامه رنگی ، تجربه تازه ای را به صنعت چاپ کشور وارد کند . خوشبختانه با برنامه ریزی صحیح و با همکاری همه کارکنان افست این گام اساسی برداشته شد و اینک کتاب درسی در ساعات روز و روزنامه ها در شیفت شب چاپ می شوند و چاپ روزنامه یکی از زمینه های مهم و اساسی فعالیت افست است.

رقبای شرکت در صنعت

 • موسسه چاپ و نشر کتب درسی
 • موسسه همشهری
 • سایر چاپخانه ها

تهدیدها

 • وضعیت اقتصادی کشور
 • تحریم های بین المللی
 • کاهش تعداد دانش آموز
 • تیراژ کم کتاب های غیر درسی به دلیل افزایش بهای قیمت کاغذ و نهادی های چاپ و صحافی
 • تعرفه های به شدت رقابتی

فرصت ها

 • نیاز کشور به چاپ کتاب درسی و همراهی وزارت آموزش و پرورش با افست
 • ظرفیت های منطقه ای
 • افزایش سرانه مصرف جامعه و نیاز تولیدکنندگان به تبلیغات
 • افزایش نیازهای جدید در صنعت بسته بندی
 • ارتقای نقش خدمات در زنجیره ارزش آفرینی در چاپ

ترکیب سهام داران

تحلیل بنیادی شرکت افست (چافست)

روند افزایش سرمایه

تحلیل بنیادی شرکت افست (چافست)

روند سودآوری و تقسیم سود نقدی

تحلیل بنیادی شرکت افست (چافست)

روند تقسیم سود نقدی شرکت همواره یک روند رو به رشد بوده است. همچنین شرکت همواره با رشد سود آوری از سال  91 همراه بوده است.

وضعیت تولید شرکت افست

تحلیل بنیادی شرکت افست (چافست)

جدول فوق وضعیت و روند تولید شرکت را نشان میدهد . روند تولید شرکت در سال های گذشته روندی رو به رو رشد بوده است. شرکت در عملکرد 3ماهه خود، بهره برداری از ماشین آلات چاپ و صحافی و مصرف کاغذ و شمیز را به ترتیب 67،346 ساعت و 16،121 تن اعلام کرده است. با عنایت به این نکته که اطلاعات میان دوره شرکت در مورد وضعیت تولید و فروش قابل اتکا نمی باشد. با نگاهی محتاطانه برآورد تولید سال 94 به 70،000 ساعت بهره برداری از ماشین آلات و 20،000تن کاغذ و شمیز در نظر گرفته شده است.

نرخ فروش محصولات شرکت

تحلیل بنیادی شرکت افست (چافست)

نرخ فروش شرکت در سال 93 با رشدی معادل 1،6 در هر دو محصول نسبت به سال 92 و هم چنین در بودجه 94 با نرخ 1،6 در بهره برداری از ماشین آلات و 1،45 در مصرف کاغذ و شمیز افزایش پیدا کرده است.

مبلغ فروش کل شرکت

تحلیل بنیادی شرکت افست (چافست)

با توجه به برآورد میزان تولید و فروش مقداری محصولات شرکت و همچنین برآورد نرخ های فروش، فروش کل شرکت در همان محدوده بودجه شرکت برآورد میگردد.

بهای تمام شده کالای فروش رفته

تحلیل بنیادی شرکت افست (چافست)

جدول فوق مبین این نکته است که بخش بالایی از بهای تمام شده شرکت مربوط به مواد مستقیم مصرفی می باشد. با توجه به اهمیت پایین تر دستمزد مستقیم و سربار تولید و با توجه به عملکرد شرکت در دوره ها و میان دوره های مالی گذشته ، این دو سرفصل برآورد شده است. در مورد دستمزد مستقیم، با توجه به این مهم که تولید برآوردی تقریبا معادل تولید سال گذشته درنظر گرفته شده است و هم چنین تعداد پرسنل شرکت نسبت سال 93 تغییر چندانی نداشته است، مبلغ واقعی دستمزد سال گذشته با نرخ 1،2 رشد داده شده است. سربار تولید نیز معادل سربار بودجه درنظر گرفته شده است.

صورت سود و زیان شرکت افست

تحلیل بنیادی شرکت افست (چافست)

نتیجه گیری

صورت سود و زیان شرکت در 9 ماهه نشان می دهد که با نگاه محتاطانه شرکت پتانسیل تعدیل مثبت سود را دارا می باشد. بنابراین انتظار می رود شرکت در گزارش عملکرد دوره 12 ماهه با تعدیل مثبت همراه باشد. شرکت در 9 ماهه نخست سال 94موفق شده است 444 ریال سود پوشش دهد که نسبت به سال گذشته از رشد 60 درصدی برخوردار بوده است. همین مسئله نشان میدهد که سود شرکت در گزارش 12 ماهه میتواند فراتر از 57 تومان باشد.

منبع : شرکت کارگزاری خبرگان سهام

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن