تحلیل بنیادی شرکت ایران تایر (پتایر)

654
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی شرکت ایران تایر (پتایر)Reviewed by فاطمه میرآب on Sep 16Rating:

وضعیت صنعت لاستیک

براساس گزارشهای ارسالی از سوی واحدهای تولیدی لاستیک ظرفیت اسمی سالانه تولید لاستیک خودرو در کشور معادل 356 هزار تن می باشد که در این ارتباط بالاترین ظرفیت تولید متعلق به شرکت بارز به میزان 84.6 هزار تن معادل 23.7 درصد از کل ظرفیت تولید در کشور است. تولید انواع تایروتیوب طی سال 93 توسط 10 شرکت تولیدکننده شامل شرکتهای آرتاویل تایر، ایران یاسا تایر ، ایران تایر، کیان تایر، بارز، پارس، دنا، کویرتایر، یزد تایر و خوزستان به مقدار 246.9 هزار تن بوده که این میزان تولید افزایش 3.8 درصدی تولید لاستیک را نسبت به سال 92نشان می دهد.

در این بین شرکت بارز با سهم 32 درصد از کل تولید نقش عمده‌ای در تنظیم بازار لاستیک به عهده دارد. همچنین توزیع لاستیک طی سال 93 توسط شرکتهای تولیدکننده داخلی در حدود 87 درصد میزان کل تولید می باشد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 6.9 درصد کاهش را نشان می دهد.
در سال 1393 براساس آمار ارسالی گمرک در حدود 12.765 تن انواع لاستیک و تیوب توسط اشخاص حقیقی و حقوقی صادر گردیده است که براساس آمار ارایه شده توسط واحدهای تولیدکننده لاستیک در سال 93 در حدود 7.906 تن انواع لاستیک توسط این واحدها صادر گردیده که 61.9 درصد کل صادرات لاستیک را شامل می گردد و نسبت به سال92( 8662 تن) کاهش 8.7 درصدی را نشان می دهد. براساس اطلاعات اخذ شده از گمرک در سال93 مقدار واردات لاستیک خودرو 1515.6 هزار تن بوده که تقریبا معادل 61.4 درصد تولید داخل و 2/41 درصد مصرف کشور است، ودر مقایسه با میزان واردات سال 92 ( تقریباً 108هزارتن) در حدود 40.4 درصد افزایش یافته است. در سال 1393 با عنایت به درخواست انجمن صنفی صنعت تایر و تصمیمات جلسه مورخ 28/7/93 کارگروه تنظیم بازار ابلاغی طی نامه شماره 87026 مورخ 3/8/93 با افزایش قیمت 8 درصدی انواع لاستیک تولیدی شرکتهای لاستیک ساز از ابتدای آبان ماه سال 93 موافقت و برای اجرا به انجمن مربوطه ابلاغ گردیده است.
به طور کلی وجود مشکلاتی نظیر تحریم، کمبود نقدینگی، بروز نبودن فن آوری تجهیزات و ماشین آلات خطوط تولید و واردات،کارمزد تسهیلات بانکی موجبات کاهش تولید عملی نسبت به ظرفیت اسمی ایجاد شده در صنایع تولیدی لاستیک کشور را فراهم آورده است. پیش بینی می شود با شروع مکانیزم عملیاتی لغو تحریم‌ها و اتخاذ راهکارهایی نظیر عملیاتی شدن فرآیند تجمیع واحدها و رفع موانع اعطای تسهیلات دولتی به واحدهای تولیدی موجود، به روز رسانی تجهیزات و تکنولوژی ساماندهی واردات، اصلاح نحوه اجرای استاندارد و همچنین اجرای طرحهای توسعه‌ای می‌تواند کمک موثری در جهت برون رفت از وضعیت موجود در این صنعت باشد.

معرفی شرکت ایران تایر (پتایر)


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

شرکت تولیدی ایران تایر تولید کننده انواع لاستیک خودرو و تایرهای وانتی، باری، اتوبوسی، کشاورزی و تایرهای راه سازی می باشد. این شرکت در سال 1343 تأسیس و از سال 1344 با نام شرکت جنرال تایر و رابر ایران به بهره برداری رسید. انواع تایر خودرو تولیدی شـرکت ایران تایر شامل سایزهای مختلف تایر بایاس و تایر رادیال نخی است که همگی با نام تجاری ایران تایر عرضه می شوند. شرکت ایران تایر(سهامی عام) در سال 1344 با ظرفیت سالانه 4000 تن تایر خودرو فعالیت خود را آغاز کرد و پس از اجرای دو طرح توسعه، ظرفیت تولیدی خود را به 26000 تن تایر خودرو در سال افزایش داد.
شرکت ایران تایر(سهامی عام) یکی از شرکت‌های تابعه بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی است که بیش از نیمی از سهام آن متعلق به بنیاد و مابقی آن به سایر سهامداران ایران تایر تعلق دارد. با در نظر گرفتن نیاز روز افزون به تایر رادیال(تایر های خودرو رادیال بلت سیمی) و کاهش تقاضا برای تایرهای بایاس، این شرکت با هدف حضور مؤثر در بازار و حفظ و افزایش سهم بازار، اقدام به اجرای مرحله اول طرح و توسعه تولید تایرهای خودرو بلت سیمی با ظرفیت 4000 تن نمود که در آخر سال 89 به بهره برداری رسید. هم اکنون حدود 2 درصد از سهم بازار لاستیک خودرو را در اختیار دارد. که از این مقدار حدود 17درصد فروش شرکت به صورت تایرهای O.E به خودروسازان، 13درصد به سازمانها و ارگانها و 70% آن به بازار عرضه می شود.
شرکت ایران تایر به منظور تولید محصولات کیفی و حضور مؤثر در بازار، شرکت ماتادور را با توجه به شهرت و اعتبار جهانی بعنوان شرکت ارائه دهنده دانش فنی انتخاب نمود این شرکت همچنین دستگاههای خطوط تولید لاستیک خودرو و مابقی ماشین آلات را از بهترین سازندگان کشورهای فرانسه، هلند، آلمان و اسلواکی انتخاب نموده است .

تاریخچه و فعالیت شرکت ایران تایر

شرکت در 9 خرداد 43 تشکیل و تحت شماره 9240 در اداره ثبت شرکتها به ثبت رسیده است.شرکت در 1354 به سهامی عام تبدیل و در تاریخ 1355.9.3 در بورس اوراق بهادار در گروه لاستیک و پلاستیک با نماد پتایر پذیرفته شده است.

سرمایه شرکت ایران تایر

ایران تایر تصویر تحلیل بنیادی شرکت ایران تایر (پتایر)

سهامداران شرکت ایران تایر

ایران تایر تصویر تحلیل بنیادی شرکت ایران تایر (پتایر)

ترازنامه شرکت ایران تایر

ایران تایر تصویر تحلیل بنیادی شرکت ایران تایر (پتایر)

در سال 94 با توجه به سیاست فروش اعتباری ، حسابها و اسناد دریافتنی تجاری و سایر حسابها و اسناد دریافتنی به میزان 9 و 109 درصد رشد داشته اند. دارایی های شرکت در 3 ماهه 94 ، 4 درصد رشد داشته است . به علت کمبود نقدینگی ، شرکت مجبور به خرید اعتباری و رشد 45 درصدی در حسابها و اسناد پرداختنی تجاری بوده است.شرکت به ازای هر سهم 94 تومان زیان انباشته دارد . در راستای پرداخت بدهی های خود و پوشش زیان انباشته ، شرکت برنامه فروش زمین را در دستور کار خود دارد. ارزش بازار شرکت در پایان 12 شهریور 94 ، حدود 58 میلیارد تومان می باشد.

صورت سود و زیان شرکت ایران تایر

ایران تایر تصویر تحلیل بنیادی شرکت ایران تایر (پتایر)

با توجه به واردات بی رویه تایر از دی 93 شاهد رکود در بازار داخلی بودیم اما با توجه به تدابیر سازمان صنعت معدن و تجارت مبنی بر ممنوعیت ورود هر گونه تایر بایاس ، کم کم رونق به این صنعت در حال بازگشت است به طوری که میزان فروش ایران تایر در تیر ماه امسال ، با فروش 3 ماهه ابتدایی برابری می کند.به همین دلیل شرکت در 3 ماهه 94 ، شاهد پوشش تنها 9 درصدی از فروش و زیان 145 ریالی بوده است .پیش بینی شرکت برای 12 ماهه 94 ، فروش حدود 146 میلیارد تومانی و حاشیه سود ناخالص 16 درصدی و سود هر سهم 71 ریالی با سرمایه 28 میلیارد تومانی بوده است. شرکت ایران تایر با شرکت خودروسازی ایران خودرو(ساپکو) از مرداد 94 ،قرارداد منعقد کرده است و ماهانه مبلغ 20.701 میلیون ریال فروش محقق خواهد شد.

جدول فروش شرکت ایران تایر 

ایران تایر تصویر تحلیل بنیادی شرکت ایران تایر (پتایر)

مفروضات

شرکت با توجه به رشد حاشیه سود لاستیک بایاس ، به تولید بایاس روی آورده و پیش بینی می شود تولید و فروش بایاس خود را تا پایان سال به 5 هزار تن برساند.پیش بینی فروش تایر رادیال سیمی ، با توجه به فروش روزانه 5 هزار حلقه انجام شده است.

نرخ فروش در 9 ماهه پایانی سال ، مطابق با بودجه در نظر گرفته شده است.

با توجه به پیش بینی حاشیه سودناخالص حدود 16 درصدی شرکت در 94 ، حاشیه سود ناخالص 15 درصدی برای سال 94 پیش بینی شده است.

60 درصد از بهای تمام شده مربوط به بهای مواد است و حدود نیمی از بهای مواد مربوط به کائوچوی طبیعی و مصنوعی است.نرخ جهانی کائوچو در دو سال گذشته به ازای هر کیلو 1.72 دلار بوده است . برای پیش بینی کائوچوی مصرفی ، میانگین دو سال و دلار 3350 تومان و هزینه حمل و نقل حدود 10 درصدی در نظر گرفته شده است.

با توجه به زیان انباشته ، مالیات صفر در نظر گرفته شده است.

با توجه به مفروضات در نظر گرفته شده ، پیش بینی می شود در پایان سال 94 ،شرکت سود هر سهم 199 ریالی را حاصل کند.

منبع : کارگزاری نواندیشان بازار سرمایه
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن