تحلیل بنیادی شرکت تولید برق عسلویه مپنا (بمپنا)

326
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی شرکت تولید برق عسلویه مپنا (بمپنا)Reviewed by فاطمه میرآب on Sep 15Rating:

نگاهی به شرکت تولید برق عسلویه مپنا

شرکت تولید برق عسلویه مپنا


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

عوامل بنیادی شرکت

نیروگاه گازی عسلویه معروف به نیروگاه B.O.O عسلویه (استان بوشهر، بندر عسلویه، در ۲۵ کیلومتری منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی در مجاورت روستای بستانو) یکی از نیروگاههای ایران از نوع گازی با ظرفیت تولید ۹۴۵ مگاوات است که شامل ۶ واحد گازی ۱۵۷،۵ مگاواتی مدل V94.2 ساخت مپنا (توگا، تحت لیسانس زیمنس) در قالب طرح B.O.O (ساخت، بهره برداری، مالکیت) در زمینی به مساحت ۱۲۸ هکتار است. این نیروگاه سیکل باز است و قابل تبدیل به سیکل ترکیبی است. سوخت این نیروگاه گاز طبیعی و سوخت پشتیبان نفت گاز (گازوئیل) است که در ۲ مخزن هریک به ظرفیت ۲۰ هزار مترمکعب ذخیره سازی میشود. مقدار مصرف گازوئیل هر واحد (در شرایط کمبود گاز)، ۱۴۰ مترمکعب در ساعت است. تامین سوخت (گاز یا گازوئیل) و خط انتقال برق به عهده شرکت توانیر است و شرکت تولید برق عسلویه طبق قرار داد، برق تولید شده را به شرکت توانیر می فروشد.

خلاصه نکات کلیدی ترازنامه

در رابطه با اقلام ترازنامه ای نکات زیرقابل اهمیت می باشند:

دارایی های جاری طی سالهای اخیر روند افزایشی داشته است . اصلی ترین قلم در دارایی های جاری حصه جاری حسابها و اسناد دریافتنی تجاری ( طلب از توانیر) و طلب از شرکتهای گروه و شرکتهای وابسته می باشد.

بدهیهای شرکت در سال های اخیر با توجه به اینکه عمده ترین قلم در بدهی ها ، تسهیالت ارزی شرکت بوده است ، به دلیل افزایش نرخ ارز ، افزایش یافته است.

سرمایه شرکت در طی چند سال اخیر ثابت بوده است ولی با توجه به زیان تسعیر بدهی های بلندمدت ارزی، جمع حقوق صاحبان سهام دستخوش نوساناتی بوده است .

نسبت های مالی

شرکت تولید برق عسلویه مپنا

پیش بینی سود سال 1394

  1. مفروضات بودجه

شرکت تولید برق عسلویه مپنا

با توجه به اینکه در گزارشات ماهانه ارائه شده از طرف شرکت ظرفیت ایجادی اعلام شده 806،037 کیلو وات اعلام شده است در تحلیل فوق همین میزان قرارداده شده است.

نرخ برق با توجه به شاخص مصرف کننده اعلام شده از سوی بانک مرکزی در مردادماه و نرخ یورو در شهریور ماه محاسبه گردیده است.

با توجه به اینکه شرکت دارای 299 میلیون یورو وام ارزی(یورو) می باشد و در گزارش سه ماهه ارائه شده کل تسهیلات به صورت کوتاه مدت طبقه بندی شده است ، احتمال تسویه این وام با توجه به مصوبه حمایت از تولید که بر این اساس شرکت هایی که از صندوق ذخیره ارزی تسهیلات دریافت نمونده اند چنانچه طی دو ماه اقدام به تسویه تسهیلات خود نمایند ، مبلغ این تسهیلات با نرخ مرجع محاسبه می گردد، وجود دارد . بر همین اساس دو حالت زیر پیش بینی گردیده است :

حالت اول : تسویه این تسهیلات به عهده خود شرکت باشد که به همین منظور شرکت باید وام ریالی برای تسویه فوق اخذ نماید.

حالت دوم : با توجه به میزان طلب بالای شرکت از توانیر ، تسویه این تسهیلات به عهده توانیر قرار گیرد.

  1. پیش بینی سود

شرکت تولید برق عسلویه مپنا

نتیجه گیری

بر اساس تحلیل انجام شده ، سود هرسهم شرکت با احتساب گزارش 3 ماهه ارائه شده برای سال 94 ، در حالت اول 1936 ریال و در حالت دوم 2886 ریال پیش بینی گردیده است.

ملاحظات

چنانچه شرکت در سال 94 نتواند تسهیلات خود را تسویه نماید ، موظف به تسعیر ارز بدهی ها و شناسایی استهلاک زیان جامع تسعیر ارز می باشد . با توجه به نرخ روز یورو به مبلغ 33,117 ریال ، سود هر سهم شرکت معادل 1650 ریال برآورد می گردد.

منبع : شرکت کارگزاری نهایت گر
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن