تحلیل بنیادی شرکت تولید مواد اولیه الیاف مصنوعی (شمواد)

414
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی شرکت تولید مواد اولیه الیاف مصنوعی (شمواد)Reviewed by فاطمه میرآب on Sep 13Rating:

معرفی شرکت تولید مواد اولیه الیاف مصنوعی (شمواد)

شرکت تولید مواد اولیه مصنوعی در سال 1365 به صورت شرکت سهامی خاص تاسیس شد و در سال 1375 به شرکت سهامی عام تبدیل شد و در همان سال در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد . در حال حاضر شرکت تولید مواد اولیه الیاف مصنوعی جزء شرکتهای فرعی شرکت پلی اکریل ایران است.

فعالیت اصلی عملیاتی شرکت طبق اساسنامه به شرح زیر می باشد:

  • تولید مواد اولیه برای تولید الیاف و نخ پلی استر و همچنین تاسیس ، ایجاد و خرید کارخانجاتی که به هر گونه ای به تولیدات مزبور بستگی دارد و اجرای طرح های تکمیلی و توسعه کارخانجات موجود و ایجاد شده در آینده.
  • خرید و فروش و صادرات و واردات کلیه محصولات اصلی و سایر محصولات جانبی تولید و مبادرت به انجام هر گونه معامالت و عملیات بازرگانی ، تجاری ، صنعتی و مالی در داخل و خارج از کشورکه به طور مستقیم و غیرمستقیم به موضوع شرکت بستگی دارد.
  • انجام کلیه اقدامات مربوط به خرید دارایی های منقول و غیر منقول ، واردات ماشین آلات ، تاسیسات ، قطعات و لوازم یدکی و مواد اولیه مصرفی تولید و سایر لوازم مورد نیاز واحد تولیدی موجود و آینده از داخل و خارج از کشور.

فرصت ها و ریسک های شرکت


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

با توجه به اینکه شرکت تولید کننده الیاف مصنوعی است و مواد اولیه آن فرآورده های نفتی است لذا از لحاظ دسترسی به مواد اولیه با توجه به اینکه ایران از کشور های نفت خیز به شمار می رود مشکلی ندارد به خصوص با تغییر سیاست دولت مبنی بر تولید فراورده های نفتی و مشتقات نفتی از نفت خام به جای فروش نفت خام و تنها ریسک شرکت نوسان قیمتی مواد اولیه می باشد. مشتری اصلی شرکت تولید مواد اولیه الیاف مصنوعی  (شمواد) شرکت پلی اکریل می باشد ، در واقع فروش واقعی شرکت به پلی اکریل می باشد اما باتوجه به اینکه محصولات شرکت پلی اکریل در صنعت نساجی کشور به کار می رود و وضعیت نساجی کشور مناسب نیست لذا شرکت پلی اکریل نمی تواند در فروش محصولات خود موفق باشد لذا تولیدات این شرکت کاهش می یابد که متعاقب آن فروش شرکت تولید مواد اولیه الیاف مصنوعی که تامین کننده مواد اولیه شرکت پلی اکریل می باشد کاهش می یابد لذا وضعیت صنعت نساجی بر وضعیت شرکت شمواد تاثیر گذار است . البته شرکت توانسته با صادرات و داشتن فروش خارجی ریسک تجاری خود را به نوعی کاهش دهد.

ترکیب سهام داران

شرکت تولید مواد اولیه الیاف مصنوعی (شمواد)چرخه تولید

شرکت تولید مواد اولیه الیاف مصنوعی (شمواد)

وضعیت و ساختار مالی

شرکت تولید مواد اولیه الیاف مصنوعی (شمواد)

نسبتهای مالی شرکت نشان می دهند که وضعیت شرکت چندان مناسب نیست و این شرکت از لحاظ سود آوری و کسب بازده با مشکل روبه رو است کاهش نسبتهای سود آوری نشان دهنده این مورد است ؛ دوره وصول مطالبات شرکت نیز بالا بوده که این مورد شرکت را در کسب نقدینگی لازم برای انجام فعالیتهای عملیاتی با مشکل روبه رو کرده است .بالا بودن بدهی های شرکت ریسک پرداخت به موقع بهره را افزایش داده است به ویژه اینکه عمده بدهی های شرکت از نوع بدهی های جاری می باشد.

صورت سود و زیان شرکت تولید مواد اولیه الیاف مصنوعی ( شمواد)

شرکت تولید مواد اولیه الیاف مصنوعی (شمواد)

نتیجه گیری

با توجه به نا مطلوب بودن صنعت نساجی و همچنین نامساعد بودن وضعیت شرکت پلی اکریل به عنوان اصلی ترین و مهم ترین مشتری شرکت ، وضعیت شرکت شمواد چندان مناسب نیست و به نظر می رسد این شرکت تعدیل منفی سود داشته باشد لذا با توجه به برآورد های صورت گرفته و در نظر گرفتن این موضوع که p/e سهم در بازار در حدود 22 درصد است ؛ برای برآورد قیمت هر سهم نیز همین p/e را در نظر خواهیم گرفت و همچنین در نظر گرفتن تقسیم 10 درصدی سود را ملاک عمل قرار می دهیم که شرح آن در جدول ذیل بیان شده است :

شرکت تولید مواد اولیه الیاف مصنوعی

منبع : کارگزاری دنیای خبره
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن