تحلیل بنیادی شرکت سرمایه گذاری مسکن پردیس (ثپردیس)

488
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی شرکت سرمایه گذاری مسکن پردیس (ثپردیس)Reviewed by فاطمه میرآب on Sep 16Rating:

شرکت سرمایه گذاری مسکن پردیس

معرفی شرکت سرمایه گذاری مسکن پردیس (ثپردیس)


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

شرکت سرمایه گذاری مسکن پردیس (سهامی عام) در سال 1385 به صورت شرکت سهامی خاص تاسیس شد و در سال 1392 به شرکت سهامی عام تبدیل شد و در اوایل سال 1393 نزد سازمان بورس و اوراق بهادار ثبت گردید . شرکت سرمایه گذاری مسکن پردیس جزء شرکت های تابعه شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن( ثمسکن ) می باشد . شرکت توسعه مسکن مهر نوین از زیر مجموعه های شرکت است که شرکت ثپردیس صورتهای مالی تلفیقی ارائه می دهد.

پایان سال مالی شرکت پایان شهریور می باشد.

فعالیت اصلی شرکت طبق اساسنامه به شرح زیر می باشد : مطالعه ، طراحی و ارائه خدمات مشاوره ای ، پژوهشی ، فنی و مهندسی در بخش عمران و شهر سازی اعم از ساختمان های مسکونی و تجاری ، اداری ، مدیریت و اجرا و نظارت و احداث کلیه طرح ها و پروژه ها ی تولیدی و صنعتی و … .

تهیه زمین جهت ایجاد واحد های ساختمانی از هر قبیل و احداث شهر و شهرک و هر نوع ابنیه و همچنین خرید و فروش کلیه ماشین آالت و تجهیزات و و سایل و مصالح ساختمانی و… .

سرمایه و ترکیب سهام داران

شرکت سرمایه گذاری مسکن پردیس

شرکت در نظر دارد تا سرمایه خود را از مبلغ 300000 میلیون ریال به 1000000 میلیون ریال برساند .این افزایش سرمایه از محل مطالبات حال شده و آورده نقدی صورت می گیرد .

طرح و پروژه ها

پروژه های اصلی شرکت مربوط به مسکن مهر پردیس است که در سال مالی 31/6/95  بخش قابل توجهی از این پروژه ها یا به پایان میرسند و یا بالا 90 درصد به تکمیل می رسند . شرکت همچنین پروژه های را در سمنان در حال انجام دارد .به طور کلی پروژه های شرکت به صورت زیر دسته بندی می گردند :

پروژه های سرمایه ای

پروژه های مشارکتی

پروژه های پیمانکاری

قراردادی

مهمترین پروژه های شرکت شامل مسکن مهر پردیس ،تجاری یاقوت ، مسکونی و تجاری المپیک ، مسکونی- ویلایی کلارآباد ، سپید 5 و سپید 1 ، قرارداد های دریاچه چیتگر وسایر پروژه های در حال ساخت یا تکمیل شده نحوه اجرای پروژه آماده سازی دریاچه چیتگر، به صورت تهاتری و در قبال اخذ زمین های مجاور دریاچه از شهرداری است.

صورت سود و زیان پیش بینی شده 

شرکت سرمایه گذاری پردیس

نکات قابل توجه

پیرو اظهارات مسئولین شرکت تا تاریخ برگزاری جلسه معارفه، سود پیش بینی شده برای سال مالی منتهی به 31 شهریور 94 تقریبا محقق شده است (سود پیش بینی شده برای سال مالی جاری، 1027 ریال به ازای هر سهم می باشد)، و در بین شرکت های زیر مجموعه هلدینگ، بیشترین سود و خالص ارزش دارایی ها (NAV)متعلق به شرکت سرمایه گذاری مسکن پردیس می باشد. لازم به ذکر است که سود پیش بینی شده سال مالی آتی 1336 ریال به ازای هر سهم می باشد که طبق گفته مدیر مالی، مفروضات آن محافظه کارانه بوده و به احتمال زیاد محقق خواهد شد.

ارزش دفتری سهم مطابق صورت مالی نه ماهه 94 برابر با 1820 ریال می باشد.

با توجه به این که شرکت از نوع شرکت های پیمان کاری و انبوه سازی در ساختمان و مسکن می باشد بهترین برآورد کننده سود، خود شرکت می باشد. یادآور می شویم که با توجه به نوع شرکت جریان نقدی از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد چرا که در صورت کمبود نقدینگی شرکت برای انجام فعالیت با مشکل روبرو می شود لذا برای حل مشکل مذکور نیاز به افزایش سرمایه دارد. اگر افزایش سرمایه انجام نشود مطمئنا شرکت با مشکل اساسی روبرو خواهد شد.

در معارفه شرکت سود تقسیمی بالاتراز 70 درصد عنوان شده است.

برای برآورد قیمت در سال 97 از روش گوردون با رشد 10 درصد استفاده شده است.

طبق اطلاعات اعلام شده به وسیله شرکت، برآورد سود 3 سال آینده شرکت با فرض افزایش سرمایه به شرح زیر است.

شرکت سرمایه گذاری مسکن پردیس

اما به نظر می رسد شرکت پتانسیل افزایش سود با رشد متوسط 30 درصدی را با توجه به وضعیت بازار مسکن و ساختمان (به خصوص با نزدیک شدن به اتمام طرح مسکن مهر و کاهش بودجه عمرانی دولت در بودجه سال آینده) ندارد. بنابراین در برآورد کارشناسی افزایش نرخ رشد سود، از نرخ 20 درصد با توجه به وضعیت تورمی کشور استفاده شده است. با در نظر گرفتن این مفروضات قیمت کارشناسی هر سهم برابر با 5965 ریال برآورد می گردد. به نظر می رسد برای جذابیت خرید سهام و همچنین موفق بودن عرضه اولیه، سهم باید در محدوده قیمتی 4000 تا 4500 ریال عرضه گردد.

منبع : شرکت کارگزاری دنیای خبره
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن