تحلیل بنیادی شرکت فولاد آلیاژی ایران ( فولاژ )

970
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی شرکت فولاد آلیاژی ایران ( فولاژ )Reviewed by احمد لحیم گرزاده on Sep 17Rating:

تحلیل بنیادی شرکت فولاد آلیاژی ایران ( فولاژ )

معرفی شرکت

شرکت فولاد آلیاژی ایران بزرگترین تولید کننده انواع فولاد آلیاژی در ایران و خاورمیانه و یکی از مدرنترین کارخانه های تولید فولاد آلیاژی دنیا می باشد که در سال 1378 به بهره برداری رسید.

کارخانه های فولاد سازی، نورد مقاطع سنگین، نورد مقاطع سبک، عملیات حرارتی و تکمیل کاری، مجهز به پیشرفته ترین تجهیزات و برخوردار از بالاترین سطح دانش فنی روز دنیاست که امکان تولید فولادهای آلیاژی و مخصوص را با بهترین کیفیت و منطبق با استانداردهای بین المللی میسر ساخته است. محصولات این شرکت در صنایع خودرو سازی، ماشین سازی، نفت و گاز و پتروشیمی، ابزارسازی، نیروگاهی، ریلی، ساخت لوازم پزشکی و جراحی و سایر صنایع ویژه کاربرد وسیع دارد. مرکز اصلی شرکت در شهرستان یزد واقع میباشد. بهره برداری شرکت از سال 53 آغاز شد. بهره برداری از واحد های نورد و فولادسازی شرکت در فاز اول با ظرفیت 140000 تن آغاز شد. این ظرفیت در فاز دوم به 550000 تن افزایش یافته است.تولیدات شرکت در گروه های فولادی میکروآلیاژ، بلبرینگ، ابزار گرم کار، فولاد کربنی، فولاد سخت شونده سطحی، فنر،فولادهای خوش تراش، فولادهای با دمای بالا، فولاد های عملیات حرارت پذیر میباشد.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

شرکت فولاد آلیاژی ایران محصولات خود را در سه واحد فولاد سازی با ظرفیت اسمی 550000 تن و نورد با ظرفیت 260000 تن تولید میکند. شرکت در حال حاضر با استفاده از آهن اسفنجی و آهن قراضه به همراه آلیاژ ها به تولید محصولات خود می پردازد. که سطح مصرف آهن قراضه 30 درصد و آهن اسفنجی 70 درصد میباشد لذا با راه اندازی کارخانه گندله سازی اردکان، تامین آهن اسفنجی شرکت تسهیل شده و سهم آن در مواد اولیه نسبت به سالهای قبل افزایش یافته است. ظرفیت عملی فولاد شرکت 550000 تن و ظرفیت عملی تولید نورد سنگین شرکت در شرایط همسان 326000 تن میباشد.

روند افزایش سرمایه

سرمایه اولیه شرکت فولاد آلیاژی 500 میلی.ون ریال و سهامدار عمده آن شرکت ملی فولاد ایران بوده است.سرمایه شرکت طی 7 مرحله افزایش به رقم 1903 میلیارد ریال رسیده است.تغییرات سرمایه شرکت از بدو تاسیس تاکنون به شرح زیر بوده است:

Afzayesh Sarmaye

روند سودآوری و تقسیم سود نقدی

Ravand Sudavari

روند سودآوری شرکت تا سال 1391، روبه رشد بوده است اما در سال 92 و 93 به دلیل افزایش هزینه های شرکت و کاهش قیمت محصولات به دلیل رکود اقتصادی با کاهش همراه بوده است.

وضعیت فروش شرکت

در سال 1393، بالغ بر 354 هزار تن از محصولات شرکت فولاد آلیاژی ایران به ارزش حدود 7800 میلیارد ریال به بازارهای مختلف مصرف عرضه گردیده که نسبت به سال قبل به لحاظ وزنی، 20% و از لحاظ ارزشی 25% رشد داشته است.این محصولات به عنوان مواد اولیه صنایع مخنلف کشور از جمله :

خودروسازی، ماشین سازی، ابزارسازی و هم چنین در ساخت تجهیزات نفت، گاز، پتروشیمی، ریلی و ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد.

هم چنین 17 هزار تن از محصولات این شرکت به ارزش 9 میلیون یورو در قالب گروه های عملیات حرارتی پذیر، مهندسی و صنعتی ساختمانی به صورت مستقیم به کشورهای آلمان، امارات، اسپانیا، افغانستان، و 9 کشور دیگر صادر شده است، که نسبت به سال قبل از لحاظ وزنی 12% و از لحاظ ارزشی 2% رشد داشته است، ضمن آنکه برنامه شرکت در جهت صادرات در سال 1394 به میزان 30 هزار تن می باشد.

نمودار مصرف فولاد آلیاژی در صنایع مختلف

Masraf Fulad Alyaji Dar Sanaye Mokhtalef

مصرف کننده اصلی فولاد آلیاژی در داخل کشور صنعت خودرو سازی می باشد.لذا با رونق گرفتن بخش خودرو در کشور و افزایش میزان تولیدات خودروسازان تقاضا برای محصولات این شرکت نیز افزایش خواهد یافت.

نمودار صادرات فولاژ به کشورهای مختلف

Mizan Saderat Fulad Alyaji

همانطور که از شکل برمی آید کشور آلمان مهم ترین مقصد صادراتی محصولات فولاژ می باشد.پس از آلمان کشورهای اسپانیا و ترکیه در جایگاه های بعدی بازار هدف فولاژ قرار دارند.

نمودار مبلغ فروش و سود خالص شرکت

Forush Khales Va Sud Khales

برآورد تولیدات شرکت

Tolidat P

روند تولیدات شرکت از سال 91 همواره یک روند روبه رشد بوده است.شرکت برای سال 94 نیز 431500 تن انواع محصولات را در نظر گرفته است که نسبت به سال 93 رشد 12% را نشان می دهد.با توجه به عملکرد 3 ماهه نخست، برآورد تولید شرکت مانند بودجه در نظر گرفته شده است.لازم به ذکر است که سطح تولید شرکت در 3 ماههه نخست سال جاری نسبت به سال گذشته افت 27.5% را نشان می دهد.

برآورد فروش شرکت

Forush P

شرکت برای سال مالی جاری 422 هزار تن فروش انواع محصولات را در نظر گرفته است اما در 3 ماهه نخست فقط موفق به فروش 17% از پیش بینی خود شده است که نسبت به سال گذشته افت 34.5% فروش را نشان می دهد.با توجه به عملکرد 3 ماهه نخست و مقایسه آن با 3 ماهه سال مالی قبل برآورد فروش کارشناسی 360000 تن انواع محصولات را نشان می دهد.

نرخ فروش محصولات شرکت

Nerkh Forush P

نرخ فروش محصولات شرکت در سال 94 نسبت به سال 93 افت قیمتی را نشان می دهد.فقط محصولات آلیاژی شرکت است که در 3 ماهه نخست نسبت به 3 ماهه سال گذشته رشد قیمتی را نشان می دهد.هم چنین نرخ فروش محصولات در 3 ماهه نخست نسبت به بودجه نیز سطوح پایین تری را نشان می دهد، فقط در محصول آلیاژی است که نرخ ای فروش سه ماهه بالاتر از بودجه قرار دارد.در فروش تحلیلی نرخ های فروش سه ماهه نخست لحاظ شده است.

فروش کل شرکت

Forush Kol P

با توجه به برآورد مقدار و نرخ های فروش محصولات، پیش بینی کارشناسی، مبلغ فروش کل را 732 میلیارد تومان نشان می دهد.

بهای تمام شده شرکت

در ترکیب بهای تمام شده، مواد مستقیم مصرفی مهم ترین بخش را به خود اختصاص داده است.پس از مواد مستقیم هزینه هایسربار بیش ترین مقدار را به خود اختصاص می دهد.

Bahaye Tamam Shode P

هزینه های دستمزد و سربار با توجه به عملکرد 3 ماهه نخست و روند سالیان گذشته، تخمین زده شده است.

مواد مصرفی شرکت

Nerkh Mavad Avaliye P

Kol Mavad Avaliye Masrafi P

برآورد مواد اولیه مصرفی شرکت با توجه به نرخ های خرید در 3 ماهه نخست سال 94 و هم چنین تخمین میزان مصرف مواد اولیه حدود 460 میلیارد تومان تخمین زده شده است.

صورت سود و زیان

Sud Va Zian P

با توجه به برآوردهای تولید، فروش و بهای تمام شده، همانطور که صورت سود و زیان برآوردی نشان می دهد فولاژ برای سال مالی جاری توان سود حدود 9 تومان را دارد.لازم به ذکر است که شرکت در تاریخ 1394/06/24 در قیمت های 120 تومان در حال معامله می باشد.

منبع: کارگزاری خبرگان سهام

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن