تحلیل بنیادی شرکت نفت ایرانول

289
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی شرکت نفت ایرانولReviewed by Khalili on Feb 13Rating:

تحلیل بنیادی شرکت نفت ایرانول

معرفی شرکت:


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

شرکت ملی نفت ایران در راستای سیاست های کلان دولت مبنی بر کاهش حجم تصدی گری دولتی در حوزه غیر انحصاری و واگذاری امور به بخش خصوصی با هدف توسعه ی مشارکت این بخش در فعالیت های اقتصادی و صنعتی و به منظور افزایش کارایی اینگونه فعالیتها، واحدهای روغن سازی پالایشگاه های تهران و آبادان را به شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی، سازمان سرمایه گذاری بازنشستگی کشوری و آستان قدس رضوی واگذار نموده است که این واگذاری منجر به تاسیس شرکت نفت ایرانول در سال 1382 گردید. وجود دو پالایشگاه روغن سازی تهران و آبادان این شرکت را قادر ساخته است تا با امکان تولید بیش از 30% روغن پایه کشور در جهت کسب سهم عمده بازار در رقابت با سایر شرکتهای روغن سازی از طریق افزایش تنوع محصول، کیفیت برتر و کاهش قیمت تمام شده، فعالیت خود را تحت نام شرکت نفت ایرانول آغاز نماید.

ماموریت و استراتژی شرکت:

شرکت نفت ایرانول از طریق تولید ،‌ عرضه و تجارت انواع روغن ، روانکارهای صنعتی و خودرویی ، مشتقات نفتی و حضور در کسب و کارهای مرتبط و پربازده در جهت تامین منافع ذینفعان اقدام می نماید. از استراتژی های کلان این شرکت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

·        توسعه سهم بازار در کلیه محصولات از طریق افزایش توان رقابتی و مشتری مداری با تأکید بر شبکه توزیع و برند

·        ارتقاء بهره‌وری مالی و عملیاتی سازمان از طریق تقویت زیرساخت‌های تولیدی، دانشی و مالی

·        توسعه بهره وری منابع انسانی (توانمندسازی ، تخصص گرایی، دانش محوری و تناسب ساختاری)

وضعیت سودآوری شرکت طی سالیان اخیر:

 

همانطور که در نمودار فوق مشاهده می شود، روند سودآوری این شرکت صعودی می باشد و در سال 90 نسبت به سال 89، افزایش سود خوبی را نشان می دهد که نشان دهنده ی توسعه ی عملیاتی شرکت می باشد.

طرح های در دست اجرای شرکت:

نام طرح

درصد پیشرفت

تاریخ بهره برداری

ساخت مخازن جدید (روغن سازی تهران)

95

1392

ایجاد شبکه گاز (روغن سازی تهران)

97

1392

 (روغن سازی تهران) Deoiling

10

1393

پایانه واردات صادرات (بندر امام)

5

1393

افزایش راندمان موم زدایی (روغن سازی آبادان)

10

1393

 

با توجه به اینکه چندین طرح آن در سال 92 به بهره برداری می رسد، این موضوع می تواند بر پتانسیل بنیادی سهم صحه بگذارد.

 

 

عملکرد 9 ماهه سال مالی جاری:

همانطور که در جدول زیر مشاهده می شود، شرکت نفت ایرانول پیش بینی سود هر سهم خود را مبلغ 1547 ریال در نظر گرفته است. این در حالی است که در طول دوره ی 9 ماه از سال، توانست مبلغ 1358 ریال از آن را به طور واقعی محقق کند.

 

به عبارتی این شرکت توانست در طول 9 ماه از سال ، 88 درصد از پیش بینی خود را محقق نماید. این عملکرد می تواند انتظار افزایش سود در گزارش های بعدی را هم محتمل سازد.

نکات موجود در گزارش :

·        پیش بینی عملکرد سال مالی 91  در مقایسه با عملکرد واقعی سال مالی قبل به ترتیب فروش 56 درصد افزایش، بهای تمام شده کالای فروش رفته 54 درصد افزایش، سود عملیاتی 90 درصد افزایش و سود خالص 103 درصد افزایش نشان می دهد و شرکت دلیل عمده تغییرات را افزایش نرخ فروش محصولات به دنبال افزایش قابل ملاحظه قیمت تمام شده فرآورده ها طی سال 91 اعلام نموده است. شایان ذکر است که:

الف) افزایش 56 درصد فروش پیش بینی شده نسبت به عملکرد سال قبل، عمدتا شامل افزایش 59 درصد نرخهای فروش و کاهش 3 درصد حجم فروش روانکارها می باشد. (روانکارها محصول اصلی تولیدی شرکت بوده و معادل 90 درصد کل فروش پیش بینی شده را تشکیل می دهد) که عمدتا بابت تاثیر افزایش نرخ ارز در فروش صادراتی می باشد.

ب) افزایش 54 درصد بهای تمام شده کالای فروش رفته پیش بینی شده نسبت به عملکرد سال قبل عمدتا شامل افزایش 43 درصد میانگین نرخ خرید مواد اولیه (لوبکات) خریداری شده و افزایش 4 درصد حجم مواد اولیه (لوبکات) خریداری شده می باشد. (لوبکات ماده اولیه اصلی جهت تولید محصولات شرکت بوده و عرضه کننده کننده انحصاری آن شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران می باشد)

·        نسبت فروش صادراتی به کل فروش، در جزئیات پیش بینی سالیانه و عملکرد واقعی 9 ماهه منتهی به 30/09/91 هر کدام معادل 46 درصد می باشد. بنابراین از حیث صادرات نیز این سهم دارای پتانسیل های بسیار خوبی می باشد. مخصوصاً اینکه این روزها وزیر صنعت و معدن هم اظهار نظر کرده که با توجه به افزایش نرخ خوارک پالایشگاهی ها (مبنای محاسبه نرخ خوراک از دلار 1226 به دلار مبادله ای تغییر نرخ داده است)، دیگر نمی توان جلوی افزایش قیمت محصولات پالایشگاهی را گرفت. بر این اساس افزایش قیمت محصولات روغنی که از مهمترین محصولات این شرکت می باشد هم قطعی به نظر می رسد.

·        میانگین نرخ تسعیر ارز حاصل از فروش صادراتی در پیش بینی سالیانه و عملکرد واقعی 9 ماهه به ترتیب به ازای هر دلار 865ر25 و 870ر26 ریال اعلام شده است.

·        شرکت اعلام نموده است که هیئت‌مدیره درنظر دارد معادل 70 درصد سود خالص سال مالی 91 را جهت تقسیم بین سهامداران به مجمع عمومی عادی سالیانه پیشنهاد نماید.

·        مدیر عامل این شرکت گفت: بدهی ارزی این شرکت به میزان 9،6 میلیون یورو بابت تتمه مبلغ 15 میلیون یورو وام تخصیص یافته توسط بانک توسعه صادرات ایران در ابتدای سال 91 بوده که معادل ریالی آن به نرخ ارز مرجع دریافت و معادل 5،4 میلیون یورو آن با همین نرخ به صورت ریالی بازپرداخت و برای باقی مانده بدهی معادل ریالی آن به نرخ ارز مرجع تامین شده نزد آن بانک موجود است که پیش بینی می شود مبنای تسویه همان نرخ ارز مرجع باشد.

·        این شرکت در حال حاضر قرارداد خرید خوراک با شرکتهای پالایش نفت تندگویان تهران و آبادان ندارد و خوراک دریافتی بر اساس مقادیر دریافتی و نرخ اعلامی در هر ماه از طرف شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران فاکتور و تسویه می شود.

·        همچنین در بخش خدمات شامل برق،بخار و… قراردادی چهارساله با شرکت پالایش نفت تندگویان جاری است که در پایان سال 91 به پایان می رسد و برای سال بعد باید تمدید شود.

 

نتیجه گیری:

یکی از مهمترین ریسک شرکت، نرخ خوراک پالایشگاهی می باشد. این موضوع هم فعلاً بر پایه ی نرخ مبادله ای محاسبه می شود. ظاهراً این شرکت با هم گروهی هایی مثل شبریز، شپنا، شبهرن ، شاوان، شراز و شبندر قرار است در بورس زندگی کند. بنابراین با بررسی P/E مربوط به این هم گروهی ها، به عدد میانگین بین 8 تا 9 بر می خوریم. بنابراین می توان انتظار داشت که این سهم با P/E کمتر از اینها مورد عرضه قرار گیرد تا بتواند محبوبیت خود را در بازار حفظ نماید. بنابراین با توجه به پیش بینی سود 1547 ریالی، می توان انتظار داشت که سهم با رعایت انصاف در قیمت هایی بین 900 تا 1200 تومان مورد عرضه قرار گیرد.

در صورت حصول خبرهای جدیدتر در مورد این سهم، در خبرهای بعدی اطلاع رسانی خواهد شد.

خواهشمندیم جهت دسترسی به خبرهای جدید سایت ، با انتخاب منوی «خدمات سایت» ، بر روی گزینه ی «خبرهای تکان دهنده» کلیک نمایید و منتظر باشید تا خبرهای سایت برایتان نمایش داده شود. این یادآوری بدین جهت است که خبرهای درج شده در سایت ، با مقداری تاخیر زمانی در صفحه ی اول سایت قرار می گیرد.

با تشکر

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن