تحلیل بنیادی شرکت نفت بهران (شبهرن)

1154
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی شرکت نفت بهران (شبهرن)Reviewed by فاطمه میرآب on Sep 19Rating:

معرفی شرکت نفت بهران (شبهرن)

فعالیتهای این شرکت در سال 1341 تحت امتیاز و تکنولوژی شرکتEXXON آمریکا و با نام تجاریESSO آغاز گردید. با تاسیس واحد مخلوط کنی (Blending) در سال 1343، به تولید روغن هایESSOدر داخل ایران پرداخت و از سال 1345 با نام شرکت تولید وتصفیه روغن به کار خود ادامه داد. پالایشگاه شرکت در سال 1347 تأسیس و با ظرفیت تولید 30 هزار تن روغن در سال راه اندازی گردید و از سال 1363، با نام جدید شرکت پالایش روغن تهران فعالیتهای تولیدی خود را با روندی رو به توسعه، استمرار بخشید چنان که در حال حاضر ظرفیت تولید سالانه شرکت، بالغ بر 400 هزار تن انواع محصولات است. از سال 1378 نام شرکت، به شرکت نفت بهران تغییر یافت. در ادامه فعالیت های تحقیقاتی، کارکنان این مجموعه موفق به تولید ضدیخ در سال 1371 و تولید موم (Paraffin wax) مرغوب به روش تعریق (Sweating) برای اولین بار در ایران در سال 1372 ونیز تولید حلال فورفورال در شوشتر در سال 1305 گردیدند. بهره برداری از کارخانه پالایشگاه شرکت نفت بهران تحت مجوز شماره 15226 مورخه 1347/3/28 صادره از وزارت صنایع و معادن باتولید 38 هزار تن روغن در سال آغاز گردید و در سال 1360 تحت مجوز شماره 308336 مورخ 1360/11/80 وزارت صنایع ظرفیت تولید آن به 158 هزارتن روغن، 3 هزار تن پارافین و 1500 تن ضدیخ رسید. همچنین بر اساس اصلاحیه شماره 37600 مورخ 1392/11/13 وزارت صنعت، معدن و تجارت، ظرفیت تولید انواع روغن موتور و روانکارهای صنعتی به 330 هزارتن در سال، ظرفیت تولید پارافین کم روغن به 25 هزارتن در سال و مجوز ضد یخ به 27 هزارتن در سال افزایش یافت و همچنین محصوالت جانبی تولیدی شرکت شامل؛ فورفورال اکسترکت با ظرفیت 124هزار تن، اسالک وکس با ظرفیت 4/23 هزار تن و فوتس اویل با ظرفیت 12هزار تن در سال به پروانه بهره برداری اضافه گردید.

سهم بازار

شرکت نفت بهران در سال 93 سهم 22 درصدی از تولیدات کل شرکتهای گروه را از آن خود کرد. همچنین این شرکت در تولید روانکارها بیش از 53% سهم بازار روانکار های خودرو و بیش از یک سوم سهم بازار روغنهای صنعتی را در اختیار دارد. گفتنی است شرکت نفت بهران در سال 93 با 41 درصد فروش بیشترین سهم فروش بازار داخلی را داشت.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

تحلیل بنیادی شرکت نفت بهران (شبهرن)

ترکیب سهام داران

سرمایه شرکت 2،000،000 میلیون ریال میباشد . شرکت در 29/7/93 با 180 درصد افزایش از محل مطالبات و آورده ، سرمایه خود را از 960،000 میلیون ریال به 2،000،000 میلیون ریال رسانده است و همانطور که می بینید بنیاد مستضعفان با 34 درصد سهامدار عمده شرکت نفت بهران میباشد.

تحلیل بنیادی شرکت نفت بهران (شبهرن)

شرکت در یک نگاه

تحلیل بنیادی شرکت نفت بهران (شبهرن)

روند سودآوری شرکت در 10 سال گذشته بدین صورت است:

تحلیل بنیادی شرکت نفت بهران (شبهرن)

وضعیت تولید شرکت نفت بهران

شرکت نفت بهران یکی از بزرگترین کارخانه های صنعتی کشور در حوزه تولید انواع روغن موتور، روغن صنعتی، ضدیخ و … است. نفت بهران با سطح تولید کمتر، بالاترین سهم فروش در بازار روانکار ایران را در اختیار دارد. همانطور که ملاحظه میشود شرکت با 96 درصد ظرفیت اسمی خود در سال 93 کار کرده است و مقدار تولید پیشبینی شده برای سال 94 همانند سال 93 میباشد. شرکت در سه ماهه اول 94 نیز در تولید پارافین وکس توانسته حدود 26 درصد پیشبینی بودجه را محقق کند اما در تولید روانکار شرکت حدود 19 درصد بودجه خود را محقق کرده است. گفتنی است شرکت در سه ماهه 94 در تولید روانکار نسبت به سه ماهه 93 حدود 12 درصد افت تولید داشته و در تولید کل هم حدود 8 درصد نسبت به سه ماهه اول سال قبل کاهش داشته است. البته شرکت در توضیحی که متعاقبا در پاسخ سازمان بورس در کدال منتشر کرده این امر را به علل فصلی از جمله کم بودن تعداد روزهای کاری (2ماه) بعلت تعطیلات اول سال و تعمیرات اساسی پالایشگاه مربوط دانسته و از توانایی شرکت در تولید و فروش بودجه خبر داده است.

تحلیل بنیادی شرکت نفت بهران (شبهرن)

بهای تمام شده

همانطور که در جدول دیده میشود، مواد مستقیم مصرفی در ترکیب بهای تمام شده با سهم 92 درصدی بیشترین سهم را دارد. اصلی ترین ماده اولیه مصرفی شرکت (لوبکات) نام دارد که نفت بهران در فرآیند تولید، این ماده اولیه را به روغن پایه تبدیل کرده و سپس در تولید روان کارهای خودرو (روغن موتور) از روغن پایه استفاده میکند. البته شبهرن علاوه بر خرید لوبکات برای استفاده بهینه از ظرفیت تولید نهایی خود به طور مستقیم خریدار روغن پایه نیز هست .

تحلیل بنیادی شرکت نفت بهران (شبهرن)

وضعیت فروش شرکت نفت بهران

فروش عمده شرکت داخلی هست. شرکت 70 درصد محصولات خود را در داخل به فروش میرساند. بیشترین سهم فروش داخلی محصولات شرکت را در سال 93 روانکارهای خودرو و روغنهای صنعتی از آن خود کرده است . در فروش خارجی هم بیشترین سهم را روغنهای پروسس دارند. نرخ فروش محصولات شرکت اصلی توسط هیئت مدیره و با در نظر گرفتن مجوزهای سازمان حمایت در نظرگرفته میشود. این شرکت در بین شرکتهای مشابه بدلیل کیفیت بالای محصول روانکار و تولید محصول نهایی نرخ فروش بالایی دارد. مقدار و مبلغ فروش محصولات شرکت در جدول زیر آورده شده است:

تحلیل بنیادی شرکت نفت بهران (شبهرن)

پیش بینی صورت سود و زیان شرکت نفت بهران

همانطور که در جدول دیده میشود، مواد مستقیم مصرفی در ترکیب بهای تمام شده با سهم 92 درصدی بیشترین سهم را دارد. اصلی ترین ماده اولیه مصرفی شرکت (لوبکات) نام دارد که نفت بهران در فرآیند تولید، این ماده اولیه را به روغن پایه تبدیل کرده و سپس در تولید روان کارهای خودرو (روغن موتور) از روغن پایه استفاده میکند. البته شبهرن علاوه بر خرید لوبکات برای استفاده بهینه از ظرفیت تولید نهایی خود به طور مستقیم خریدار روغن پایه نیز هست

برای پیش بینی صورت سود وزیان شرکت سه سناریو در نظر گرفته شده است:

سناریوی اول : فرض میکنیم شش ماهه دوم امسال ارز تک نرخی شود و نتیجه این فرض روی مواد اولیه ای که وارد می شود تاثیر گذاشته و باعث افزایش بهای تمام شده میشود. در مورد نرخ فروش هم فرض بر این است که بدلیل بازار رقابتی شدید بین شرکتها و کاهش قیمت جهانی روغن پایه ، شرکت در خوشبینانه ترین حالت همان نرخ فروش 93 را در مورد محصول روانکار محقق کند .سایر محصولات همانند سه ماهه 94 در نظر گرفته شده است. سود هر سهم شرکت در این حالت 2،247ریال پیش بینی میشود.

سناریوی دوم : نرخ مواد اولیه بجز لوبکات برابر با سه ماهه اول محقق شده در نظر گرفته شده است و در مورد لوبکات هم با توجه به کاهش قیمت نفت و چشم انداز کاهشی قیمت لوبکات ، برای شش ماهه دوم قیمت این ماده اولیه با 5 درصد کاهش نسبت به سه ماهه اول در نظر گرفته شده است. در مورد نرخ فروش روانکار ، با توجه به اینکه نرخها در سه ماهه اول کاهش شدیدی نسبت به بودجه تعیین شده 94و سه ماهه پایانی 93 خود داشته ، در این سناریو با توجه به الگوی فصلی قیمت فروش محصول در سالهای قبل و تنوع قیمتی انواع روانکار تولیدی شرکت ، نرخ فروش روانکار برای نه ماهه باقیمانده از 94 با افزایش 10 درصدی نسبت به سه ماهه اول در نظر گرفته شده است. سود هر سهم این شرکت در این حالت 1743 ریال میشود.

سناریوی سوم : نرخ مواد اولیه را همانند سناریوی دوم قرار میدهیم و برای نرخ فروش و مقدار فروش روانکار هم با توجه به توضیحات متعاقب شرکت مبنی بر توانایی مجموعه در محقق کردن بودجه و با توجه به اینکه عمده محصول تولیدی این شرکت محصول نهایی بوده و با توجه به چسبندگی قیمتها به بالا، کاهش نرخ محقق شده در سه ماهه اول را منوط به ترکیب متنوع فروش شرکت کرده و با در نظر گرفتن بازار رقابتی این محصول و تخفیفات فروش فرض میکنیم شرکت بتواند نرخ فروش بودجه را تا 90 درصد محقق کند و در این حالت به سود 2372 ریالی برای هر سهم میرسیم.

تحلیل بنیادی شرکت نفت بهران (شبهرن)

منبع : شرکت کارگزاری سهم آشنا
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن