تحلیل بنیادی شرکت نیرومحرکه (تمحرکه)

504
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی شرکت نیرومحرکه (تمحرکه)Reviewed by فاطمه میرآب on Sep 19Rating:

معرفی شرکت نیرومحرکه

شرکت صنعتی نیرومحرکه در سال ۱۳۶۴ در راستای سیاست گذاری کالن سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران مبنی بر ایجاد و توسعه صنایع پیشرفته و به ویژه انجین موتورهای بنزینی تک سیلندر، تاسیس گردید تا از طریق جذب دانش فنی روز جهت طراحی، مونتاژ و تولید انواع موتورسیکلت ۱۰۰ ، ۵۰ و ۱۲۵ سی سی اقدام نماید. در این راستا شرکت نیرو محرکه، دانش فنی خود را از طریق خرید اسناد و مدارک از شرکت پیاژیو تامین نمود و بر این اساس از سال ۱۳۷۰ تولید موتور گازی براوو راه اندازی و وارد بازار مصرف شد. هم زمان، مونتاژ موتورسیکلت وسپا نیز آغاز گردید. در سال ۱۳۷۳ تولید سمپاش مزرعه و تولید موتورسیکلت چهارزمانه صورت پذیرفت. اولین تولید خودرویی شرکت نیرو محرکه با توجه به تغییر ماموریت و چشم انداز آن در سال ۱۳۷۲ و با راه اندازی خط تولید چرخ دنده های گیربکس پیکان محقق گردید. حضور در صحنه تولید قطعات خودرو در سالهای ۱۳۷۸ با راه اندازی خط تولید سیلندر و سرسیلندر پژو ۴۰۵ ، راه اندازی خط تولید گیربکس ۴۰۵ در سال ۱۳۷۹ و راه اندازی خطوط تولید گیربکس پژو RD و ۲۰۶ ادامه پیدا کرد. و در حال حاضر تولید خانواده گیربکس های پژو ۴۰۵ ، خانواده گیربکس ۲۰۶ ، گیربکس باردو و روآ در شرکت نیرو محرکه در حال انجام می باشد. از برنامه های توسعه محصولات شرکت نیرو محرکه تولید ست دنده های گیربکس پراید در سال ۹۰ می توان نام برد. هم چنین در سال ۱۳۸۴ مرکز جامع علمی وکاربردی نیرومحرکه وابسته به شرکت صنعتی نیرو محرکه تاسیس گردید که در حال حاضر بالغ بر ۲۵۰۰ نفر دانشجو در رشته های تخصصی صنعتی دارد. از نظر جغرافیایی، شرکت صنعتی نیرو محرکه در قزوین، شهر صنعتی البرز واقع شده است و نیز محل دفتر مرکزی شرکت صنعتی نیرومحرکه در شهر تهران می باشد.

سهام داران

نیرومحرکه از شرکتهای زیرمجموعه ایران خودرو محسوب شده و شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو (خگستر) با ۵۰درصد کنترل مدیریتی شرکت را برعهده دارد. سرمایه گذاری رنا نیز با ۳۱ درصد دیگر سهامدار عمده شرکت می باشد. سهام شناور شرکت ۱۸درصد می باشد.


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

شرکت نیرومحرکه تصویر تحلیل بنیادی شرکت نیرومحرکه (تمحرکه)

ساختار مالی شرکت

بررسی ترازنامه ۹۴/۳/۳۱ شرکت مجموع دارایی های شرکت را ۲۷۰۹میلیارد ریال نشان می دهد که ۳۲ درصد آن را حسابهای دریافتنی تجاری به خود اختصاص داده است. شایان ذکر است سرفصل حسابهای دریافتنی تجاری بالغ بر ۸۶۶ میلیارد ریال می باشد که نسبت به ۹۳/۱۲/۲۹ تقریبا ۱۸ درصد رشد داشته که بیانگر عدم وصول مطالبات مناسب بوده و می تواند در صورت تداوم شرکت را با بحران مالی روبرو کند. با استناد به بدهی های ۱۵۱۰ میلیارد ریالی شرکت نسبت بدهی به دارایی ها ۵۵ درصد بوده و جمع حقوق صاحبان سهام ۱۲۰۰ میلیارد ریال است. از اینرو با استناد به تقسیم سود نقدی ۱۷۰ ریالی برای هر سهم ارزش دفتری هر سهم پس از مجمع معادل ۱۱۷۰ ریال می باشد.

تولید و فروش

محصول اصلی شرکت گیربکس پژو ۴۰۵ و رانا می باشد که باتوجه وابستگی شرکت به گروه ایران خودرو، شرکت در فروش محصولات مشکل خاصی نخواهد داشت.

شرکت نیرومحرکه تصویر تحلیل بنیادی شرکت نیرومحرکه (تمحرکه)

همانطور که در جدول فوق مشاهده می شود، شرکت پیش بینی فروش ۵۸۹،۸۳۰ دستگاه انواع محصولات را در بازار داشته که که نسبت به سال ۱۳۹۳ کاهش ۸ درصدی را شرکت پیش بینی کرده است. نکته قابل تامل در مورد مقدار فروش شرکت، در نظر گرفتن کاهش ۳۰ درصدی تولید گیربکس پژو است که شاید اصلی ترین محصول شرکت در سال ۱۳۹۳ بوده است. این درحالیست که بررسی عملکرد ۳ ماهه سال جاری شرکت نشانگر حفظ مقدار فروش بالای پژو ۴۰۵ بوده ولی به نظر می رسد در حوزه سایر که شامل فروش گیربکس خودروهای دیگر می باشد چندان توفیق نداشته است. پیش بینی کارشناسی مبتنی بر فروش ۳ ماهه واقعی در نظر گرفته شده است. ذکر این نکته ضروریست که روند تولید و فروش محصوالت شرکت در سالهای گذشته نوسانات بالایی داشته است.

بهای تمام شده کالای فروش رفته

شرکت نیرومحرکه تصویر تحلیل بنیادی شرکت نیرومحرکه (تمحرکه)

صورت سود و زیان شرکت نیرومحرکه

روند فروش شرکت در سالهای اخیر با رشد همراه بوده است که دلیل اصلی آن تورم بالا و اثرگذار در نرخ فروش محصولات شرکت می باشد. حاشیه سود ناخالص شرکت در سال ۹۳ به ۱۳ درصد رسیده است. لیکن احتمال کاهش آن در سال جاری وجود دارد به طوریکه در ۳ ماهه جاری این نسبت به ۷درصد رسیده است.

شرکت نیرومحرکه تصویر تحلیل بنیادی شرکت نیرومحرکه (تمحرکه)

همانطور که مشاهده می شود، پیش بینی شرکت سود ۱۰۶ ریالی به ازای هر سهم می باشد که در این تحلیل با توجه به مفروضات زیر سود هر سهم برای سال مالی ۹۴، برابر ۲۳۷ ریال برآورد شده است:

تعداد فروش محصولات مبتنی بر عملکرد ۳ ماهه

نرخ فروش محصولات معادل واقعی ۳ ماهه

مواد مستقیم با ۲۰درصد رشد و دستمزد و سربار ساخت ۱۵درصد رشد

درآمدهای سرمایه گذاری غیرعملیاتی و خالص سایر درآمدهای غیر عملیاتی با ۲۰ درصد رشد

هزینه های اداری با ۱۵درصد رشد (پس از کسر ۴۰۰ میلیارد ریال هزینه های موضوع بند شرط گزارش حسابرس)

هزینه های مالی و سایر هزینه های عملیاتی معادل بودجه شرکت

سایر موارد مانند بودجه خود شرکت در نظر گرفته شده است.

سایر نکات با اهمیت:

گزارش حسابرس دارای یک بند شرط با اهمیت به شرح زیر می باشد

“در سال مورد گزارش مبلغ ۴۰.۰۰۰ میلیون ریال ذخیره بابت جریمه خالفی ساخت سوله و دیوارکشی محوطه واقع در محل کارخانه مربوط به سال ۱۳۷۷ به سرفصل هزینه های اداری و عمومی منظور گردیده که مستندات الزم در این خصوص به این موسسه ارائه نشده است. با توجه به مراتب فوق حصول اطمینان از عدم نیاز به اعمال تعدیلات در حال حاضر برای این موسسه امکان پذیر نمی باشد.”

توجه به بند مذکور در پیش بینی تحلیلی ارائه شده در بخش هزینه های عملیاتی تعدیلات الزم لحاظ شده است .

نوسانات مقدار فروش شرکت در سالهای مختلف دارای نوسانات بالایی می باشد.

شرکت ریز مواد مصرفی را در صورتهای مالی ارائه نداده که این مورد باعث عدم شفافیت گزارشات بوده و بایستی مدنظر قرار گیرد.

نتیجه گیری

نیرومحرکه از شرکتهای قطعه ساز بزرگ در صنعت خودرو می باشد که بازار فروش مناسبی را به خود اختصاص داده است. ساختار مالی شرکت همانند بسیاری از قطعه سازان خودرو در حوزه وصول مطالبات با مشکلاتی مواجه است. به نظر می رسد شرکت در صورت همکاری با یکی از قطعه سازان بزرگ خارجی پتانسیلهای بالایی برای رشد داشته باشد. در بخش عملیات انتظار می رود در سال جاری حاشیه سود ناخالص شرکت تا حدود ۱۰درصد کاهش یابد لیکن پیش بینی می شود درآمدهای فروش ۱۴درصد رشد یابد. با توجه به مفروضات ارائه شده، پیش بینی می شود سود هر سهم شرکت به ۲۳۷ ریال برسد. این درحالیست که طبق بودجه ارائه شده سود هر سهم ۱۰۶ ریال پیش بینی شده که نسبت به پیش بینی تحلیلی تفاوت معناداری دارد. در مجموع و با توجه به نسبت ارزش بازار به ارزش دفتری ۱.۵ و نسبت قیمت به سود کارشناسی ۸ در کنار وضعیت فعلی بازار سرمایه محدوده قیمتی ۱۵۰ تا ۱۶۵ برای سرمایه گذاری میان مدت در این سهم پیشنهاد می شود.

منبع : شرکت کارگزاری پارس گستر خبره
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن