تحلیل بنیادی شرکت پتروشیمی مبین(مبین)

431
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی شرکت پتروشیمی مبین(مبین)Reviewed by فاطمه میرآب on Sep 13Rating:

معرفی شرکت پتروشیمی مبین(مبین)

شرکت پتروشیمی مبین در تاریخ 24 بهمن 1377 توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی بصورت سهامی خاص تاسیس شد و طی شماره 837 در اداره ثبت شرکت‌های شهرستان کنگان به ثبت رسید. در اجرای تصویب‌نامه هیات وزیران مورخ 4 اسفند ماه 1386، نام شرکت در فهرست شرکت‌های قابل واگذاری موضوع اصل 44 قانون اساسی قرار گرفت. در جلسه 144 هیات واگذاری مورخ 9 آبان 1388، شرکت به عنوان یکی از شرکت‌های زیر مجموعه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس قرار گرفت. بر اساس صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام مورخ 16 اردیبهشت 1393، نوع شرکت از “سهامی خاص” به “سهامی عام” تغییر یافت و نام شرکت در تاریخ 23 شهریور 1393 در فهرست شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار قرار گرفت. مرکز اصلی شرکت در استان بوشهر، شهرستان عسلویه، منطقه ویژه اقتصادی پارس واقع است.

فعالیت اصلی شرکت پتروشیمی مبین(مبین)

موضوع فعالیت اصلی شرکت عبارت است از احداث، راه اندازی و بهره برداری از کارخانجات صنعتی به منظور تولید، بازاریابی، فروش، صدور محصولات پتروشیمی، ذخیره، واردات و صادرات و تبدیل کلیه مواد پتروشیمی است.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

فاز یک پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس حدود 40 درصد کل تولیدات پتروشیمی ایران را شامل می‌شود. پتروشیمی مبین یوتیلیتی مجتمع‌های فاز1 و تا حدی فاز 2 پارس جنوبی شامل شرکت‌های پتروشیمی آریا ساسول، پتروشیمی جم، پتروشیمی پردیس، پتروشیمی زاگرس، پتروشیمی کاویان، پتروشیمی مروارید، پلی پروپیلن جم، پتروشیمی مهر و  پتروشیمی نوری را پشتیبانی می‌کند. اما با در مدار قرار گرفتن پتروشیمی دماوند که تولید کننده یوتیلیتی است، فاز دو پارس جنوبی از یوتیلیتی پتروشیمی دماوند استفاده خواهند کرد. دیگر تولید کننده یوتیلیتی، پتروشیمی فجر است که در ماهشهر قرار دارد.

ترکیب سهام داران

شرکت پتروشیمی مبین

بررسی ترازنامه و جریان وجوه نقد شرکت پتروشیمی مبین

آخرین ترازنامه شرکت مربوط به دوره 3 ماهه منتهی به 94/3/31 است. نسبت دارایی جاری شرکت در پایان دوره 3 ماهه به 1.22 کاهش یافته است، این درحالیست که این نسبت در پایان سال گذشته 1.5 بوده است. حساب‌ها و اسناد دریافتنی تجاری شرکت در پایان خرداد ماه 1394 در حالی به مبلغ 12،646 میلیارد ریال رسیده که سرمایه شرکت 14،252 میلیارد ریال است و این رقم نسبت به به پایان سال 93 افزایش 28 درصدی داشته است. عمده طلب شرکت به ترتیب از شرکت‌های پتروشیمی زاگرس، پردیس، جم، کاویان، فرسا شیمی و مروارید است. اگر شرکت نتواند مطالبات خود را وصول نماید برای تامین نقدینگی ممکن است مجبور به فروش دارایی ثابت و یا دریافت وام از بانک شود که به نفع شرکت نخواهد بود.

مبلغ موجودی مواد و کالا نیز در این دوره 4 درصد رشد داشته و در پایان سال93  نیز نسبت به سال قبل 43 درصد رشد داشته است. در پایان سال 93 مبلغ موجودی مواد و کالا 2،800 میلیارد ریال بوده که 2،790 میلیارد ریال آن مربوط به موجودی قطعات یدکی بوده است، بنابراین شرکت مشکل فروش ندارد. در طرف بدهی‌ها، حساب‌ها و اسناد پرداختنی تجاری نیز رشد قابل توجهی داشته، به طوری که از صفر ریال در پایان سال 92 به مبلغ 2،376 میلیارد ریال در پایان سال 93 و مبلغ 4،253 میلیارد ریال در پایان دوره 3 ماهه رسیده است.

صورت جریان وجوه نقد: شرکت در دوره 3 ماهه ابتدای سال جاری 145 میلیارد ریال ورود وجه نقد ناشی از فعالیت‌های عملیاتی داشته است که نسبت به دوره مشابه سال قبل کاهش 84 درصدی نشان می دهد. همچنین شرکت 68 میلیارد ریال دیگر ورود وجه نقد بابت سود سرمایه‌گذاری‌هایش کسب کرده که از این مقدار 141 میلیارد ریال بابت تحصیل دارایی های مشهود پرداخت کرده است. بنابراین شرکت وجه نقد کافی برای بازپرداخت استقراض در دوره 3 ماه اول نداشته، این در حالیست که در دوره مشابه سال قبل 228 میلیارد ریال بازپرداخت استقراض داشته است.

تولید و فروش محصولات شرکت پتروشیمی مبین

شرکت پتروشیمی مبین

مفروضات پیش بینی سود هر سهم سال : 1394

برای پیش بینی سود سال 94 شرکت مفروضات زیر را در دو سناریو در نظر می‌گیریم:

مقدار فروش محصولات شرکت را در هر دو سناریو برابر با پیش بینی در نظرمی‌گیریم. لازم به ذکر است شرکت در دوره 3 ماهه 26% مقدار فروش را پوشش داده، این در حالیست که در سال گذشته درصد پوشش 27% بوده است.  نرخ فروش محصولات در دوره 3 ماهه و بودجه پیش بینی شده را مقایسه نموده و دیدیم که قیمت محصولاتی که تاثیر بیشتری بر سود شرکت دارند عمدتا کمتر از قیمت پیش بینی شرکت بود. بنابراین در سناریو اول نر‌خ‌های دلاری دوره 3 ماهه را با دلار مبادله ای 29،500 ریال و در سناریو دوم نرخ‌های بودجه را با همان قیمت دلار برای 9 ماه آینده در نظر گرفتیم. برای قیمت فروش گاز نیز قیمت متوسط تمام شده گاز برای شرکت را به اضافه 85 ریال هزینه بالاسری محاسبه می‌نماییم.

با توجه به اینکه مقدار تولید و فروش را برابر با بودجه لحاظ کردیم، مقدار مصرف مواد اولیه را برابر با پیش بینی شرکت در نظر می‌گیریم. قیمت گاز خوراک و گاز سوخت نیز منطقی محاسبه شده و تا تغییر دیگری در مصوبه هیات وزیران به همین صورت محاسبه می‌شود. قیمت بخار خریداری شده را نیز از نسبت قیمت بخار فروخته شده در دوره 3 ماهه بدست آوردیم.

آیتم های سربار نیز برابر با پیش بینی شرکت لحاظ می‌شوند. دستمزد نیز حدود 20 درصد رشد داده می شود. صد در صد درآمد شرکت بر اساس ماده 132 قانون مالیات‌های مستقیم، تا مدت 10 سال از تاریخ بهره برداری از پرداخت مالیات معاف است. بنابراین ذخیره مالیات مذکور با توجه به درآمدهایی که فهرست آنها در پروانه بهره برداری مورد نظر درج نشده و همچنین سایر درآمدهای  غیر عملیاتی با در نظر گرفتن هزینه‌هایی که احتمالا توسط مقامات مالیاتی مورد قبول قرار نخواهد گرفت، محاسبه می‌شود. بنابراین نرخ موثر مالیات را برابر با بودجه در نظر می‌گیریم. هزینه‌های مالی شرکت برای کل سال مبلغ 34،600 میلیون ریال پیش بینی شده که این مبلغ در سال قبل 59،105 میلیون ریال بوده است. تسهیلات دریافتی شرکت با ارز یورو از آکادویچ بانک، سوسیت بانک فرانسه و سرکوبه است که با نرخ بهره یوریبور بعلاوه 0.5 درصد محاسبه می‌شود. شرکت نرخ تسعیر یورو را برابر با39000 ریال پیش بینی کرده که منطقی است.

درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری شرکت نیز به دلیل کاهش سود هر سهم سال منتهی به31/2/94  شرکت پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان کاهش یافت.

با مفروضات بالا صورت سود و زیان شرکت از سال 1389 تاکنون و پیش بینی سود هر سهم سال 94 به شرح جدول زیراست :

شرکت پتروشیمی مبین

بنابراین سود هر سهم شرکت با سناریوی اول که از نرخ‌های دوره 3 ماهه برای فروش محصولات استفاده شده 676 ریال و با سناریوی دوم که از نرخ‌های پیش بینی شرکت استفاده می‌شود 731 ریال بدست می‌آید.

لازم به ذکر است شرکت هیچ گونه عایدات ارزی ندارد و کلیه مبالغ ارزی مورد نیاز از طریق شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس (سهامدار عمده) تامین می‌شود.

نتیجه گیری

با توجه به ماهیت قراردادها و مرجع قیمت‌گذاری محصولات مبین که توسط شرکت ملی پتروشیمی انجام می‌شود به نظر نمی‌رسد که افزایش نرخ محسوسی نسبت به سال گذشته اتفاق بیفتد.

تحلیل حساسیت: با توجه به اینکه تغییر نرخ دلار روی سود هر سهم شرکت تاثیر می‌گذارد، تحلیل حساسیت سناریو اول را که محتمل تر است با نرخ های دلار متفاوت محاسبه نمودیم.

شرکت پتروشیمی مبین

منبع : سایت تدان
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن