تحلیل بنیادی شفن | پتروشیمی فن آوران

76
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی شفن | پتروشیمی فن آورانReviewed by سایت تحلیلها on Nov 27Rating: 4.5تحلیل بنیادی شفن | پتروشیمی فن آورانتحلیل بنیادی شفن | پتروشیمی فن آوران

تحلیل بنیادی شفن

تاریخچه شرکت

شرکت پتروشیمی فن آوران (سهامی عام) در تاریخ 08/02/1377 تاسیس و با شماره 139602 در اداره کل ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی به ثبت رسیده است. فعالیت این شرکت در زمینه احداث ، راه اندازی و بهره برداری واحدهای متانول ، اسید استیک و منواکسید کربن به منظور صادرات، استفاده در صنعت پتروشیمی و صنایع پایین دستی بوده و منطبق با اهداف و سیاستهای کلان بخش صنعت در رابطه با صادرات ، ایجاد اشتغال ، انتقال دانش فنی ، تربیت نیروی متخصص و تولید محصولات پتروشیمی با ارزش افزوده بالا از گاز طبیعی می باشد . شرکت پتروشیمی فن آوران در جنوب غربی ایران واقع در ساحل خلیج فارس، بندر امام خمینی(ره) ، منطقه ویژه اقتصادی در زمینی به مساحت 25 هکتار واقع شده است .

موضوع فعالیت شرکت

موضوع فعالیت شرکت به موجب ماده 3 اساسنامه عبارتست از:
احداث ، راه اندازی و بهره مندی کارخانجات صنعتی به منظور تولید ، بازاریابی ، بسته بندی فروش ، صدور محصولات پتروشیمی ، ذخیره واردات و صادرات و تبدیل کلیه مواد پتروشیمیایی و فرآورده های فرعی و مشتقات ذیربط آنها اعم از صنعتی و خورراکی و انجام کلیه فعالیت های تولیدی و صنعتی ، بازرگانی ، فنی و مهندسی که بطور مستقیم یا غیر مستقیم مربوط به عملیات مذکور می باشد با رعایت قوانین و مقررات مربوطه .در ادامه به تحلیل بنیادی شفن می پردازیم.

محصولات

  • متانول

خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

متانول یکی از سه محصول بسیار مه صنایع شیمیایی در دنیا بوده و مواد بسیاری از آن مشتق می شوند . همچنین با توجه به کمبود قابل پیش بینی منابع انرژی در آینده، مصرفی مستقیم متانول به عنوان سوخت پاک و یا در تولید هیدروژن مصرفی پیتل های سوختی، بسیار مورد توجه است. سومین واحد متانول کقور با تولید سالیانه یک میلیون تن متانول دارای خلوص درجه AA با خوراک سالیانه، 610 هزار تن گاز طبیعی از شرکت ملی گاز ایران و 268 هزار تن گازکربنیک از پتروشیمی های رازی و مارون در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی توسه شرکت پتروشیمی فن آوران طراحی و اجرا شده است. خوراک این واحد پس از گوگرد زدایی به همراه بخار آب وارد ریفرمر شده و در دمای حدود 900 درجه سانتیگراد تبدیل به گاز سنتز حاوی هیدروژن ، منو اکسید کربن و گاز کربنیک می گردد ، گاز سنتز تولیدی پس از سرد شدن فشرده شده و در راکتورهای
بخش سنتز به متانول خام تبدیل می گردد و پس از جدا سازی آب موجود ، در واحد تقطیر ، متانول خالص با درجه خلوص AA تولید می گردد .

هزینه کل طرح شامل خرید لیسانس ، مهندسی اصولی ، مهندسی تفضیلی ، تامین تجهیزات و ارائه خدمات فنی به صورت ارزی و میزان سرمایه گذاری کل طرح 1541 میلیارد ریال بوده است .

تحلیل بنیادی شفن | پتروشیمی فن آوران

  • اسید استیک

واحد اسید استیک شرکت پتروشیمی فن آوران به منظور تولید سالیانه 150 هزار تن اسید استیک با خوراک سالیانه، 82 هزار تن متانول و 82 هزار تن گاز منوکسید کربن از واحد های متانول و مونوکسید کربن شرکت پتروشیمی فن آوران طراحی و اجرا شده است.
اسید استیک از واکنش بین متانول و گاز منوکسیدکربن در رآکتور حاوی کاتالیست کمپلکس رودی و متیل یداید به عنوان تسریع کننده در دمای 187 درجه سانتیگراد و فشار 28 بار به دست می آید.
هزینه کل طرح شامل خرید لیسانس، مهندسی اصولی، مهندسی تفضیلی، تأمین تجهیزات و ارائه خدمات فنی به صورت ارزی، مبلغ 68 میلیون دلار و ریالی، 70 میلیارد ریال می باشد. مقدار سرمایه گذاری کل طرح 614 میلیارد ریال پیش بینی شده است.
تکنولوژی طرح از شرکت کمیتکنولو ژی اوکراین خریداری شده و شرکت ایرانی اویک و LG کره، طراحی و تأمین تجهیزات را به عهده داشته اند. عملیات ساختمان و نصب توسط شرکت تهران جنوب انجام گرفته است. پس از پایان عملیات اجرایی، واحد اسید استیک در آذر ماه سال 1385 به مرحله تولید آزمایشی رسید.

  • منواکسید کربن

واحد منوکسید کربن شرکت پتروشیمی فن آوران به منظور تولید سالیانه 140 هزار تن گاز منوکسید کربن با خوراک سالیانه ، 84 هزار تن گازطبیعی از شرکت ملی گاز ایران طراحی و اجرا شده است.
خوراک این واحد پس از سولفورزدایی با بخار آب مخلوط شده و در رآکتور پری ریفرمر ، هیدروکربن های سنرین موجود شکسته شده و نهایتاً گاز در ریفرمر به گاز سنتز غنی از منوکسید کربن تبدیل می شود. در ادامه گاز دی اکسید کربن تفکیک شده و مجدداً به ریفرمر واحد ، تزریr و سپس گاز حاوی منوکسید کربن و ئیدروژن پس از فشرده شدن وارد قسمت تبرید می گردد ، H 2 و CO موجود در آن جدا شده و محصول نهایی پس از خال سازی تولید می گردد.
هزینه کل این واحد شامل خرید لیسانس ، مهندسی اصولی ، مهندسی تفصیلی ، تأمین تجهیزات و ارائه خدمات فنی به صورت ارزی ، مبلغ 37 میلیون دلار و ریالی ، 50 میلیارد ریال می باشد. مقدار سرمایه گذاری کل طرح 346 میلیارد ریال بوده است.
تحلیل بنیادی شفن | پتروشیمی فن آوران

ترکیب سهامداران

تحلیل بنیادی شفن | پتروشیمی فن آوران

سهامدار عمده شرکت، سرمایه گذاری نفت وگازوپتروشیمی تامین با 49 درصد می باشد.

روند افزایش سرمایه

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ 10 میلیون ریال بوده که طی یک مرحله به 950،000 میلیون ریال افزایش یافته است.

روند سود آوری

تحلیل بنیادی شفن | پتروشیمی فن آوران

همان طور که در جدول بالا مقاهده میگردد، روند درآمد سازی شرکت پتروشیمی فتن آوران طی 4 سال اخیر نزولی بوده است و از مبلغ 6،516،259 میلیون ریال در سال 92 به مبلغ 2،062،405 میلیون ریال دربودجه 95 رسیده است.

تولید

تحلیل بنیادی شفن | پتروشیمی فن آوران

وضعیت فروش

تحلیل بنیادی شفن | پتروشیمی فن آوران

در عملکرد شش ماهه 95، 49 درصد درصد مقدار فروش بودجه 95 پوشش داده شده است. درتحلیل کارشناسی مقدار فروش برابر بودجه در نظر گرفته شده است.

تحلیل بنیادی شفن | پتروشیمی فن آوران

در تحلیل کارشناسی 95 ، بابت شش ماه باقی مانده سال مالی، نرخ دلار آزاد برابر 36،000 ریال و نرخ متانول در سه سناریو 250،260 و 270 دلار در نظر گرفته شده است. نرخ باقی محصولات نیز با توجه به نرخ فروش در بورس کالا و نرخ فروش شش ماهه برآورد شده است.

تحلیل بنیادی شفن | پتروشیمی فن آوران

بهای تمام شده

مواد اولیه مصرفی، 55 درصد و سربار تولید 44 درصد بهای تمام شده را تقکیل می دهد.

تحلیل بنیادی شفن | پتروشیمی فن آوران

گاز طبیعی به عنوان سوخت و انرژی، مهمترین قلم مواد اولیه را تشکیل می دهد. با توجه به برابری مقدار تولید و فروش با بودجه شرکت، بهای تمام شده کالای فروش رفته برابر بودجه در نظر گرفته شده است.

مفروضات تحلیل کارشناسی 95

1-مقدار تولید و فروش برابر بودجه شرکت
2-نرخ دلار برابر 36،000 ریال
3-نرخ متانول در سه سناریو برابر 250 دلار و 260 دلار و 270 دلار
4-بهای تمام شده کالای فروش رفته برابر بودجه

صورت سود و زیان

تحلیل بنیادی شفن | پتروشیمی فن آوران

سود برآوردی سال 95 ، در سه سناریو برابر 230 تومان و 246 تومان و 262 تومان برآورد شده است که تعدیل مثبت نسبت به بودجه اعلامی شرکت دارد.

منبع: شرکت کارگزاری خبرگان سهام
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن