تحلیل بنیادی شفن | پتروشیمی فناوران

282
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی شفن | پتروشیمی فناورانReviewed by سایت تحلیلها on Dec 12Rating: 5.0تحلیل بنیادی شفن | پتروشیمی فناورانتحلیل بنیادی شفن | پتروشیمی فناوران

تحلیل بنیادی شفن

معرفی شرکت پتروشیمی فناوران

شرکت پتروشیمی فن آوران(سهامی عام) در تاریخ 08/02/1377 تأسیس در اداره کل ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی به ثبت رسیده است. فعالیت این شرکت در زمینه احداث، راه اندازی و بهره برداری واحدهای متانول، اسید استیک و منواکسید کربن به منظور صادرات، استفاده در صنعت پتروشیمی و صنایع پایین دستی بوده و منطبق با اهداف و سیاستهای کلان بخش صنعت در رابطه با صادرات، ایجاد اشتغال، انتقال دانش فنی، تربیت نیروی متخصص و تولید محصولات پتروشیمی با ارزش افزوده بالا از گاز طبیعی می باشد. شرکت پتروشیمی فن آوران در جنوب غربی ایران واقع در ساحل خلیج فارس، بندر امام خمینی(ره) ، منطقه ویژه اقتصادی در زمینی به مساحت 25 هکتار واقع شده است. شرکت پتروشیمی فناوران با ظرفیت اسمی تولید 1 میلیون تن متانول در سال، دومین شرکت بزرگ تولید کننده متانول ایران می باشد. در ادامه به تحلیل بنیادی شفن می پردازیم.

سهامداران شفن

تحلیل بنیادی شفن | پتروشیمی فناوران

مقدار تولید


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

کلیه ارقام به هزار تن

تحلیل بنیادی شفن | پتروشیمی فناوران

طبق اطلاعات جدول فوق، بیشترین حجم تولیدی شرکت مربوط به محصول متانول می باشد. تولید واقعی شرکت در سال 93 نسبت به سال 92 در حدود 28درصد افزایش داشته است. میزان پوشش تولید شرکت در شش ماهه اول سال 94 در حدود 55 درصد بودجه می باشد. به نظر می رسد در صورت تامین مناسب گاز خوراک در شش ماهه دوم، شرکت در قسمت تولید خود با مشکل خاصی مواجه نباشد. تولید بودجه 94 شرکت نسبت به سال واقعی 93 به میزان 9 درصد کاهش داشته است. به منظور پیش بینی تولید کارشناسی شرکت در شش ماهه دوم سال 94 ، از میانگین تولید فصلی شرکت در سال های گذشته استفاده نموده ایم. همان طور که مشاهده می گردد تولید کارشناسی شش ماهه دوم را نسبت به شش ماهه اول در تحلیل بنیادی شفن کاهشی در نظر گرفته ایم که این امر به دلیل ریسک قطعی گاز در فصل سرما می باشد.

مقدار فروش

کلیه ارقام به هزار تن

تحلیل بنیادی شفن | پتروشیمی فناوران

همان طور که در جدول فوق در تحلیل بنیادی شفن مشاهده می گردد، میزان فروش شرکت در سال های مختلف نوسان داشته است. در سال 92 به دلیل قطعی شدید گاز مقدار فروش شرکت با کاهش چشمگیری همراه بوده است. بیشترین حجم مقداری فروش شرکت مربوط به محصول متانول می باشد. مقدار فروش 93 شرکت نسبت به سال 92به میزان 26 درصد افزایش داشته است که عدم قطعی گاز، از مهمترین دلیل این امر می باشد. از لحاظ مقدار فروش شرکت در شش ماهه اول 94 ، در حدود 57درصد بودجه خود را پوشش داده است. مقدار فروش بودجه 94 شرکت نسبت به سال 93 به میزان 7 درصد کاهش داشته است. از لحاظ مقداری شرکت 72 درصد محصولات خود را در خارج از کشور و مابقی آن را در داخل به فروش می رساند. مشتریان عمده متانول شرکت در داخل کشور پتروشیمی بندر امام و شیمی بافت، مشتری هیدروژن شفن شرکت پتروشیمی رازی، مشتریان عمده اسید استیک فناوران شرکت های پتروشیمی تندگویان و صنایع دفاع و تنها مشتری منواکسید کربن شرکت، پتروشیمی کارون می باشد.

نرخ فروش

تحلیل بنیادی شفن | پتروشیمی فناوران

همان طور که در این جدول مشاهده می گردد از سال 90 تا 92 نرخ های فروش شرکت روند صعودی داشته است که افزایش نرخ ارز بازار آزاد و همچنین افزایش قیمت های جهانی محصولات پتروشیمی، یکی از مهمترین دلایل این امر می باشد. در سال 93 به دلیل کاهش شدید قیمت جهانی نفت به خصوص در شش ماهه دوم سال و ثبات نرخ ارز، شاهد کاهش نرخ فروش متانول شرکت می باشیم. عملیات فروش صادراتی متانول و اسید استیک از طریق برگزاری مزایده توسط واحد بازرگانی شرکت به صورت ماهانه و سالانه صورت می گیرد. همچنین نرخ فروش برای و برای فروش داخلی اعم از فروش در بورس کالا و یا قراردادهای منعقده در منطقه ویژه اقتصادی PLATTSو ICIS صادرات طبق نرخ نشریات معتبر بین المللی خلیج فارس منهای 5 درصد بوده است. در این گزارش همچنین کاهش شدید قیمت متانول در بازار های آسیا، قیمت متانول 280 دلار، نرخ ارز FOB ، بندر امام نیز 35 هزار ریال، نرخ داخلی فروش متانول 6 هزار ریال در نظر گرفته شده است.

مبلغ فروش

تحلیل بنیادی شفن | پتروشیمی فناوران

در این جدول در تحلیل بنیادی شفن مبالغ فروش شرکت آورده شده است. از سال 90 تا 92 هر ساله شاهد رشد چشمگیر مبلغ فروش شرکت به دلیل افزایش نرخ ارز و نرخ های جهانی محصولات پتروشیمی بوده ایم، البته در سال 93 نیز شاهد افزایش مبلغ فروش شرکت بوده ایم که عمدتاً به دلیل رشد مقداری تولید و فروش فناوران بوده است. مبلغ فروش 93 شرکت نسبت به سال 92 شاهد افزایش 6 درصدی بوده است. بودجه شرکت با مبلغ 8 هزار و 724 میلیارد ریال پیش بینی شده است که شرکت در شش ماهه اول 94 میزان 64 درصد از آن را پوشش داده است. با توجه به اطلاعات جدول های مقدار و نرخ فروش، مبلغ کارشناسی فروش شرکت شش ماهه دوم سال جاری در حدود 4 هزار و 805 میلیارد ریال می باشد که نسبت به واقعی شش ماهه اول به میزان 14 درصد کاهش داشته است. این کاهش عمدتاً ناشی از کاهش نرخ های کارشناسی شش ماهه دوم نسبت به شش ماهه اول به دلیل کاهش 14 درصدی قیمت نفت در مدت مذکور می باشد.

اقلام بهای تمام شده شفن

تحلیل بنیادی شفن | پتروشیمی فناوران

صورت سود و زیان شرکت پتروشیمی فناوران

تحلیل بنیادی شفن | پتروشیمی فناوران

در جدول فوق صورت سود و زیان پتروشیمی فناوران مشاهده می گردد. طبق اطلاعات جدول تحلیل بنیادی شفن، سود هر سهم بودجه 94 شرکت 3،647 ریال می باشد که شرکت در شش ماهه اول مبلغ2.050 ریال(56  درصد) آن را پوشش داده است. پیش بینی کارشناسی سود هر سهم شرکت بر اساس مفروضات صفحات قبل مبلغ،3.306 ریال می باشد. سود واقعی هر سهم سال 92 و 93 شرکت به ترتیب برابر با 6.859 و 4.660ریال بوده است. حاشیه سود ناخالص شرکت در سال 93 با کاهش 32 درصدی به 43 درصد تقلیل یافته است. حاشیه سود ناخالص شش ماهه اول 94 در حدود 42 درصد و کارشناسی 94 نیز در حدود 38 درصد می باشد.

نتیجه گیری تحلیل بنیادی شفن

طبق آمار موجود منتشره توسط موسسه یIHS ، در سال 2014، ظرفیت اسمی تولید متانول جهان بالغ422.1 میلیون تن بوده است.در شرایط فعلی کشور ، توان تولید متانول 5.04 میلیون تن است که 5 درصد کل ظرفیت اسمی متانول جهان را پوشش می دهد. شرکت پتروشیمی فناوران با ظرفیت اسمی 1 میلیون تن متانول در سال، 20 درصد کل ظرفیت اسمی متانول ایران را به خود اختصاص داده است و دومین تولید کننده متانول ایران می باشد. همچنین این شرکت تنها تولید کننده محصول اسید استیک در کشور می باشد. همان طور که در تحلیل بنیادی شفن اشاره شد، شرکت پتروشیمی فناوران در حدود 80 درصد فروش خود را در خارج از کشور انجام می دهد، لذا افزایش یا کاهش نرخ جهانی متانول تاثیر به سزایی در سودآوری شرکت خواهد داشت. نرخ جهانی متانول طی ماه های آتی و به دلیل افت شدید قیمت نفت در بازارهای آسیا به خصوص چین کاهش چشم گیری داشته است. همچنین طی هفته های اخیر به دلیل اقدامات دولت چین مبنی بر کاهش تعرفه نرخ گاز طبیعی برای کاربران صنعتی، هزینه مواد اولیه برای تولید متانول کاهش یافت و همین مسئله باعث فشار رو به پایین بر قیمت متانول چین شد. نرخ گاز طبیعی نیز از دیگر عوامل تاثیرگذار بر سودآوری شفن می باشد که با درسال جاری تغییر نرخ گاز 13 سنت امری بعید به نظر می رسد.

منبع : کارگزاری بانک اقتصاد نوین

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن