تحلیل بنیادی شلیا در آستانه عرضه اولیه

427
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی شلیا در آستانه عرضه اولیهReviewed by پيمان باغچه سرا on Sep 6Rating:

شرکت مواد ویژه لیا که با سرمایه ۸ میلیارد تومانی وابسته به سرمایه گذاری توسعه صنعتی ایران است، با نماد “شلیا” در بازار دوم فرابورس درج شده و آماده عرضه اولیه در روز دوشنبه می باشد.فعالیت این شرکت مستقر در قزوین که سال 82 با ظرفیت سالانه 1800 تن به بهره برداری رسیده ، ایجاد و راه اندازی خط تولیدالیاف شیشه و تیشوی فایبرگلاس و فروش، واردات و توزیع محصولات مرتبط است.

سرمایه و سهامداران:

سرمایه شرکت در حال حاضر ۸۰,۸۲۰ میلیون ریال است که جزییات سهامدارن آن به شرح ذیل است:


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

ش5 تصویر تحلیل بنیادی شلیا در آستانه عرضه اولیه

همانطور که در بالا ملاحظه می نمایید سهامدار عمده این شرکت سرمایه گذاری توسعه صنعتی ایران می باشد.

پیش بینی مبلغ و مقدار فروش:

ش6 تصویر تحلیل بنیادی شلیا در آستانه عرضه اولیه

همانطور که در جداول فوق مشاهده می نمایید، شرکت پیش بینی فروش ۴۷,۰۰۰,۰۰۰ (واحد) تیشو را برای سال مالی ۱۳۹۵ خود داشته که دراین مقدار در مقایسه با مقدار پیش بینی شده برای سال مالی ۱۳۹۴، با کاهش ۱۳ درصدی همراه بوده است. لازم به ذکر است شرکت در ۹ ماهه ابتدایی سال مالی ۹۴ خود موفق به فروش ۳۹,۷۳۲,۳۰۰ واحد انواع تیشو شده و ۷۴ درصد بودجه خود را پوشش دهد. نکته دیگر در مورد ظرفیت عملی تولید تیشو است که طبق گفته خود شرکت ظرفیت سالانه تولید تیشو ۴۴,۰۰۰,۰۰۰ واحد برای یک سال مالی است که شلیا موفق شده با استفاده از موجودی کالا در ۹ ماهه ابتدایی سال ۹۴ خود ۷۷ درصد این ظرفیت عملی را فروش داشته باشد و همچنین طبق بودجه خود امیدوار است حدود ۲۰ درصد بالاتر از ظرفیت عملی خود فروش داشته باشد.

ش7 تصویر تحلیل بنیادی شلیا در آستانه عرضه اولیه

اما از لحاظ مبلغ فروش نیز، شرکت پیش بینی فروش ۱۶۰,۵۹۹ میلیون ریال تیشو ۵۰ گرمی را برای سال مالی ۱۳۹۵ خود داشته که این مبلغ فروش نسبت به سال مالی ۹۴، رشدی ۵ درصدی را نشان می دهد. نکته مهم دیگر مربوط به نرخ فروش هر واحد تیشو است که شرکت نرخ فروش پیش بینی شده خود را برای سال مالی ۹۵ را با ۹ درصد افزایش نسبت به سال مالی ۹۴ در نظر گرفته است. اما لازم به ذکر است که شرکت در عملکرد ۹ ماهه ابتدایی خود برای سال مالی ۹۴، نتوانسته به میانگین نرخ فروش هر واحد محصول که در بودجه خود پیش بینی نموده برسد، به نحوی که در ۶ ماهه ابتدایی نرخ میانگین هر واحد تیشو ۲,۸۷۵ ریال و در ۳ ماهه سوم ۲,۶۷۷ ریال بوده است اما شرکت برای این که بدون تغییر در مقدار فروش بخواهد بودجه ۹۴ خود را پوشش دهد (با فرض ثابت بودن سایر عوامل) باید در ۳ ماهه آخر سال مالی خود میانگین هر واحد تیشو برابر ۳,۵۷۲ ریال باشد که به نظر کمی دور از ذهن به نظر می رسد. (البته باید توجه داشت طبق اطلاعات موجود بر روی سایت شرکت، شلیا ۴ نوع تیشو تولید می کند که میتوان فرض نمود آن نوعی از تیشو که وزن آن در فروش ۳ ماهه چهارم از بقیه نوع ها بیشتر است، گران تر باشد و شرکت بتواند به میانگین پیش بینی شده خود برسد).

مقدار و مبلغ مصرف مواد اولیه:

ش8 تصویر تحلیل بنیادی شلیا در آستانه عرضه اولیه

همانطور که در جداول بالا ملاحظه می نمایید، شلیا پیش بینی مصرف ۵۷.۹۰۵ میلون ریال انواع مواد اولیه را برای سال مالی ۹۵ داشته که تقریبا ۶۴ درصد آن از بازار داخل و ۳۶ درصد آن از خارج از کشور تهیه می شود. نرخ یورو پیش بینی شده توسط شرکت برای خرید مواد اولیه ۳۷.۰۰۰ ریال است که در حال حاضر نرخ آزاد یورو برابر ۳۸.۵۰۰ ریال است و از نرخ پیش بینی شده توسط خود شرکت بالاتر است. از نظر نرخ خرید این مواد نیز همانطور که در جداول بالا ملاحظه می نمایید، بعضی مواد با کاهش نرخ و برخی دیگر با افزایش نرخ همراه بوده است.

بهای تمام شده کالای فروش رفته:

ش9 تصویر تحلیل بنیادی شلیا در آستانه عرضه اولیه

همانطور که در جداول بالا ملاحظه می نمایید، شلیا پیش بینی نموده که بهای تمام شده کالای فروش رفته در سال مالی ۹۵ با ۱ درصد کاهش نسبت به سال مالی ۹۴ برابر مبلغ ۱۲۰.۸۶۰ میلیون ریال باشد. اما از جمع هزینه های تولید، ۵۱ درصد مربوط به مواد اولیه مصرفی، ۳۹ درصد سربار تولید و ۱۰ درصد دستمزد مستقیم تولید باشد.

هزینه سربار:

ش10 تصویر تحلیل بنیادی شلیا در آستانه عرضه اولیه

همانطور که در جداول بالا ملاحظه می نمایید، شلیا پیش بینی نموده که هزینه سربار تولید در سال مالی ۹۵ با ۱۲ درصد افزایش نسبت به سال مالی ۹۴ برابر مبلغ ۴۵.۱۵۹ میلیون ریال باشد. اما از جمع هزینه های سربار، ۳۱ درصد مربوط به تعمیر نگهداری، ۲۶ درصد حقوق و مزایا، ۲۱ درصد استهلاک و ۲۲ درصد مربوط به هزینه انرژی و سایر هزینه ها می باشند.

پیش بینی سود سال مالی منتهی به ۱۳۹۵/۰۵/۳۱

ش11 تصویر تحلیل بنیادی شلیا در آستانه عرضه اولیه

همانطور که در جدول فوق مشاهده می نمایید، خود شرکت برای سال مالی ۱۳۹۵ خود، پیش بینی سود ۲۸۰ ریالی به ازای هر سهم را داشته که ما در این تحلیل با توجه به مفروضات زیر سود هر سهم را برای سال مالی ۹۵، را در سناریو تحلیلی ۲۰۹ ریال برآورد نموده ایم.

مفروضات سناریو تحلیلی:

 • مقدار فروش شرکت برای سال مالی ۹۵ همانند بودجه سال مالی ۹۴ و برابر ۴۹.۰۰۰.۰۰۰ متر مربع تیشو.
  • میانگین نرخ فروش محصولات برای سال مالی ۹۵ شرکت، برابر ۳.۰۵۰ ریال به ازای هر متر مربع.
  • بهای تمام شده کالای فروش رفته با در نظر گرفته حاشیه سود ناخالص ۲۳ درصدی برای شرکت منظور شده است.
  • مالیات متناسب با سود عملیاتی تعیین شد.
  • سایر موارد مانند بودجه خود شرکت در نظر گرفته شده است.

   نکات پایانی:همانطور که در متن تحلیل نیز بیان شد، چند نکته مهم برای برآورد سود سال مالی ۱۳۹۵ باید در نظر گرفت. ۱. نرخ فروش محصولات (که به طور کامل در متن تحلیل به آن اشاره شد). ۲. نرخ مصرف مواد اولیه و همچنین نرخ تسعیر ارز برای خرید مواد اولیه. ما اگر بخواهیم بر اساس حاشیه سود سود سال بعد شلیا را برآورد نکنیم و به قیمتهای داده شده در تحلیل اطمینان کنیم و فقط نرخ تسعیر یورور را به طور مثال ۳۹.۰۰۰ ریال در نظر بگیریم، سود هر سهم شلیا ۱۵۴ ریال برآورد می شود. در پایان این نکته لازم به ذکر است که شرکت به دلیل موجودی انبار بالا توانسته است میزان فروش بالاتری نسبت به بودجه خود داشته باشد و درصورت که این موجودی وجود نداشت، سود شرکت در نهایت بین ۱۰ تا ۱۵ تومان قرار می گرفت.

   نظر سهامدار عمده شلیا در مورد عرضه اولیه:

   مدیرعامل سرمایه گذاری توسعه صنعتی ایران جزئیات عرضه اولیه شرکت مواد ویژه لیا در روز دوشنبه هفته جاری را تشریح کرد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، رامین ربیعی، اعلام کرد: توسعه صنعتی ایران روز دوشنبه این هفته ۱۵ درصد معادل ۱۲ میلیون و ۱۲۳ هزار سهم از سهام شرکت ۸ میلیارد تومانی مواد ویژه لیا را در نماد «شلیا» در فرابورس ایران عرضه می کند تا بدین ترتیب طلسم ۶ ماهه توقف عرضه های اولیه در این بازار شکسته شود. به گفته وی، شرکت «لیا» تنها تولید کننده الیاف شیشه در کشور است که از آن برای تولید محصول نهایی “تیشو” استفاده می کند. تیشو لایه ای مسطح و نمدی شکل است که از الیاف شیشه تهیه شده و ماده اصلی در تولید عایق های رطوبتی و حرارتی می‌باشد. این محصول همچنین در ایزالاسیون لوله های حامل مواد نفتی و گاز که در زیر زمین قرار می‌گیرند، استفاده می شود.همچنین ماشین آلات خط تولید «لیا» از شرکت لیپکس آلمان خریداری شده است. ظرفیت اسمی این کارخانه ۳۶ میلیون متر مربع در سال انواع «تیشو» است که از سال ۱۳۸۳ در قزوین فعالیت می کند. تولید این شرکت با بهینه سازی ظرفیت عملی در حال حاضر به ۴۶ میلیون متر مربع در سال رسیده که ۳۰ درصد از ظرفیت اسمی بالاتر است. سهامدار عمده «شلیا» در پاسخ به این پرسش که وضعیت سودآوری شرکت چگونه است، پاسخ داد: این شرکت سودآورترین زیرمجموعه خارج بورسی ماست. شرکت «لیا» برای سال مالی منتهی به ۳۱ مرداد ۹۵ مبلغ ۲۷۲ ریال به ازای هر سهم سود پیش بینی کرده است. همچنین، با توجه به اتمام سال مالی ۹۴، قرار است در مجمع سالانه شرکت در ماه آینده ۱۰ تومان سود نقدی به ازای هر سهم بین سهامداران تقسیم شود. ربیعی خطاب به خریداران احتمالی سهام در روز عرضه اولیه افزود:سرمایه گذاران باید توجه کنند که این شرکت در سال اوج رونق ساخت و ساز در سال ۹۲ بیش از ۸۵۰ ریال به ازای هر سهم با سرمایه فعلی سود داشته است و با بازگشت رونق به این صنعت، «شلیا» قابلیت بازگشت به دوران طلایی خود را خواهد داشت.علاوه بر این، سهامداران جدید «شلیا» می توانند از بازارگردانی سهام خود توسط سهامدار عمده و حضور موثر مجموعه توسعه صنعتی در حمایت از سهام مواد ویژه لیا اطمینان داشته باشند. وی در برابر این سوال که چه چشم اندازی از آینده این شرکت متصور هستید،گفت: تقاضای محصول تولیدی شرکت «لیا» به رونق صنعت ساختمان وابسته است. از این رو سال مالی گذشته دوران سختی برای مواد ویژه لیا بود که خوشبختانه با کسب سود سپری شد. پیش بینی ما این است که با رونق ساخت و ساز و نیز توسعه خطوط نفت و گاز کشور در دوران پساتحریم، درخواست خرید برای تولیدات «لیا» به دلیل افزایش مصرف محصولات عایق در سال آینده افزایش ‌یابد.

   این مقام اجرایی از رتبه نخست لیا به عنوان تولید کننده الیاف شیشه و تیشوی Roofing در ایران و منطقه، تولید کننده مرغوب ترین تیشوی ایران، ثبت رکورد تولید به میزان ۱۵۰ درصد ظرفیت اسمی و کسب تقدیر نامه های متعدد از سازمان های داخلی به عنوان افتخارات و رتبه های با اهمیت این شرکت در آستانه عرضه اولیه یاد کرد. گفتنی است، تعداد کل سهام مواد ویژه لیا ۸۰میلیون و۸۲۰ هزار سهم و تعداد سهام قابل معامله در عرضه اولیه روز دوشنبه ۱۲میلیون و ۱۲۳هزار سهم است. همچنین تعداد سهام قابل عرضه به کل معامله گران آنلاین ۶میلیون سهم و محدودیت خرید هر کارگزاری به همراه تمامی شعب ۶۵ هزار سهم است.

منبع:tsetimes

bashgah-banner

2 نظرها

  • کشف قیمت امروز با p/e حدود 5 مرتبه صورت گرفت،حدود 10 تومان هم سود نقدی در دل سهم وجود دارد که قیمت تعادلی سهم می تواند حدود 150 تومان باشد.ولی 2 نکته وجود دارد:
   نخست اینکه عرضه اولیه همیشه شرایط خاص خودش را دارد و به دلیل در کانون توجه بودن سهم و تازه بودن آن قیمت می تواند از ارزش ذاتی بیشتر شود ولی بعد از مدتی به سمت قیمت تعادلی حرکت خواهد کرد.
   دوم اینکه به دلیل سرمایه نسبتا پایین شرکت کمی تغییرات در نرخ فروش و یا مواد اولیه می تواند سودآوری شرکت را به طور کاملا محسوسی تغییر دهد،پس گزارش های 3 ماهه و 6 ماهه شرکت برای ارزش گذاری دقیق تر سهم لازم هستند و نمی توان با اکتفا به اولین پیش بینی سود شرکت درباره آن نظر با دقتی داد

نطر گذاشتن