تحلیل بنیادی شنفت | نفت پارس

180
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی شنفت | نفت پارسReviewed by سایت تحلیلها on Dec 11Rating: 4.0تحلیل بنیادی شنفت | نفت پارستحلیل بنیادی شنفت | نفت پارس

تحلیل بنیادی شنفت | نفت پارس

نگاهی به شرکت

خلاصه تحلیل بنیادی شنفت | نفت پارس تصویر تحلیل بنیادی شنفت

*از تاریخ 01 / 01 / 94 تا کنون

بررسی روند صنعت


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

روانکاری علم تسهیل حرکت نسبی سطوح در تماس با یکدیگر است. این علم به عنوان یکی از رشته های بسیار مهم در علوم مهندسی شناخته می شود، به طوریکه موفقیت بسیاری از طرحهای صنعتی در گرو آگاهی از این دانش فنی خواهد بود. امروزه توسعه صنعت روانکار یک بخش مهم از توسعه صنایع ماشینی و صنایع مربوط به آن شده است .علاوه براین، با مطرح شدن بحث های جدیدی چون بهینه سازی مصرف و حفظ منابع تجدیدناپذیر و همچنین رعایت الزامات زیست محیطی، مطالعه بر روی روانکارها جایگاه خاصی در بین علوم پیدا کردهاست. نوع روانکار، مقدار، زمان و مکان مناسب، چهار عامل مهم در عمل روانکاری هستند که امروزه برای یک روانکاری موفق علاوه بر آنها باید هزینه های نگهداری، تعمیرات، عملیات )هزینه سوخت، استهلاک و …( و رعایت قوانین و الزامات زیست محیطی را نیز درنظر گرفت. آمار نشان می دهد تنها با یک افزایش 1یا 2 درصدی در هزینه برای یک روانکاری بهتر میتوان حدود % 15 از هزینه های اضافی یک خودرو را کاهش داد. ضمن اینکه استفاده از یک روانکار مناسب فاصله زمانی تعویض روغن برای یک خودرو را زیاد میکند که این مسئله به حفظ محیط زیست و در نهایت حفظ منابع تجدیدناپذیر نیز کمک می کند و لذا این مسئله خود بیانگر اهمیت دانش فنی روانکارهاست. در حال حاضر بیش از 1700 تولیدکننده روانکار در سراسر جهان وجود دارند که حدود 200 شرکت به صورت جانبی و در کنار تولیدات دیگر روانکار تولید میکنند و حدود 1500 شرکت به طور اختصاصی به تولید روانکار پرداخته اند. بیش از % 60 از روانکارهای مصرفی در سراسر دنیا توسط کمتر از % 2 این شرکتها تولید می شود.

عوامل بنیادی موثر بر شرکت

_ شرکت نفت پارس در کیلومتر ١٩ کرج اقدام با ایجاد تأسیسات پالایشگاه تصفیه و تولید روانکارها فعالیت خود را شروع کرد.

_ از عوامل تاثیرگذار بر سود شرکت، قیمت جهانی نفت است که همبستگی مثبتی با نرخ محصولات شرکت دارد و افزایش قیمت نفت با سودآوری شرکت رابطه ای مستقیم دارد. این نکته را باید در نظر گرفت که افزایش یا کاهش نرخ محصولات به واسطه قیمت نفت با تأخیر زمانی صورت می پذیرد در حالی که تغییر نرخ مواد اولیه این تأخیر زمانی را ندارد.

_ از عوامل تأثیر گذار دیگر بر سود شرکت، بازار بسیار رقابتی صنعت تولید روانکار است.

خلاصه نکات کلیدی ترازنامه

در رابطه با اقلام ترازنامه ای نکات زیرقابل اهمیت می باشند:

_ جمع دارایی ها طی سال های اخیر افزایشی بوده است. موجودی کالا عمده ترین مبلغ دارایی ها را تشکیل می دهد.

_ جمع بدهی های شرکت طی سال های گذشته افزایشی بوده است. شرکت در 3 ماهه سوم( تابستان ) 94 اقدام به اخذ تسهیلات به دلیل کمبود نقدینگی برای تکمیل طرح های توسعه و سرمایه در گردش خود نموده است.

_ شرکت به تازگی( در سال 94) ، % 250 افزایش سرمایه داشته است . همچنین برنامه افزایش سرمایه 500 میلیارد ریال دیگر را دارد. جمع حقوق صاحبان شرکت روندی افزایشی داشته است.

مقایسه نموداری

1)بررسی سود آوری شرکت

سودآوری تحلیل بنیادی شنفت | نفت پارس تصویر تحلیل بنیادی شنفت

2)حاشیه ی سود

حاشیه سود تحلیل بنیادی شنفت | نفت پارس تصویر تحلیل بنیادی شنفت

3)ترکیب بهای تمام شده 3 ماهه 94

بهای تمام شده تحلیل بنیادی شنفت | نفت پارس تصویر تحلیل بنیادی شنفت

نسبتهای مالی

نسبت های مالی تحلیل بنیادی شنفت | نفت پارس تصویر تحلیل بنیادی شنفت

پیش بینی سود سال 1394

1)مفروضات بودجه

مفروضات تحلیل بنیادی شنفت | نفت پارس تصویر تحلیل بنیادی شنفت

2)پیش بینی سود 94

پیش بینی تحلیل بنیادی شنفت | نفت پارس تصویر تحلیل بنیادی شنفت

نتیجه گیری

با توجه به مفروضات کارشناسی که در آن نرخ فروش روانکار 24621 ریال به ازای هر لیتر و نرخ خرید لوبکات 8505 ریال به ازای هر لیتر ( در 6 ماهه دوم 94 ) در نظر گرفته شده است، سود هر سهم شرکت در سال 94 برابر با 1320 ریال برآورد می گردد.

 

منبع: کارگزاری نهایت نگر

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن