تحلیل بنیادی شپاس | نفت پاسارگاد

100
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی شپاس | نفت پاسارگادReviewed by سایت تحلیلها on Nov 7Rating: 5.0تحلیل بنیادی شپاس | نفت پاسارگادتحلیل بنیادی شپاس | نفت پاسارگاد

تحلیل بنیادی شپاس | نفت پاسارگاد

نفت پاسارگاد

شرکت در آخرین پیش بینی که برای سال مالی منتهی به ٩۴/١٢/٢٩ منتشر کرده ؛ سود هر سهم خود را با سرمایه ای معادل ۶٠٠ میلیارد ریال به مبلغ ٢،۴٣٧ ریال اعلام نموده است.این رقم نسبت به پیش بینی قبل با ٢٩ درصد تعدیل منفی همراه شده است.هم چنین طی دوره شش ماهه منتهی به ٩۴/۶/٣١ حدود ۴٠ درصد این مبلغ محقق گردیده است.پیش بینی تقسیم سود به میزان ٧۵ درصد سود خالص می باشد.

از دلایل تعدیل منفی شرکت می توان به موارد زیر اشاره کرد :


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

١)فروش به میزان ٢۶ درصد افت پیدا کرده و مبلغ ١٨،١٧٢ میلیارد ریال برآورد شده ؛ این مورد در کنار کاهش ٢۵ درصدی بهای تمام شده و رسیدن آن به مبلغ ١۶،٠٨٩ میلیارد ریال ؛ منجر به کاهش ٢٨ درصدی سود ناخالص شرکت گردیده است.حاشیه سود ناخالص نیز از ١٢ درصد در بودجه قبل به میزان ١١ درصد در بودجه فعلی تغییر یافته است.

٢)افزایش هزینه های مالی به میزان ۵٣ درصد و رسیدن آن به مبلغ ٢۶۵ میلیارد ریال

٣)کاهش درآمدهای متفرقه به میزان ۶ درصد  و رسیدن آن به مبلغ ٣۵٧ میلیارد ریال که عمدتا به دلیل کاهش سود بانکی است.

نکات با اهمیت

_ ترکیب فروش محصولات شرکت براساس مبلغ فروش بودجه در نمودار زیر نشان داده شده است ؛ ٨۵ درصد آن از محل فروش قیر ٧٠/۶٠ و ١۵ درصد آن نیز از محل فروش قیر ١٠٠/٨۵ پیش بینی شده است.

ترکیب فروش تحلیل بنیادی شپاس | نفت پاسارگاد

_ مقدار تولید پیش بینی شده شرکت به تفکیک محصولات آن (۵ محصول اصلی آن) در مقایسه با بودجه قبل و هم چنین شش ماهه ابتدایی سال در نمودار زیر نشان داده شده است : (ارقام به تن) مجموع تولیدات شرکت به میزان ١.٨ میلیون تن برآورد شده که نسبت به بودجه قبل ١٢ درصد افت را نشان می دهد.هم چنین تولید دوره شش ماهه با پوشش ۴۴ درصدی بودجه  به میزان ٨٣١ هزار تن بوده که نسبت به مشابه سال گذشته ٩ درصد افزایش پیدا کرده است.

مقدار تولید تحلیل بنیادی شپاس | نفت پاسارگاد

_ مقدار فروش شرکت نیز به تفکیک محصولات آن (۵ محصول اصلی آن) در مقایسه با بودجه قبل و هم چنین شش ماه ابتدایی سال در نمودار زیر نشان داده شده است : (ارقام به تن) مجموع فروش پیش بینی شده برای سال ٩۴ به میزان ١.٨ میلیون تن می باشد که نسبت به بودجه قبل ١۴ درصد کاهش را نشان می دهد.مقدار فروش دوره شش ماهه ابتدایی سال با پوشش ۴٣ درصدی بودجه به میزان ٧٨٨ هزار تن بوده که نسبت به مشابه سال گذشته ٣ درصد رشد داشته است.

مقدار فروش تحلیل بنیادی شپاس | نفت پاسارگاد

_ 33 درصد مبلغ فروش دوره شش ماهه اول از محل صادرات بوده است و مبلغ ٢,۵١٩ میلیارد ریال از این محل درآمد کسب نموده است.

_ میانگین نرخ فروش محصولات شرکت نسبت به بودجه قبل و هم چنین شش ماهه محقق شده در جدول زیر نشان داده شده است : ( ارقام ریال به تن) در بودجه فعلی تمامی محصولات با افت قیمتی نسبت به بودجه قبل همراه شده است.

نرخ فروش تحلیل بنیادی شپاس | نفت پاسارگاد

_ فروش محصولات شرکت عمدتا از طریق بورس کالا صورت می گیرد که براساس محصول هر  یک از کارخانه های قیرسازی شرکت، قیمت های متفاوتی در بورس کالا ارائه شده است. با توجه به اینکه ۶ ماهه حدود ٢٩ درصد مبلغ فروش مربوط به فروش قیر ٧٠/۶٠ فله ای کارخانه تهران بوده است لذا روند قیمتی هر تن از این محصول در بورس کالا در نمودار زیر نمایش داده شده است.

روند تحلیل بنیادی شپاس | نفت پاسارگاد

_ 93 درصد مبلغ بهای تمام شده در بودجه را مواد مصرفی تشکیل می دهد.٩٠ درصد مبلغ مواد مصرفی نیز مربوط به تهیه وکیوم می باشد. متوسط نرخ وکیوم مصرفی با ١۴ درصد کاهش نسبت به بودجه قبل به مبلغ ٧،۶٣۴،١٢٢ ریال به ازای هر تن لحاظ شده است.طی دوره شش ماهه نیز متوسط نرخ این ماده مصرفی ٧،۶٢٨،۵۵٠ ریال به ازای هر تن بوده است.

نتیجه گیری

مقدار تولید و فروش شرکت اگرچه در شش ماه ابتدایی سال نسبت به مشابه سال گذشته رشد داشته اما نهایتا در بودجه فعلی با کاهش همراه شده است. هم چنین نرخ های فروش با افت همراه شده است.افزایش هزینه های مالی نیز در کنار مشکلات فروش شرکت منجر به تعدیل منفی آن گردیده است.پوشش سود عملیاتی شرکت نیز طی دوره شش ماهه ٣٨ درصد بوده که با تحقق درآمدهای غیر عملیاتی پوشش سود خالص به ۴٠ درصد رسیده است.وکیوم باتوم که توسط بورس کالا عرضه می شود با احتساب هزینه های توزیع و بارگیری نسبت به نرخ های جهانی که همسو با کاهش قیمت نفت افت داشته اند کاهش پیدا نکرده است و درنتیجه آن  مزیت نسبی و صرفه اقتصادی صادرات قیر را محدود ساخته است به طوری که مقدار فروش صادراتی شرکت طی دوره شش ماهه ابتدایی سال نسبت به دوره مشابه سال گذشته ٣٩ درصد افت داشته است.

منبع: کارگزاری آبان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن