تحلیل بنیادی شپاکسا | پاکسان

565
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی شپاکسا | پاکسانReviewed by سایت تحلیلها on Dec 17Rating: 5.0تحلیل بنیادی شپاکسا | پاکسانتحلیل بنیادی شپاکسا | پاکسان

تحلیل بنیادی شپاکسا

تاریخچه شرکت پاکسان

شرکت پاکسان تولید کننده انواع مواد شوینده بهداشتی و صنعتی در ایران است که با بهره گیری از فناوری روز دنیا و با بکارگیری متخصصین و مهندسین مجرب، هم اکنون به عنوان یکی از موفق ترین شرکت های پیشتاز در صنعت مواد شوینده و بهداشتی، فعالیت می نماید و از آن می توان به عنوان یکی از بزرگترین و معتبرترین شرکتهای تولید کننده مواد شوینده بهداشتی و صنعتی نام برد. محصولات این شرکت با برندهای سپید، رخشا، گلی، پوش، ارکید، برف، کیمیا، نسیم، پونه، سیو، شبنم، گلنار و عروس در ایران و خارج از کشور در دسترس مصرف کنندگان قرار می گیرد.
شرکت پاکسان در ابتدا تحت عنوان شرکت تولیدی پاک کن با مسئولیت محدود، در تاریخ 06/10/1341 در اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی استان تهران به ثبت رسید، سپس در 30 مهر سال 13490 به شرکت سهامی خاص پاکسان تغییر یافت. در سال 1358 به سازمان صنایع ملی ایران واگذار شد و در سال 1370 به بخش خصوصی منتقل گردید. در شهریور 1373 به شرکت سهامی عام تغییر یافت و سپس در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده است. مرکز اصلی شرکت در تهران واقع شده و با توجه به اینکه بیش از 51 درصد سهام آن به طور غیر مستقیم به شرکت توسعه صنایع بهشهر تعلق دارد، شرکت پاکسان از جمله شرکت های گروه توسعه صنایع بهشهر می باشد .در ادامه به تحلیل بنیادی شپاکسا می پردازیم.

موضوع فعالیت شرکت

موضوع فعالیت شرکت عبارت است از تهیه و تولید انواع مواد شوینده و پاک کننده، محصولات بهداشتی و آرایشی، کارهای تولیدی و بازرگانی، سرمایه گذاری، صادرات، واردات و انجام هر نوع عملیات و معاملاتی که بصورت مستقیم یا غیر مستقیم مرتبط با موضوع فعالیت شرکت باشد.

ترکیب سهامداران شپاکسا


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

تحلیل بنیادی شپاکسا | پاکسان

روند افزایش سرمایه شرکت پاکسان

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ 5 میلیون ریال، )شامل تعداد 100 سهم، به ارزش اسمی هر سهم 50.000 ریال( بوده که طی چند مرحله به شرح زیر به مبلغ540.000 میلیون ریال )شامل تعداد 540.000.000  سهم، به ارزش اسمی هر سهم1.000 ریال( در پایان سال مالی منتهی  به 30/09/1393  افزایش یافته است.

تحلیل بنیادی شپاکسا | پاکسان

روند سود خالص کل

تحلیل بنیادی شپاکسا | پاکسان

روند درآمد هر سهم و سود نقدی

تحلیل بنیادی شپاکسا | پاکسان

همانطور که سیاست تقسیم سود شرکت در تحلیل بنیادی شپاکسا نشان میدهد، این سهم به طور متوسط تقسیم سود 70 تا 75 درصد را در دستور کار خود داشته است.

ترکیب فروش ریالی محصولات پاکسان

تحلیل بنیادی شپاکسا | پاکسان

طبق نمودار بالا بیشترین حجم فروش شرکت مربوط به صابون و انواع پودرها میباشد.

برآورد تولیدات شرکت

تحلیل بنیادی شپاکسا | پاکسان

تحلیل بنیادی شپاکسا | پاکسان

شرکت برای سال مالی جاری 146 هزار تن انواع محصول جهت تولید برنامه ریزی نموده است که در نه ماهه نخست 64 درصد از بودجه را پوشش داده است . با توجه به وضعیت تولید در نه ماهه نخست برآورد 130 هزار تنی در نظر گرفته شده است. همچنین برای سال مالی آینده نیز این عدد پایین تر از بودجه شرکت یعنی 137 هزار تن برآورد گردیده است.

برآورد فروش شرکت

تحلیل بنیادی شپاکسا | پاکسان

شپاکسا در 9 ماهه نخست سال مالی موفق به پوشش 64 درصدی برنامه فروش خود شده است . با توجه به وضعیت فروش در 9 ماهه نخست انتظار فروش 108 هزار تنی از محصولات شرکت میرود. همچنین با توجه به وضعیت رکودی بازار و رقابت سنگین همین انتظار تعدیلی برای سال 95 نیز صورت گرفته است و برآورد فروش 114 هزار تنی انواع محصولات لحاظ گردیده است.

فروش مقداری شرکت در 9 ماهه نخست سال جاری نسبت به سال گذشته افت 12.7 درصدی را نشان میدهد.

برآورد نرخ فروش محصولات شرکت

تحلیل بنیادی شپاکسا | پاکسان

با توجه به رقابتی بودن بازار محصولات شرکت، نرخ فروش محصولات در سال جاری نسبت به سال گذشته با افت همراه بوده است . در برآورد کارشناسی سال 94 نرخ های محقق شده 9 ماهه نخست سال لحاظ شده است . برای سال آینده نیز نرخ ها تقریبا بدون تغییر لحاظ شده اند.

برآورد فروش کل شرکت

تحلیل بنیادی شپاکسا | پاکسان

با توجه به برآورد فروش مقداری و نرخ های فروش محصولات، فروش کل شرکت برای سالهای 94 و 95 به ترتیب 326 و 352 میلیارد تومان برآورد شده است.

ترکیب بهای تمام شده شرکت پاکسان

تحلیل بنیادی شپاکسا | پاکسان

همانطور که نمودار بالا در تحلیل بنیادی شپاکسا ، نشان میدهد بیشترین حجم بهای تمام شده شرکت مربوط به مواد مستقیم مصرفی میباشد. در قسمت مواد مستقیم ال ای بی ، چربی ها ، لوازم بسته بندی و سایر بیشترین بخش مواد مصرفی را به خود اختصاص داده اند. مواد مصرفی شرکت از سال گذشته تا کنون همواره روند نزولی داشته است . نمودار زیر روند قیمتی ال ای بوی را از ابتدای سوال مالی شرکت تا کنون را نشان میدهد. شرکت در بودجه 94 نرخ ال ای بی را 44000 ریال به کیلو گرم در نظر گرفته است.

تحلیل بنیادی شپاکسا | پاکسان

برآورد صورت سود و زیان شرکت پاکسان

تحلیل بنیادی شپاکسا | پاکسان

نتیجه گیری تحلیل بنیادی شپاکسا

 همانطور که برآورد صورت سود و زیان نشان میدهد سود شرکت برای سال 94 و 95 به ترتیب 64 و 65 تومان برآورد گردیده است. در صورتی که شرکت به مانند سالهای گذشته سیاست تقسیم سود 75 درصدی را در دستور کار خود قرار دهد ، در مجمع پیش رو میتواند حداقل 45 تومان تقسیم سود داشته باشد. با توجه به قیمت 300 تومان و سود برآوردی 74 تومان سال آینده ، شپاکسا هم اکنون با نسبت P/E تحلیل 3.4 در حال معامله میباشود که نسبت P/E معقولی جهت سرمایه گذاری با دید میان مدت میباشد.

منبع : شرکت کارگزاری خبرگان سهام
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن