تحلیل بنیادی شپاکسا | پاکسان

84
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی شپاکسا | پاکسانReviewed by سایت تحلیلها on Oct 9Rating: 4.0تحلیل بنیادی شپاکسا | پاکسانتحلیل بنیادی شپاکسا | پاکسان

تحلیل بنیادی شپاکسا

تاریخچه شرکت

شرکت پاکسان تولید کننده انواع مواد شوینده بهداشتی و صنعتی در ایران است که با بهره گیری از فناوری روز دنیا و با بکارگیری متخصصین و مهندسین مجرب، هم اکنون به عنوان یکی از موفق ترین شرکت های پیشتاز در صنعت مواد شوینده و بهداشتی، فعالیت می نماید و از آن می توان به عنوان یکی از بزرگترین و معتبرترین شرکتهای تولید کننده مواد شوینده بهداشتی و صنعتی نام برد. محصولات این شرکت با برندهای سیید، رخشا، گلی، پوش، ارکید، بر،، کیمیا، نسیم، پونه، سیو، شبنم، گلنار و عروس در ایران و خارج از کشور در دسترس مصر، کنندگان قرار می گیرد.

شرکت پاکسان در ابتدا تحت عنوان شرکت تولیدی پاک کن با مسئولیت محدود، در تاریخ 06/10/1341 تحت شماره 8493 در اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی استان تهران به ثبت رسید، سپس در 30 مهر سال 1349 به شرکت سهامی خاص پاکسان تغییر یافت. در سال 1358 به سازمان صنایع ملی ایران واگذار شد و در سال 1370 به بخش خصوصی منتقل گردید. در شهریور 1373 به شرکت سهامی عام تغییر یافت و سیس در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده است. مرکز اصلی شرکت در تهران واقع شده و با توجه به اینکه بیش از 51 درصد سهام آن به طور غیر مستقیم به شرکت توسعه صنایع بهشهر تعلق دارد، شرکت پاکسان از جمله شرکت های گروه توسعه صنایع بهشهر می باشد. در ادامه به تحلیل بنیادی شپاکسا می پردازیم:

موضوع فعالیت شرکت


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

موضوع فعالیت شرکت عبارت است از تهیه و تولید انواع مواد شوینده و پاک کننده، محصولات بهداشتی و آرایشی، کارهای تولیدی و بازرگانی، سرمایه گذاری، صادرات، واردات و انجام هر نوع عملیات و معاملاتی که بصورت مستقیم یا غیر مستقیم مرتبط با موضوع فعالیت شرکت باشد. پروانه های بهره برداری شرکت طی شماره های 2/2/4/62/11259 مورخ 17/03/1343 45666 مورخ 13/08/1348، 72270 مورخ 13/12/1349 ، 239 2/30 مورخ 17/10/1379 و اصلاحیه های بعد توسط وزارت صنایع صادر شده است.

مرور کلی بر وضعیت و تحولات این صنعت در سال 94

مرور کلی بر وضعیت و تحولات این صنعت در سال مالی مورد گزارش در سالی که گذشت اتفاقات متعددی در بازارهای هد، داخلی و صادراتی شرکت پاکسان رخ دادند که بر کسب و کار این شرکت تأثیر گذار بودند.
در بازارهای صادراتی عمده اتفاقات عبارت بودند از:
الف) مشکل تهیۀ به موقع ماشین و واگن مورد نیاز برای صادرات
ب) تأثیر کاهش قیمت نفت و عدم ثبات سیاسی بر قدرت و تمایل خرید در کشورهای همسایه
ج) کاهش قیمت محصولات روسی و افزایش حقوق گمرکی کشورهای CIS در اثر اعمال تحریم علیه روسیه
د) اجرای طرح اجباری بازرسی SGS و BV در مرزهای عراق و اختلال در صادرات به این کشور
و) افزایش عوارض گمرکی پاکستان در سال 2015 به میزان حداقل 8 برابر سال 2014 در بازارهای داخلی عمده اتفاقات عبارت بودند از: الف) تداوم شدت رقابت در بازار و ب) تغییر فضای رقابت با محصولات وارداتی پس از تغییر فضای اقتصادی کشور

ترکیب سهامداران

تحلیل بنیادی شپاکسا | پاکسان

روند افزایش سرمایه شرکت

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ 5 میلیون ریال، (شامل تعداد 733 سهم، به ارزش اسمی هر سهم 50،00 ریال) بوده که طی چند مرحله به شرح زیر به مبلغ 540،000 میلیون ریال (شامل تعداد 540،000،000 سهم، به ارزش اسمی هر سهم 1،000 ریال) در پایان سال مالی منتهی به 30/09/1393  افزایش یافته است

تحلیل بنیادی شپاکسا | پاکسان

روند سود خالص کل

تحلیل بنیادی شپاکسا | پاکسان

روند درآمد هر سهم و سود نقدی

تحلیل بنیادی شپاکسا | پاکسان

همانطور که سیاست تقسیم سود شرکت نشان میدهد . شیاکسا به طور متوسط تقسیم سود 75 تا 80 درصد را در دستور کار خود داشته است.

ترکیب فروش ریالی محصولات پاکسان

تحلیل بنیادی شپاکسا | پاکسان

طبق نمودار بالا بیشترین حجم فروش شرکت مربوط به صابون و انواع پودرها میباشد.

برآورد تولیدات شرکت

تحلیل بنیادی شپاکسا | پاکسان

تحلیل بنیادی شپاکسا | پاکسان

شرکت برای سال مالی جاری 144 هزار تن انواع محصول جهت تولید برنامه ریزی نموده است که در 6 ماهه نخست 44 درصد از بودجه را پوشش داده است . با توجه به وضعیت تولید در 6 ماهه نخست برآورد 144 هزار تنی در نظر گرفته شوده است.

برآورد فروش شرکت

تحلیل بنیادی شپاکسا | پاکسان

شیاکسا در 6 ماهه نخست سال مالی موفق به پوشش 45 درصدی برنامه فروش خود شده است . با توجه به وضعیت فروش در 1 ماهه نخست انتظار فروش 144 هزار تنی از محصولات شرکت میرود.
فروش مقداری شرکت در 6 ماهه نخست سال جاری نسبت به سال گذشته افزایش 11 درصدی را نشان میدهد.

برآورد نرخ فروش محصولات شرکت

تحلیل بنیادی شپاکسا | پاکسان

با توجه به اینکه نرخ شوینده ها از 6 ماهه دوم 10 درصد افزایش یافته، دربرآورد کارشناسی 95 چهار درصد افزایش نرخ نسبت به سال گذشته برآورد شده است.

برآورد فروش کل شرکت

تحلیل بنیادی شپاکسا | پاکسان

با توجه به برآورد فروش مقداری و نرخ های فروش محصولات، فروش کل شرکت برای سال 95 ، 380میلیارد تومان برآورد شده است.

ترکیب بهای تمام شده شرکت

تحلیل بنیادی شپاکسا | پاکسان

همانطور که نمودار بالا نشان میدهد بیشترین حجم بهای تمام شده شرکت مربوط به مواد مستقیم مصرفی میباشود. در قسمت مواد مستقیم ال ای بی ، چربی ها ، لوازم بسته بندی و سایر بیشترین بخش مواد مصرفی را به خود اختصاص داده اند.

برآورد مواد اولیه مصرفی

تحلیل بنیادی شپاکسا | پاکسان

با توجه به سطوح تولید در جدول بالا مقدار مصرف، مواد اولیه برای سالهای 94 و 95 برآورد گردیده است.

تحلیل بنیادی شپاکسا | پاکسان

علی رغم کاهش نرخ مواد اولیه برای سال مالی 95 متوسط نرخ های 6 ماهه نخست در نظر گرفته شده است .

تحلیل بنیادی شپاکسا | پاکسان

برآورد صورت سود و زیان

تحلیل بنیادی شپاکسا | پاکسان

نتیجه گیری تحلیل بنیادی شپاکسا

همانطور که برآورد صورت سود و زیان نشان میدهد سود شرکت برای سال 95 حدود 84 تومان برآورد گردیده است. با توجوه به قیمت 416 تومان و سود برآوردی 84 تومان سال آینده ، شپاکسا هم اکنون با نسبت P/E تحلیل 4،95 در حال معامله میباشد که نسبت P/E معقولی جهت سرمایه گذاری با دید میان مدت میباشد.

نکته: اثرات تک نرخی شدن ارز بر سود آوری شرکت

باتوجه به اینکه پیش بینی ارز مصرفی برای واردات با نرخ ارز مبادلاتی 30،532 ریال برای سال ملی منتهی به 30/09/1395 حدود 22 تا 24 میلیون دلار می باشد، بافرض ارز تک نرخی 34،993 ریول، مبلغ 110 میلیارد ریال از سود آوری شرکت کاسته می شود که اگر نرخ فروش محصولات شرکت به طور متوسط حدود 2،5 % افزایش یابد، این میزان کاهش سود آوری را پوشش خواهد داد.

منبع: شرکت کارگزاری خبرگان سهام

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

 

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن