تحلیل بنیادی شپنا | پالایش نفت اصفهان

479
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی شپنا | پالایش نفت اصفهانReviewed by سایت تحلیلها on Jun 12Rating: 4.5تحلیل بنیادی شپنا | پالایش نفت اصفهانتحلیل بنیادی شپنا | پالایش نفت اصفهان

تحلیل بنیادی شپنا

معرفی شرکت پالایش نفت اصفهان

شرکت پالایش نفت اصفهان ( شپنا ) در سال 1377 به صورت شرکت سهامی خاص به ثبت رسید و در سال 1386 بعد از اینکه به شرکت سهامی عام تبدیل شد در سازمان بورس و اوراق بهادار پذیرفته شد و سهام آن برای اولین بار در تیر ماه سال 1378 در بورس مورد داد و ستد قرار گرفت. بر اساس مصوبه مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام شرکت،مرکز اصلی شرکت از تهران به اصفهان،کیلومتر 5 جاده تهران،تغییر یافته،که مراتب فوق تحت شماره 40855 مورخ 1389 / 03 / 29 در اداره کل ثبت اسناد و املاک استان اصفهان به ثبت رسیده است.

فعالیت اصلی شرکت

موضوع فعالیت شرکت به شرح زیر می باشد:
انجام عملیات پالایش و فرآورش نفت خام و سایر هیدرو کربورها و ساخت فرآورده های نفتی از قبیل بنزین،نفت سفید،نفت گاز،نفت کوره و سایر مشتقات و فرآورده های جنبی و عرضه آن طبق مواد مندرج در اساسنامه.

تهدیدهای پیش روی شرکت


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

تهدیدهای شرکت عبارتند از:

  •  وابستگی شدید سود آوری شپنا به قیمت نفت خام
  •  عدم تنا سب نو سان قیمت نفت و قیمت فروش فرآورده های تولید شده یکی از ریسک هایی ا ست که پالایشگاه ها با آن مواجه هستند .بنابراین در صورت افزایش قیمت نفت خام،باید نرخ فرآورده های شرکت نیز متناسب با آن افزایش یابد،در غیر این صورت سودآوری شرکت به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد.
  •  فروش انحصاری فرآورده های شرکت توسط شرکت ملی پخش فرآورده ای نفتی ایران

سرمایه وترکیب سهامداران

سرمایه شرکت در بدو تأسیس  100 میلیون ریال بوده که در طی چند مرحله به 20،000،000  میلیون ریال رسیده است .

تحلیل بنیادی شپنا | پالایش نفت اصفهان

ترکیب سهامداران عمده نیز به شرح جدول زیر می باشد:

تحلیل بنیادی شپنا | پالایش نفت اصفهان

مشتریان عمده شرکت

تحلیل بنیادی شپنا | پالایش نفت اصفهان

برآورد کارشناسی تولید

تولیدات شرکت در سال جاری شامل 16 محصول می شود که نرخ گذاری تمامی آنها با شرکت پخش و پالایش میباشد.

تحلیل بنیادی شپنا | پالایش نفت اصفهان

برآورد کارشناسی فروش

همانطور که پیش تر ا شاره شد، سبد فروش شرکت شامل 16 مح صول می شود که عمده ترین آنها عبارت ا ست از: نفت گاز( 41 %)، نفت کوره ( 18 %) و بنزین ( 18 %). برای برآورد کارشناسی فروش  مقدار فروش را مانند بودجه 95 که خود میانگینی از فروش 4 سال اخیر شرکت بوده ست،در نظر گرفته و نرخ فروش محصولات نظیر بنزین، گازوئیل، نفت کوره، سوخت جت، نفت سفید و گاز مایع و غیره را با ا ستفاده از ضریب همبستگی با نفت جهانی و نرخ دلار در نظر گرفتیم. قابل توجه ا ست که در این سناریو، نرخ نفت تا پایان سال 40 دلار به ازای هر بشکه، و نرخ دلار 30500 ریال، در نظر گرفته شده است.

تحلیل بنیادی شپنا | پالایش نفت اصفهان

برآورد کارشناسی بهای تمام شده

تحلیل بنیادی شپنا | پالایش نفت اصفهان

کارشناسی هزینه فروش، عمومی اداری

در برآورد مقادیر برآوردی به شرح زیر می باشد.

تحلیل بنیادی شپنا | پالایش نفت اصفهان

کارشناسی سایر درآمدها و هزینه ها

از آنجائیکه شرکت هزینه و درآمدهای عملیاتی زیادی ندارد، در برآورد کارشناسی هردو سناریو ، سایر درآمدها و هزینه ها نظیر : درآمدها و هزینه ها ی عملیاتی، درآمدها و هزینه های غیر عملیاتی و هزینه های مالی همانند بودجه در نظر گرفته شده است.
در کارشناسی درآمد حاصل از سرمایه گذاری ها با توجه به صورت جریان وجوه نقد و پیش بینی 1000 میلیارد تومان وجه نقد که سپرده بانکی با نرخ مرکب 22 درصد در سال تخمین زده شده 220 میلیارد تومان برآورد شده است.

کارشناسی صورت سود وزیان

باتوجه به مفروضاتی که برای هر سناریو بیان شد، صورت سود وزیان کارشناسی به شرح زیر می باشد.

تحلیل بنیادی شپنا | پالایش نفت اصفهان

قیمت گذاری سهم

با توجه به EPS های محاسبه شده هم اکنون به قیمت گذاری سهم با هردو سناریو می پردازیم.

قیمت گذاری با p/e

تحلیل بنیادی شپنا | پالایش نفت اصفهان

قیمت گذاری با ارزش فعلی

تحلیل بنیادی شپنا | پالایش نفت اصفهان

قیمت گذاری با گوردون (سناریو 1)

تحلیل بنیادی شپنا | پالایش نفت اصفهان

قیمت گذاری با گوردون (سناریو 2)

تحلیل بنیادی شپنا | پالایش نفت اصفهان

قیمت پیشنهادی تدبیر تحلیل

تحلیل بنیادی شپنا | پالایش نفت اصفهان

نتیجه گیری تحلیل بنیادی شپنا

در تحلیلی که انجام شد به بررسی سودآوری سال جاری شپنا با توجه به تغییر دو عامل نرخ ارزمبادله ای و تغییر نرخ خرید نفت خام پرداخته ایم . با توجه به اینکه محصولات عمده شرکت: نفت گاز، نفت کوره و بنزین می باشد و نرخ آنها با نرخ نفت همبستگی بالایی دارد با توجه به تغییر روند نفت و افزایش کرک اسپرد محصولات پالایشی در کارشناسی نرخ آنها، قیمت نرخ نفت و ارز مبادله ای مد نظر قرار گرفت بدین صورت که در سناریو اول نرخ نفت خام 40 دلار با دلار 30500 ریالی و در سناریو دوم نرخ نفت خام 40 دلار با فرض تک نرخی شدن دلار روی 35000 از نیمه دوم سال در نظر گرفتیم. مقدار فروش محصولات معادل میانگین فروش 4 سال اخیر در نظر گرفتیم. در نتیجه شرکت امسال توانایی ساخت سود بالای 59 تومان را می تواند داشته باشد.

این گزارش تنها بیانگر نظرات تحلیل گران است و به هیچ عنوان به معنی توصیه ای جهت خرید یا فروش سهام این شرکت نمی باشد و تحلیل گران هیچ گونه مسئولیتی درقبال ضرر و زیان ناشی از انجام هرگونه معامله ای با اتکا بر این گزارش را برعهده نخواهد گرفت.

منبع: شرکت کارگزاری تدبیرگر سرمایه
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن