تحلیل بنیادی شکربن | کربن ایران

117
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی شکربن | کربن ایرانReviewed by سایت تحلیلها on Nov 30Rating: 5.0تحلیل بنیادی شکربن | کربن ایرانتحلیل بنیادی شکربن | کربن ایران

تحلیل بنیادی شکربن | کربن ایران

کربن ایران

شرکت در آخرین پیش بینی که برای سال مالی منتهی به ٩۴/١٢/٢٩ منتشر کرده ؛ سود هر سهم خود را با سرمایه ای معادل ٢۵٠ میلیارد ریال به مبلغ ١٨٧ ریال اعلام نموده است.این رقم نسبت به پیش بینی قبل با ٩ درصد تعدیل مثبت همراه شده است.این درحالی است که طی دوره شش ماهه منتهی به ٩۴/۶/٣١ مبلغ (٩٣) ریال زیان به ازای هر سهم شناسایی کرده است.پیش بینی تقسیم سود برای سال مالی ٩۴ به میزان ۵٠ درصد سود خالص می باشد.سود تلفیقی هر سهم نیز به مبلغ ۴٧٨ ریال پیش بینی شده است.

دلیل تعدیل مثبت شرکت پیش بینی مبلغ ٣ میلیارد ریال در سرفصل سایر درآمدهای عملیاتی می باشد که در بودجه قبل معادل صفر در نظر گرفته شده بود.

نکات با اهمیت


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

_ محصول شرکت دوده صنعتی می باشد که مقدار تولید و فروش آن در پیش بینی جدید نسبت به پیش بینی قبلی تغییری نداشته است. در نمودار زیر میزان تولید و فروش در دوره شش ماهه نسبت به بودجه و مشابه سال قبل شان داده شده است : (ارقام به تن) فروش دوره شش ماهه به میزان ١٣ هزار تن بوده که با پوشش ۵٢ درصدی بودجه حدود ٨ درصد رشد را نسبت به دوره مشابه سال قبل نشان می دهد.

مقدار تحلیل بنیادی شکربن | کربن ایران تصویر تحلیل بنیادی شکربن

_ طی دوره شش ماهه ٩٢ درصد مبلغ فروش داخلی و مابقی خارجی می باشد.از محل صادرات مبلغ ١ میلیون دلار حاصل شده که با نرخ ٢٩،٢٠۶ ریال تسعیر شده است.

_ میانگین نرخ فروش محصول شرکت در بودجه به مبلغ ٣٢،٣٨٠،٣۶٠ ریال به ازای هر تن پیش بینی شده ؛ در حالیکه در شش ماهه ابتدایی سال با نرخ ٢٩،٩۴٩،٢٠۶ ریال به ازای هر تن به فروش رسیده است.

_ 72 درصد بهای تمام شده در بودجه را مواد مصرفی تشکیل می دهد.در جدول زیر میانگین نرخ مصرف پیش بینی شده  و شش ماهه ابتدایی سال نشان داده شده است : (ارقام ریال به تن)

بهای تولید تحلیل بنیادی شکربن | کربن ایران تصویر تحلیل بنیادی شکربن

قابل ذکر است که شرکت طی دوره شش ماهه ۴٨ درصد فروش پیش بینی خود را پوشش داده اما به جهت شناسایی ۵٣ درصد بهای تمام شده بودجه طی این دوره سود ناخالص پیش بینی شده تنها ١٠ درصد پوشش داده شده است.شرکت در این خصوص ؛ فروش موجودی محصول تولید شده در سال قبل با قیمت تمام شده بالا را عامل آن دانسته است.در ادامه پوشش ۵٧ درصدی و ۴٢ درصدی هزینه های عمومی و هزینه های مالی منجر به شناسایی زیان (٩٣) ریالی این شرکت در شش ماه ابتدایی سال گردیده است.

نتیجه گیری

بررسی اطلاعات شش ماهه شرکت نشان دهنده افزایش بیشتر بهای تمام شده نسبت به فروش می باشد که نهایتا سود ناخالص آن را با کاهش همراه ساخته است.اگرچه انتظار می رود با اتمام موجودی اول دوره ؛ بهای تمام شده محصولات در نیمه دوم سال با کاهش همراه شود ؛ اما از طرف دیگر نرخ فروش دوره شش ماهه ٨ درصد پایین تر از نرخ پیش بینی شده بوده است و درصورت ادامه این روند فروش شرکت با افت همراه خواهد شد.البته این نیز درصورتی خواهد بود که شرکت به مقدار فروش پیش بینی شده خود برسد و این موضوع با وجود رکود موجود در صنعت لاستیک و کاهش تقاضا با تردید همراه است.

منبع: کارگزاری آبان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن