تحلیل بنیادی شیران | صنایع شیمیایی ایران

239
telegram nokhbegan-start

تحلیل بنیادی شیران | صنایع شیمیایی ایران

مقدمه :


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

شرکت سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران (سهامی عام) در سال 1363، تأسیس شد. عملیات اجرایی طرح ایجاد مجتمع الکیل بنزن خطی (LAB) در اواخر سال 1369 در ناحیه ای به مساحت 3.420.000 متر مربع در منطقه صنعتی شمال غرب اصفهان آغاز شد و سرانجام این مجتمع تولیدی در 11 خرداد ماه 1373 به بهره برداری رسید. دانش فنی این طرح برای تولید سالانه 50.000 تن الکیل بنزن خطی و 46.000 تن نرمال پارافین خریداری شده است. در سال 1379 با افزایش مصرف داخلی و همچنین بهبود بازار مصرف در منطقه، اجرای طرح توسعه برای تولید سالانه 75.000 تن الکیل بنزن خطی و 140.000 تن نرمال پارافین قوت گرفت و با به کارگیری مهارتهای علمی- تجربی کادر متخصص شرکت و با بهره گیری از دانش فنی موجود، با همکاری شرکت LGE&C موفق شد در سال 1382 طرح توسعه را با موفقیت به انجام رساند. همچنین این شرکت در راستای بهبود کیفیت نرمال پارافین خود از ابتدای سال 1387 تولید نرمال پارافین با آروماتیک کمتر از 15/0 درصد با استفاده از توان نیروهای متخصص خود را شروع کرد و به منظور بهبود کیفیت LAB، کاهش ضایعات و کاهش تولید محصول جانبی (LAB) به میزان 35 درصد و افزایش 5 درصدی محصول LAB، با همکاری شرکت چینی SINOPEC طرح DSH خود را در آبان سال 1387 با موفقیت به بهره برداری رساند.
این شرکت در سال 1389 موفق به دریافت استاندارد ملی جهت محصولات خود شده است .

ترکیب سهامداران 

شکل تحلیل بنیادی شیران | صنایع شیمیایی ایران

ترکیب فروش شرکت 

نمودار تحلیل بنیادی شیران | صنایع شیمیایی ایران

نمودار فوق بررسی ترکیب ریالی فروش شرکت را در 6ماهه ابتدایی سال مالی منتهی به 30/9/1394 نشان میدهد . همانطور که مشخص است ، بیشترین سهم از فروش مربوط به الکیل بنزن خطی (LAB) ماده اولیه مورد استفاده در صنایع شوینده به حساب می­ آید .

ترکیب بهای تمام شده 

 

ترکیب تحلیل بنیادی شیران | صنایع شیمیایی ایران

نمودار فوق ترکیب بهای تمام شده در 6ماهه ابتدایی سال مالی منتهی به 30/9/1394 نشان میدهد . همانطور که به وضوح قابل مشاهده می­باشد ، مواد اولیه نزدیک به 87 درصد از بهای تمام شده را تشکیل می­دهد . بررسی دقیق تر این مورد امری ضروری بنظر می­رسد .

ترکیب مواد مستقیم 

shiran 04

ترکیب مواد مصرفی نشان از اهمیت نفت سفید برای شرکت دارد . همانطور که در گزارشات شرکت نیز قابل مشاهده است ، نرخ خرید نفت سفید بر اساس نرخ های FOB خلیج فارس می­باشد . و از آنجایی که نرخ نفت سفید وابسته به نرخ جهانی نفت می­باشد ، لذا تغییرات نرخ جهانی نفت تاثیر زیادی بر سودآوری شرکت خواهد داشت .

مفروضات :

مقدار فروش بر اساس بودجه درنظر گرفته شده است . نرخ فروش داخلی بر اساس براورد روند نرخ های بورس کالا و نرخ های صادراتی بر اساس همبستگی قیمت محصولات و قیمت نفت خام براورد شده است .

نرخ نفت سفید مصرفی شرکت بر اساس همبستگی میان قیمت نفت و نفت سفید تخمین زده شده است ، همچنین نرخ بنزن بر اساس روند نرخ های بورس کالا براورد شده است .

به منظور تخمین نرخ ها ، نرخ نفت خام 50 دلار در نظر گرفته شده است . نرخ تسعیر دلار صادراتی 32000 ریال و خرید مواد اولیه 29000 ریال درنظر گرفته شده است .  در خصوص سایر موارد در صورت عدم مغایرت با اعداد بودجه ، از اعداد بودجه استفاده شده است .

پیش بینی :

 

shiran 05

منبع : شرکت کارگزاری راهبرد

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن