تحلیل بنیادی شیران | صنایع شیمیایی ایران

243
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی شیران | صنایع شیمیایی ایرانReviewed by سایت تحلیلها on Dec 14Rating: 5.0تحلیل بنیادی شیران | صنایع شیمیایی ایرانتحلیل بنیادی شیران | صنایع شیمیایی ایران

تحلیل بنیادی شیران

تاریخچه شرکت صنایع شیمیایی ایران

شرکت سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران در سال 1363 ، تأسیس شد. عملیات اجرایی طرح ایجاد مجتمع الکیل بنزن در اواخر سال 1369 در ناحیه ای به مساحت 3.420.000 متر مربع در منطقه صنعتی شمال غرب اصفهان آغاز شدو سرانجام این مجتمع تولیدی در11 خرداد ماه 1373 به بهره برداری رسید. دانش فنی این طرح برای تولید سالانه 50.000 تن الکیل بنزن خطی و 46.000 تن نرمال پارافین خریداری شده است. در سال 1379 با افزایش مصرف داخلی و همچنین بهبود بازار مصرف در منطقه، اجرای طرح توسعه برای تولید سالانه 75.000 تن الکیل بنزن خطی و 140.000 تن نرمال پارافین قوت گرفت و با بهره گیری از دانش فنی موجود با همکاری شرکت LGE&C موفق به اجرای موفقیت آمیز طرح توسعه در سال 1382 گردید. شرکت در تاریخ 27/04/ 1375 به شرکت سهامی عام تبدیل و در تاریخ 12/12/1375 نزد سازمان بورس و اوراق بهادار تهران پذیرفته گردید. در ادامه به تحلیل بنیادی شیران می پردازیم.

موضوع فعالیت شرکت

اهم فعالیت های شرکت مطابق با اساسنامه به شرح زیر می باشد:

  • انجام کلیه مطالعات اقتصادی، فنی و مالی مربوط به طرح الکیل بنزن خطی و سرمایه گذاری در اجرای این طرح و بهره برداری از آن و انجام مطالعات و اجرای سایر طرح های صنایع شیمیایی که اجرای آنها قابل توجیه تشخیص داده شود.
  • انجام کلیه اقدامات و معاملات مربوط به خرید و فروش داراییهای منقول و غیرمنقول، واردات ماشین آلات، تأسیسات، قطعات، لوازم یدکی و مواد اولیه، فروش و صادرات محصولات تولیدی و هرگونه عملیات دیگری که در حدود موضوع شرکت باشد.
  • مشارکت در سایر شرکت ها از طریق تأمین یا تعهد سرمایه شرکت های جدید و یا خرید یا تعهد سهام شرکتهای موجود و ایجاد شعب در داخل یا خارج کشور،
  • بطور کلی شرکت می تواند به کلیه عملیات یا مبادلات و معاملات مالی و تجاری صنعتی که بطور مستقیم یا غیرمستقیم به تمام و یا هر یک از موضوعات مشروحه فوق مربوط باشد در داخل یا خارج کشور مبادرت نماید.

سرمایه و ترکیب سهامداران شیران


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

سرمایه شرکت در بدو تأسیس مبلغ165 میلیون ریال )شامل تعداد 165.000 سهم، به ارزش اسمی هرر سرهم 1000 ریرال بوده که طی چند مرحله به شرح زیر به مبلغ 2314494 میلیون ریال )شامل تعداد 2314494000 سهم به ارزش اسمی هر سهم 1000 ریال در تاریخ 15 تیر ماه 1393 افزایش یافته و پس از آن تغییری نیافته است.

تحلیل بنیادی شیران | صنایع شیمیایی ایران تصویر تحلیل بنیادی شیران

سهامداران دارای مالکیت بیش از1 درصد در تاریخ 02/09/1394 به ترتیب جدول زیر می باشد:

تحلیل بنیادی شیران | صنایع شیمیایی ایران تصویر تحلیل بنیادی شیران

نسبت های مالی

تحلیل بنیادی شیران | صنایع شیمیایی ایران تصویر تحلیل بنیادی شیران

با نگاهی به جدل بالا که نشان دهنده انواع نسبت های مالی از سال 92 تا شش ماهه 94 می باشد ملاحضه می کنیم که شرکت در سال 92 نسبت به 93 و 94 به لحاظ تمامی نسبت ها شرایط بهتری داشته است به طوری که یازدهی حقوق صاحبان در سال  92  برابر با 63 درصد و بازدهی دارایی ها 61 درصد بوده است و این نسبت ها در شش ماهه 94 به ترتیب 17 و 12 درصد بوده است ،همینطور حاشیه سود خالص و ناخالص شرکت در سال 92 برابر با 40 و 61 درصد بوده که این نسبت در سال 94 به رقم 33 و 29 کاهش یافته است. علت این امر مربوط به تورم رشد نرخ دلار در سال 92 می باشد که مبلغ ریالی فروش شرکت را به شدت افزایش داده و حاشیه سود شرکت را تحت تاثیر قرار داده است . از همین رو با توجه به بالا بودن مبلغ فرروش در سال 92 نسبت های فعالیت هم شرایط بهتری داشته اند. البته لازم به ذکر است که شرکت در سال هرای 93 و 94 با کاهش مقدار فروش نیز مواجه شده است.
با توجه به نسبت های نقدینگی بالا به نظر نمی رسد شرکت با مشکل عدم توانایی ایفای تعهدات کوتاه مدت روبرو شود و منابع لازم جهت سرمایه در گردش را خواهد داشت. یکی از نکات قابل توجه در باره نسبت های مالی شرکت پایین بودن نسبت های اهرمی شرکت می باشرد کره نشران دهنرده پرایین بودن ریسک شرکت می باشد.

تولید و فروش شرکت

الکیل بنزن خطی تولید اصلی شرکت می باشد که ماده اصلی و عامل پاک کنندگی در مواد شوینده می باشد. محصولات شرکت به شرح جدل ذیل می باشد:

تحلیل بنیادی شیران | صنایع شیمیایی ایران تصویر تحلیل بنیادی شیران

بهای تمام شده

بهای تمام شده عمدتا تحت تاثیر مواد مصرفی می باشد به طوری که در سال 94 حدود 68 درصد بهای تمام شده و در بودجه سال 95 حدود 75 درصد بهای تمام شده مربوط به مواد مصرفی می باشد. 77 درصد بها مواد مصرفی را نفت سفید و 23 درصد مابقی را بنزن تشکیل می دهد.
روند کاهشی قیمت نفت طی یک سال اخیر موجب کاهش قیمت مشتقات آن شده است که بنزن و نفت سفید مواد اولیه اصلی شرکت از این رویه پیروی می کنند.

تحلیل بنیادی شیران | صنایع شیمیایی ایران تصویر تحلیل بنیادی شیران

فروش

تحلیل بنیادی شیران | صنایع شیمیایی ایران تصویر تحلیل بنیادی شیران

بهای تمام شده کالای فروش رفته

تحلیل بنیادی شیران | صنایع شیمیایی ایران تصویر تحلیل بنیادی شیران

سود و زیان کارشناسی شرکت صنایع شیمیایی ایران

تحلیل بنیادی شیران | صنایع شیمیایی ایران تصویر تحلیل بنیادی شیران

با توجه به اینکه شرکت در پیش بینی سود هر سهم سال مالی 94 بر اساس عملکرد واقعی نه ماهه نرخ فروش محصولات را بالاتر از نرخ های فعلی در نظر گرفته است که همین امر باعث بروز انحراف در سود هر سهم کارشناسی شده از سود هر سهم بودجه 94 شده و برآورد می شود شیران در پایان سال مالی 94 سود هر سهم خود را از 1460 ریال به 1380 ریال کاهش دهد و به عبارتی 5 درصد تعدیل منفی سود هر سهم برای سال مالی 94 مورد انتظار است. شرکت سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران در پیش بینی سود هر سهم برای سال 95 ، نرخ دلار آزاد برای فروش خارجی خود را 35.500 ریال در نظر گرفته که با توجه به روند نرخ دلار و شرایط اقتصادی کشور به نظر می رسد دلار بالاتر از این مقدار برسد ،به همین دلیل در این گزارش 36000 ریال لحاظ شده است که به نظر محتاطانه نیز می باشد. بنابر این نرخ های فروش داخلی تفاوت محسوسی با بوجه شرکت نخواهد داشت ولی با توجه به نرخ دلار، فروش خارجی برآوردی شرکت بالاتر از بودجه خواهد بود که سود هر سهم شرکت را افزایش خواهد داد. با توجه به مفروضات عنوان شده در تحلیل بنیادی شیران برآورد می گردد سود هر سهم شرکت سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران در سال مالی 95 با افزایش 14.4 درصدی نسبت به بودجه ی شرکت برابر با 1725 ریال باشد.

منبع : شرکت کارگزاری بانک سامان
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن