تحلیل بنیادی شیران | صنایع شیمیایی ایران

300
telegram nokhbegan-start

تحلیل بنیادی شیران

نگاهی به شرکت

تحلیل بنیادی شیران | صنایع شیمیایی ایران

عوامل بنیادی موثر بر شرکت

تولید اصلی شرکت ، الکیل بنزن خطی( LAB )به منظور تامین خوراک صنایع شوینده، بهداشتی و آرایشی کشور می باشد.نقش اساسی در تولید LAB را نرمال پارافین به عهده داردکه در یک فرآیند شیمیایی پیوسته از برش های موجود در نفت سفید حاصل می شود. با توجه به اینکه مواد اولیه مورد نیاز برای تولید نرمال پارافین و LAB ، نفت سفید و بنزن می باشد و مواد مزبور به قیمت FOB خلیج فارس خریداری می گردد، لذا تغییرات قیمت های جهانی نفت خام متاثر از عرضه و تقاضا و تنش های سیاسی تاثیرمستقیم و آنی بر روی محصولات این شرکت دارد.
تا پیش از راه اندازی کارخانه صنایع شیمیایی ایران، LAB مورد نیاز کشور از طریق واردات تامین می گردید. پس از راه اندازی کارخانه افزایش ظرفیت شرکت ، علاوه بر تامین نیاز داخلی کشور، مازاد تولیدات به خارج از کشور صادر می شود.در حال حاضر بیش از % 80 مصرف LAB داخل کشور توسط شرکت صنایع شیمیایی ایران تامین می گردد.
شرکت صنایع شیمیایی ایران در نزدیکی پالایشگاه اصفهان قرار دارد که همین موضوع باعث تامین خوراک این شرکت از سویپالایشگاه می باشد.
صنایع شیمیایی ایران برنامه افزایش سرمایه % 100 از محل سود انباشته را دارد که این موضوع در حال بررسی از سوی سازمان بورسمی باشد.

خلاصه نکات کلیدی ترازنامه


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

در رابطه با اقلام ترازنامه ای نکات زیرقابل اهمیت می باشند:
جمع دارایی ها طی سال های اخیر افزایشی بوده است. در حال حاضر شرکت از وضعیت نقدینگی خوبی برخوردار است.عمده دارایی های شرکت را سرمایه گذاری های کوتاه مدت که در سال 92 ایجاد شده است، تشکیل می دهد.
جمع بدهی های شرکت طی سال های گذشته افزایشی بوده است ولی لازم به توضیح است که بدهی های شرکت درصد کمینسبت به دارایی ها را دارا می باشد.
جمع حقوق صاحبان شرکت بدلیل افزایشی بودن سود انباشته ی شرکت روندی افزایشی داشته است، بالاخص شرکت در سال 91 توانسته است رکورد سودآوری خود را ثبت کند.همچنین شرکت در سال اخیر افزایش سرمایه % 200 خود را به ثبت رسانده است.

مقایسه نموداری

1. بررسی سود آوری شرکت

مقایسه سود خالص، عملیاتی و ناخالص

تحلیل بنیادی شیران | صنایع شیمیایی ایران

شرکت در سال 91 موفق به جهش سودآوری به دلیل رشد نرخ ارز و فروش برش های نفتی (صادراتی)شده و در سال 92 نیز توانسته است این روند را ادامه دهد.ولی در سال 93 ، با توجه به اختلافات پیش امده با پالایشگاه اصفهان ، ثبت فروش برش های نفتی از شرکت صنایع
شیمیایی ایران گرفته شد و همین موضع منجر به کاهش سودآوری این شرکت شد.

2. حاشیه ی سود

تحلیل بنیادی شیران | صنایع شیمیایی ایران

3. ترکیب بهای تمام شده 6ماهه 94

اجزای بهای تمام شده

تحلیل بنیادی شیران | صنایع شیمیایی ایران

نسبتهای مالی

تحلیل بنیادی شیران | صنایع شیمیایی ایران

پیش بینی سود سال 1394

1.مفروضات بودجه

تحلیل بنیادی شیران | صنایع شیمیایی ایران

مقدار فروش محصولات با توجه به معقول بودن میزان بودجه شده شرکت، مطابق بودجه شرکت در نظر گرفته شد است. در تحلیل فوق نرخ دلار مبادله 30000 ریال و دلار آزاد 33500 ریال در نظر گرفته شده است.
سایر هزینه ها با یک رشد منطقی در نظر گرفته شده است.

2. پیش بینی سود 94

تحلیل بنیادی شیران | صنایع شیمیایی ایران

نتیجه گیری تحلیل بنیادی شیران

بر اساس تحلیل انجام شده ، سود هرسهم شرکت با احتساب گزارش 6 ماهه ارائه شده برای سال 94 ، 1483 ریال برآورد گردیده است.

 

منبع : شرکت کارگزاری نهایت نگر
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن