تحلیل بنیادی شیشه همدان ( کهمدا )

252
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی شیشه همدان ( کهمدا )Reviewed by احمد لحیم گرزاده on Sep 21Rating:

تحلیل بنیادی شیشه همدان ( کهمدا )

معرفی شرکت
شرکت شیشه همدان (سهامی عام)در سال 1354 با مشارکت بانک صنعت و معدن(بانک اعتبارات صنعتی سابق) به صورت سهامی عام در همدان تاسیس شد و با همت متخصصین و مهندسین ایرانی در سال 1361 با ظرفیت 40000 تن در سال مورد بهره برداری قرار گرفت.همچنین واحد 2 کارخانه در سال 1378، با ظرفیت تولید سالانه 35000 تن به بهره برداری رسیده است.
شرکت در تیرماه 1369 در سازمان بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده است. با توجه به نیاز روز افزون کشور به ظروف بسته بندی شیشه ای، به خصوص ظروفی که از نظر کیفی مطابق استاندارد جهانی باشد، طرح توسعه این شرکت در سال 1378 و با ظرفیت 35000 تن در سال شروع به کار نمود و با تولید شیشههای سبک و نیمه سبک ضمن برخورداری از سیستم های P&B ( Press and Blow جهت تولید شیشه ای دهانه گشاد، و B&B – Blow & Blow جهت تولید شیشه¬ های دهانه باریک( بطری )، و NNPB ( Narrow Neck Press and Blow جهت تولید شیشه های سبک، تحولی در تولید شیشه های بسته بندی ایجاد نموده است.
تولیدات این شرکت در حال حاضر عبارتند از : انواع بطری آبلیمو، شربت، گلاب، الکل، عرقیات و روغن مایع (در حجم های مختلف) و شیشه های نوشابه، شیر، شیشه های سس، مرباجات، خیارشور و رب گوجه فرنگی (در حجم های مختلف) و بسیاری از شیشه های اختصاصی برابر سفارش مشتریا)..
شرکت در صدد است واحد دیگری را به منظور تولید بطری های رنگی برای پرکردن آبمیوه های گازدار، ماءالشعیر و همچنین شیشههای دارویی ایجاد نماید.
مردم به این باور خواهند رسید که بهترین بسته بندی برای محصولات صنایع مواد غذائی و نوشابه سازی ها، ظروف شیشه ای است و استفاده از سایر ظروف بسته بندی یکبار مصرف مشکلات زیادی برای سلامت مواد غذائی و همچنین محیط زیست ایجاد می نماید.

ترکیب سهامداران


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

آخرین ترکیب صاحبان سهام شرکت به شرح زیر است:

Tarkib Sahamdaran تصویر تحلیل بنیادی شیشه همدان ( کهمدا )

بررسی ترازنامه و صورت جریان وجوه نقد

آخرین ترازنامه شرکت برای سال منتهی به 1394/03/31 است. نسبت جاری 2.39 است که عدد مناسبی را نشان میدهد، ضمن اینکه نسبت جاری نسبت به سال قبل هم افزایش پیدا کرده است. آیتم سرمایه گذاری های کوتاه مدت 13 درصد رشد کرده که سپرده های ارزی و ریالی شرکت نزد بانکها بوده است. رقم سرمایه گذاری های کوتاه مدت شرکت در پایان سال مالی 1394 مبلغ 296 میلیارد ریال بوده که 186 میلیارد ریال مربوط به سپرده های ریالی در بانک های ملت، تجارت، ، سامان، پاسارگاد . پست بانک به ترتیب با نرخ سود سالیانه 22، 23، 23.75 و 24 درصد است. همچنین 94 میلیارد ریال ، سپرده ارزی شرکت نزد بانکها است. شرکت با سرمایه 288 میلیارد ریال و فروش به مبلغ 844 میلیارد ریال، مبلغ 198 میلیارد ریال حسابهای دریافتنی در ترازنامه ثبت کرده که البته نسبت به سال قبل افزایش 9 درصدی هم داشته است.موجودی مواد و کالا در تاریخ ترازنامه با افزایش 17 درصدی به رقم 243 میلیارد ریال رسیده که 161 میلیارد ریال آن مواد اولیه و قطعات است، پس در نتیجه شرکت مشکل فروش ندارد. رقم داراییهای ثابت مشهود نیز در سال 94 افزایش 68 درصدی نسبت به سال 93 داشته است. در طرف بدهی ها، اسناد و حسابهای پرداختنی به رقم 113 میلیارد ریال رسیده که شرکت اگر مطالباتش را از مشتریان دریافت نماید به راحتی خواهد توانست بدهی خود را تسویه نماید. تسیهلات مالی دریافتی شرکت نیز کاهش داشته و رقم بالایی نیست. همچنین شرکت مبلغ 649 میلیارد ریال سود انباشته در حسابها دارد که 2.2 برابر سرمایه اش است.

در صورت جریان وجوه نقد نیز می بینیم که مبلغ 347 میلیارد ریال وجه نقد حاصل از فعالیت عملیاتی داشته که این مبلغ صرف پرداخت سود سهام، خریداری دارایی ثابت و بازپرداخت استقراض شده است. وجه نقد شرکت در پایان سال مالی 94 به رقم 61 میلیارد ریال رسیده که نسبت به سال قبل افزایش 4 درصدی داشته است.

تولید و فروش محصولات شرکت

همانطور که گفتیم محصولات این شرکت انواع ظروف شیشه ای بطری و جار است که کوره شماره 1 و 2 جمعاً 75000 تن ظرفیت دارند. کوره واحد 1 کارخانه شیشه همدان در اواخر مرداد ماه سال 1381 به منظور انجام تعمیرات سرد متوقف شد که پس از انجام تعمیرات سرد و جایگزینی ماشین آلات و تجهیزات نو واحد مذکور از آذر ماه سال 1383 مجددا مورد بهره برداری قرار گرفته است.

از آنجا که کوره های ذوب شیشه بعد از روشن شدن بدون وقفه کار می کنند و متوسط کارکرد کوره های ریژنراتوری ذوب شیشه در دنیا 8 سال است، لذا با توجه به اینکه عمر مفید کوره واحد شماره 2 سپری شده، انجام تعمیرات سرد اجتناب ناپذیر است. در این باره از سال 88 پیش بینی های لازم به عمل آمده و کلیه ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز خریداری شده تا در صورت توقف کوره تعمیرات صورت پذیرد. اما کوره مذکور به دلیل راندمان مناسب تاکنون مورد استفاده قرار گرفته و تا زمانی که شرایط به همین منوال باشد استفاده از کوره ادامه خواهد داشت. لازم به ذکر است که در صورت توقف کوره واحد 2 مدت زمان تعمیرات 5 ماه به طول خواهد انجامید. شرکت برای سال 95 پیش بینی اجرای تعمیرات

سرد کوره واحد شماره 2 از ابتدای اردیبهشت ماه سال 1395 را نموده است که موجب کاهش ظرفیت عملی تولید خواهد شد. شرکت برای سال 95 فروش مقدار 64 هزار تن انواع ظروف شیشه ای و بطری پیش بینی کرده، این در حالیست که مقدار فروش شرکت در سال قبل 67528 تن بوده است. حدود 5 درصد مبلغ فروش محصولات شرکت فروش صادراتی و 95 درصد فروش داخلی است. شرکت نرخ برابری دلار را برای سال 95 مبلغ 32000 ریال پیش بینی کرده است.

پیش بینی نرخ متوسط فروش محصولات برای سال 95 به ازای هر تن 13 میلیون و 172 هزار ریال است که نسبت به سال قبل افزایش حدود 4 درصدی دارد.

جدول مقایسه ای فروش و بهای تمام شده از سال 1389 تاکنون به شرح زیر است:

Ravand Hashie Sud Nakhales تصویر تحلیل بنیادی شیشه همدان ( کهمدا )

سود خالص، سود عملیاتی و سود ناخالص شرکت نیز را از سال 89 تاکنون در زیر می بینیم:

Ravand 3 Sud تصویر تحلیل بنیادی شیشه همدان ( کهمدا )

بهای تمام شده

پیش بینی ترکیب بهای تمام شده محصولات شرکت در سال 95 چنین بوده است:

Tarkib Bahaye Tamam Shode تصویر تحلیل بنیادی شیشه همدان ( کهمدا )

همانطور که می بینیم 52 درصد بهای تمام شده را مواد مستقیم و 26 درصد را سربار تشکیل می دهد. مواد اولیه شرکت به ترتیب اهمیت از نظر وزن در بهای مواد اولیه عبارتند از : کربنات سدیم، لوازم بسته بندی، پودر سیلیس، خرده شیشه و …. شرکت بخشی از مواد اولیه مورد نیاز خود را استخراج و تولید می نماید، از جمله پودر سیلیس، سنگ سیلیس، پودر فلدسپار و …. همچنین شرکت کربنات سدیم را از شرکت های پتروشیمی شیراز، کربنات سدیم سمنان و شرکت صنایع شیمیایی کاوه سودا خریداری می نماید.

شرکت قیمت خرید کربنات سدیم را برای سال 95 هر کیلو 8973 ریال پیش بینی کرده و در دوره 3 ماهه آخر سال 94 قیمت خرید این محصول هر کیلو 8496 ریال بوده، این در حالیست که میانگین قیمت فروش این محصول در بورس کالا توسط شرکت پتروشیمی شیراز 7312 ریال است.

در مورد خرده شیشه شرکت اعلام کرده است که این ماده اولیه از طریق بازیافت شیشه های مصرف شده توسط مصرف کننده نهایی تامین می شود و متاسفانه به دلیل عدم فرهنگ سازی مناسب و اقدام موثر توسط سازمان های ذیربط تاکنون تامین آن بسیار مشکل بوده است و شرکت در برخی موارد به ناچار مجبور به استفاده از ضایعات شیشه جام می باشد که ادامه روند مذکور موجب افزایش ضایعات و کاهش کیفیت می شود.

حدود 39 درصد سربار را نیز هزینه برق و گاز تشکیل می دهد.

مفروضات پیش بینی سود هر سهم سال : 1394

همانطور که عنوان شد شرکت سود سال جاری را با فرض توقف کوره شماره 2 از اردیبهشت ماه سال 1395 اعلام کرده است. با توجه به اینکه شرکت هر سال در نظر می گیرد که این کوره را متوقف نماید و آن را اجرایی نمیکند، در این تحلیل 2 سناریو در نظر می گیریم. سناریوی اول فرض بر عدم توقف کوره و در سناریوی دوم فرض بر توقف کوره از زمان مورد نظر شرکت است. به جز مقدار فروش آیتم های دیگر در سناریو دوم برابر با سناریو اول خواهد بود.

برای مقدار فروش در سناریو اول متوسط رشد فروش شرکت در چند سال اخیر و در سناریو دوم برابر با پیش بینی شرکت قرار میدهیم. شرکت نرخ دلار را در فروش صادراتی32000 ریال پیش بینی کرده که در این تحلیل در هر دو سناریو نرخ برابری دلار را 34000 ریال در نظر می گیریم. نرخ فروش محصول داخلی برای کل سال 13172000 ریال پیش بینی شده که حدود 4 درصد بالاتر از سال قبل است. لازم به ذکر است متوسط نرخ رشد محصولات شرکت در چند سال اخیر حدود 30 درصد است، اما با توجه به اینکه نرخ فروش سه ماه پایانی سال قبل حدود 12469000 ریال بوده است، نرخ فروش داخلی محصولات را در هر دو سناریو برابر با پیش بینی شرکت لحاظ می نماییم.

مقدار مصرف مواد اولیه را به نسبت مقدار تولید و فروش تغییر داده و قیمت کربنات سدیم را برابر با قیمت های 3 ماهه اخیر فروش پتروشیمی شیراز به اضافه هزینه حمل و قیمت پودر سیلیس را حدود 10 درصد نسبت به سه ماهه آخر رشد می دهیم. قیمت سایر مواد اولیه برابر با پیش بینی شرکت لحاظ شده است. لازم به ذکر است که شرکت مقداری از مواد اولیه مصرفی خود را تولید نموده و مابقی را خریداری می نماید. شرکت در سال 94 مقدار 44034 تن پودر سیلیس 85996 تن سنگ سیلیس و 2930 تن پودر فلدسپار تولید نموده است.

دستمزد هر نفر و آیتمهای سربار را حدود 10 درصد رشد میدهیم. در سال 94 ، حدود 24 درصد هزینه سربار مربوط به هزینه سوخت مصرفی و 14 درصد مربوط به هزینه برق مصرفی بوده است. بنابراین شرکت مصرف انرژی بالایی دارد و افزایش قیمت انرژی بر سود شرکت تاثیر منفی خواهد داشت. سایر آیتم های صورت سود و زیان برابر با پیش بینی شرکت در نظر گرفته می شود. لازم به ذکر است شرکت در سال گذشته مبلغ 112 میلیارد ریال ( 390 ریال به ازای هر سهم) درآمد حاصل از سرمایه گذاری ها و سود غیر عملیاتی داشته عمدتا مربوط به سود سپرده های ارزی و تسویه تسهیلات ارزی بوده و قابل تکرار در سال 95 نخواهد بود.

نرخ موثر مالیات را نیز برابر با پیش بینی شرکت در نظر می گیریم.

با توجه به مفروضات فوق صورت سود و زیان شرکت از سال 1390 تاکنون و پیش بینی تحلیلی سال 1395 در دو سناریو به شرح جدول زیر است:

Sud Va Zian P تصویر تحلیل بنیادی شیشه همدان ( کهمدا )

بنابراین با توجه به مفروضات این تحلیل، شرکت شیشه همدان در صورت عدم توقف کوره شماره 2 خود به ازای هر سهم 1103 ریال و در صورت توقف 1023 ریال سود محقق خواهد کرد.

تحلیل حساسیت

در صورت افزایش هر 1 درصد مقدار فروش، سود هر سهم شرکت به شرح جدول زیر افزایش خواهد یافت.

Tahlil Hassasiat تصویر تحلیل بنیادی شیشه همدان ( کهمدا )

بنابراین، در صورتی که مقدار فروش شرکت نسبت به فروش سال 94 حدود 10% افزایش یابد و شرکت کاهش تولید به دلیل توقف کوره نداشته باشد، خواهد توانست 1311 ریال سود به ازای هر سهم محقق نماید.

منبع: کارگزاری بانک پاسارگاد

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن