تحلیل بنیادی غبشهر | صنعتی بهشهر

349
telegram nokhbegan-start

تحلیل بنیادی غبشهر | صنعتی بهشهر

تاریخچه شرکت

شرکت صنعتی بهشهر بزرگترین و قدیمی ترین واحد تولید کننده انواع روغن گیاهی خوراکی در ایران است که در سال 1330 تحت نام شرکت پنبه پاک کنی بهشهر به ثبت رسیده و در سال 1373 به شرکت سهامی عام تبدیل گردیده است. موضوع فعالیت اصلی شرکت عبارت است از تاسیس و بهره برداری از کارخانجات پنبه پاک کنی، روغن کشی، تصفیه روغن و سایر کارخانجات و تولید انواع محصولات از قبیل روغن، پنبه، لینتر و کنجاله. این شرکت در حال حاضر محصولات خود را با نامهای تجاری )) لادن، لادن طلایی، بهار، نسترن، ترد سرخ، شاه پسند، عافیت، مینولا و مارال )) تولید و عرضه می نماید. بهره برداری از کارخانه با ظرفیت 250 تن در تاریخ تاسیس آغاز شده ولی ظرفیت فعلی شرکت به میزان 500000 تن در سال می باشد. شرکت در حال حاضر حدود 35 درصد بازار کشور را در اختیار داشته و در این زمینه رتبه نخست را در بین شرکتهای تولید کننده روغن را در ایران دارا می باشد. همچنین از نظر تکنولوژی شرکت دارای پیشرفته ترین و کاملترین دستگاه های تصفیه و بسته بندی روغن خوراکی در سطح کل کشور می باشد .

سرمایه

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ 6,5 میلیون ریال بوده که طی چند مرحله به مبلغ 10230000 میلیون ریال افزایش یافته است. آخرین افزایش سرمایه شرکت در سال 1392 از محل سود انباشته بوده است. این شرکت که از قدیمی های بورس تهران است در خرداد ماه سال 1374 با نماد “غبشهر” به بورس اوراق بهادار تهران راه یافته است.

سهامداران


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

شرکت صافولا بهشهر حدود 80 درصد از سهام غبشهر را در اختیار دارد. هلدینگ صافولا که مالکیت و مدیریت آن بر عهده عربستانی ها است، عرضه کننده روغن خوراکی، شکر و دیگر مواد اولیه غذایی در بازارهای جنوب غرب آسیا و شمال آفریقا است و هم اکنون یکی از بزرگترین شرکت های مواد غذایی جنوب غربی آسیا می باشد. البته صافولا بهشهر پیش از این سهامدار شرکت مارگارین نیز بود که در سال گذشته طی تفاهمی با شرکت توسعه صنایع بهشهر، سهام خود را به این شرکت واگذار نمود و در عوض سهام توسعه صنایع بهشهر در غبشهر را از این شرکت خریداری نمود. به گونه ای که در حال حاضر مالکیت غمارگ از آن وبشهر و مالکیت غبشهر در دستان صافولای عربستان می باشد.

سهامداران تحلیل بنیادی غبشهر | صنعتی بهشهر تصویر تحلیل بنیادی غبشهر

جایگاه شرکت در صنعت

حدود 47 کارخانه روغن نباتی در ایران فعالیت می کنند و سرانه مصرف این محصول حدودا 17 کیلوگرم بوده که تقریبا معادل میانگین جهانی است. نیاز سالانه کشور به روغن نباتی 1400000تن است که بهشهر با تولید و فروش 500 هزار تن، بیش از 35 % کل بازار روغن گیاهی مصارف خانگی و صنفی را در اختیار دارد. برندهای لادن ، لادن طلایی ، بهار و نسترن از برندهای این شرکت است.

فرایند تولید روغن نباتی

فرآیند شماتیک تولید روغن در نمودار ذیل ارائه شده است:

فرایند تحلیل بنیادی غبشهر | صنعتی بهشهر تصویر تحلیل بنیادی غبشهر

تولید

محصول تولیدی شرکت روغن نباتی می باشد که طبق بودجه شرکت تولید سال 94 نسبت به سال 93 حدود 14 درصد رشد پیش بینی شده است. در این گزارش برای پیش بینی میزان تولید شرکت در سال 94 مقدار تولید 6ماهه دوم با رشد 6 درصدی نسبت به تولید 6 ماهه اول در نظر گرفته شده است.

تولید تحلیل بنیادی غبشهر | صنعتی بهشهر تصویر تحلیل بنیادی غبشهر

فروش

مقدار فروش شرکت در بودجه سال 94 نسبت به سال 93 با رشد 7,8 درصدی پیش بینی شده است. در این گزارش مقدار فروش شرکت در 6 ماهه دوم معادل میزان تولید شرکت در همان دوره پیش بینی گردیده است.

فروش تحلیل بنیادی غبشهر | صنعتی بهشهر تصویر تحلیل بنیادی غبشهر

نرخ فروش

در این گزارش برای نرخ فروش 6 ماهه دوم محصولات در سال 94 رشد 5 درصدی در نظر گرفته شده است.

نرخ فروش تحلیل بنیادی غبشهر | صنعتی بهشهر تصویر تحلیل بنیادی غبشهر

مبلغ فروش

همانطور که در جدول ذیل مشاهده می شود 99,8 درصد فروش شرکت ناشی از فروش روغن نباتی آزاد می باشد. همچنین شرکت توانسته در 6ماهه ابتدایی سال 94 از نظر مبلغی حدود 49 درصد از مبلغ بودجه را پوشش دهد.

مبلغ فروش تحلیل بنیادی غبشهر | صنعتی بهشهر تصویر تحلیل بنیادی غبشهر

بهای تمام شده کالای فروش رفته

1)مواد مستقیم

شرکتهای روغنی جهت تولید محصولات خود از 3 محصول روغن آفتابگردان،روغن پالم و دانه های سویا استفاده می نمایند. با توجه به محدودیت وزارت بهداشت در زمینه واردات روغن پالم، شرکت سقف مصرف آنرا در بودجه 30 درصد مصرف کل روغن در نظر گرفته است. قسمت اعظم روغن خام از بازارهای خارج از کشور تامین میگردد. بنابراین نرخ دلار و روغن خام جزیی از عوامل تاثیرگذار می باشد. بیشتر روغن پالم وادراتی ایران با دلار مرجع از کشور مالزی وارد می شود. همانطورکه در جدول ذیل مشاهده می گردد طبق گزارش 6 ماهه ابتدا سال 94 حدود 86 درصد بهای مواد اولیه را روغن خام، 12 درصد آن را لوازم بسته بندی و مابقی آنرا سایر مواد مصرفی تشکیل می دهد. در این گزارش برای قیمت روغن خام از نرخ های جهانی و نرخ 30000 ریال برای تسعیر هر دلار در نظر گرفته شده است.

بهای تولید تحلیل بنیادی غبشهر | صنعتی بهشهر تصویر تحلیل بنیادی غبشهر

2) حقوق مستقیم

در این گزارش برای پیش بینی حقوق و دستمزد سال 94 در این گزارش حقوق دستمزد 6 ماهه دوم سال برابر با 6ماهه اول سال پیش بینی شده است.

3)هزینه های سربار

در این گزارش هزینه های سربار برای سال 94 نسبت به سال 93 بطور میانگین حدود 10 درصد رشد پیش بینی شده است. در ذیل جدول و نمودار بهای تمام شده کالای فروش رفته محاسبه شده است، همانطور که مشاهده می گردد در 6 ماهه ابتدا سال 94 ، حدود 93 درصد بهای تمام شده شرکت را مواد مستقیم به خود اختصاص داده است:

بهای تولید دومی تحلیل بنیادی غبشهر | صنعتی بهشهر تصویر تحلیل بنیادی غبشهر

صورت سود و زیان

صورت تحلیل بنیادی غبشهر | صنعتی بهشهر تصویر تحلیل بنیادی غبشهر

منبع: کارگزاری امین آوید

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن