تحلیل بنیادی غبشهر | صنعتی بهشهر

220
telegram nokhbegan-start

تحلیل بنیادی غبشهر | صنعتی بهشهر

تحلیل شرکت صنعتی بهشهر

تاریخچه شرکت 

شرکت صنعتی بهشهر بزرگترین و قدیمی ترین واحد تولید کننده انواع روغن گیاهی خوراکی در ایران است که در سال 1330 تحت نام شرکت پنبه پاک کنی بهشهر به ثبت رسیده و در سال 1373 به شرکت سهامی عام تبدیل گردیده است. موضوع فعالیت اصلی شرکت عبارت است از تاسیس و بهره برداری از کارخانجات پنبه پاک کنی، روغن کشی، تصفیه روغن و سایر کارخانجات و تولید انواع محصولات از قبیل روغن، پنبه، لینتر و کنجاله. این شرکت در حال حاضر محصولات خود را با نام های تجاری ((لادن، لادن طلایی، بهار، نسترن، ترد سرخ، شاه پسند، عافیت، مینولا و مارال )) تولید و عرضه می نماید. بهره برداری از کارخانه با ظرفیت 250 تن در تاریخ تاسیس آغاز شده ولی ظرفیت فعلی شرکت به میزان 500،000 تن در سال می باشد. شرکت در حال حاضر حدود 35 درصد بازار کشور را در اختیار داشته و در این زمینه رتبه نخست را در بین شرکتهای تولید کننده روغن را در ایران دارا می باشد. همچنین از نظر تکنولوژی شرکت دارای پیشرفته ترین و کاملترین دستگاه های تصفیه و بسته بندی روغن خوراکی در سطح کل کشور می باشد .

موضوع فعالیت اصلی شرکت

موضوع فعالیت شرکت طبق اساسنامه عبارت است از تاسیس و بهره برداری از کارخانجات پنبه پاک کنی، روغنکشی، تصفیه روغن و سایر کارخانجات و تولید انواع محصولات از قبیل روغن، پنبه، لینتر، کنجاله.

موضوع فعالیت فرعی


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

موضوع فعالیت فرعی شرکت عبارت است از تولید، خرید و فروش محصولات غذایی از قبیل انواع سس، قند شکر، غلات، برنج ،چای ماکارونی، انواع رشته های خوراکی، آجیل، میوه خشک، آب میوه، انواع رب، انواع کمپوت و کنسرو، آب معدنی و بسته بندی و توزیع آنها در بازارهای داخلی و خارجی و خرید و واردات ماشین آلات، قطعات و لوازم ، مواد اولیه و سایر مواد کمکی و به طور کلی هر نوع مایحتاج مورد نیاز برای امور تولیدی و یا برای فروش آنها ،صادرات محصولات شرکت و همچنین انجام هر نوع معاملات بازرگانی و صنعتی به طور اعم ، انجام سرمایه گذاری و خرید سهام شرکتهای تولیدی و تجارتی.

ظرفیت شرکت

به موجب پروانه بهره برداری مورخ ٠۴/٠٧/١٣۵١ ظرفیت اسمی شرکت ٢۵٠ تن و ظرفیت اسمی فعلی شرکت طبق پروانه بهره برداری ١٢/٠٧/١٣٩٠ به میزان ۵٠٠ هزار تن در سال می باشد.

ظرفیت تحلیل بنیادی غبشهر | صنعتی بهشهرسرمایه و سهامداران شرکت

به موجب صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده مورخ ٠۶/٠٩/١٣٩٢ شرکت سرمایه خود را از ٣٣٠ میلیارد ریال به ١٠٢٣ میلیارد ریال (از ٣٣٠ میلیون به ١٠٢٣ میلیون سهم )افزایش داده است که در جدول زیر آمده است(ارقام به میلیون ریال).

سهامداران تحلیل بنیادی غبشهر | صنعتی بهشهرسهامداران شرکت در آذر ماه ١٣٩۴ به شرح جدول زیر می باشد(ارقام به میلیون):

مالکان تحلیل بنیادی غبشهر | صنعتی بهشهرعمده سهام و کنترل شرکت بر عهده صافولای بهشهر می باشد که صافولای بهشهر نیز تحت کنترل سهامدار عربستانی می باشد به همین دلیل شرکت سهام شناور چندانی در بازار ندارد.. هلدینگ صافولا که مالکیت و مدیریت آن بر عهده عربستانی ها است، عرضه کننده روغن خوراکی، شکر و دیگر مواد اولیه غذایی در بازارهای جنوب غرب آسیا و شمال آفریقا است و هم اکنون یکی از بزرگترین شرکت های مواد غذایی جنوب غربی آسیا می باشد.

جایگاه شرکت در صنعت

شرکت در بین شرکت های فعال در این صنعت با حجم فروش از بازار داخلی معادل مبلغ ١٩،٨۵۴ میلیارد ریال در رده نخست قرار دارد. همچنین سهم فروش محصولات مختلف این شرکت از کل بازار داخلی و صادرات به شرح زیر است:

بازار تحلیل بنیادی غبشهر | صنعتی بهشهرهمچنین از نظر تکنولوژی شرکت دارای پیشرفته ترین و کاملترین دستگاه های تصفیه و بسته بندی روغن خوراکی در سطح کل کشور می باشد.

تولیدات شرکت

محصول تولیدی شرکت در سال مالی ٩۴ روغن نباتی آزاد و همچنین مقدار کمی محصول نیمه ساخته می باشد که میزان تولید روغن نباتی آزاد در بودجه ٩۵ با ۴ درصد افزایش نسبت به سال مالی قبل برآورد شده است در صورتی که تولید محصولات نیمه ساخته در بودجه ٩۵ حذف شده است. البته در سال های گذشته روغن کارمزدی هم برای شرکت غمارگ تولید می کرده است. نمودار زیر  تولیدات شرکت را در طی چند سال گذشته نشان می دهد.

تولیدات تحلیل بنیادی غبشهر | صنعتی بهشهرهمانطور که در نمودار بالا ملاحظه می شود تولیدات روغن نباتی آزاد در این سالها به طور مستمر افزایش یافته در صورتی که محصولات تولیدی کارمزدی شرکت روندی نزولی را طی کرده است به طوری که شرکت در سال ٩١ حدود ١١٢ هزار تن روغن به صورت کارمزدی تولید می کرده که در سال های ٩۴ و بودجه ٩۵ به صفر رسیده است.

مقدار فروش شرکت

محصولات شرکت برای فروش در سال ٩۴ روغن ازاد و همچنین محصول نیمه ساخته می باشد که در بودجه ٩۵ میزان فروش روغن نباتی آزاد نسبت به سال مالی قبل با ٢ درصد افزایش برآورد شده است درصورتی که فروش محصول نیمه ساخته در بودجه ٩۵ حذف شده است.  که میزان فروش شرکت در سال های اخیر به تفکیک در نمودار زیر آمده است(ارقام به تن)

مقدار فروش تحلیل بنیادی غبشهر | صنعتی بهشهرهمانطور که ملاحظه می شود مقدار فروش روغن نباتی آزاد در طی این سال ها همواره با رشد همراه بوده است و از ٣۴۵ هزار تن در سال ٩١ به ۵٠٨ هزار تن در بودجه ٩۵ رسیده است.

نمودار تولید و فروش شرکت طی پنج سال اخیر به شکل نمودار زیر است:

روند تحلیل بنیادی غبشهر | صنعتی بهشهرمبلغ فروش شرکت

عمده مبلغ فروش شرکت در سال ٩۴ به روغن نباتی آزاد تعلق دارد البته مقدار کمی هم به محصولات نیمه ساخته اختصاص دارد. مبلغ فروش روغن نباتی آزاد در بودجه ٩۵ با ۴ درصد افزایش نسبت به سال مالی قبل برآورد شده است در صورتی که فروش محصولات نیمه ساخته نیز در بودجه ٩۵ حذف شده است. قابل ذکر است در بودجه ٩۵ کل مبلغ فروش شرکت به روغن نباتی آزاد اختصاص دارد. مبلغ فروش شرکت در طی چند سال گذشته نشان داده شده است:

مبلغ تحلیل بنیادی غبشهر | صنعتی بهشهرنرخ فروش محصولات شرکت  در جدول زیر آمده است:

نرخ تحلیل بنیادی غبشهر | صنعتی بهشهربهای تمام شده کالای فروش رفته

حدود ٩۴ درصد از بهای تمام شده کالای فروش رفته در بودجه برآوردی ٩۵ به مواد مستقیم مصرفی تعلق دارد که نسبت به آخرین پیش بینی سال مالی ٩۴ حدود ٢ درصد افزایش یافته است. حدود ۴ درصد از بهای تمام شده هم به سربار تولید اختصاص دارد که البته نسبت به سال مالی قبل ٣١ درصد افزایش یافته است.

نمودار بهای تمام شده کالای فروش رفته در بودجه ٩۵ در نمودار زیر آمده است:

بهای تولید تحلیل بنیادی غبشهر | صنعتی بهشهرحدود ٨٣ درصد از مواد اولیه مصرفی به روغن خام اختصاص دارد شرکتهای روغنی جهت تولید محصولات خود از ٣ محصول روغن آفتابگردان،روغن پالم و دانه های سویا استفاده می نمایند. با توجه به محدودیت وزارت بهداشت در زمینه واردات روغن پالم، شرکت سقف مصرف آنرا در بودجه ٣٠ درصد مصرف کل روغن در نظر گرفته است. روغن خام مصرفی عمدتا از کشورهای اروپایی وارد می شوند بنابراین سودآوری شرکت به نرخ روغن خام و همچنین تغییر نرخ ارز حساسیت بالایی دارد. واردات روغن خام با ارز مبادله ای(٣١،٠٠٠ ریال) و واردات لوازم بسته بندی با ارز آزاد(٣۶،٠٠٠ ریال) انجام می شود. میزان مصرف مقداری روغن خام در بودجه برآوردی ٩۵ با ۴ درصد کاهش و همچنین با ۵ درصد افت نرخ هر واحد همراه بوده است که نهایتا منجر به کاهش ٩ درصدی مبلغ خرید روغن خام مصرفی در بودجه ٩۵ نسبت به آخرین پیش بینی سال ٩۴ شده است. اما مبلغ لوازم بسته بندی که بخش کوچکی از بهای تمام شده کالای فروش رفته در بودجه برآوردی ٩۵ را تشکیل می دهند با افزایش ٢.۴ درصدی همراه شده است.

نمودار زیر ترکیب مواد مستقیم مصرفی در بودجه ٩۵ را نشان می دهد:

مواد تحلیل بنیادی غبشهر | صنعتی بهشهرقیمت جهانی روغن سویا در شش ماهه گذشته در نمودار زیر آمده است:

روغن تحلیل بنیادی غبشهر | صنعتی بهشهرطبق نمودار بالا در شش ماهه گذشته قیمت روغن سویا گرایش به افزایش داشته است.

قیمت جهانی روغن سویا تا سال ٢٠٢۵ در نمودار زیر آمده است:

روغن سویا تحلیل بنیادی غبشهر | صنعتی بهشهرهمانطور که در نمودار  بالا ملاحظه می شود طبق پیش بینی نرخ جهانی روغن سویا تا سال ٢٠٢۵ با شیب ملایمی افزایش می یابد.

قیمت جهانی روغن پالم در شش ماهه گذشته در نمودار زیر آمده است:

پالم تحلیل بنیادی غبشهر | صنعتی بهشهرطبق نمودار بالا در شش ماهه گذشته قیمت روغن پالم اندکی افزایش داشته است.

قیمت جهانی روغن پالم تا سال ٢٠٢۵ در نمودار زیر آمده است:

جهانی پالم تحلیل بنیادی غبشهر | صنعتی بهشهرهمانطور که در نمودار  بالا ملاحظه می شود طبق پیش بینی  نرخ جهانی روغن سویا تا سال ٢٠٢۵ با شیب ملایمی افزایش می یابد.

تامین کننده مواد اولیه در پایان آذر ٩۴ به شرح جدول زیر می باشد:

تامین تحلیل بنیادی غبشهر | صنعتی بهشهرکه البته سهم کشور سنگاپور در سال مالی ٩٣ حدود ٣٣ درصد بوده است که در سال ٩۴ به ١۵ درصد کاهش یافت است همچنین سهم شرکت های ایرانی در سال مالی ٩٣ حدود ١٢ درصد بوده است که در آخرین پیش بینی ٩۴ کاهش یافته است.

میزان مصرف داخلی و خارجی مواد اولیه شرکت در نمودار زیرآمده است:

مصارف تحلیل بنیادی غبشهر | صنعتی بهشهرسربار تولید هم در بودجه ٩۵ با ٣١ درصد افزایش نسبت به سال مالی ٩۴ به مبلغ ٧٠٨ میلیارد ریال برآورد شده است. بخش عمده هزینه سربار در بودجه ٩۵ به حقوق و مزایا اختصاص دارد که با افزایش ٢٠ درصدی نسبت به سال مالی قبل حدود ٣٠۵ میلیارد ریال برآورد شده است. از هزینه های انرژی و استهلاک هم می توان به عنوان هزینه های مهم سربار  نام برد. هزینه انرژی با ١٠٧ درصد افزایش به مبلغ ١٠٧ میلیارد ریال برآورد شده است و هزینه استهلاک هم با افزایش ٩٨ درصدی نسبت به سال مالی قبل ١۵۵ میلیارد ریال برآورد شده است.

صورت های مالی شرکت

ترازنامه

ترازنامه تحلیل بنیادی غبشهر | صنعتی بهشهرحساب ها و اسناد دریافتنی تجاری در سال مالی منتهی به آذر ٩۴ با ۶ درصد افزایش نسبت به سال مالی قبل حدود ١،٠٣٧ میلیارد ریال برآورد شده است که بخش عمده آن حدود ٩١۴ میلیارد ریال آن به طلب از شرکت طلوع پخش آفتاب اختصاص دارد که مربوط به روغن ساخته شده تحویلی به شرکت مزبور بوده است. شرکت طلوع پخش آفتاب به عنوان نماینده توزیع و فروش انحصاری محصولات شرکت صنعتی بهشهر انتخاب شده است.

موجودی مواد و کالا در سال مالی منتهی به آذر ٩۴ با ١٨ درصد کاهش نسبت به سال مالی قبل به مبلغ ٣،٨٠۴ میلیارد ریال گزارش شده است که مربوط به کاهش موجودی مواد اولیه و لوازم بسته بندی و همچنین کاهش موجودی کالای ساخته شده می باشد.

سفارشات در سال مالی ٩۴ با ٣٠ درصد کاهش نسبت به سال مالی قبل به ١،۴١۵ میلیارد ریال رسیده است که بابت سفارشات خارجی روغن خام و لوازم بسته بندی می باشد.

حسابها و اسناد پرداختنی تجاری در سال مالی ٩۴ با ۴ درصد کاهش نسبت به سال مالی قبل به ١،٢٣٨ میلیارد ریال رسیده است  که بخشی از آن به شرکت مارگارین مربوط می شود. طی سنوات گذشته جمعا مبلغ ۴١۶ میلیارد ریال بابت استفاده حدود ١۶.٧ هزار تن روغن های یارانه ای وتعادلی نزد شرکت مارگارین متعلق به شرکت بازرگانی دولتی ایران به حساب شرکت صنعتی بهشهر منظورشده است . طبق توافق بعمل آمده درصورتی که درنتیجه تسویه حساب نهائی فی مابین مبلغ مذکور بین شرکتهای مارگارین و بازرگانی دولتی ایران مبلغی ازاین بابت دردفاترشرکت مارگارین تعدیل شود مبلغ مذکور به نسبت مبالغ منظورشده سنوات قبل به شرکت صنعتی بهشهر مسترد خواهد شد .مقداری از حساب های پرداختنی هم مربوط به ضمانت نامه های پرداختنی به گمرک بابت ترخیص اعتباری می باشد.

تسهیلات مالی دریافتی در سال مالی منتهی به آذر ٩۴ با ٧۵ درصد کاهش نسبت به سال مالی قبل به مبلغ ۴۵١ میلیارد ریال گزارش شده است که حاصل تسویه تسهیلات دریافتی از بانک اقتصاد نوین می باشد. کلیه وام های شرکت ریالی می باشد و هیچ وام ارزی ندارد. تسهیلات دریافتی شرکت در ٣٠ آذر ٩۵ سررسید خواهند شد و با نرخ ٢٣.۵ درصد دریافت شده است.

 سود و زیان

سود و زیان تحلیل بنیادی غبشهر | صنعتی بهشهر_فروش خالص و درآمد ارائه خدمات در بودجه ٩۵ حدود ٢٠،٧٢۴ میلیارد ریال برآورد شده است که نسبت به سال مالی قبل با کاهش ٣.٧ درصدی همراه شده است که این کاهش در راستای حذف محصول نیمه ساخته می باشد.

_ بهای تمام شده کالای فروش تغییر چندانی نکرده است. از یک سو نرخ مواد اولیه مصرفی در مجموع اندکی کاهش پیدا کرده است و از سویی دیگر هزینه سربار و دستمزد افزایش یافته تا نهایتا بهای تمام شده کالای فروش تغییر چندانی نداشته باشد.

_ حاشیه سود ناخالص شرکت در بودجه ٩۵ حدود ١۵ درصد برآورد شده است در صورتی که حاشیه سود در سال مالی قبل ١٢ درصد گزارش شده است.

_ خالص سایر درآمدها و هزینه های عملیاتی در بودجه ٩۵ با ٩٠ درصد کاهش نسبت به آخرین پیش بینی سال ٩۴ به مبلغ ۴١ میلیارد ریال برآورد شده است که این کاهش در نتیجه حذف سود تسعیر ارز در بودجه ٩۵ می باشد.

_ خالص سایر درآمدها و هزینه های غیر عملیاتی هم در بودجه ٩۵ با ١٩ درصد کاهش نسبت به سال مالی قبل ٨١ میلیارد ریال برآورد شده است که از دلایل این کاهش می توان به کاهش درآمد حاصل از اجاره اشاره کرد.

_ سود هر سهم در بودجه ٩۵ با ١.۴ درصد افزایش نسبت به سال مالی قبل مبلغ ١،٧٠۴ ریال به ازای هر سهم برآورد شده است در صورتی که در  سال مالی ٩۴ به ازای هر سهم ١،۶٨٠ ریال سود گزارش شده است.

نسبت مالی مقایسه ای

نسبت مالی تحلیل بنیادی غبشهر | صنعتی بهشهرهمانطور که در جدول بالا ملاحظه می شود نسبت بدهی غبشهر نسبت به غمارگ بسیار پایین تر می باشد که این نشان از اهرمی بودن این شرکت غمارگ دارد. بازده حقوق صاحبان سهام و بازده دارایی شرکت هم نسبت به غمارگ در شرایط مطلوب تری به سر می برد که این نشان از میزان سودآوری بهتر و مناسب تر شرکت با توجه به دارایی های در اختیار دارد. حاشیه سود ناخالص شرکت هم نسبت به شرکت رقیب از وضعیت مطلوب تری برخوردار می باشد که مجموعه عوامل ذکر شده نشان از برتری نسبی غبشهر بر شرکت غمارگ دارد.

وضعیت رقابتی

از شرکت های رقیب غبشهر در بازار سرمایه می توان به غمارگ اشاره کرد که در جدول زیر مقایسه ای از این دو شرکت آمده است(ارقام به میلیون ریال).

رقابت تحلیل بنیادی غبشهر | صنعتی بهشهرهمانطور که ملاحظه می شود رقم فروش غبشهر در طی چند ساله گذشته بسیار بالاتر از غمارگ بوده و این روند از سال ٩١ تا ٩۴ مستمر بوده است.

روند تحلیل بنیادی غبشهر | صنعتی بهشهرمقادیر بالای سود هر سهم در سال ٩٢ بابت افزایش نرخ ارز که منجر به افزایش حاشیه سود شرکت شده است.

نمودار زیر سهم شرکت از فروش روغن در بازار داخلی را نشان می دهد.

بازار داخلی تحلیل بنیادی غبشهر | صنعتی بهشهرهمانطور که ملاحظه می شود سهم شرکت از بازار داخلی طی چندین سال همواره صعودی بوده و از ٢۶.۵ درصد از سال ٩٠ به ٣۵ درصد در سال ٩٣ رسیده است.

قیاس تحلیل بنیادی غبشهر | صنعتی بهشهرالبته سرمایه شرکت صنعتی بهشهر در سال ٩٢ از ٣٣٠ میلیارد ریال به ١٠٢٣ میلیارد ریال  افزایش یافته است

برآورد سود هر سهم سال منتهی به آذر ٩۵

شرکت برای سال مالی منتهی به آذر ٩۵ به ازای هر سهم با سرمایه ای معادل ١،٠٢٣ میلیارد ریال مبلغ ١،٧٠۴ ریال سود پیش بینی کرده است که نسبت به سال مالی قبل ١.۴ درصد افزایش داشته است. سود خالص شرکت هم در راستای افزایش ٣.٧ درصدی فروش و ٠.۴ درصدی بهای تمام شده با ٢٨ درصد افزایش نسبت به سال مالی قبل برآورد شده است.

مفروضات تحلیل بنیادی غبشهر | صنعتی بهشهرطبق مفروضات در نظر گرفته شده سود هر سهم کارشناسی برای سال مالی ٩۵ به شرح جدول زیر است

برآورد تحلیل بنیادی غبشهر | صنعتی بهشهرSWOT تحلیل

نقاط  قوت

_ این شرکت با توجه به کالای استراتژیک در ایران، همواره  از حمایت سیستم بانکی و سازمان های دولتی برخوردار بوده است.

_ شرکت صنعتی بهشهر با وجود محصولات متنوع، قسمت بالایی از سهم بازار داخلی را در اختیار دارد.

نقاط ضعف

_ عدم امکان گشایش اعتبارات اسنادی و اجبار شرکت ها به پرداخت صد در صد بهای خریدهای خارجی در زمان گشایش اعتبار اسنادی که باعث تحمیل هزینه های مالی بسیار سنگین به شرکت گردیده است.

افزایش نرخ حامل های انرژی و سایر هزینه های سربار و عدم صدور مجوز افزایش نرخ محصولات توسط سازمان حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان.

_ اعمال محدودیت وزارت بهداشت در خصوص استفاده از برخی روغن های خاص که منجر به استفاده از روغن های گرانتر گردید.

فرصت ها

_ کاهش نسبی قیمت روغن خام جهانی به عنوان مواد اولیه با توجه به قیمت گذاری داخلی محصولات توسط مراجع مربوطه.

تهدیدها

_ سیاست های انقباضی بانک مرکزی که باعث ایجاد فشار نقدینگی به شرکت های صنعت روغن گردید و شرکت ها جهت فروش بیشتر اقدام به جنگ قیمتی به منظور جبران نقدینگی خود نمودند.

_ افزایش نرخ ارز مرجع که منجر به افزایش بهای تمام شده محصولات می گردد.

_ با توجه به اینکه عمده مواد اولیه مصرفی شرکت از قبیل روغن خام و ورق حلب و قطعات یدکی از منابع خارجی تامین می گردند بنابراین ریسک عمده شرکت تامین به موقع آنها می باشد.

_ لازم به ذکر است که قیمت گذاری کالاهای یارانه ای بر اساس تصمیمات دولت مشخص می گردد و قیمت کالاهای آزاد تحت نظارت سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان می باشد.

نتیجه گیری

تمامی محصولات غبشهر در بازار داخلی به مصرف می رسد و قیمت گذاری این محصولات نیز توسط دولت انجام می شود. با توجه به این که قیمت گذاری محصولات با توجه به شاخص تورم صورت می گیرد بر این اساس با توجه به نرخ هدف تورمی سال ٩۵ در محدوده ی ١١% و همبستگی بالای شاخص تورم کشور با شاخص تورم بخش غذا می توان به افزایش نرخ روغن همگام با تورم سالیانه امیدوار بود.

با توجه به وارداتی بودن روغن خام و تاثیر نرخ ارز مبادله ای بر بهای تمام شده ی محصولات افزایش نرخ ارز مبادله ای تاثیر بسزایی بر روی قیمت محصولات خواهد گذاشت و افزایش قیمت این ماده ی خوراکی استراتژیک دور از انتظار نخواهد بود اما در کناری اشباع بازار داخلی در برخی فصول موجب کاهش فروش شرکت ها به همراه افزایش تخفیف می باشد. با در نظر گرفتن عوامل گفته شده در بالا احتمال افزایش نرخ روغن خوراکی دور از انتظار نیست.

در بازارهای جهانی نیز با توجه به ثبات سطح زیر کشت دانه های روغنی و کاهش تولید سوخت های زیستی با افزایش عرضه ی دانه های روغنی رو به رو هستیم و این می تواند بر روی قیمت های جهانی روغن تاثیرگذار باشد و با توجه به سهم ٩۴% مواد مستقیم در بهای تمام شده، حاشیه سود ناخالص شرکت را افزایش دهد.

همچنین به تازگی دولت لیست تعرفه های وارداتی سال ٩۵ را نیز منتشر نموده است که بر این اساس تعرفه واردات روغن با افزایش نسبت به سال گذشته مواجه گردیده است.

با توجه به موارد گفته شده و عدم پیش بینی افزایش نرخ در گزارش شرکت احتمال تعدیل سود غبشهر بالا خواهد بود.

 

منبع: کارگزاری آبان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها.

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن