تحلیل بنیادی غدیس | پاکدیس

82
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی غدیس | پاکدیسReviewed by سایت تحلیلها on Jan 9Rating: 5.0تحلیل بنیادی غدیس | پاکدیستحلیل بنیادی غدیس | پاکدیس

تحلیل بنیادی غدیس

معرفی شرکت

شرکت پاکدیس یکی از قدیمی ترین واحدهای تولیدکننده ی آبمیوه در کشور می باشد که با برند ساندیس در بازار نوشیدنی ها به فعالیت می پردازد. این واحد در سال ١٣۵٠ به منظور بهره برداری از محصولات کشاورزی نظیر انگور، سیب، آلبالو، گلابی و غیره در تهران به ثبت رسید و کارخانجات فرآوری محصول نیز در ارومیه مستقر شدند. عمده ی محصولات این شرکت انواع آبمیوه بوده و بخشی از تولید نیز به الکل طبی و صنعتی اختصاص دارد.
شرکت با توجه به اینکه در منطقه ای مناسب از نظر محصولات کشاورزی قرار دارد، مشکلی بابت تامین میوه و مواد اولیه ندارد. این شرکت در پیش بینی سال ٩۵ خود سود هر سهم را با سرمایه ٢٨٠ میلیارد ریال به رقم ٢٩٢ ریال به ازای هر سهم پیش بینی نموده است و در دوره ی شش ماهه ٣١٣ ریال از سود خود را پوشش داده است و شرکت احتمالا به زودی گزارش پیش بینی خود را با تعدیل مثبت ارائه خواهد کرد. در شرکت های تولیدکننده ی نوشیدنی همواره انتظار داریم پوشش خوبی را در شش ماهه اول شاهد باشیم و در نیمه ی سرد سال، فروش محصولات شرکت کاهش یابد.

سهامداران

شرکت پاکدیس در سال ١٣٩۴ اقدام به افزایش سرمایه از محل آورده غیرنقدی سهامداران نمود و سرمایه ی خود را از ١٠٣.٨ میلیارد ریال به ٢٨٠ میلیارد ریال رساند. ترکیب سهامداران شرکت به شرح زیر می باشد:


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

تحلیل بنیادی غدیس | پاکدیس

با توجه به نمودار، شرکت در مالکیت کامل بنیاد مستضعفان قرار دارد؛ همچنین مقرر شده است روز یک شنبه ١٩ دی ماه ١٠% از سهام شرکت در بازار دوم فرابورس عرضه بشود. سرمایه ی شرکت در آذرماه سال ١٣٩۴ از ١٠٣،٨٠٠ میلیون ریال به ٢٨٠،٠٠٠ میلیون ریال از محل مطالبات نقدی حال شده رسیده است.

صنعت

با توجه به اینکه شرکت پاکدیس با برند ساندیس در بازار نوشابه های غیر الکلی در داخل و خارج از کشور فعالیت می کند اقدام به بررسی این صنعت در سطح جهان و سپس در سطح کشور می پردازیم:

بین الملل

حجم بازار نوشیدنی غیرالکلی در سال ٢٠١۵ برابر با ۶١۵.٢ میلیارد لیتر بوده است که افزایش ۴ درصدی نسبت به سال گذشته داشته است و پیش بینی شده است در سال ٢٠١٧ با ۴% نسبت به سال ٢٠١۶ به ۶۶۵ میلیارد لیتر برسد. تحلیلگران بازار نوشیدنی مدتی پیش انتظار رشد ٧% را در بازار این محصولات انتظار داشتند و محصولاتی مانند چای RTD و قهوه و نوشیدنی های آماده را پیشروهای این رشد می دانستند ولی اخیرا به دلیل مهاجرت های گسترده و مسائل مالی انتظار رشد ٣%را از بازار نوشیدنی های غیر الکلی انتظار دارند ولی بررسی روند از همان نرخ رشد ۴% حکایت دارد.
از بزرگترین مصرف کنندگان نوشیدنی های غیرالکلی جهان می توان به منطقه ی آسیا پاسیفیک، آمریکای شمالی، آمریکای لاتین اشاره کرد. منطقه ی خاورمیانه و آفریقا با پیش بینی مصرف ۵۴ میلیارد لیتر نوشیدنی در رده ی پنج بزرگترین مصرف کنندگان قرار دارند که با توجه به وسعت و جمعیت این ناحیه،‌ این مقدار پایین می باشد.
بررسی های سهم بازار محصولات مختلف حاکی از سهم ۴٧% آب معدنی در بازار نوشیدنی های سرد غیر الکلی می باشد. آبمیوه و کنسانتره نیز که موضوع فعالیت پاکدیس می باشد در این بین سهمی ١٢% دارد.
یکی از مهم ترین عوامل در تحلیل شرکت های غذایی روند جمعیت و مصرف سرانه ی محصولات می باشد. در سال ٢٠١۵ سرانه مصرف نوشیدنی های غیر الکلی به ازای هر نفر ۴۵ لیتر بوده است و پیش بینی می شود در سال ٢٠١٩ به ٩٣ لیتر برسد. اما بررسی آمار منطقه ی خاورمیانه و‌آفریقا از کمتر بودن سرانه ی این محصول حکایت دارد.
همان طور که در بالا مطرح شد، حدودا ١٢% از سهم بازار محصولات نوشیدنی غیر الکلی در اختیار آب میوه می باشد. پیش بینی می شود حجم بازار آبمیوه از ٧٧ میلیارد لیتر در سال ٢٠١۵ به ٨۵.٧ میلیارد لیتر در سال ٢٠١٧ برسد. سرانه ی مصرف آبمیوه نیز در سال ٢٠١۵ برابر با ١٠.۶ لیتر بوده است و پیش بینی می شود در سال ٢٠١٧ به ١١.۴ لیتر برسد. در بخش آبمیوه نیز سرانه ی مصرف خاورمیانه و آفریقا پایین تر از نقاط دیگر است.

داخلی

در بازار داخلی محصول آبمیوه با رقبای بسیاری مواجه هستیم و واحدهای بسیار در این حوزه فعالیت می کنند. مجموع ظرفیت اسمی فعال آبمیوه در داخل کشور برابر با ١٢٠میلیون تن و ظرفیت کنسانتره نیز ١.٨ میلیون تن می باشد. در حال حاضر ٨ واحد با ظرفیت ۵٢،١٣٩ تن اقدام به تولید آبمیوه از مرکبات و ١۶ واحد با ظرفیت ١١١،٢٣٠ تن اقدام به تولید آبمیوه از غیر مرکبات می نمایند. اما این ظرفیت بالا اندکی با مشکل فروش مواجه است. در حال حاضر سرانه ی مصرف آبمیوه در ایران به ازای هر فرد ١۴ لیتر در سال است که پیش بینی می شود در سال ١٣٩۶ به ١۶ لیتر افزایش پیدا کند.
در سال ١٣٩٣ تولید شرکت های تولیدکننده ی آب میوه بدون گاز برابر با ٧۵٧میلیون لیتر بوده است که سهم آن به صورت نمودار زیر می باشد:

تحلیل بنیادی غدیس | پاکدیس

فروش

فروش شرکت در پیش بینی سال مالی منتهی به  ٣٠/١٢/١٣٩۵ بر اساس اطلاعات واقعی ۴ ماهه به رقم ١،۴٢٠ میلیارد ریال برآورد شده است که نسبت به سال مالی ٩۴ رشدی ٩.٢% را نشان می دهد که با توجه به تورم عمومی جامعه در نگاه اول توجیه پذیر است بررسی جزئیات فروش حاکی از آن است که در سال ٩۵ افزایش ۵% نرخ فروش و ٢% در مقدار فروش پیش بینی شده است. شرکت در دوره ی ۴ ماهه ی منتهی به ٣١/۴/١٣٩۴ فروشی برابر با ۵٢٢ میلیارد ریال داشته است که نسبت به دوره ی مالی مشابه سال گذشته کاهشی ١٠.٣% را نشان می دهد و از آن سو شرکت در دوره ی شش ماهه با پوشش ۵٧% از فروش خود موفق به تحقق کامل سود پیش بینی شده ی سال ٩۵ شده است. یکی از دلایل فروش قابل توجه شرکت در دوره ی شش ماهه می تواند به فصلی بودن فروش آبمیوه مربوط باشد و عموما این محصولات در فصول گرم سال از تقاضای بالاتری برخوردار هستند.

ترکیب فروش محصولات شرکت به شرح زیر می باشد:

تحلیل بنیادی غدیس | پاکدیس

مطابق با نمودار بالا عمده ی فروش شرکت به آبمیوه اختصاص دارد و انواع مختلف این محصول سهمی ٩۴ درصدی در سبد فروش پاکدیس دارند. همچنین الکل هم سهمی ٣% در مبلغ فروش محصولات دارد، این محصول از ملاس بدست می آید و برای سال ٩۵ مقدار فروش ١،٨٠٠،٠٠٠ لیتر در نظر گرفته شده است. با اصلاح خطوط تولید الکل، تولید این محصول از ١ میلیون لیتر به ١.٨ میلیون لیتر رسیده است. همچنین پوره و کنسانتره نیز ٣% از فروش را در اختیار دارند و شرکت در سال ١٣٩۵ فروش داخلی و صادراتی ٢،٠٠٠،٠٠٠ کیلوگرم از این محصول را برنامه ریزی کرده است.
در بین محصولات شرکت،‌ فروش ماءالشعیر قابل توجه نیست و شرکت قصد تعطیلی خطوط تولید این محصول را دارد.
لازم به ذکر است که ترکیب فروش شرکت در دوره ی چهار ماهه ٢% صادراتی و ٩٨% داخلی می باشد و از این افزایش نرخ ارز اثر مستقیمی بر مبلغ فروش شرکت ندارد و تنها اثر تورمی حاصل از آن می تواند با تاخیر مبلغ فروش شرکت را افزایش دهد.
روند مقدار فروش محصول اصلی شرکت به شرح زیر می باشد:

تحلیل بنیادی غدیس | پاکدیس

مطابق نمودار بالا مقدار فروش محصولات کاهش یافته است که می تواند ناشی از تغییر در ترکیب فروش محصولات یا دلایل مربوط باشد.

در بحث توزیع و فروش محصولات نوشیدنی باید توجه داشت که حدودا ۴۵% از فروش این محصولات توسط هایپرمارکت ها و سوپر مارکت ها می باشد. در پاکدیس فروش در گذشته با اتکا به شرکت پخش صورت می گرفته است و شرکت به منظور بهبود دوره ی وصول مطالبات و کاهش ریسک تجاری اقدام به کاهش سهم فروش به شرکت پخش و افزایش فروش مویرگی نمود که بنا بر این برنامه انتظار داریم که دوره ی وصول مطالبات و هزینه ی مالی شرکت کاهش داشته باشد.

نرخ فروش

نرخ های فروش محصولات بر اساس آنالیز رقبا، بررسی فرمولاسیون و حاشیه سود آن تعیین می شود و پس از بررسی قیمت رقبا به بازار اعلام می شود و در محصولاتی مانند آب میوه ی گازدار که شرکت سهم مناسبی از بازار را در اختیار دارد، قیمت ها به گونه ای تعیین می شوند که علاوه بر حفظ حاشیه سود مناسب، مانعی برای ورود رقبای جدید نیز باشد. در سال ٩۵ نرخ های فروش شرکت با ۵% افزایش در نظر گرفته شده است.
البته تعداد بالای شرکت های تولیدکننده در کشور باعث شده است که محصولات شرکت ها عمدتا با تخفیفات بالا به فروش برسند و نوعی رقابت منفی در این بین به وجود بیاید.

بهای تمام شده

ترکیب بهای تمام شده ی شرکت در پیش بینی سال ١٣٩۵ به شرح زیر می باشد:

تحلیل بنیادی غدیس | پاکدیس

عمده ی بهای تمام شده ی محصولات شرکت شامل مواد مستقیم مصرفی می باشد. با این تفاسیر تغییرات قیمت محصولات کشاورزی و یا می توان گفت تورم بخش خوراکی بر بهای تمام شده ی شرکت تاثیر قابل توجهی دارد، ازین رو در جدول زیر نرخ های مصرف مواد اولیه بر اساس پیش بینی سال ٩۵ آورده شده است:

تحلیل بنیادی غدیس | پاکدیس

بررسی ترکیب بهای تمام شده نشان می دهد که شکر بیشترین وزن را در مواد مستقیم مصرفی شرکت دارد و ازین رو تغییرات نرخ آن بسیار حائز اهمیت خواهد بود. در دوره ی چهار ماهه شرکت هر کیلوگرم شکر را ٢،۵۵٨ تومان مصرف کرده است در حالی که در پیش بینی ها هر کیلوگرم ٢،۴٩٢ تومان برآورد گردیده است. پس از شکر،‌ شیشه ٣٠٠ سی سی سبز با سهم ١١.٣% وزن بالایی را در مواد مستقیم مصرفی در اختیار دارد. افزایش قیمت انرژی می تواند به صورت غیر مستقیم موجب افزایش بهای تمام شده ی برخی از محصولات شرکت بشود.

 ظرفیت تولید محصولات به شرح زیر می باشد:

تحلیل بنیادی غدیس | پاکدیس

مطابق جدول بالا ظرفیت تولید شرکت پایین تر از ظرفیت اسمی می باشد که می تواند به دلیل کمبود بازار مناسب برای فروش محصولات باشد.

مواد اولیه ی شرکت به دو بخش تقسیم می شود: ١- محصولات کشاورزی: این محصولات از طریق توافق کمیسیون خرید شرکت می باشد و قراردادی با باغداران منعقد نمی شود.  ٢- مواد بسته بندی: این مواد نیز از طریق استعلام و غیره قیمت گذاری و خرید می شوند.

٨۶% از مواد اولیه ی شرکت از منابع داخلی و ١۴% از آن از طریق واردات تامین می شود. شرکت در دوره ی چهار ماهه منتهی به ٣١ تیر ١٣٩۵ به مقدار ۴۶٨،٠۴٣ یورو مصرف کرده است که آن را به مبلغ ٣٩،٠۵٠ تسعیر کرده است. با توجه به افزایش نرخ ارز ، این شرکت ازین مسئله تاثیر خواهد پذیرفت و البته عمدتا در شش ماهه ی دوم محصولات غذایی با افزایش نرخ فروش مواجه خواهند شد و به نوع خود اثر مثبتی خواهد داشت. باید توجه داشت که شرکت در سال گذشته تنها ۶% از مواد اولیه خود را از طریق ورادات تامین می کرده است و در سال ٩۵ این مقدار افزایش شایان توجهی داشته است.

حدودا بیشتر از ٧۵% فروش شرکت در محصول پت یک لیتری ٣۵٠ ریال و هزینه حمل آن ١۴٠ ریال می باشد که موجب افزایش بهای تمام شده می شود و شرکت ازین رو برای کاهش هزینه اقدام به خرید دستگاه بادکن نموده است و بهای تمام شده ی محصولات کاهش یافته است.

حاشیه سود ناخالص محصولات با این اقدام افزایش یافته است. این مسئله در نمودار زیر قابل مشاهده می باشد.

تحلیل بنیادی غدیس | پاکدیس

میانگین حاشیه سود ناخالص محصولات از ٩٠ تا کنون برابر با ٢۴% می باشد و به نظر می رسد با توجه به روند فروش و بهای تمام شده حاشیه سود ناخالص شرکت برای سال ٩۵ به نسبت ٢٧% محقق خواهد شد. خوشبختانه در قیمت های مواد کشاورزی در سال جاری تغییرات قابل توجهی را شاهد نبودیم.

هزینه عمومی، اداری و فروش

با توجه به این که فروش محصولات شرکت به شرکت پخش کاهش یافته است و شرکت مستقیما اقدام به پخش محصولات خود می نماید در سال های اخیر شاهد هزینه های عمومی، اداری و فروش هستیم. عمده ی هزینه ی این بخش ناشی از حقوق و دستمزد با سهم ٢٢% و هزینه نمایشگاه، بازاریابی و تبلیغات با سهم ١٩.٧% می باشد. هزینه های مربوط به تبلیغات تلویزیونی برای سال ١٣٩۵ مبلغ ٢ میلیارد تومان یا معادل ١.۴% از فروش می باشد.

روند هزینه ی عمومی، اداری و فروش به شرح زیر می باشد:

تحلیل بنیادی غدیس | پاکدیس

هزینه ی عمومی، اداری و فروش در بودجه ی سال ١٣٩۵ به رقم ١۶۶ میلیارد ریال گزارش شده است که نسبت به سال ٩۴ رشدی ٣١.۴% را نشان می دهد.

سایر درآمدها و هزینه های عملیاتی

این بخش ناشی از فروش ضایعات می باشد. در بودجه ی سال ٩۵ این رقم نسبت به سال گذشته ٣١% رشد داشته است و به علت قابل توجه نبودن رقم این بخش از آن صرف نظر می کنیم.

هزینه ی مالی

هزینه ی مالی شرکت در پیش بینی سال ١٣٩۵ به رقم ١١٠ میلیارد ریال می باشد که معادل ٨% از فروش شرکت می باشد،‌این در حالی است که حاشیه سود عملیاتی محصولات شرکت ١۵% می باشد و ازین رو هزینه ی مالی قابل توجه شرکت، آثار زیان باری بر صورت مالی گذاشته است. هزینه ی مالی شرکت به ازای هر سهم برابر با ٣٩۶ ریال می باشد در حالی که سود خالص شرکت به ازای هر سهم ٢٩٢ ریال می باشد و در شش ماهه ٣١٢ ریال محقق شده است. کاهش نرخ بهره اثر مثبتی بر روی شرکت خواهد گذاشت. روند هزینه ی مالی شرکت در سال های گذشته به شرح زیر می باشد:

تحلیل بنیادی غدیس | پاکدیس

مطابق نمودار بالا هزینه ی مالی شرکت در سال های اخیر و همگام با افزایش و ثبات نرخ های وام بانکی با افزایش رو به رو شده است.

شرکت در دوره ی چهار ماهه ٣٣% از پیش بینی هزینه ی مالی خود را پوشش داده است. شرکت می تواند با کاهش دوره ی وصول مطالبات خود، از فشارهای مالی بر روی خود بکاهد.

صورت سود و زیان

تحلیل بنیادی غدیس | پاکدیس

شرکت در دوره ی ٩ ماهه منتهی به ٣٠/٩/١٣٩۵ موفق به پوشش ٧٠.٩% از مبلغ فروش خود به رقم ١،٠٠٨ میلیارد ریال شده است و در دوره ی شش ماهه موفق به پوشش کامل سود پیش بینی، شده است و در صورت تحقق حاشیه سود شش ماهه معادل با ١٠.٧% سود هر سهم شرکت می تواند به ۵۴ تومان به ازای هر سهم افزایش یابد.

بررسی ترازنامه

تحلیل بنیادی غدیس | پاکدیس

دارایی های شرکت در پایان دوره ی شش ماهه منتهی به ٣١/۶/١٣٩۵ به رقم ١،١٨٧ میلیارد ریال گزارش شده اند که ۵٩% از آن را دارایی جاری تشکیل می دهد. در دارایی های جاری، وزن دو بخش موجودی مواد و کالا با سهم ۶۴.٢% و دریافتنی های تجاری با سهم ٢٢.٢% از باقی مشهودتر می باشد. موجودی مواد و کالای شرکت در شهریور ١٣٩۵ در حالی ۴۵۴ میلیارد ریال گزارش شده است که بهای تمام شده ی کالای فروش رفته در این دوره ۵٧٨ میلیارد ریال و فروش ٨١۶ میلیارد ریال بوده است. البته با توجه به نوع محصولات شرکت به نظر می رسد نگهداری موجودی مواد و کالا لازم باشد، ولی با این حال رقم موجودی قابل توجه است و در حالی ۴۵۴ میلیارد ریال از منابع شرکت را به خود اختصاص داده است که تسهیلات مالی شرکت در این دوره ۴۵٨ میلیارد ریال بوده است. شرکت با بهبود بخش انبارداری می تواند عملکرد بهتری داشته باشد . موجودی مواد و کالای شرکت در دوره ی شش ماهه با ١۶ درصد کاهش نسبت به اسفند ماه ١٣٩۴ به مبلغ ۴۵۴ میلیارد ریال گزارش کرده است که عمده ی آن را کالای در جریان ساخت به خود اختصاص می دهد.

حساب های دریافتنی شرکت در دوره ی شش ماهه با ٢% افزایش نسبت به اسفند ماه ١٣٩۴ به مبلغ ١۵۶ میلیارد ریال گزارش شده است که رقم قابل توجهی به شمار می آید. البته شرکت در این دوره ٨١۶ میلیارد ریال فروش داشته است که می توان افزایش کمتر از انتظار حساب های دریافتنی را ناشی از بهبود سیاست های فروش دانست. با این حال همچنان این رقم قابل توجه است و وزن زیادی را در سمت راست ترازنامه به خود اختصاص داده است. به نظر می رسد شرکت به منظور کاهش هزینه های مالی خود مجبور به ایجاد برخی اصلاحات در سیاست های تجاری خود باشد.

دارایی های ثابت شرکت در شهریور ماه ١٣٩۵ به رقم ۴۶٩ میلیارد ریال گزارش شده اند که با توجه به اینکه ماشین آلات شرکت در پایان سال١٣٩٠ تجدید ارزیابی شده، از این رو بخش دارایی غیرجاری تا حدی واقعی می نماید. با توجه به ثبت خرید کارخانه های سردشت و سلماس در بخش دارایی های شرکت، لازم به ذکر است که بهای کارشناسی، کارخانه های سردشت و سلماس برابر با ٢٢۵ میلیارد ریال می باشد.

مجموع بدهی های شرکت در پایان دوره ی شش ماهه ١٣٩۵ به رقم ٨٠۴ میلیارد ریال گزارش شده است که نسبت به اسفند سال گذشته ۵% کاهش نشان میدهد. تسهیلات مالی با سهم ۵٩.۶% در بدهی های شرکت، وزن قابل توجهی دارد که البته نسبت به اسفند ماه رشدی ۵% داشته است و ٢ میلیارد تومان به تسهیلات شرکت اضافه شده است. تسهیلات مالی در دوره ی شش ماهه شرکت را متحمل هزینه ی مالی ۵۴ میلیارد ریالی کرده است. حجم قابل توجه تسهیلات مالی شرکت، هزینه ی مالی قابل توجهی به شرکت تحمیل می کند و شرکت با کاهش این تسهیلات یا دریافت تسهیلات با نرخ های پایین تر می تواند تعدیلات قابل توجهی در سود خود اعمال نماید.

بخش دیگری که در بدهی های جاری تغییرات قابل توجهی داشته است، بخش حساب های پرداختنی تجاری می باشد که در شهریور ماه ۴۵% نسبت به اسفند ماه کاهش داشته است و به رقم ١۴٢ میلیارد ریال گزارش شده است. کاهش حساب های پرداختنی حاکی از افت منابع مالی شرکت می باشد که اثر خود را بر افزایش تسهیلات و هزینه های مالی نشان خواهد داد.

ارزش دفتری شرکت تا پایان دوره ی شش ماهه از سال مالی ١٣٩۵ به ازای هر سهم برابر ١،٣۶٩ ریال و سود انباشته ی شرکت به ازای هر سهم ٣٠۴ ریال می باشد در حالی که سود خالص شرکت در این دوره ٣١٣ ریال بوده است.

نسبت های مالی

تحلیل بنیادی غدیس | پاکدیس

نسبت های مالی شرکت از یک شرایط مناسب از نظر مالی حکایت دارند و البته در سال های اخیر اثرات منفی رکود بر شرکت کاملا قابل مشاهده است و بررسی ترازنامه ی اخیر حاکی از اندکی بهبود در دوره ی شش ماهه است.

سایر نکات

–         جریان نفد عملیاتی شرکت در پایان دوره ی شش ماهه برابر با ١٢٧ میلیارد ریال بوده است در حالی که فروش شرکت در این دوره ٨١۶ میلیارد بوده است، جریان نقد عملیاتی شرکت در مقایسه با دوره ی مشابه سال گذشته با کاهش همراه بوده است.

نتیجه گیری تحلیل بنیادی پاکدیس

شرکت پاکدیس یکی از قدیمی ترین واحدهای تولیدکننده ی آبمیوه در کشور می باشد که با برند ساندیس در بازار نوشیدنی ها به فعالیت می پردازد. شرکت پیش بینی سال ٩۵ را با افزایش نرخ ۵% و افزایش مقدار ٢% پیش بینی نموده است و ازین رو بودجه ای محافظه کارانه ارائه کرده است. با توجه به فضای رکودی حاکم بر فضای اقتصاد از مصرف کالاهای غیرضروری در جامعه ی مصرف کاهش یافته است و انتظار داریم در صورت حرکت چرخ های اقتصاد درآمد این بخش ها نیز افزایش بیابد. با توجه به این که کالاهای شرکت مصرفی هستند ازین رو افزایش نرخ ارز خبر خوبی برای این شرکت ها نمی باشد. شرکت تراز ارزی منفی دارد و افزایش نرخ ارز بر شرکت اثر منفی می گذارد. . هزینه ی مالی شرکت به ازای هر سهم برابر با ٣٩۶ ریال می باشد در حالی که سود خالص پیش بینی شرکت به ازای هر سهم ٢٩٢ ریال می باشد که البته در شش ماهه ٣١٣ ریال محقق شده است. کاهش نرخ بهره اثر مثبتی بر روی شرکت خواهد گذاشت.

شرکت در سال ١٣٩۵ تقسیم سود خود را ١٠٠% به رقم ٢٩٢ ریال در نظر گرفته است که با توجه به تعدیل مثبت احتمالی نسبت پرداخت سود اصلاح خواهد شد. شرکت در دوره ی شش ماهه با پوشش ۵٧% از فروش خود موفق به تحقق کامل سود پیش بینی شده ی سال ٩۵ شده است. یکی از دلایل فروش قابل توجه شرکت در دوره ی شش ماهه می تواند به فصلی بودن فروش آبمیوه مربوط باشد و عموما این محصولات در فصول گرم سال از تقاضای بالاتری برخوردار هستند. از دلایل پوشش کامل سود می توان به افزایش حاشیه سود ناخالص از ٢٧% در پیش بینی به ٢٩% در شش ماهه اشاره کرد و در صورت تحقق حاشیه سود خالص شش ماهه در پایان سال، با توجه به پوشش ٧٠% بودجه فروش در دوره ی ٩ ماهه به رقم ١،٠٠٨ میلیارد ریال سود خالص شرکت می تواند تا محدوده ی ۵٠ تومان به ازای هر سهم افزایش یابد و به نظر می رسد شرکت بودجه را محافظه کارانه در نظر گرفته است. بنابراین با توجه به تعدیل مثبت احتمالی و اهرم آن و  p/e گروه، عرضه در محدوده ٢٣٠ تومان از جذابیت مناسبی برخوردار باشد.

منبع: شرکت کارگزاری آبان
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن