تحلیل بنیادی غفارس | شیر پاستوریزه پگاه فارس

419
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی غفارس | شیر پاستوریزه پگاه فارسReviewed by احمد لحیم گرزاده on Oct 6Rating:

تحلیل بنیادی غفارس | شیر پاستوریزه پگاه فارس

معرفی شرکت
این شرکت در سال 1342 با نام کارخانه شیر پاستوریزه شیراز با ظرفیت 15 تن تأسیس و به منظور تأمین پروتئین حیوانی مورد نیاز شهروندان و استفاده کلان از شیر خشک وارداتی و تولید شیر بازساخته جهت مصرف دانش آموزان در سال 1346 به بهره برداری رسید. کارخانه در سال 1359 با کارخانه شیر زرقان که در سال 1353 تأسیس شده بود، ادغام و تحت عنوان کارخانه شیر منطقه ای فارس شروع به فعالیت کرد. مساحت این کارخانه 14 هکتار می باشد و در 32 کیلومتری شمال شیراز واقع شده است و یکی از کارخانه های بزرگ تحت پوشش شرکت صنایع شیر ایران بوده که به مرور با پیشرفت تکنولوژی و افزایش ماشین آلات، در حال حاضر با ظرفیت اسمی 450 تن تولید محصولات خود را در بسته بندی های جدید و بهداشتی با نام تجاری شرکت شیر پاستوریزه پگاه فارس به بازار عرضه می نماید.

موضوع فعالیت شرکت
الف) موضوعات اصلی : 1- خرید و فروش و فرآوری و توزیع شیر و انواع فرآورده های شیری به صورت فله و بسته بندی شده 2- صادرات و واردات شیر و کلیه فرآورده های آن 3- کمک به افزایش شیر در سطح کشور.
ب ) موضوعات فرعی : 1- برقراری ارتباط علمی و فنی با مراکز داخلی و خارجی مرتبط با صنعت شیر 2- تأسیس واحدهای جدید مرتبط با موضوع شرکت و توسعه واحدهای موجود به صورت مستقل و یا مشارکت اشخاص حقیقی و حقوقی در داخل و خارج از کشور 3- انجام هرگونه فعالیت های تولیدی یا بازرگانی مرتبط با موضوع شرکت و توسعه فعالیت های موجود 4- سرمایه گذاری و مشاکت با اشخاص حقیقی و حقوقی در داخل کشور 5- اقدام به کلیه اموری که در جهت حفظ منافع سهامداران و رعایت صرفه و صلاح آنها در موقعیت های مختلف لازم بوده و مغایر با قوانین و مقررات شرکت نباشد 6- انجام هر گونه فعالیت تولیدی و توزیعی صنایع غذایی بهداشتی و سلامت زا و مواد اولیه و مصرفی آنها با رعایت قوانین و مقررات مصوب جاری کشور.
گستره فعالیت شرکت : استان های فارس، بوشهر، کهکیلویه و بویر احمد، هرمزگان در حوزه داخلی و کشورهای خارجی در حوزه واردات و صادرات.
محل دفترمرکزی و کارخانه : کیلومتر 32 جاده شیراز – تخت جمشید.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

سهامداران شرکت
سهامداران عمده شرکت در سال 93 به همراه تعداد سهام و درصد مالکیت آنها در جدول زیر ارائه شده است:

1

اهم فعالیت های عملیاتی شرکت در سال 1393
1-عقد قراردادهای جدید: یکی از وظایف این مدیریت تأمین شیر خام با رعایت استاندارد های لازم می باشد که از طریق عقد قرار داد با تولیدکنندگان به این امر مهم می پردازد، بطوریکه در سال 93 نسبت به سال گذشته 7.5 درصد افزایش در کل مقدار وزن قرار دادها مشاهده می گردد. لازم به ذکر است که قراردادهای منعقد شده جهت تأمین شیرخام در سال 93 به مدت چهار ساله بوده و تا سال 1396 نیز اعتبار دارد.
2- نسبت تأمین شیر خام از طریق دامداران صنعتی و نیمه صنعتی و سنتی: نسبت دریافت کل شیر خام از دامداران صنعتی به دامداران نیمه صنعتی و سنتی 56 درصد می باشد. لازم به ذکر است که سهم مراکز و تعاونیها و سکوهای جمع آوری شیرخام که به طور غیر مستقیم شیر دامداری های سنتی و نیمه صنعتی را به شرکت حمل می نمایند از کل شیر دریافتی نیز 44 درصد می بشد.
3- ارائه تسهیلات به دامداران : این مدیریت با مساعدت مدیر عامل و هیئت مدیره مبلغ یکصد میلیارد ریال تسهیلات با سود 16 درصد و بازپرداخت دو ساله به متقاضیان درخواست وام ( دامداران، مراکز و سکوها ) پرداخت نموده است که اقساط مذکور به صورت ماهیانه از بها شیر آنها کسر می شود.
4-ارائه خدمات به دامداران : یکی از عملکرد های این مدیریت خدمات رسانی به دامداران به طرق مختلف می باشد. بدین نحو که امکاناتی را در اختیار ایشان قرار داده و به صورت مدت دارو با قیمت مناسب و بدون بهره از بها شیر تحویلی آنها کسر می گردد. از جمله این خدمات عبارتند از : توزیع سبوس ، توزیع ذرت علوفه ای ، اعطا خوراک دام و توزیع سود و اسید.

مشکلات عمده ای که شرکت از نظر تدارکاتی در سال 93 با آن مواجه بوده
1-در سال 93 به دلیل وجود تحریم های اعمال شده تهیه قطعات یدکی و اقلام مصرفی با مشکل مواجه بوده است که با ورود بعضی از اقلام به صورت مستقیم و همچنین استفاده از شرکت های واسطه داخلی و خارجی اقدام به تهیه اقلام نموده است که با توجه به مشکلات مذکور قیمت تمام شده اقلام و مدت زمان لازم جهت تأمین قطعات و مواد اولیه مصرفی افزایش افته است.
2-نوسانات شدید ارزی در پاره ای اوقات تدارک اقلام داخلی و خارجی را با مشکل مواجه کرد. از طرفی سیاست های پتروشیمی و بورس ، از دیگر مشکلات عدیده جهت عقد قراردادهای بیشتر با تأمین کنندگان بوده است. در این راستا تمامی سعی شرکت بر جلوگیری از توقف خطوط تولیدی بود که نهایتا به تأمین قطعات و اقلام البته با آهنگ کندتری منجر گردید.
3-با توجه به کمبود برخی مواد اولیه خارجی در سطح کشور که عمدتا شرکت بازرگانی صنایع شیر ایران نیز برنامه منظم تأمین آن را اعلام ننموده است، این قسمت به تأمین و خرید مستقیم این اقلام از تولید کنندگان خارجی اقدام و به صورت مستقیم واردات این اقلام را انجام داده است. از نمونه های این کالا کیتهای آنتی بیوتیک و کنسانتره هویج ، بیسکوئیت و . . . بوده است.

مفروضات سناریو اصلی
با توجه به نسبت یابی صورت گرفته و میزان تولید و فروش در سه ماهه اول سال 1394، میزان مواد اولیه و تولید مشابه سال 1393 لحاظ شد. با توجه به نسبت مصرف مواد اولیه به مقدار تولید، اعداد لحاظ شده در بودجه منطقی به نظر نمی رسد.
هزینه های عمومی و اداری در بودجه غیر عادی لحاظ شد و با توجه به صورت های مالی حسابررسی شده سال 1393 مقادیر سال 1394 برآورد گردید.
هزینه های مالی شرکت نیز با توجه به مبلغ تسهیلات باقی مانده برای سال 1394 و متوسط نرخ بهره 26 درصد لحاظ شد.

نرخ فروش و نرخ خرید مواد اولیه بر اساس بودجه لحاظ شد. اگر چه در بخش تحلیل حساسیت تغییرات آن توضیح داده می شود. مرجع قیمت گذاری افزایش نرخ های شرکت سازمان حمایت از مصرف کننده و تولید کننده می باشد. البته سهامدار عمده شرکت یعنی صنایع شیر ایران در اعمال و یا عدم اعمال افزایش نرخ قدرت تاثیر گذاری دارد. افزایش نرخ ها از اوایل تیر ماه اعمال می شوند.
مطابق بودجه شرکت؛ فروش محصولات صادراتی شرکت معادل 10 درصد کل مبلغ فروش پیش بینی گردیده و از آنجائیکه وجوه حاصله از فروش صادراتی بصورت ریال به شرکت پرداخت می گردد جزء فروش داخلی منظور گردیده است ضمن اینکه معافیت مالیاتی ناشی از درآمد حاصل از صادرات در محاسبه مالیات بر درآمد شرکت ملحوظ نظر قرار نگرفته لیکن با توجه به وجود برخی هزینه های غیر قابل قبول مالیاتی تعدیل با اهمیتی در این خصوص متصور نمی باشد.

سایر مفروضات مشابه بودجه لحاظ شد.

تولیدات شرکت

2

مقدار و مبلغ فروش شرکت

3

4

5

در جداول بالا میزان تولیدات و فروش شرکت طی سال های گذشته ارائه شده است. مهمترین محصولات که سهم تقریبا بیش از 50 درصد را در مبلغ فروش دارند شیر و پنیر می باشد. درصد و سهم هر محصول در فروش سال 1393 به صورت ذیل می باشد:

6

از نظر فصلی بودن فروش می توان گفت که نوسانات فصلی به خصوصی در فروش محصولات این شرکت وجود نداشته و بر اساس اطلاعات در دسترس کدال، تقریبا به صورت متوازن در دو نیمه سال فروش و تولید داشته است.

مصرف مواد اولیه

از آن جاییکه نسبت مصرف مواد اولیه در نظر گرفته شده در بودجه شرکت غیر منطقی به نظر می رسد، مقدار تولید و مصرف مواد اولیه مشابه سال قبل لحاظ گردید. لازم به ذکر است که میزان تولید و فروش سه ماهه اول سال مشابه سه ماهه اول سال 1393 می باشد.

7

بهای تمام شده محصول فروش رفته

در براورد بهای تمام شده دستمزد تولید رشد 14 درصدی نسبت به سال قبل اعمال شد و سربار نیز رشد 20 درصدی را تجربه کرد.

8

هزینه های عمومی و اداری

9

صورت حساب سود و زیان

10

همان طور که از جدول مشخص است حاشیه سود ناخالص شرکت در محدوده 10 درصد می باشد و کوچکترین تغییراتی در نرخ فروش و نرخ خرید مواد اولیه و یا مقدار فروش میتواند تاثیرات شدیدی در سود هر سهم بگذارد. متغیر دیگری که اهمیت زیادی دارد، هزینه های عمومی و اداری است که به ازای هر سهم در سال 1393 حدود 63 تومان بوده است.

تحلیل حساسیت

در صورت افزایش نرخ فروش (ثبات سایر مفروضات) به میزان 5 درصد (بیش از مقدار لحاظ شده در بودجه) مقدار سود هر سهم 120 درصد رشد میکند! و با کاهش 5 درصدی نرخ فروش زیان 10 تومانی خواهد داشت! حاشیه سود بسیار پایین با عث ایجاد اهرم شدیدی در این سهم و نمادهای هم گروه می شود.
در صورت افزایش 5 درصد قیمت شیر خام دریافتی (بیش از نرخ بودجه لحاظ شده) سود هر سهم افت 40 تومانی را شاهد شده و در صورت کاهش 5 درصدی قیمت شیر خام دریافتی همین مقدار به سود هر سهم اضافه می گردد! حاشیه سود پایین مهمترین دلیلی این اتفاق است.
با افزایش 5 درصدی هزینه عمومی و اداری (بیش از مقدار لحاظ شده در سناریو تحلیل) شاهد افت 4 تومانی سود هر سهم و بالعکس خواهیم بود.

منبع: کارگزاری بانک ملی

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن