تحلیل بنیادی غمارگ | مارگارین

360
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی غمارگ | مارگارینReviewed by سایت تحلیلها on Dec 22Rating: 5.0تحلیل بنیادی غمارگ | مارگارینتحلیل بنیادی غمارگ | مارگارین

تحلیل بنیادی غمارگ

کلیات شرکت مارگارین

مارگارین اولین شرکت تولید کننده روغن گیاهی در ایران است که با برندهای خروس، آفتاب و آفتاب طلایی در بین مردم شناخته شده است. این شرکت که در دی ماه سال 1332 با ظرفیت تصفیه 8 تن روغن گیاهی در روز پا به عرصه صنعت گذاشت و اکنون با همکاری کارشناسان مجرب توانسته است با ظرفیت تولیدی 1000 تن در روز، میهمان بسیاری ازخانواده ها و صنایع مختلف کشور باشد.
این مجموعه همواره سعی می نماید محصولاتی با کیفیت برتر و منطبق با نیاز مشتریان طراحی و تولید نماید. هم اکنون 38 نوع محصول متنوع روغنی در دو بخش صنف و صنعت (B2B) و مصارف خانگی (C2B) در این شرکت تولید می شود که علاوه بر مطابقت با ضوابط موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران و معاونت غذا و دارو وزارت بهداشت، با استاندارد های بین المللی نظیر CODEX از شرکت SGS سوئیس نیز انطباق داده شده است، به همین سبب اینکه محصولات مارگارین در بازار اغلب کشورهای خاورمیانه و حتی کشورهای اروپایی به چشم می خورد.
ماموریت مجموعه مارگارین فراتر از خواسته های مشتریان و آنچه به اختصار بیان شده می باشد . مدیران و مهندسان شرکت مارگارین همواره با مشتریان و مصر کنندگان محصولات خود، همراه هستند ودر جهت رضایت و کسب اعتماد آنان از هیچ تلاشی فروگذار نیستند. در ادامه به تحلیل بنیادی غمارگ می پردازیم.

فعالیت اصلی شرکت

با توجه به ماده 2 اساسنامه موضوع فعالیت شرکت عبارت است ازاحداث کارخانه روغن کشی و تصفیه و هیدروژناسیون روغن و مارگارین سازی و تهیه روغن سالاد و نیز تهیه خوراک دام و تاسیس کارخانه پبه پاک کنی و صابون سازی و صادرات و واردات و همچنین اقدام به هرگونه عملیات مجاز تجاری در حدود موضوع شرکت که طبق قوانین مملکتی مجاز شمرده شود.

سرمایه و ترکیب سهامداران


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

سرمایه شرکت در هنگام تاسیس مبلغ 475 میلیون ریال بوده که طی چند مرحله افزایش به 360 میلیارد ریال افزایش یافته است.

تحلیل بنیادی غمارگ | مارگارین تصویر تحلیل بنیادی غمارگ

پیشنهاد افزایش سرمایه از مبلغ 360.000 میلیون ریال به مبلغ 1.080.000 میلیون ریال از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی ،سود انباشته به منظور افزایش ظرفیت تولید و به منظور دست یابی به اهدا هیئت مدیره و از جهت سودآوری بیشتر و مطلوب که در تاریخ  27/05/1394 به تصویب هیئت مدیره رسیده و جهت اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانونی ارسال شده، ارائه گردید.

تحلیل بنیادی غمارگ | مارگارین تصویر تحلیل بنیادی غمارگ

جایگاه شرکت در صنعت

شرکت در صنعت روغن نباتی و کره گیاهی فعالیت می کند.کل تولیدات کشور در حدود 1.440.000تن در سال میباشد که شرکت مارگارین با ظرفیتی معادل 10 درصد کل تولیدات کشور در جایگاه دوم در بین 28 شرکت تولید کننده قرار دارد.

روند سودآوری شرکت مارگارین

تحلیل بنیادی غمارگ | مارگارین تصویر تحلیل بنیادی غمارگ

همان طور که مشاهده می گردد طی سال 93 درآمد هر سهم کاهش 81 درصدی داشته ولی درصد سود تقسیمی افزایش داشته است. در بودجه 94 و 95 ، در آمد هر سهم افزایش یافته است.

تحلیل بنیادی غمارگ | مارگارین تصویر تحلیل بنیادی غمارگ

همان طور که مشاهده می گردد سود خالص از سال 92 روند کاهشی داشته است و بیشترین مقدار سود مربوط به سال 91است. بعد از سال 93 روند سود خالص افزایشی پیش بینی شده است . در بودجه 94 ، افزایش 2 برابری نسبت به سود خالص سال 93 و بودجه 95 نسبت به بودجه 94 ، افزایش 35 درصدی نشان میدهد.

بررسی مقدار تولید

شرکت در تاریخ 07/09/94 طی نامه ای نسبت به خرید ماشین آلات و تجهیزات مربوط به بطری زنی و پرکن از شرکت اکمه و سیدل و نصب و راه اندازی ماشین آلات اطلاع داده است.

تحلیل بنیادی غمارگ | مارگارین تصویر تحلیل بنیادی غمارگ

در بودجه 95 ، فقط تولید روغن نباتی صورت میگیرد و شرکت خدمات روغن کارمزدی و قندو شکر را انجام نمی دهد. ظرفیت پیش بینی شده 166.309.000عدد می باشد.

تحلیل بنیادی غمارگ | مارگارین تصویر تحلیل بنیادی غمارگ

در تحلیل کارشناسی 94 با توجه به عملکرد 9 ماهه سال جاری، تولید روغن نباتی 105 هزار تن و در سال 95 برابر مقدار بودجه 95 ،برآورد شده است.

وضعیت فروش محصولات شرکت

تحلیل بنیادی غمارگ | مارگارین تصویر تحلیل بنیادی غمارگ

با توجه به وضعیت فروش محصولات شرکت در عملکرد نه ماهه 94 و سال 93 مقدار فروش در تحلیل کارشناسی94 و کارشناسی 95 برآورد گردیده است.

تحلیل بنیادی غمارگ | مارگارین تصویر تحلیل بنیادی غمارگ

در تحلیل کارشناسی 94 ، نرخ فروش برابر نرخ فروش نه ماهه در نظر گرفته شده است. برای سال 95 ، یک افزایش 6 درصدی در نرخ فروش محصولات برآورد شده است.

تحلیل بنیادی غمارگ | مارگارین تصویر تحلیل بنیادی غمارگ

با توجه به برآورد فروش مقداری و نرخ های فروش، مبلغ فروش کل شرکت در تحلیل بنیادی غمارگ 473.94 میلیارد تومان و در 646.95 میلیارد تومان برآورد گردیده است.

بهای تمام شده کالای فروش رفته

تحلیل بنیادی غمارگ | مارگارین تصویر تحلیل بنیادی غمارگ

با توجه به عملکردسالهای گذشته شرکت و نیز افزایش ظرفیت فروش در سال 95 ، مقدار بهای تمام شده در تحلیل کارشناسی 407.94 میلیارد تومان و تحلیل کارشناسی 557.95 میلیارد تومان برآورد گردید.

صورت سود وزیان شرکت مارگارین

تحلیل بنیادی غمارگ | مارگارین تصویر تحلیل بنیادی غمارگ

با توجه به برآورد های صورت گرفته در مقدار فروش و بهای تمام شده در تحلیل بنیادی غمارگ، سود شرکت مارگارین برای سال مالی جاری 636 ریال برآورد گردیده است که اختلا معنی داری با بودجه شرکت ندارد. سهم در حال حاضر با قیمت 400 تومان و P/E برابر 4.52 در حال معامله میباشد. این در حالی است که شرکت تا چند ماه آینده یک مجمع تقسیم سود برای سال94 را نیز در پیش دارد.در صورتی که شرکت در مجمع پیشرو حدود 80 درصد از سود خود را تقسیم نماید قیمت تئوریک آن حدود 350 تومان خواهد بود، با توجه به سود کارشناسی 87 تومان سال 95 نسبت P/E تحلیلی سهم در محدوده 4 قرار خواهد گرفت که جهت سرمایه گذاری با دید میان مدت میتواند مناسب باشد.

منبع : شرکت کارگزاری خبرگان سهام
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن