تحلیل بنیادی غگلستا | شیر پاستوریزه پگاه گلستان

140
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی غگلستا | شير پاستوريزه پگاه گلستانReviewed by سایت تحلیلها on Sep 28Rating: 4.5تحلیل بنیادی غگلستا | شير پاستوريزه پگاه گلستانتحلیل بنیادی غگلستا | شير پاستوريزه پگاه گلستان

تحلیل بنیادی غگلستا

معرفی شرکت

شرکت شیر پاستوریزه پگاه گلستان یکی از شرکتهای وابسته به شرکت صنایع شیر ایران (پگاه) می باشد که با داشتن بیش از سی سال سابقه و تجربه، در شهر گرگان و در صنعت تولید فرآورده های لبنی فعالیت می نماید. شرکت در سال گذشته در تولید و توزیع ١٠ گروه محصولات در حدود ٨۵ نوع محصول لبنی و غیر لبنی فعالیت نموده است که از لحاظ جایگاه در بین شانزده شرکت تولیدی وابسته به شرکت صنایع شیر ایران، به لحاظ میزان دریافت و فرآوری شیرخام ، جایگاه ششم را دارا می باشد و در حدود ۵.۵% از کل دریافت شیر خام شرکتهای عضو گروه شرکت صنایع شیر ایران (پگاه) را که معادل ١.١ میلیون تن بوده در سال جاری بعهده داشته است. در ادامه به تحلیل بنیادی غگلستا می پردازیم:

تاریخچه شرکت

شرکت شیر پاستوریزه پگاه گلستان در شهرستان گرگان و در حاشیه کوهپایه رشته کوه البرز واقع شده است. این شرکت به عنوان یکی از کارخانه های فرآوری کننده شیر در شهرستان گرگان در سال ١٣۶۴ با نام کارخانه شیر منطقه ای گرگان در زمینی به مساحت ١٠ هکتار با زیربنای ١,۵٠٠ متر مربع و ظرفیت اسمی ١۵٠ تن شیر در روز تجهیز و به بهره برداری رسیده است. عمده فعالیت در مرحله اول، تولید شیرپاستوریزه یارانه ای و بعضی از محصولات دیگر مانند کره پاستوریزه، خامه استریلیزه و … بوده که بعداً با توجه به موقعیت ویژه منطقه برای توسعه و افزایش ظرفیت کارخانه طرح های توسعه ای در مورد احداث واحدهای پنیر پاستوریزه و شیرخشک صنعتی مد نظر قرار گرفت.

سرمایه و سهامداران شرکت 


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ 10 میلیون ریال بوده است که طی چند مرحله افزایش سرمایه نهایتا در پایان سال مالی منتهی به 29/12/94 به مبلغ 120 میلیارد ریال رسیده است :

تحلیل بنیادی غگلستا | شیر پاستوریزه پگاه گلستان

همچنین سهامداران شرکت در پایان سال مالی ٩۴ به شرح جدول زیر می باشد:

تحلیل بنیادی غگلستا | شیر پاستوریزه پگاه گلستان

تولید و فروش

محصولات تولیدی شرکت انواع شیر پاستوریزه، ماست و انواع دیگر لبنیات می باشد. مجموع تولیدات شرکت در بودجه ٩۵ حدود ٣۵ هزار تن می باشد که نسبت به سال قبل ٩ درصد کاهش داشته است و شرکت در سه ماهه موفق به پوشش ٢٢ درصدی بودجه شده است. شرکت تقریبا تمام محصولات تولیدی خود را به فروش می رساند. مقدار فروش انواع شیر (از محصولات عمده شرکت) در بودجه ٩۵ با ٢ درصد کاهش نسبت به سال قبل کمتر از ٩ هزار تن برآورد شده است.

نمودار زیر میزان تولید و فروش شرکت را در سه ماهه و بودجه نشان می دهد(ارقام به تن)

تحلیل بنیادی غگلستا | شیر پاستوریزه پگاه گلستان

ظرفیت تولیدی شرکت در جدول زیر آمده است:

تحلیل بنیادی غگلستا | شیر پاستوریزه پگاه گلستان

همانطور که در جدول بالا ملاحظه می شود شرکت زیر ظرفیت اسمی کار می کند.

مبلغ فروش

مبلغ فروش شرکت در بودجه ٩۵ حدود ١،٣٠٣ میلیارد ریال برآورد شده است که نسبت به سال قبل با کاهش ٣ درصدی همراه بوده است و در سه ماهه نیز شرکت موفق به به پوشش ٢٢ درصدی بودجه شده است. کاهش مبلغ فروش شرکت در بودجه ٩۵ در پی کاهش مقداری فروش می باشد. ترکیب فروش محصولات شرکت در نمودار زیر آمده است:

تحلیل بنیادی غگلستا | شیر پاستوریزه پگاه گلستان

همانطور که در نمودار بالا ملاحظه می شود انواع پنیر بیشترین سهم از ترکیب فروش شرکت را به خود اختصاص داده است و خامه و ماست هم از دیگر محصولات مهم شرکت می باشد. متوسط نرخ فروش محصولات در سه ماهه ٩۵، بودجه ٩۵ و سال قبل در جدول زیر آمده است(ارقام ریال به ازای هر کیلوگرم):

تحلیل بنیادی غگلستا | شیر پاستوریزه پگاه گلستان

درصد عمده ای از محصولات لبنی در ایران توسط شرکت های وابسته به شرکت صنایع شیر ایران تولید و توسط شرکت های بازار گستر پگاه مناطق مختلف در سطح کشور به صورت عمده و مویرگی توزیع می گردد و باقیمانده توسط سایر شرکت های تولید کننده لبنیات تولید و عرضه می گردد با توجه به تنوع جغرافیایی محل استقرار شرکت های وابسته به صنایع شیر ایرانگستره پوشش بازار محصولات پگاه در تمامی کشور می باشد. از شرکت کاله به عنوان مهمترین رقیب پگاه در استان گلستان می توان نام برد.

در سه ماهه نخست سال حدود ١۵ درصد از فروش شرکت به صورت صادراتی و با نرخ تسعیر ٣۵،٠٠٠ ریال به ازای هر دلار در نظر گرفته شده است. در سال قبل نیز ٢١ درصد از فروش شرکت صادراتی بوده است.

روند سودآوری شرکت طی سال های اخیر به شکل نمودار زیر می باشد: (میلیون ریال)

تحلیل بنیادی غگلستا | شیر پاستوریزه پگاه گلستان

طبق نمودار بالا شاهد افزایش سود خالص شرکت طی این سال ها بوده ایم به طوری که از ٣٧ میلیارد ریال در سال ٩١ به ٧۶ میلیارد ریال در سال ٩۴ رسیده است.

بهای تمام شده کالای فروش رفته

بهای تمام شده شرکت در سه ماهه نخست سال بالغ بر ٢٣۵ میلیارد ریال بوده است که عمده قسمت آن به مواد مستقیم مصرفی اختصاص دارد. نمودار زیر ترکیب بهای تمام شده کالای فروش رفته در سه ماهه اول سال را نشان می دهد:

تحلیل بنیادی غگلستا | شیر پاستوریزه پگاه گلستان

شیر خام مهمترین مواد مصرفی شرکت می باشد که بیش از ٧٢ درصد از مواد مستقیم مصرفی در بودجه ٩۵ را به خود اختصاص می دهد. نمودار زیر ترکیب مواد مستقیم مصرفی در بودجه ٩۵ را نشان می دهد:

تحلیل بنیادی غگلستا | شیر پاستوریزه پگاه گلستان

نرخ خرید شیر در سه ماهه و بودجه در جدول زیر آمده است: (ریال به ازای هر کیلو گرم)

تحلیل بنیادی غگلستا | شیر پاستوریزه پگاه گلستان

ترازنامه (ارقام میلیون ریال)

ترازنامه (ارقام میلیون ریال)

جمع دارایی های شرکت در سه ماهه نخست سال حدود ۶١٠ میلیارد ریال می باشد که ٨۴ درصد آن را دارایی های جاری تشکیل می دهد. قسمت عمده ای از دارایی های جاری به دریافتنی های تجاری مربوط می شود که ٧ درصد نسبت به سال مالی قبل افزایش داشته است. عمده دریافتنی های تجاری از شرکت بازار گستر پگاه منطقه ٢ می باشد.

موجودی مواد و کالا هم حدود ١۵۴ میلیارد ریال در سه ماهه نخست سال می باشد که اکثرا به مواد اولیه و بسته بندی اختصاص دارد.

شرکت به ازای سود هر سهم ٣٧٧ ریال سود انباشته گزارش نموده است.

سود و زیان (ارقام میلیون ریال)

تحلیل بنیادی غگلستا | شیر پاستوریزه پگاه گلستان

حاشیه سود ناخالص شرکت در پیش بین ٩۵ حدود ١۵ درصد و سه ماهه منتهی به خرداد ٩۵ حدود ١٨ درصد می باشد.

در جدول زیر مهمترین نسبت های مالی شرکت از سال ٩٢ تا ٩۴ با یکدیگر مقایسه شده است :

تحلیل بنیادی غگلستا | شیر پاستوریزه پگاه گلستان

نسبت جاری شرکت طی سال های اخیر تغییر چندانی نداشته است که نشان از تغییر جزیی در دارایی ها و بدهی های جاری دارد. نسبت بدهی هم با تغییری جزیی از ٠.۵٧ در سال ٩٠ به ٠.۶٢ در سال ٩۴ رسیده است که نشاندهنده ثبات در ساختار سرمایه شرکت می باشد.

قیمت گذاری

با توجه به سود هر سهم در بودجه ٩۵ (٧٢٢ ریال به ازای هر سهم) و در نظر گرفتن p/e حدود ٨ به نظر می رسد قیمت های در محدوده ۵۵٠ تومان برای عرضه مناسب می باشد.

نتیجه گیری تحلیل بنیادی غگلستا

شرکت برای سال مالی ٩۵ مبلغ ٧٢٢ ریال سود به ازای هر سهم پیس بینی کرده است که در سه ماهه نیز موفق به پوشش ٢٢ درصدی بودجه شده است. با نگاهی به نرخ فروش محصولات در سه ماهه در می یابیم که شرکت در سه ماهه محصولات خود را با قیمت هایی کمتر از بودجه به فروش رسانده است که ادامه این روند موجب بروز مشکلاتی در تحقق بودجه خواهد بود. به نظر می رسد با وجود رقیب قدرتمندی همچون کاله در استان های شمالی، پگاه گلستان ناچار به کاهش نرخ فروش محصولات در جهت از دست ندادن سهم بازار شده است اما از سویی دیگر نرخ خرید شیر(اصلی ترین مواد مصرفی شرکت) در سه ماهه نخست سال جاری حدود ١٠ درصد کمتر از بودجه بوده است که از نکات مثبت گزارش سه ماهه می باشد. با توجه به مطالب مطرح شده به نظر می رسد شرکت توانایی پوشش بودجه برای سال مالی ٩۵ را داشته باشد.

منبع: شرکت کارگزاری آبان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

 

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن