تحلیل بنیادی فاسمین | کالسیمین

137
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی فاسمین | کالسیمینReviewed by سایت تحلیلها on Nov 4Rating: 4.5تحلیل بنیادی فاسمین | کالسیمینتحلیل بنیادی فاسمین | کالسیمین

تحلیل بنیادی فاسمین

معرفی شرکت

شرکت کالسیمین (سهامی عام) که یکی از با سابقه ترین و بزرگترین تولیدکنندگان کنسانتره سرب و روی و شمش روی در کشور محسوب می شود، از سال ۱۳۴۴ به عنوان بخش خصوصی جهت انجام فعالیت های مربوط به اکتشاف، استخراج و بهره برداری از معادن و ایجاد کارخانه های تبدیلی مواد معدنی و انجام کلیه معاملات بازرگانی در ارتباط با فعالیت شرکت تاسیس و با سرمایه ای برابر 50 میلیون ریال، فعالیت خود را آغاز نمود و این شرکت در سال 1359 به عنوان یکی از شرکتهای دولتی تحت پوش وزارت معادن ادامه فعالیت داده و در سال ۱۳۷۶ از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل و در لیست شرکتهای پذیرفته شده در بورس قرار گرفت.در ادامه به تحلیل بنیادی فاسمین می پردازیم:

تحلیل بنیادی فاسمین | کالسیمین

سهامداران


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

ترکیب سهامداران شرکت در جدول زیر قابل مشاهده است. سهامدار عمده شرکت، توسعه معادن روی ایران است که یک هلدینگ معدنی بوده و در زمینه استخراج و اکتشاف معادن و تولید شمش سرب و روی فعالیت میکند. سهامدار عمده توسعه معادن روی ایران، گروه مالی مهر اقتصاد است.

تحلیل بنیادی فاسمین | کالسیمین

سرمایه شرکت

شرکت در سال ۱۳۴۴ با سرمایه 5 میلیون تومانی فعالیت خود را آغاز کرده و هم اکنون پس از گذشت 52 سال با سرمایه 200 میلیارد تومانی مشغول به کار میباشد.

تحلیل بنیادی فاسمین | کالسیمین

شرکت های زیر مجموعه

تحلیل بنیادی فاسمین | کالسیمین

محصولات شرکت

در نمودار زیر محصولات تولیدی شرکت قابل مشاهده است. بخش عمده تولید شرکت مربوط به شمش روی است که در سال ۹۴ حاشیه سود 5 درصدی برای شرکت به همراه داشته است. کنسانتره سرب دیگر محصول پر فروش و صادراتی شرکت است. سایر محصولات شرکت شامل کنسانتره روی خام و کنسانتره روی پخته میباشد که با توجه به سیاستهای شرکت مبنی بر کاهش خام فروشی، در تولید شمش روی مورد استفاده قرار میگیرد.

تحلیل بنیادی فاسمین | کالسیمین

ترازنامه

تحلیل بنیادی فاسمین | کالسیمین

حسابهای دریافتنی شرکت در مقایسه با فروش شرکت طی سال های  92  تا 94 روند فزاینده ای داشته است. ترکیب حسابهای دریافتنی در جدول زیر قابل مشاهده است:

تحلیل بنیادی فاسمین | کالسیمین

همانطور که در تحلیل بنیادی فاسمین میبینید بخش عمده حسابهای دریافتنی مربوط به شرکتهای گروه به ویژه شرکت ذوب و احیاء روی قشم و شرکت تولید روی بندرعباس بابت فروش خام معدنی، فروش کنسانتره روی و سود سهام مصوب سال گذشته میباشد.

موجودی کالا در سال  ۹۳ نسبت به سال 92 رشد چشمگیری (حدود ۷2 درصد) داشته اسمت. شرکت علت این موضوع را پیش بینی افزایش نرخهای جهانی و حفظ منافع جهت فروش در سال بعد عنوان کرده است.

گزیدهای از نسبتهای مالی شرکت به شرح زیر میباشد:

تحلیل بنیادی فاسمین | کالسیمین

نسبت جاری شرکت به دلیل بالا بودن موجودی مواد و کالا و حسابهای دریافتنی، نزدیک به عدد 2 میباشد که چندان مطلوب نبوده و نشان دهنده عدم کارایی شرکت در استفاده از داراییهای جاری است.
بازده حقوق صاحبان سهام در سالهای 92 و ۹۳ نسبت به سود بانکی مطلوب بوده، اما در سال ۹۴ به دلیل کاهش سودآوری شرکت به شدت کاهش یافته است.
موجودی کالای شرکت به طور متوسط ۱.5 بار در سال گردش دارد که نشان دهنده تناسب بین تولید و فروش شرکت میباشد.

صورت سود و زیان کالسیمین برای سالهای 92 تا ۹۴ و برآورد کارشناسی ۹5 به شرح زیر میباشد:

تحلیل بنیادی فاسمین | کالسیمین

برآورد فروش شرکت

در میان محصولات تولیدی شرکت شمش روی، کنسانتره روی خام و کنسانتره سرب وزن بیشتری را به خود اختصاص داده اند. ۹۷ درصد بازار فروش شرکت خارجی، و تنها ۳ درصد آن داخلی میباشد. مقدار تولید شرکت طی سالهای 92 تا ۹۴ و پیش بینی 95 به شرح زیر میباشد:

تحلیل بنیادی فاسمین | کالسیمین

با توجه به پیش بینی های گذشته شرکت، و از طرفی افزایش نرخهای جهانی سرب و روی، شرکت مقادیر فروش را بطور مناسبی پیش بینی کرده است لذا در برآورد کارشناسی، ما هم همان مقادیر را در نظر میگیریم.

تحلیل بنیادی فاسمین | کالسیمین

طی سال 92 تا ۹۳ مقدار تولید کنسانتره روی خام حدودا 80 درصد کاه پیدا کرده، وتا سال 95 هم این روند کاهشی ادامه دار شده است. طبق صورت مالی شرکت، علت این روند نزولی راه اندازی واحد 5000 تنی شمش روی در شرکت عنوان شده است و سیاست شرکت تبدیل کنسانتره روی خام به شمش روی می باشد که ارزش افزوده بیشتری عاید شرکت مینماید. مقدار ۱50 هزار تن فروش تحت سرفصل سایر مربوط به فروش باطله میباشد چراکه مبلغ کل این فروش ۹۷ میلیارد ریال است که در مقایسه با کل فروش شرکت مبلغ اندکی است.

جدول مبالغ فروش شرکت در زیر قابل مشاهده میباشد:

تحلیل بنیادی فاسمین | کالسیمین

بهای تمام شده

جدول بهای تمام شده شرکت به صورت زیر میباشد:

تحلیل بنیادی فاسمین | کالسیمین

مواد اولیه

تامین خاک معدنی مهمترین چالش پیش روی شرکتهای معدنی میباشد. خاک معدنی به صورت سهمیه ای و توسط شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در اختیار شرکت قرار میگیرد. با توجه به زیاد شدن تعداد شرکتهای خصوصی تولید سرب و روی، متاسفانه سهمیه خاک معدنی که در اختیار کالسیمین قرار میگیرد کم بوده و شرکت با ۴۱ درصد از ظرفیت واقعی خود مشغول به کار میباشد. بهای مواد مستقیم شرکت طی سمالهای 92  تا ۹۴ بطور میانگین 25 درصد از فروش بوده است. در برآورد پی رو این نسبت را مبنای مصرف مواد قرارداده ایم.

در جدول زیر معادن سرب و روی ایران قابل مشاهده میباشد.

تحلیل بنیادی فاسمین | کالسیمین

دستمزد مستقیم:

طبق مصوبه وزارت کار و امور اجتماعی در مورد افزایش ۱۴ درصدی نرخ دستمزد در سال 95 ، همین نرخ برای کارشناسی پی رو در نظر گرفته شده است.

تحلیل بنیادی فاسمین | کالسیمین

سربار تولید:

تحلیل بنیادی فاسمین | کالسیمین

– حقوق با نرخ ۱۴ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داده شده است.
– شرکت به طور میانگین به میزان 5 درصد فروش، انرژی مصرف می نماید. این میزان برای دو سناریوی سال 95 مورد استفاده قرار گرفته است.
– با توجه به روند سالهای گذشته شرکت، مبلغ مواد غیر مستقیم در سربار تولید شرکت ۱۶ درصد فمروش در نظر گرفته شده است.

سود حاصل از سرمایه گذاریهای عملیاتی سود دریافت شده از شرکتهای زیر مجموعه گروه میباشد. با توجه به زیانده بودن شرکت مجتمع ذوب و احیائ روی قشم درسال ۹۴ ، تنها سود دو شرکت اسیدسازان زنجان و صنعت روی زنگان را برای شرکت در نظر گرفتیم.
هزینه های فروش، اداری و عمومی به طور میانگین ۴ درصد فروش میباشد. بخش عمده این هزینه ها مربوط به توزیع و حمل و نقل میگردد.

محاسبه سود هر سهم

شرکت در پیش بینی سال 1395 ، سود هر سهم را ۱۱۴ ریال تخمین زده است. طبق محاسبه کارشناسی شرکت با نرخ جهانی 2000 دلار، به ازای هر سهم 276 ریال و با نرخ 2200 دلار مبلغ 324 ریال سود خواهد ساخت. بنابراین انتظار بر این است که فاسمین در اواخر سال تعدیل مثبت داشته باشد که روند قیمتی سهم نشان دهنده این موضوع است. اما به نظر میرسد این تعدیل مثبت با رشد اخیر قیمت تا حدود زیادی خنثی شده است و به همین دلیل قیمت تعادلی سهم را در محدوده فعلی مناسب میدانیم. در واقع شکاف زیادی میان قیمت ذاتی سهم و قیمت بازار آن وجود ندارد.

منبع: شرکت کارگزاری مشاوران سهام
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن