تحلیل بنیادی فاسمین | کالسیمین

364
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی فاسمین | کالسیمینReviewed by سایت تحلیلها on Jun 20Rating: 4.5تحلیل بنیادی فاسمین | کالسیمینتحلیل بنیادی فاسمین | کالسیمین

تحلیل بنیادی فاسمین

معرفی شرکت

شرکت در اولین پیش بینی که برای سال مالی منتهی به ٢٩/١٢/ ٩۵ منتشر کرده است؛ سود هر سهم خود را با سرمایه ای معادل ٢,٠٠٠میلیارد ریال به مبلغ ٢٢ ریال پیش بینی نموده است که نسبت به واقعی سال ٩۴ (مبلغ ۵٨ ریال به ازای هر سهم) با کاهش ۶٢ درصدی همراه شده است. در سال ٩۴ شرکت پیش بینی سود هر سهم را ١٣٠ ریال اعلام نموده بود که ۴۵ درصد آن را پوشش داده است. پوشش نامناسب سود سال ٩۴ با توجه به افزایش بهای تمام شده به دلیل افت عیار خاک صورت گرفته است. در ادامه به تحلیل بنیادی فاسمین می پردازیم:

از مهمترین دلایل کاهش پیش بینی سود شرکت در سال ٩۵، نسبت به واقعی ٩۴ میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

  • کاهش برآورد ٢٠ درصدی مبلغ فروش در سال ٩۵ در مقابل ١٨ درصدی بهای تمام شده موجب شده برآورد حاشیه سود ناخالص شرکت با کاهش ٣٣درصدی نسبت به سال ٩۴ برآورد شود
  • نسبت حاشیه سود ناخالص نیز از ١١ درصد در سال ٩۴ به ٩ درصد در پیش بینی سال ٩۵ کاهش  یافته است.
  • تبدیل مبلغ ١٢ میلیارد ریال سایر درآمدهای عملیاتی در سال ٩۴ به (۴٢) میلیارد ریال هزینه عملیاتی در پیش بینی سال ٩۵

نکات مهم 


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

شرکت در اولین پیش بینی خود برای سال مالی منتهی به ٣٠/١٢/٩۵ مبلغ فروش و ارائه خدمات خود را ٢,٠٠٢ میلیارد ریال برآورد کرده که نسبت به واقعی سال ٩۴ حدود ٢٠  درصد کاهش را نشان میدهد .

ترکیب مبلغ فروش شرکت به تفکیک محصولات در نمودار زیر نشان داده شده است :

تحلیل بنیادی فاسمین | کالسیمین

همانطور که مشاهده میشود عمده فروش شرکت خاصل از فروش شمش روی است که شرکت مبلغ فروش این محصول را برای سال ٩۵ نسبت به ٩۴ با کاهش ٢٢ درصدی همراه کرده است.

 شرکت برای سال ٩۵ بر اساس قیمتهای LME نرخ فروش محصول روی و سرب  را به ازای هر تن ١,۶٠٠ دلار در نظر گرفته است و نرخ تسعیر دلار را ٣۵,٠٠٠ ریال در نظر گرفته است این در حالی است که این نرخ را برای سال ٩۴به طور میانگین ١,۶١٠دلار در نظر گرفته شده است.

بهای تمام شده 

همانطور که اشاره شد بهای تمام شده نسبت به واقعی سال ٩۴ با افزایش ١٨ درصدی همراه بوده است. نمودار زیر ترکیب بهای تمام شده شرکت برای سال ٩۵ را به تفکیک نشان میدهد :

تحلیل بنیادی فاسمین | کالسیمین

مواد مستقیم، شامل خاک دریافتی شرکت عمدتا از شرکت زیرمجموعه ی ایمیدرو به نام شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران تامین می شود و پس از آن منابع وارداتی و شرکت ذوب و روی بافق تامین می شود.

همانطور که از نمودار فوق در تحلیل بنیادی فاسمین مشخص است سربار تولید بخش زیادی از بهای تمام شده را به خود اختصاص داده است که عمدتا مربوط  به حقوق ومزایا، هزینه تعمیرات و هزینه مواد می باشد. بخشی از مواد که عمدتا شامل مواد شیمیایی و کاتالیزورها جهت افزایش خلوص خاک طی فرایند تولید می باشد در بخش سربار لحاظ می شود.

سایر هزینه های عملیاتی

آنچه موجب شده سایر هزینه های عملیاتی شرکت برای سال ٩۵ نسبت به ٩۴ با افزایش چشمگیر برآورد شود مربوط به برآورد افزایش چشمگیر هزینه های جذب نشده تولید است که ناشی از این است که شرکت  برای سال ٩۵ پیش بینی کرده پایین تر از ظرفیت خود تولید کند.  نکته دیگر پیش بینی اجرای طرح احداث واحد استحصال روی از فیلتر کیک لیچ به روش BZS در شهریور سال جاری است که موجب افزایش ۶۵ هزار تنی ظرفیت تولیدی شرکت خواهد شد.

سرمایه گذاری

سرمایه گذاری های بلندمدت گروه در تاریخ ٢٩/١٢/٩۴ به مبلغ ٢۴۶ میلیارد ریال گزارش شده است. در جدول زیر به این سرمایه گذاری ها اشاره شده است.

تحلیل بنیادی فاسمین | کالسیمین

درآمد حاصل از سرمایه گذاری شرکت در سال ٩۵ برابر با  ۵١ میلیارد ریال پیش بینی شده است که نسبت به سال ٩۴ با ٢٣% کاهش مواجه شده است.

بیشترین بخش از درآمد شرکت به سود حاصل از سرمایه گذاری در اسید سازان زنجان اختصاص دارد. این شرکت ٧٠% از درآمد حاصل از سرمایه گذاری را به خود اختصاص داده است.

ترازنامه فاسمین

در ترازنامه سال ٩۴ شرکت شاهد اتفاقات مثبتی هستیم و اقلام با اهمیت ترازنامه عمدتا بهبود داشته اند و به نظر می رسد شاهد تحول در وضعیت مالی و عملیاتی شرکت همگام با برداشته شدن تحریم ها هستیم. که البته با توجه به صادرات محور بودن فروش شرکت این امر طبیعی می نماید.

بخش عمده ی دارایی های جاری شرکت شامل موجودی مواد و کالا با وزنی ۵١% از مجموع دارایی ها می باشد، این در حالی است که موجودی کالای ساخته شده تا پایان سال ٩۴ برابر با ۵٣٣ میلیارد ریال بوده است و فروش شرکت در این سال برابر با ٢،۴٩۶ میلیارد ریال محقق شده است. موجودی کالای ساخته شده ی شرکت در طول سال های اخیر همواره با افزایش رو به رو بود که حاکی از مشکلات فروش شرکت می باشد، با برداشته شدن تحریم ها انتظار می رود موجودی کالای ساخته شده کاهش قابل توجهی یابد و از سویی فروش شرکت همگام با این اتفاق افزایش خواهد یافت.

در نمودار زیر روند موجودی کالای ساخته شده آورده شده است:

تحلیل بنیادی فاسمین | کالسیمین

کاهش مشهود موجودی کالای ساخته شده ی شرکت نوید آینده ای بهتر برای کالسیمین را می دهد و به فرآیند عملیاتی شرکت کمک بسیاری خواهد نمود و با توجه به صادراتی بودن محصولات شرکت، حل مشکلات بانکی برای شرکت مفید خواهد بود.

در بخش حساب و اسناد دریافتنی شاهد افت ٣٢ درصدی از ١،۴٠٨ میلیارد ریال به ٩۵۴ میلیارد ریال می باشیم. بهبود دریافت مطالبات توسط شرکت می تواند به کاهش هزینه ی مالی شرکت کمک نموده و جریان سودآوری را بهبود دهد. جریان نقد عملیاتی شرکت نیز به همین ترتیب رشدی ٧١% داشته است و برای سال ٩۴ به رقم ۴٩١ میلیارد ریال گزارش شده است.

هزینه ی مالی شرکت در سال ٩۴ رشدی ٢٠٠ درصدی داشته است و با کاهش مطالبات انتظار می رود این رشد کاهش یابد. در سمت چپ ترازنامه نیز با افت ٢٣% تسهیلات مالی دریافتنی رو به رو هستیم و تسهیلات شرکت به ٢٨٣ میلیارد ریال کاهش یافته است. همچنین در پیش بینی سال ٩۵ شرکت هزینه های مالی خود را برای سال جاری با کاهش ١٨ درصدی نسبت به سال گذشته برآورد کرده است که این پیش بینی ناشی از کاهش ۵٠ درصدی مانده تسهیلات دریافتی شرکت از بانک ها برای سال ٩۵ میباشد.همچنین نرخ این تسهیلات در پیش بینی سال ٩۵ برابر با٢٠ درصد در نظر گرفته شده است.

سود انباشته ی شرکت در پایان سال مالی ٩۴ به ازای هر سهم برابر با ٢٠٧ ریال می باشد. حاشیه سود ناخالص شرکت در سال های اخیر رو به کاهش بوده است و از دلایل آن می توان به کاهش نرخ فروش و کاهش تولید به علت دسترسی کمتر به خاک پرعیار می باشد. در نمودار زیر نرخ رشد مبلغ فروش و قیمت روی و بهای تمام شده آورده شده است:

تحلیل بنیادی فاسمین | کالسیمین

همانطور که در نمودار تحلیل بنیادی فاسمین مشخص است با افزایش قیمت جهانی روی فروش شرکت افزایش یافته است و البته افزایش نرخ دلار در افزایش فروش شرکت تاثیر قابل توجهی دارد، همچنین مطابق نمودار و اطلاعات حاضر شاهد کاهش حاشیه سود ناخالص شرکت از ۵۵% در سال ١٣٨۴ به ٩.٢% در سال ١٣٨۵ هستیم.

در سال ٩۴ شاهد کاهش ١١.٩۴% مقدار تولید و در پی آن کاهش ٢٨.٩% مقدار فروش هستیم و در نهایت مبلغ فروش شرکت با رشد ١۶% نسبت به سال گذشته به رقم ٢،۴٩۶،٨٧۴ میلیون ریال تحقق یافته است. روند مقدار تولید و مقدار فروش فاسمین در طی سال های اخیر در نمودار زیر آورده شده است

تحلیل بنیادی فاسمین | کالسیمین

تحلیل بنیادی فاسمین | کالسیمین

مطابق با نمودارهای بالا هیچ افزایش ظرفیت ویژه یا تولید خاصی در شرکت مشاهده نمیشود و در سال هایی که قیمت جهانی روی افزایش قابل توجهی یافته بود تنها تولیدات شرکت افزایش یافته است، این می تواند متاثر از کیفیت خاک روی باشد و توجیه پذیر بودن استفاده از خاک های با کیفیت پایین در قیمت های بالای روی.

یکی از مهم ترین مشکلات شرکت های روی داخلی به نبود خاک با کیفیت در داخل کشور مربوط می باشد. به منظور حل بخشی از مشکلات مقرر شده است که کارخانه های فرآوری با ظرفیت ٨٠٠ هزار تن کنسانتره روی به همراه ٨٠ هزار تن کنسانتره سرب و نقره در سال های آتی به بهره برداری برسد.

کانسارهای مورد استفاده تولید روی در ایران عمدتا به کانسارهای انگوران و آهنگران، لکان- کوشک، ایرانکوه، نخلک، مهدی‌آباد و دونا محدود می باشد. چندین معدن بزرگ جهانی در حال تعطیلی است و این موضوع درباره معادن بزرگ سرب و روی ایران مانند «انگوران» نیز مصداق دارد و شاید تنها بین ۸ تا ۱۰ سال دیگر بتوان از این معدن برداشت کرد. این در حالی است که معدن انگوران به دلیل برخورداری از ذخایر مناسب و عیار بالا به عنوان یکی از معادن بزرگ خاورمیانه به شمار می‌آمد. در حال حاضر ظرفیت شمش سرب و روی در کشور سالانه حدود ۴٢۵،٠٠٠ تن است و عمده ی آن از معدن انگوران با عیار بیشتر از ٢۵% تامین می شود.

باطله های معدن انگوران عیاری حدودا بین ١٠ تا ١۵ درصد دارند که تا کنون استفاده نمی شده است و رشد تکنولوژی موجب شده است که استحصال روی از معادنی با عیار کمتر از ٧% نیز اقتصادی باشد. با توجه به اتمام ذخایر معدن انگوران تا ده سال آینده از این رو در سال های آتی از معادن مهدی آباد به عنوان منابع تامین روی استفاده خواهد شد. ذخایر معدن مهدی آباد به صورت عیار متوسط ٧% روی می باشدو ذخایر احتمالی این مجموعه نیز با عیار متوسط ۴% روی است.

عیار معادن به همراه ذخایر آن ها در جدول زیر آورده شده است:

تحلیل بنیادی فاسمین | کالسیمین

شرکت کالسیمین عمده ی خاک خود را از معدن انگوران مطابق با سهمیه بندی صورت گرفته دریافت می کند و پس از آن معدن مهدی آباد مورد استفاده قرار خواهد گرفت. لازم به ذکر است که معدن مهدی آباد تا ۵٠ سال توانایی تامین روی را در کشور دارد. در نمودار زیر مهمترین معادن روی کشور آورده شده است.

تحلیل بنیادی فاسمین | کالسیمین

همانطور که مشاهده می شود معدن روی مهدی آباد برای امنیت خوراک ورودی به صنعت روی در بخش معدنی کشور را تا حدی تامین خواهد کرد.

جدول زیر  ظرفیت تولید برخی شرکت های بخش روی کشور را نمایش می دهد (سال ٩۴)

تحلیل بنیادی فاسمین | کالسیمین

سایر نکات

  • ظرفیت شمش سرب و روی در کشور سالانه حدود ۴٢۵،٠٠٠ تن است
  • ظرفیت عملی موجود در سال گذشته ۱۶۰ هزار تن بوده است.
  • ۸۱  واحد فعال در این صنعت مشغول به فعالیت هستند که بزرگترین آنها شرکت کالسیمین است.
  • اشتغال زایی مستقیم این صنعت در سطح کشور در حدود ۲۰ هزار نفر را شامل می شود.
  •  با توجه به اینکه در حدود ۸۰ درصد محصولات تولیدی این صنعت صادر می شود، این صنعت یک صنعت ارز آور برای کشور محسوب می شود

پیش بینی سودآوری شرکت:

جدول زیر تغییر سودآوری شرکت را با مفروضات کارشناسی ارائه می دهد: (ارقام میلیون ریال)

تحلیل بنیادی فاسمین | کالسیمین

نتیجه گیری تحلیل بنیادی فاسمین

با توجه به کاهش ذخایر روی و تعطیلی معادن بزرگ این فلز در سال جاری پیش بینی می شود قیمت این فلز در سال های آتی با افزایش همراه باشد. در سال ٢٠١۶ تنها تولید روی کشور پرو افتی ١۵.٣% داشته است.

با توجه به اینکه شرکت برآورد کرده برای سال جاری ٩٧ درصد فروشش صادراتی باشد تغییرات نرخ ارز بر روی سودآوری شرکت به شدت تاثیر میگذارد همچنین همانطور که ذکر شد نرخ های در نظر گرفته شده شرکت برای فلز سرب و روی در سال جاری با توجه به نرخ های جهانی فعلی بسیار مناسب در نظر گرفته شده است و در صورتیکه در همین قیمت ها تثبیت شود شرکت میتواند با تعدیل مثبت در سود خالص خود مواجه شود

منبع: شرکت کارگزاری آبان
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن