تحلیل بنیادی فاسمین | کالسیمین

200
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی فاسمین | کالسیمینReviewed by سایت تحلیلها on Mar 8Rating: 4.5تحلیل بنیادی فاسمین | کالسیمینتحلیل بنیادی فاسمین | کالسیمین

تحلیل بنیادی فاسمین | کالسیمین

کالسیمین

شرکت سود هر سهم سال مالی منتهی به ٣٠/١٢/٩۵ را با سرمایه ٢,٠٠٠ میلیارد ریال مبلغ ٢٢ ریال اعلام نمود که نسبت به پیش بینی سال قبل ٨٣ درصد کاهش داشته است.

دلیل کاهش به شرح زیر می باشد:


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

١)کاهش ٩ درصدی مبلغ فروش و رسیدن آن به مبلغ ٢,٠٠٢ میلیارد ریال

٢)در مقابل کاهش مبلغ فروش، بهای تمام شده تغییر نداشته که این موضوع سبب کاهش حاشیه سود ناخالص از ١٧ درصد به ٩ درصد شده است.

٣)هزینه های اداری با افزایش ١٧ درصدی مبلغ ١٠٩ میلیارد ریال

۴)هزینه های عملیاتی از مبلغ ٧۶١ میلیون ریال به مبلغ ۴١,٨۴۶ میلیون ریال رسیده که حدود ۵,٣٩٩ درصد افزایش داشته است.

نکات با اهمیت

نرخ هر تن فلز روی و فلز سرب در پیش بینی جدید براساس نرخ های LME  مبلغ ١,۶٠٠ دلار لحاظ شده است که با نرخ ٣۵,٠٠٠ ریال تسعیر و  مبلغ ۵۶ میلیون ریال به ازای هر تن در نظر گرفته شده است. این در حالی است که در پیش بینی سال ٩۴ متوسط نرخ فروش هر تن شمش روی ۶٣ میلیون ریال در نظر گرفته شده است.

علاوه بر کاهش متوسط نرخ فروش محصولات در پیش بینی سال ٩۵ کاهش مقدار فروش در برخی محصولات نیز لحاظ شده است. نمودار زیر مقایسه ای از فروش مقداری شرکت را به تن نمایش می دهد.

محصولات تحلیل بنیادی فاسمین | کالسیمین تصویر تحلیل بنیادی فاسمین

همانطور که از نمودار فوق مشخص است فروش مقداری شرکت در محصولاتی چون فروش داخلی کنسانتره روی خام و شمش روی با افت و در خصوص فروش خارجی شمش روی با افزایش همراه بوده است. با این حال افت فروش عمدتا به لحاظ افت متوسط نرخ فروش محصولات صورت گرفته است.

بهای تمام شده شرکت، تغییری نسبت به پیش بینی سال ٩۴ نداشته است. اما جزئیات آن با تغییر همراه بوده است به طوریکه مواد مستقیم مصرفی کاهش ٣۶ درصدی و سربار تولید، افزایش ١١ درصدی و دستمزد مستقیم تولید، افزایش ١٠ درصدی را تجربه نموده است. افزایش هزینه سربار با توجه به افزایش هزینه تعمیرات صورت گرفته است.

هزینه عملیاتی شرکت با افزایش قابل ملاحظه مواجه بوده که عمدتا به دلیل هزینه های جذب نشده در تولید صورت گرفته است.

درامد سرمایه گذاری شرکت با کاهش ٢٣ درصدی مبلغ ۵٢ میلیارد ریال گزارش شده که عمدتا با توجه به کاهش سود حاصل از سرمایه گذاری در شرکت اسید سازان زنجان صورت گرفته است. شرکت ٨۴.۵ درصد از مالکیت شرکت اسید سازان زنجان را در اختیار دارد.

هزینه های غیر عملیاتی به مبلغ (٢٧) میلیارد ریال در پیش بینی سال ٩۴ به درآمد عملیاتی حدود ١ میلیارد ریال رسیده که این موضوع با توجه به حذف هزینه ناشی از تسعیر نرخ ارز در سال ٩۵ رخ داده است.

نتیجه گیری

همانطور که اشاره شد عمده کاهش سودآوری شرکت با توجه به افت متوسط نرخ فروش محصولات است. نرخ ١۶٠٠ دلار در پیش بینی سال ٩۵ با توجه به نرخ های فعلی LME تا حدی محتاطانه در نظر گرفته شده است. نرخ های فعلی LME فلز روی  به ازای هر تن مبلغ ١,٨٣٩ دلار و سرب ١,٨۴٩ دلار می باشد. همچنین شرکت نرخ دلار را جهت تسعیر مبلغ ٣۵,٠٠٠ ریال در نظر گرفته که به نظر تا حدی خوشبینانه می باشد. با لحاظ نمودن نرخ های جدید LME و نرخ دلار ٣٣,٠٠٠ ریال پتانسیل افزایش ٧٢ ریالی به ازای هر سهم وجود دارد.

منبع: کارگزاری آبان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن