تحلیل بنیادی فایرا | آلومینیوم ایران

315
telegram nokhbegan-start

تحلیل بنیادی فایرا

تاریخچه شرکت

شرکت آلومینیوم ایران به عنوان اولین تولید کننده شمش های آلومینیوم در ایران ، در زمینی به مساحت ٢٣٢هکتار در کیلومتر ۵ جاده اراک  تهران واقع گردیده است. موضوع تأسیس کارخانه ایرالکو در سال ١٣۴۶ به تصویب هیأت دولت رسید و اقدامات مربوط به نصب تأسیسات و ساختمان از سال ١٣۴٧آغاز گردید و در سال ١٣۵١ با دو خط تولید و ظرفیت ۴۵,٠٠٠ تن در سال مورد بهره برداری قرار گرفت. پس از پیروزی انقلاب اسلامی و افزودن سه خط دیگر به پروسه تولید ، ظرفیت تولید آلومینیوم اولیه به ١٢٠,٠٠٠تن در سال رسید که شامل انواع شمش ها به صورت تی بار ، هزار پوندی ، آلیاژهای ریخته گری ، بیلت ، اسلب و… می باشد. متعاقبا و به منظور رعایت مسائل زیست محیطی کلنگ احداث کارخانه تولید آلومینیوم با تکنولوژی ٢٠٠ کیلو آمپر در سال ١٣٨١ به زمین زده شد و در سال ١٣٨۶ به بهره برداری رسید .ظرفیت تولید شرکت آلومینیوم ایران در حال حاضر و با احتساب خروج خطوط ١ و ٢ کارگاه قدیم به ١٧۵,٠٠٠ تن در سال بالغ گردیده است. و براساس اطلاعات ١٢ ماهه ٩٣ تعداد ٣٠٨۵ نفر در شرکت مشغول به فعالیت می باشد. حدودا ١١,٠٠٠ کارخانه و کارگاه با بیش از ٢۵٠,٠٠٠ نفر در صنایع وابسته به آلومینیوم اشتغال دارند.

شرکت آلومینیوم ایران اولین تولید کننده انواع شمش های آلومینیوم مطابق با استانداردهای بازار بورس فلزات لندن(LME)  با درجه خلوص ۹۹٫۷ درصد و دارنده گواهینامه بین المللی ISO ٩٠٠١:٢٠٠٠ در صنعت آلومینیوم کشور می باشد.

فعالیت اصلی شرکت


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

١)      تاسیس و ایجاد کارخانجات جهت تولید و ساخت انواع محصولات آلومینیومی آلیاژهای مربوطه در هر رده از صنعت آلومینیوم و فروش آنها از جمله مواد اولیه و کمکی و کالای در جریان ساخت و محصولات مختلف آلومینیومی در داخل و خارج کشور

٢)      انجام واردات کلیه مواد اولیه، کمکی، ماشین آلات و تجهیزات و قطعات و لوازم یدکی

٣)      مبادرت به اکتشاف، استخراج و بهره برداری از معادن مواد اولیه مورد نیاز کارخانه و مشارکت در شرکتهای معدنی جهت تامین و تهیه مواد اولیه و کمکی

۴)      مشارکت با اشخاص حقیقی، حقوقی و سرمایه گذاری که با موضوع شرکت در ارتباط هستند.

ترکیب سهامداران و افزایش سرمایه شرکت

تحلیل بنیادی فایرا | آلومینیوم ایران تصویر تحلیل بنیادی فایرا

تحلیل بنیادی فایرا | آلومینیوم ایران تصویر تحلیل بنیادی فایرا

جایگاه شرکت در صنعت

میزان فروش محصولات شرکت در سال ٩٣ نسبت به سالهای پیشین افزایش داشته است. سهم فروش محصولات این شرکت در کل بازار داخلی و صادرات به شرح زیر است:

تحلیل بنیادی فایرا | آلومینیوم ایران تصویر تحلیل بنیادی فایرا

میزان تولیدات شرکت

تحلیل بنیادی فایرا | آلومینیوم ایران تصویر تحلیل بنیادی فایرا

میزان فروش شرکت

شرکت میزان فروش کل محصولات در بودجه سال ٩۴ نسبت به سال ٩٣ با افزایش ٢.۶درصدی اعلام کرده است. میزان کل فروش شرکت در سال ٩٣ حدود ١٨٠,٣۴۵ تن بوده است که بیشترین سهم از فروش شرکت را شمش خالص صادراتی با ٣٧ درصد از کل فروش در اختیار دارد. فروش شمش خالص داخلی ٢٧ درصد و شمش آلیاژ و شمش بیلت به ترتیب ٢٣ و ١٣ درصد مقدار فروش محصولات را دارا می باشد.

تحلیل بنیادی فایرا | آلومینیوم ایران تصویر تحلیل بنیادی فایرا

مبلغ فروش

شرکت مبلغ فروش کل محصولات را در بودجه سال ٩۴ نسبت به بودجه سال ٩٣ با ۴.٨ درصد رشد اعلام کرده است. میزان کل مبلغ فروش شرکت در سال ٩٣ حدود ١٢,٨٧٠میلیارد ریال است که بیشترین سهم از فروش شرکت را شمش خالص صادراتی با ٣٠ درصد از کل فروش در اختیار دارد. شمش خالص فروش داخلی با ٢٧ درصد و شمش الیاژ و شمش بیلت به ترتیب ٢٨ و ١۴ درصد مبلغ فروش کل را دارا می باشد. در همین دوره ٧١ درصد فروش داخلی و مابقی صادراتی بوده است.

تحلیل بنیادی فایرا | آلومینیوم ایران تصویر تحلیل بنیادی فایرا

بهای تمام شده کالای فروش رفته

بهای تمام شده ٩۴ نسبت به ٩٣ حدودا ٩ درصد افزایش یافته است. همانطور که از نمودار مشخص است مواد مستقیم بیشترین سهم را در بهای تمام شده کالای فروش رفته داشته است. پودر آلومینا مهمترین ماده مصرفی است. طی دوره سه ماهه اول سال ٩۴ حدود ۶٢ درصد مواد اولیه وارداتی و ٣٨ درصد آن از داخل تهیه می گردد.

تحلیل بنیادی فایرا | آلومینیوم ایران تصویر تحلیل بنیادی فایرا

جدول مقایسه ای سود و زیان فایرا

تحلیل بنیادی فایرا | آلومینیوم ایران تصویر تحلیل بنیادی فایرا

مطابق بودجه اعلامی ٩۴ فروش شرکت نسبت به ٩٣ حدود ۴.٨ درصد رشد را نشان می دهد. بهای تمام شده ٩.٣ درصد افزایش و به تبع آن سود ناخالص نیز ١٧.۵ درصد کاهش یافته است. سود عملیاتی شرکت ٢٠ درصد کاهش و سود خالص نیز ٣٩ درصد کاهش را نشان میدهد.

نسبت­های مالی شرکت

تحلیل بنیادی فایرا | آلومینیوم ایران تصویر تحلیل بنیادی فایرا

درصد بازده دارایی های شرکت در  طی سال ٩٠ تا ٩٣ از ٠.۴ درصد به ٩ درصد افزایش پیدا کرده است. نکته حائز اهمیت میزان کاهش حاشیه سود ناخالص شرکت از ١٧ درصد در سال ٩٣ به حدود ٨ درصد در سه ماهه ٩۴ می باشد که از دلایل ان می توان به  کاهش مبلغ فروش به دلیل کاهش قیمت جهانی آلومینیوم و به تبع آن کاهش قیمت داخلی محصولات شرکت اشاره کرد. اگرچه مواد اولیه مصرفی نیز کاهش پیدا کرده است اما در قیاس با کاهش قیمت محصولات از تاثیرگذاری کمتری برخوردار بوده است.

مشتریان عمده شرکت

تحلیل بنیادی فایرا | آلومینیوم ایران تصویر تحلیل بنیادی فایرا

پیش بینی سال ٩۴ شرکت

شرکت در پیش بینی سال ٩۴ سود هر سهم را با سرمایه ۶٠٧,۴١٧ میلیون ریال مبلغ ١,١٠١ ریال اعلام نموده که نسبت به سال ٩٣ با افت ٣٩ درصدی همراه است و ٣ ماهه منتهی به ٣١/٠٣/٩۴ مبلغ (١٠٢)  ریال زیان به ازای هر سهم گزارش نموده است. جدول زیر متوسط نرخ مواد اولیه و متوسط نرخ فروش محصولات را در پیش بینی ٩۴ و سه ماهه ٩٣ نمایش می دهد:

تحلیل بنیادی فایرا | آلومینیوم ایران تصویر تحلیل بنیادی فایرا

همانطور که قبلا نیز اشاره شد و مطابق جدول فوق، نرخ فروش شمش صاداراتی از فروش داخلی کمتر است اما با توجه به اینکه شرکت بخشی از خرید پودر آلومینا را از خارج کشور انجام می دهد به منظورتامین ارز مورد نیاز اقدام به فروش صادراتی محصولات خود می نماید.

تحلیل بنیادی فایرا  تصویر تحلیل بنیادی فایرا

سناریو١:

–  نرخ فروش هر واحد محصول و نرخ خرید هر واحد مواد اولیه برحسب متوسط نرخ های محقق شده در سه ماهه اول سال ٩۴ لحاظ شده است.

–  باقی اقلام صورت سود و زیان مطابق بودجه ٩۴ شرکت در نظر گرفته شده است.

سناریو٢:

–  نرخ های فروش هر واحد محصول برای ٩ ماهه انتهایی سال ٩۴ مطابق با متوسط نرخ های بورس کالا (سه ماهه منتهی به مهر ٩۴) در نظر گرفته شده است.

–  نرخ خرید هر واحد مواد اولیه برحسب متوسط نرخ های محقق شده در سه ماهه اول سال ٩۴ لحاظ شده است.

– باقی اقلام صورت سود و زیان مطابق بودجه ٩۴ شرکت در نظر گرفته شده است.

سهام شرکت آلومینیوم ایران با قیمت ٢،٧٠۴ ریال در تاریخ انتشار گزارش، در بازار دوم بورس مورد معامله قرار می گیرد که با احتساب این قیمت و EPS اعلامی آن که در بودجه ٩۴ (معادل ١،١٠١ ریال) با P/E حدود ٢.۴۵ مورد معامله قرار می گیرد. با توجه به روند جهانی قیمت آلومینیوم و همچنین قیمت محصولات شرکت در بورس کالا که روندی نزولی به خود گرفته است و موجب شناسایی زیان در سه ماهه نخست سال شده است، انتظار بر این است که شرکت نه تنها در پایان سال جاری سود اعلامی را پوشش نخواهد داد بلکه تعدیل منفی سود را هم تجربه خواهد کرد.

نتیجه گیری تحلیل بنیادی فایرا:

افت نرخ فروش محصولات از یک سو و افزایش بهای تمام شده از سوی دیگر سودآوری شرکت را با خطر مواجه ساخته است. از مهمترین ریسک های این شرکت حجم بالای بدهی های شرکت است که در پایان سال ٩٣ حدود ٣٨ درصد از حجم ترازنامه شرکت را تشکیل داده است(١,۴۵۴ میلیارد ریال کوتاه مدت و ٢,۵٨٧ میلیارد ریال تسهیلات بلند مدت)، علاوه بر این سربار تولید نیز حدود ٢٩% بهای تمام شده را به خود اختصاص داده که حدود ۴٢% از هزینه سربار مربوط به هزینه انرژی می باشد. بنابراین افزایش نرخ انرژی به ویژه برق بر سودآوری شرکت تاثیر گذار است.

منبع : شرکت کارگزاری آبان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن