تحلیل بنیادی فخوز | فولاد خوزستان

453
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی فخوز | فولاد خوزستانReviewed by احمد لحیم گرزاده on Oct 3Rating:

تحلیل بنیادی فخوز | فولاد خوزستان

در صورتی که گندله 20 درصد شمش تعیین شود سود فخوز حفظ می گردد و در بدترین حالت در حالی که نرخ گندله 23 درصد شمش است، با کاهش مقدار فروش سودآوری افت می کند و فخوز به نقطه سر به سر می رسد.

تاریخچه و معرفی

شرکت فولاد خوزستان، فعالیت تولیدی خود را در سال 1367 آغاز نموده است . این شرکت قطب دوم تولید فولاد خام و اولین مجتمع تولید آهن و فولاد کشور به روش احیاء مستقیم و کوره قوس الکتریکی است .


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

شرکت فولاد خوزستان متشکل از سه واحد اصلی تولید برای عرضه محصولات میانی و نهایی است :

_ کارخانجات گندله سازی شامل 2 واحد5 میلیون تنی است که پس از تامین نیاز مصرفی فولاد خوزستان ، مابقی آن به فروش می رسد .

_ کارخانجات احیاء مستقیم که شامل 3 مدول میدرکس و 2 مدول زمزم جمعا” به ظرفیت45 میلیون تن است که نیاز واحد فولاد سازی را تامین می کند .

_بخش فولاد سازی که درآن انواع شمش و تختال تولید می گردد . این بخش شامل 9 کوره و 5 ماشین تولید شمش و تختال است . ظرفیت اسمی در حال حاضر55 میلیون تن است که با توجه به طرح های توسعه به مرور به 5 میلیون تن خواهد شد.

در این تحلیل شمش فولاد مترادف با بلوم و بیلت است همچنین تختال و اسلب به یک معنا است .

جایگاه شرکت در صنعت

شرکت فولاد خوزستان تولید کننده فولاد خام محسوب می گردد که چرخهء تولید را از گندله تا شمش در اختیار دارد ، جهت بهبود کیفیت سودآوری و رشد حاشیه سود لازم است فرآیند تولید کنسانتره از طریق در اختیار گرفتن معادن صورت گیرد و خطوط نورد جهت تبدیل شمش خام به سایر محصولات در صنعت پایین دستی ایجاد گردد . بر طبق آمار این شرکت 54 % از کل بازار اسلب و 50 % از کل بازار شمش داخلی را در اختیار داشته است که با راه اندازی برخی واحد های فولادی جدید، در واقع ظرفیت کل کشور افزایش یافته است.

سهامداران

بر اساس آخرین اطلاعیه های رسمی ، ترکیب سهامداران به شرح زیر است :

1

بررسی ترازنامه

سرمایه اسمی فولاد خوزستان بالغ بر 8000 میلیارد ریال است . بر اساس ترازنامه سه ماهه منتهی به خرداد ماه، نسبت جاری کمتر از یک واحد ( 0.75 ) است بنابراین ریسک عدم ایفای تعهدات کوتاه مدت وجود دارد. بر این اساس میزان دارایی های جاری شرکت 32 هزار میلیارد ریال و میزان بدهی های جاری 43 هزار میلیارد ریال است.

2

الف) 26 درصد از دارایی های جاری شرکت، حساب های دریافتنی است که عمدتا از شرکت های فولاد ساز داخلی است و ارقام راکد در آن دیده نمی شود ضمنا بیشترین میزان مطالبات از شرکت جهاد خانه سازی رزمندگان به میزان 939 میلیارد ریال است.

ب)60 درصد از دارایی های جاری موجود مواد و کالا است که از 52 درصد ازان مربوط به لوازم یدکی و 33 درصد از آن موجودی محصول آماده برای فروش است. در حالی شرکت بالغ بر 6400 میلیارد ریال موجودی محصول در انبار دپو نموده که در دوره های قبلی موجودی محصول انبار شده 995 میلیارد ریال بوده است.

ج ) 41 درصد از کل بدهی های جاری شرکت، حساب های پرداختنی است که بخش اعظم آن بدهی به سنگ اهنی ها، پیمانکاران و سازمان توسعه و نوسازی معادن است.

د )35 درصد از بدهی جاری شرکت مربوط به سود سهام پرداختنی است.

ه)17 درصد از بدهی های جاری شرکت تسهیلات بانکی اخذ شده است که نسبت به سال 92 افزایش بیش از دو برابر داشته است.تسهیلات مزبور با نرخ 20 تا 26 درصد دریافت شده است.

نتیجه بخش ترازنامه

کمبود منابع نقد کاملا” مشهود است، امکان پرداخت سود نقدی سهامداران در کوتاه مدت میسر نیست. علی رغم کاهش نرخ های فروش، بهای تمام شده محصول ساخته شده کاهشی نیست.

بررسی صورت جریان وجوه نقد

در سه ماهه نخست سال جاری 1666 میلیارد ریال ورودی وجه نقد عملیاتی اتفاق افتاده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته اندکی کاهش نشان می دهد. بابت بهره تامین مالی، مالیات و خرید دارایی های ثابت 1551 میلیارد ریال خروجی وجه نقد اتفاق افتاده است. در مجموع با توجه به کمبود نقدینگی شرکت امکان انجام سرمایه گذاری جدید، خرید دارایی و یا پرداخت سود نقدی در کوتاه مدت ندارد.

بررسی وضعیت سودآوری

شرکت فولاد خوزستان در سال 92 توانست 2013 ریال سود محقق کند ، در ابتدای سال 1393 سود هر سهم را 1966 ریال گزارش کرد اما در گزارش های بعدی این رقم به 1152 ریال کاهش یافت .

برای سال مالی جاری ابتدا سود هر سهم 801 ریال پیش بینی شده بود که در آخرین گزارش به 334 ریال کاهش یافت . همچنین شرکت در 3 ماهه نخست سال 1394، 110 ریال از سود خود را محقق نموده است. در ادامه بخش فروش شرکت، با فرض تحقق کامل فروش مقداری و واقعی سازی نرخ فروش تعدیل می شود :

3

در جدول فوق نرخ فروش در سناریو یک بر اساس نرخ جهانی و بورس کالا تعدیل شده و در سناریو دوم علاوه بر نرخ، مقدار فروش کاهش یافته است .

با توجه به تغییرات ایجاد شده، بخش مواد اولیه نیز تعدیل خواهد شد به شرح جدول زیر :

4

نرخ خرید مواد اولیه بر اساس ضریبی از نرخ محصول شرکت تعیین می شود، در سناریو اول تنها نرخ ها واقعی شده و در سناریو دوم مقدار ها با توجه به کاهش مقدار فروش، تعدیل شده است.

با توجه به اطلاعات فوق در 2 سناریو، صورت سود و زیان را به شرح زیر تعدیل می کنیم:

5

سناریو شماره 1

فرض بر این است که با رفع تحریم ها یا با استفاده از ظرفیت های صادراتی، کل مقدارفروش انتظاری محقق گردد اما نرخ ها با توجه به وضعیت داخلی و اقتصاد جهانی در سطح واقعیات بورس کالا و نرخ های فوب خلیج فارس باقی بماند .

سناریو شماره 2

مقدار فروش و مصرف مواد اولیه مطابق با واقعیات بازار کاهش می یابد ( مقدار فروش و مصرفی در سطح سال 1389 )ضمن اینکه نرخ ها واقعی شده است.

اما فخوز چند طرح توسعه نیز دارد که در ادامه به آنها می پردازیم :

1) طرح های توسعه کارخانه اصلی : طرح افزایش ظرفیت از 3,7 به 5 میلیون تن شمش باعث می شود تا به جای فروش گندله مازاد زنجیره تولید کامل تر شده و حاشیه سود بهبود یابد . این طرح که در سال 1393 آغاز شده طبق برنامه ریزی ها در سال 1396 به بهره برداری می رسد .

دیگر طرح این شرکت طرح تولید نورد میلگرد به ظرفیت هزار تن 500 می باشد که تا سال 1396 به بهره برداری می رسد ، این طرح حاشیه سود مناسبی خواهد داشت چون محصولات نورد شده نسبت به شمش سود بهتری ایجاد می کنند.

2) طرح های توسعه در شرکت های فرعی یا وابسته : 65 % از فولاد شادگان با ظرفیت 800 هزار تن و قابل افزایش تا 1 میلیون تن شمش فولادی در سال در اختیار فخوز است ، بخش احیاء در سال جاری و بخش شمش سازی در سال 1395به بهره برداری می رسد . فخوز از بابت تولیدات این شرکت سودی پیش بینی نکرده اما در مقایسه با سرمایهء 8 میلیارد سهمی که فخوز دارد، راه اندازی شادگان تاثیر محسوسی حتی در سال 1395 نخواهد داشت . شادگان در فول ظرفیت (سال 1397 )چیزی شبیه به “ارفع” فعلی خواهد بود.

منبع: کارگزاری بانک پاسارگاد

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن