تحلیل بنیادی فخوز | فولاد خوزستان

157
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی فخوز | فولاد خوزستانReviewed by سایت تحلیلها on Feb 21Rating: 5.0تحلیل بنیادی فخوز | فولاد خوزستانتحلیل بنیادی فخوز | فولاد خوزستان

تحلیل بنیادی فخوز | فولاد خوزستان

فولاد خوزستان

شرکت در  اولین پیش بینی برای سال مالی منتهی به ٣٠/١٢/٩۵ با سرمایه ١۴،۴٧٢ میلیارد ریال به ازای هر سهم ٢٣ ریال سود پیش بینی کرده است که نسبت به آخرین پیش بینی منتهی به ٢٩/١٢/٩۴ حدود ٨٣ درصد کاهش داشته است.

از دلایل کاهش سود اعلامی هر سهم در آخرین پیش بینی سال ٩۵ می توان به موارد زیر اشاره کرد:


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

_ کاهش ٩ درصدی فروش خالص  در پی کاهش نرخ فروش محصولات و رسیدن ان به مبلغ ٣٨،١٢۶ میلیارد ریال. البته بهای تمام شده کالای فروش رفته نیز  با کاهش قیمت سنگ آهن ۵ درصد کاهش یافته است که نهایتا منجر به کاهش ٣۴ درصدی سود ناخالص و رسیدن آن به مبلغ ٣،٨٢٣ میلیارد ریال شده است.

_ کاهش ٨١ درصدی خالص سایر درآمدها  و هزینه های عملیاتی  و رسیدن آن به مبلغ ٨٩ میلیارد ریال. این کاهش مربوط به حذف درآمد ٣٣٨ میلیاردی کارمزد می باشد که در سال مالی قبل شناسایی شده بود.

نکات مهم

محصولات شرکت، فروش گندله، بلوم، اسلب و بیلت می باشد که مجموع فروش شرکت در بودجه ٩۵ مجموعا حدود ۴۶٠ هزار تن می باشد که نسبت به آخرین پیش بینی سال قبل کاهش ٨ درصدی داشته است. حدود ٢٢ درصد از مقدار فروش شرکت به محصول گندله اختصاص دارد. حدود ۵١ درصد هم به فروش بلوم، اسلب و بیلت در بازار داخلی و ٢٧ هم به فروش صادراتی محصولات بلوم، اسلب، بیلت اختصاص دارد. مقدار فروش  گندله در بودجه ٩۵ با ۴٣ درصد افزایش نسبت به سال قبل برآورد شده است. محصول بلوم، اسلب، بیلت داخلی هم با ٧ درصد افزایش و مقدار فروش بلوم، اسلب و بیلت صادراتی هم با ٩ درصد کاهش برآورد شده است. ترکیب مقداری فروش شرکت به صورت نمودار زیر می باشد

مقدار تحلیل بنیادی فخوز | فولاد خوزستان

مقدار فروش شرکت در بازار های داخلی و صادراتی به شکل نمودار زیر می باشد:

قروش تحلیل بنیادی فخوز | فولاد خوزستان

همانطور که در نمودار بالا ملاحظه می شود ٧٣ درصد از مقدار فروش محصولات شرکت در بازار داخلی و مابقی صادراتی می باشد.

مبلغ فروش شرکت

مبلغ  فروش شرکت در بودجه ٩۵ حدود ٣٨،١٢۶ میلیارد ریال برآورد شده است که نسبت به سال قبل ٩ درصد کاهش داشته است. مبلغ فروش گندله با ١١ درصد افزایش نسبت به آخرین پیش بینی سال ٩۴ به مبلغ ٢،٠٠۶ میلیارد ریال برآورد شده است اما مبلغ فروش بلوم، اسلب، بیلت داخلی و صادراتی به ترتیب با ۴ و ٢٠ درصد کاهش گزارش شده است.

ترکیب فروش محصولات شرکت بر اساس مبلغ فروش به صورت نمودار زیر می باشد:

ترکیب فروش تحلیل بنیادی فخوز | فولاد خوزستان

حدود ۶۵ درصد مبلغ فروش شرکت به فروش بلوم، اسلب، بیلت در بازار داخلی اختصاص دارد. حدود ٣٠ درصد آن به فروش صادراتی بلوم، اسلب، بیلت و مابقی به فروش گندله اختصاص دارد. قابل توجه است نرخ تسعیر ارز برای فروش محصولات ٣۶،٠٠٠ ریال به ازای هر دلار در نظر گرفته شده است.

جدول زیر متوسط نرخ فروش محصولات را در بودجه ٩۴ و ٩۵ نشان می دهد. (ریال به ازای هر تن)

نرخ تحلیل بنیادی فخوز | فولاد خوزستان

بهای تمام شده کالای فروش رفته

حدود ۵٢ درصد از بهای تمام شده کالای فروش رفته در بودجه ٩۵ به مواد مستقیم مصرفی اختصاص دارد که نسبت به سال مالی قبل با ۶ درصد کاهش برآورد شده است. حدود ۴۵ درصد هم به سربار تولید اختصاص دارد که با ۴ درصد افزایش نسبت به سال مالی قبل گزارش شده است و ٣ درصد هم به دستمزد مستقیم تولید اختصاص دارد.

ترکیب بهای تحلیل بنیادی فخوز | فولاد خوزستان

مواد مستقیم مصرفی در بودجه ٩۵ مبلغ ١٧،۵٨٩ میلیارد ریال برآورد شده است که حدود ۵٩ درصد از مواد مستقیم مصرفی به سنگ آهن اختصاص دارد که از شرکت های چادرملو، گل گهر و چغارت تامین می شود.  ترکیب مواد مستقیم مصرفی در نمودار زیر آمده است:

ترکیب مواد تحلیل بنیادی فخوز | فولاد خوزستان

نرخ هر واحد مواد اولیه در پیش بینی ٩۵، و آخرین پیش بینی سال ٩۴ در جدول زیر آمده است. (ریال به ازای هر تن)

نرخ مواد تحلیل بنیادی فخوز | فولاد خوزستان

همانطور که ملاحظه می شود نرخ هر واحد سنگ آهن که بخش عمده ای از مواد مستقیم مصرفی را تشکیل می دهد در بودجه ٩۵ با ١۵ درصد کاهش نسبت به ٩۴ برآورد شده است که این کاهش قیمت در راستای کاهش قیمت جهانی سنگ آهن می باشد.

هزینه سربار هم در بودجه ٩۵ حدود ١۵،۵٣۶ میلیارد ریال برآورد شده است به طوری که بخش عمده آن به هزینه انرژی و حقوق و مزایا مرتبط می باشد.

ظرفیت تولیدی شرکت

ظرفیت تحلیل بنیادی فخوز | فولاد خوزستان

صورت منابع و مصارف ارزی در جدول زیر آمده است:

صورت تحلیل بنیادی فخوز | فولاد خوزستان

سایر نکات با اهمیت

_ بهای تمام شده شرکت نسبت به سال مالی قبل با ۵ درصد نسبت به آخرین پیش بینی سال قبل به مبلغ ٣۴،٣٠٢ میلیارد ریال برآورد شده است که در راستای کاهش نرخ مواد اولیه و هزینه جذب نشده تولید بوده است.

_ هزینه های اداری،عمومی و فروش هم در بودجه ٩۵ با ۴ درصد کاهش نسبت به سال مالی قبل به مبلغ ٣،٩۵٨ میلیارد ریال برآورد شده است که بخش عمده آن به حقوق و مزایا و هزینه عوارض اختصاص دارد.

_ هزینه مالی شرکت هم در بودجه ٩۵ با ١٣ درصد کاهش  به مبلغ ١،۶٧۴ میلیارد ریال برآورد شده است. به طوری که کل تسهیلات دریافتی شرکت از ٧،١١٢ میلیارد ریال در سال ٩۴ به ۵،۶١٢ میلیارد ریال در بودجه ٩۵ در نظر گرفته است. تسهیلات با نرخ ٢۴ درصد دریافت شده است.

_ نرخ برابری ارز در پیش بینی ٩۵ مبلغ ٣۶،٠٠٠ ریال به ازای هر دلار برآورد شده است.

_ حاشیه سود ناخالص برای بودجه 95 حدود 10 درصد برآورد شده است به طوری که در آخرین پیش بینی سال مالی قبل حدود 14 درصد گزارش شده است.

نتیجه گیری

میزان فروش محصولات شرکت در بودجه ٩۵ نسبت به سال قبل با افزایش برآورد شده است اما نرخ واحد فروش محصولات در پی روند کاهشی قیمت جهانی فولاد، با کاهش همراه بوده است که منجر به کاهش سود شرکت شده است. از طرفی بهای تمام شده کالای فروش رفته هم با توجه به افت قیمت سنگ آهن به مقدار پایین تری نسبت به سال مالی قبل برآورد شده است اما نهایتا با کاهش حاشیه سود شرکت از ١۴ درصد در سال قبل به ١٠ درصد در بودجه ٩۵، شرکت با کاهش ٨٣ درصدی سود خالص مواجه شده است. صنعت فولاد مدت هاست که در پی رکود اقتصاد کلان کشور در پی اتخاذ سیاست انقباضی دولت در فروش داخلی با مشکل فروش مواجه شده است. همچنین کاهش رشد اقتصادی چین به عنوان بزرگترین تولید کننده و مصرف کننده فولاد جهان هم تاثیر زیادی بر روند نزولی قیمت جهانی فولاد گذاشته است. بنابراین فولاد خوزستان با توجه به دورنمای نه چندان مطلوب فولاد حداقل در کوتاه مدت، از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست. اما با رونق کسب و کار و توسعه اقتصاد کشور با جذب سرمایه گذاران خارجی در دوران پسا تحریم، صنعت فولاد کشور هم می تواند به شکوفایی برسد.

منبع: کارگزاری آبان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن