تحلیل بنیادی فزرین | زرین معدن آسیا

431
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی فزرین | زرین معدن آسیاReviewed by سایت تحلیلها on Apr 23Rating: 4.0تحلیل بنیادی فزرین | زرین معدن آسیاتحلیل بنیادی فزرین | زرین معدن آسیا

تحلیل بنیادی فزرین

تاریخچه شرکت زرین معدن آسیا

شرکت زرین معدن آسیا (سهامی عام) در سال 1383 به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان کنسانتره سرب و روی در خاورمیانه آغاز به کار نمود. این شرکت تنها شرکت فرآوری کشور می باشد که موفق به تولید کنسانتره روی پرعیار از خاکهای کم عیار و باطله معدن انگوران به روش فلوتاسیون روی اکسیده تردیده است . همچنین شرکت موفق به فرآوری خاک مخلوط سولفوره معدن انگوران و معادن متفرقه گردیده است به نحوی که چهار محصول روی اکسیده ، روی سولفوره – ، سری اکسیده ، سری سولفوره را تولید می نماید . ظرفیت اسمی سالیانه کارخانه برای کنسانتره روی اکسیده با عیار 25-40 درصد 265000 تن و برای کنسانتره سری اکسیده و سولفوره 56-60 درصد در حدود 36000 تن می باشد .تولیدات شرکت درقیاس با سایر تولیدکنندگان از کیفیت بالاتری برخوردار است.کارخانه با آخرین تکنولوژی و ماشین آلات روز دنیا،ساخت کشور سوئد جهت تولید کنسانتره تجهیز گردیده است.این شرکت در زمینه های فنی، روابط نزدیکی با شرکت های بین المللی چینی،آلمانی،ایتالیایی و نروژی دارد.شرکت زرین معدن آسیا توانسته با بکارگیری فناوری مدرن و راه اندازی بخش تحقیق و توسعه و اخذ توافق های مربوط از وزارت صنایع و معادن گام های موثری در زمینه اماده سازی بهترین روش تولید بر مبنای سیستم های پیشرفته بردارد. شرکت زرین معدن آسیا در زمینه صادرات از سال 1388 به عنوان صادر کننده نمونه استان زنجان شناخته شده و ضمن حضور همزمان در بازارهای بین المللی و داخلی،رشد سالیانه 30 درصدی را در صادرات تجربه کرده است. در ادامه به تحلیل بنیادی فزرین می پردازیم:

ترکیب سهام داران

تحلیل بنیادی فزرین | زرین معدن آسیا

روند افزایش سرمایه


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ 100 میلیون ریال بوده که طی چند مرحله به 180،000 میلیون ریال رسیده است.

تحلیل بنیادی فزرین | زرین معدن آسیا

جایگاه شرکت در صنعت

شرکت در صنعت کنسانتره فعالیت میکند، این شرکت با حجم فروش معادل مبلغ 431،430 میلیون ریال در زمره شرکتهای عمده این صنعت میباشد.

روند سود آوری و تقسیم سود نقدی

تحلیل بنیادی فزرین | زرین معدن آسیا

همان گونه که مشاهده می گردد، شرکت زرین معدن آسیا 90 درصد سود را بین سهامداران تقسیم می نماید

تحلیل بنیادی فزرین | زرین معدن آسیا

همان طور که در جدول بالا مشاهده میگردد، روند درآمد سازی شرکت زرین معدن آسیا طی سه سال اخیرنزولی بوده است و از مبلغ 144،123 میلیون ریال در سال 92 به مبلغ 87،514 در بودجه 94 رسیده است. علت اصلی آن کاهش قیمت جهانی روی در دو سال گذشته و رکود اقتصادی در صنایع مرتب بوده است. هم چنین به طور متوسط 90 درصد از درآمد هر سهم بین سهامداران تقسیم شده است که پیش بینی می شود این روند تقسیم سود در سال جاری نیز ادامه دار باشد.

تولید

تحلیل بنیادی فزرین | زرین معدن آسیا

تحلیل بنیادی فزرین | زرین معدن آسیا

در عملکرد نه ماهه، 87 درصد بودجه پوشش داده شده است. با توجه به عملکرد شرکت در سال 93 و تزارش نه ماهه سال 94 ، مقدار تولید کارشناسی 94 و 95 برآورد گردید.

وضعیت فروش

تحلیل بنیادی فزرین | زرین معدن آسیا

تحلیل بنیادی فزرین | زرین معدن آسیا

در عملکرد نه ماهه، 83 درصد بودجه و 95 درصد تولید نه ماهه به فروش رفته است. با توجه به عملکرد شرکت در سال 93 و گزارش نه ماهه سال 94 ، مقدار فروش کارشناسی 94 و 95 برآورد گردید.

تحلیل بنیادی فزرین | زرین معدن آسیا

با توجه به افزایش قیمت جهانی سری و روی در سه ماهه آخر سال 94 ، در تحلیل کارشناسی 94 ، افزایش نرخ 6 درصدی و در تحلیل کارشناسی 95 ، ، افزایش نرخ 10 درصدی در نظر گر فته شد.

تحلیل بنیادی فزرین | زرین معدن آسیا

فروش کارشناسی 94 ، مبلغ 43 میلیاردتومان و فروش کارشناسی 95 ، مبلغ 48 میلیارد تومان برآورد گردید.

بهای تمام شده کالای فروش رفته

تحلیل بنیادی فزرین | زرین معدن آسیا

بهای تمام شده کالای به فروش رفته در تحلیل کارشناسی 94 ، مبلغ 34 میلیاردتومان و درتحلیل کارشناسی 95 ، مبلغ 37 میلیارد تومان برآورد گردید.

صورت سود و زیان

تحلیل بنیادی فزرین | زرین معدن آسیا

همانطور که جدول سود و زیان برآوردی فزرین نشان میدهد, سود برآوردی سال 94 , مبلغ 487 ریال و سود برآوردی سال 95 , مبلغ 491 ریال می باشد. قیمت سهم در حال حاضر 3310 ریال می باشد. با توجه به نزدیکی مجمع عادی سالانه و سیاست تقسیم سود مناسب, با دید حضور در مجمع و داشتن نسبت p/e نازل, فزرین در قیمت های 300 تومان میتواند مورد توجه سرمایه گذاران قرار بگیرد.

منبع: شرکت کارگزاری خبرگان سهام
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن