تحلیل بنیادی فسرب | ملی سرب و روی ایران

119
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی فسرب | ملی سرب و روی ایرانReviewed by سایت تحلیلها on Sep 27Rating: 4.5تحلیل بنیادی فسرب | ملی سرب و روی ایرانتحلیل بنیادی فسرب | ملی سرب و روی ایران

تحلیل بنیادی فسرب

تاریخچه:

شرکت ملی سرب و روی ایران در تاریخ 24 / 9 / 1360 تحت شماره 940 بصورت شرکت سهامی خاص در اداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی زنجان به ثبت رسیده و در تاریخ 26 / 5 / 1371 بهره برداری از کارخانه تولید سرب آغاز و عملیات اجرائی کارخانه تولید روی با ظرفیت 15 هزار تن در سال نیز از مرداد ماه 1375 شروع کرد و در تاریخ 25 / 4 / 1378 به بهره برداری رسید. شرکت در تاریخ 31 / 2 / 1379 به سهامی عام تبدیل و در تاریخ 12 / 10 / 1379 در سازمان بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده است. مرکز اصلی شرکت در زنجان، کیلومتر 12 جاده قدیم زنجان-تهران می باشد. ضمنا با توجه به ترکیب سهامداران شرکت ملی سرب و روی ایران از جمله شرکتهای فرعی شرکت توسعه معادن روی ایران محسوب می گردد.در ادامه به تحلیل بنیادی فسرب می پردازیم:

موضوع فعالیت:

تولید شمش سرب و روی، انواع آلیاژها و محصولات جنبی مربوطه، ایجاد و بهره برداری از کارخانجات تولید و تصفیه فلزات غیرآهنی و محصولات فرعی و جانبی وابسته به آنها- اکتشاف، استخراج و بهره برداری از معادن و توزیع و فروش و صادرات انواع محصولات انجام خدمات تولیدی و معاملات مالی، بازرگانی و صنعتی و سرمایه گذاری در سایر شرکتها

سرمایه و ترکیب سهامداران:


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ 46.000 میلیون ریال بوده که طی چندین مرحله افزایش، مبلغ سرمایه به 322 میلیارد ریال (منقسم به 322 میلیون سهم با نام به ارزش اسمی هر سهم 1.000 ریال) در پایان سال مالی منتهی به 29 / 12 / 1393 بالغ گردیده است.

تحلیل بنیادی فسرب | ملی سرب و روی ایران

تحلیل بنیادی فسرب | ملی سرب و روی ایران

جایگاه شرکت در صنعت:

شرکت در گروه فلزات اساسی با نماد فسرب درج شده است و در صنعت تولید شمش سرب و روی و انواع آلیاژها فعالیت می نماید. در سال مالی 94 کارخانه سرب به مدت 12 ماه فعالیت نداشته است. و به این ترتیب میزات تولید شرکت به شرح زیر می باشد:

مقادیر تولید شرکت:

تحلیل بنیادی فسرب | ملی سرب و روی ایران

ظرفیت اسمی اعلام شده در پروانه بهره برداری شرکت براساس کنسانتره روی پخته با عیار بالای 35 درصد است و با توجه به اینکه مجموع مواد اولیه قابل دسترس با عیار متوسط 11 الی 13 درصد می باشد، لذا خط تولید با ظرفیت کامل خود فعالیت می نماید ولی بدلیل پایین بودن عیار مواد اولیه، خروجی کارخانه شمش روی کمتر از ظرفیت اسمی خواهد بود.

تحلیل بنیادی فسرب | ملی سرب و روی ایران

شرکت در تاریخ 23 / 5 / 1392 به دلیل تعارضات اجتماعی بر مبنای مصوبه شورای تامین استان و دستور استانداری زنجان تعطیل گردید، که اقداماتی در سال مذکور در مورد رفع ابهام جهت بازگشائی خطوط تولیدی شرکت انجام پذیرفت که طی آن مجوز شروع مجدد خط تولید شمش روی در تاریخ 06 / 11 / 1392 به شرکت ابلاغ و فعالیتهای آن شروع گردید. همچنین مجوز بهره برداری مجدد از واحد نقره گیری در تاریخ 24 / 01 / 1393 به شرکت ابلاغ و فعالیت آن شروع گردید. در خصوص خط تولید سرب در تاریخ 27 / 2 / 95 فک پلمپ واحد مذکور صورت گرفت و طبق پیش بینی شرکت فعالیت این واحد با ظرفیت ماهانه 900 تن برای 8 ماه پایانی سال آغاز گردیده است. همان طور که در تحلیل بنیادی فسرب آمده است، پوشش تولیدات پیش بینی شرکت در سه ماهه 18 درصد بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 11 درصد رشد داشته است.

مواد اولیه:

خوراک واحد روی کانسنگ یا کنسانتره روی میباشد که به ترتیب از معدن انگوران و کارخانه فرآوری دندی تامین می گردد. در این واحد پس از انجام انحلال توسط اسید سولفوریک و عملیات خنثی سازی با افزودن آهک در حضور سولفات آهن، سولفات آلومینیم و دی اکسید منگنز، بسیاری از ناخالصی ها به صورت کیک خنثی سازی جدا می گردد. محلول تولید شده در این مرحله، دارای غلظت 120 – 115 گرم در لیتر روی و حاوی ناخالصی هایی مانند کبالت، نیکل و کادمیم می باشد. کبالت زدائی طی فرآیندی تحت عنوان تصفیه گرم با افزودن پرمنگنات و آهک انجام می گیرد. در مرحله تصفیه سرد، با فزودن پودر روی و سولفات مس، نیکل و کادمیم از محلول حذف می گردد. محلول تصفیه شده نهائی وارد الکترولیز می شود. محصول واحد الکترولیز ورق روی است که این ورق ها وارد کوره ذوب شده و در نهایت به صورت شمش روی با خلوص 99.96 درصد حاصل می گردد.
خوراک واحد سرب کنسانتره سرب با عیار متوسط 60 – 58 درصد سرب بوده و بخش عمده آن از کارخانجات فرآوری دندی، باما و بافق تامین می گردد. در این واحد، خوراک پس از آماده سازی به همراه کمک ذوب های سیلیس، آهک، هماتیت و کک وارد کوره کالدو می شود. پس از عمل ذوب و جدایش سرباره، مذاب با 98 درصد سرب وارد واحد تصفیه می گردد که پس از انجام مراحل مختلف تصفیه شامل تصفیه ارسنیک-انتیموان، مس، نقره و روی، محصول نهایی با خلوص 99.99 درصد حاصل می شود. از محصولات جنبی این واحد می توان به شمش نقره و کیک جیوه اشاره کرد.

تحلیل بنیادی فسرب | ملی سرب و روی ایران

مقادیر فروش:

محصول اصلی کارخانه سرب، شمش سرب نرم با درجه خلوص 99.99 درصد است که در صنایع باتری سازی کاربرد دارد. همچنین آلیاژ سرب- نقره، قلع و سرب-آنتیموان از دیگر محصولات این کارخانه می باشد. این آلیاژها در صنایع کابل سازی و مهمات سازی مصرف می شوند. کارخانه 15،000 تنی روی نیز مشغول به تولید شمش روی از نوع HG و با درجه خلوص بالاتر از 99.95 درصد تولید می باشد.

تحلیل بنیادی فسرب | ملی سرب و روی ایران

تحلیل بنیادی فسرب | ملی سرب و روی ایران

میزان فروش شرکت در سال 94 در مفایسه با فروش 5 سال اخیر با کاهش قابل ملاحظه ای مواجه شده است، که منجر به شناسایی زیان خالص و نهایتا شناسایی زیان انباشته در صورتهای مالی این مجموعه شده است. از جمله موارد آن میتوان به نوسانات قیمتهای جهانی روی در سال 94 اشاره نمود، بطوریکه از میانگین نرخ ماهیانه 2.135 دلار در فروردین ماه به نرخ 1.745 دلار در شهریور ماه کاهش یافت و با توجه به افزایش نرخ در اسفند ماه به میانگین 1.788 دلار رسید. از سویی دیگر نرخ های برابری دلار نیز نوسان داشت بطوریکه نرخ برابری ابتدای سال هر دلار معادل 33.069 ریال بوده که در آخرین روزهای سال به 34.479 ریال افزایش یافته است.
ضمن اینکه شرکت در سه ماهه اول سال جاری توانسته با پوشش 21 درصدی فروش شمش روی، 13 درصد از کل فروش طبق آخرین پیش بینی خود را پوشش دهد.

قیمت جهانی سرب

تحلیل بنیادی فسرب | ملی سرب و روی ایران

پیش بینی قیمت آتی

پیش بینی قیمت آتی

پیش بینی قیمت آتی

قیمت جهانی روی

تحلیل بنیادی فسرب | ملی سرب و روی ایران

پیش بینی قیمت آتی

پیش بینی قیمت آتی

تحلیل بنیادی فسرب | ملی سرب و روی ایران

ترازنامه:

تحلیل بنیادی فسرب | ملی سرب و روی ایران

72 درصد از کل داراییهای شرکت مربوط به داراییهای جاری و 27 درصد غیر جاری می باشد، در حالیکه بدهیهای جاری شرکت 41 درصد می باشد.همان طور که در تزارنامه فوق در تحلیل بنیادی فسرب می بینیم، بیشترین مبلغ دارایی مربوط به موجودی مواد و کالا و داراییهای ثابت می باشد و بیشترین میزان بدهی مربوط به حسابها و اسناد پرداختنی تجاری است.

صورت سود و زیان:

تحلیل بنیادی فسرب | ملی سرب و روی ایران

شرکت در سه ماهه توانسته 13 درصد فروش پیش بینی خود را محقق سازد. اما به دلیل عدم تحقق تولید و فروش پیش بینی شرکت در بخش سرب همچنان در سه ماهه با زیان مواجه است. که نسبت به مدت مشابه قبلی 29 درصد کاهش سود هر سهم را داشته است. روند سودآوری شرکت از سال 90 تاکنون نزولی بوده است درحالیکه پیش بینی شرکت برای سال جاری 76 ریال سود برای هر سهم می باشد.
علت افزایش بهای تمام شده نسبت به درآمد فروش در سالهای 93 و 94 و سه ماهه اول 95 ، توقف تولید شمش سرب می باشد. درحالیکه تولید این بخش متوقف شده اما به دلیل اینکه غالب هزینه ها از نوع هزینه های ثابت می باشد و هزینه های متغیر حدود 15 درصد از کل هزینه های این بخش را تشکیل می دهد، همچنان هزینه های این بخش ادامه داشته و منجر به پیشی گرفتن بهای تمام شده نسبت به فروش شده است.

به طوریکه هزینه های واحد سرب متوقف شده به شرح جدول زیر میباشد:

تحلیل بنیادی فسرب | ملی سرب و روی ایران

مفروضات پیش بینی:

برآورد میزان تولید و فروش شرکت در تحلیل بنیادی فسرب در سه سناریو به شرح زیر در نظر گرفته شده است:

تحلیل بنیادی فسرب | ملی سرب و روی ایران

محاسبه سود هر سهم

بدیهی است با توجه به تاثیر قیمتهای فروش محصولات شرکت از قیمتهای جهانی ( LME ) و نرخ برابری ارز، میزان فروش شرکت تحت تاثیر قرار بگیرد. براین اساس سود هر سهم در سه سناریو بدست آمد.
*سناریو اول: در سناریو اول قیمت هر تن شمش سرب معادل 1.790 دلار و هر تن شمش روی معادل 1.900 دلار و نرخ دلار معادل 35.000 ریال در نظر گرفته شد.
*سناریو دوم: در این سناریو نرخ هر تن شمش سرب معادل 1.855 دلار و هر تن شمش روی معادل 2.100 دلار در نظر گرفته شد. نرخ دلار 35.000 ریال می باشد.
*سناریو سوم: در این سناریو نرخ هر تن شمش سرب معادل 1.900 دلار و هر تن شمش روی معادل 2.220 دلار در حالت خوشبینانه و نرخ دلار معادل 35.000 ریال در نظر گرفته شد.
میزان افزایش هزینه ها نسبت به سال گذشته ده درصد و حقوق و دستمزد 14 درصد میباشد.
سایر موارد مشابه پیش بینی شرکت در نظر گرفته شده است.

تحلیل بنیادی فسرب | ملی سرب و روی ایران

قیمت برآوردی سهم:

با فرض تقسیم سود 30 درصدی، نرخ تنزیل 15 درصد و نرخ رشد 10 درصد قیمت برآوردی سهم طبق سه سناریو مطابق جدول زیر می باشد:

تحلیل بنیادی فسرب | ملی سرب و روی ایران

قیمت فعلی هر سهم 2.484 ریال و ارزش بازار شرکت 799.848 میلیون ریال می باشد.

تحلیل حساسیت:

حساسیت سود هر سهم طی سه حالت تغییرات نرخ شمش سرب، تغییرات نرخ شمش روی و تغییرات نرخ دلار به شرح جداول زیر بررسی شد:

  • محاسبه سود هر سهم بافرض ثبات سایر عوامل و تغییر نرخ شمش روی

تحلیل بنیادی فسرب | ملی سرب و روی ایران

  • محاسبه سود هر سهم با فرض ثبات سایر عوامل و تغییرات نرخ شمش سرب

تحلیل بنیادی فسرب | ملی سرب و روی ایران

تحلیل بنیادی فسرب | ملی سرب و روی ایران

جدول زیر در تحلیل بنیادی فسرب مربوط به حساسیت سود هر سهم به عوامل مختلف دخیل در محاسبه آن می باشد. براین اساس بیشترین حساسیت مربوط به نرخ دلار و بدلیل تاثیر دلار در محاسبات مربوط به هر دو محصول اصلی شرکت یعنی شمش سرب و شمش روی میباشد. بطوریکه یک درصد تغییر در نرخ دلار همراه با 33 درصد تغییر در نرخ سود هر سهم می باشد. بعد از آن بیشترین تاثیر مربوط به شمش روی میباشد بطوریکه یک درصد تغییر در نرخ شمش روی با 21 درصد تغییر در سود هر سهم همراه است.

تحلیل بنیادی فسرب | ملی سرب و روی ایران

منبع: کارگزاری بانک آینده

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن